America (150)

America (150) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Oana pentru capitolul nou.

Lia, eu nu m-as duce in academia, ci la ceva organizatie in Geneva - de fapt de-asta ma roade pe mine, ca's doua organizatii pentru care mi-ar placea sa lucrez si-amandoua au sediul central acolo. Am si ceva contacte, deci poate, poate, ar iesi ceva. Bine, ramane de vazut daca chiar m-ar lua, si cat m-ar plati. Pentru ce vreau eu m-am lamurit ca in SUA n-as prea gasi decat in D.C., poate in New York, si poate in Detroit. Iar sotul, ca idee, pare ca prefera Geneva, daca tot ar fi sa ne mutam de-aici.
Acu' ar trebui sa-si gaseasca si el ceva, si-aici nu stiu cum ar fi.. Cu cativa ani in urma cand a aplicat pt. postdoc a aplicat si la ETH, si il primisera ca postdoc, da' pe urma s-a suparat musiu profu' de acolo ca al meu nu a acceptat pe loc, desi stabilisera impreuna un timp X de gandire, pe care profu' de-acolo nu l-a respectat si si-a retras oferta (recunosc vinovat, oarecum spre bucuria mea la momentul respectiv). Anul trecut cand a aplicat pt. joburi a aplicat si la o univ. din Lausanne care avea opening, da' he didn't hear back from them. Din cate stiu sunt joburi in industrie, da' mai pe langa Basel, care-i cam departe de Geneva. Teoretic ar mai fi chestii de-astea policy-related prin Geneva si mai legate de domeniul lui, practic nu-mi dau seama cat de greu i-ar fi de obtinut asa ceva.. Tre' sa ma interesez mai exact, nici cu dreptul de lucru nu stiu cum e, pt. el mai ales. Cel mai usor pt. el ar fi probabil un postdoc, dar uite ca nu m-am gandit la ce zici, ca s-ar putea ca asta sa fie un dead-end road.. Hm..
Bine, astea's toate foaaarte in principiu..

Sotul tau ce face? El nu s-a dus in Germania in ideea de a-si cauta apoi un job permanent acolo, ci de a-si intari CV-ul si de a se intoarce in SUA, nu? Tu zici c-a fost o idee proasta in perspectiva asta (de a-si gasi ceva mai bun in SUA la intoarcere decat daca nu s-ar fi dus) sau in general, ca nici in Germania sau altundeva in Europa dac-ar fi nu si-ar putea gasi prea usor ceva ca lumea?

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ca_eric

mai fetele din zona..hadeti sa punem de o intalnire vad ca suntem deja 4 fete...ziceti unde ati vrea sa ne intalnim si cand?
sa nu fiu eu aia care alega..ca suntem 2 din ch si 2 din suburbie...
mie mi-e egal oriunde caci lucrez in ch..asa ca si sis e ok..
propuneti voi ceva.

va pupez


Eu vin cu propunerea pentru data de 1 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:


delia- cum merg pregatirile pt ziua feciorului drag?
honey- pe unde umbli?

ciuf- cum merge aragazul nou? pt tipul de frigider eu nu as vota,am si eu si stau toata ziua cu carpa sa-l sterg, e ultimul lucru pe care il sterg cand vin musafiriiin doua sec e plin de pete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Lai, la tine cred ca problema e putin diferita, domeniul diferit de cel prin care ma invartesc eu. Oricum, eu in locul sotului tau sincer n-as lasa jobul din Academia in USA ca sa lucrez in industrie in Europa. Asa as vedea eu personal treaba, dar el dc vrea sa renunte la academia, desigur ca nu e imposibil deloc.

Cat despre sotul meu si in general despre oportunitatile din Europa, eu cred ca pentru cineva ca el/noi e aproape de imposibil sa ai aceleasi oportunitati acolo ca aici. De ex, nu ajungi in veci prof, poti sa fii nu bun, mama si tata bunilor. Iar sotul meu in particular si-a pierdut doar vremea pe acolo, a rupt contractul de aici si acum vezi ca piata joburilor e in toaleta si nu prea mai are nici la ce se intoarce nici aici, nici ce face acolo. Dupa mine omu' in viata tb sa isi urmareasca un tel si sa se tina de el, ori pendulatul asta prin nu'sh cate tari pentru situatia noastra in particular nu mi se pare c a adus nici un beneficiu, dimpotriva. Dar cred ca proiectez prea mult situatia mea catre tine, sunt sigura ca voi veti lua, ca intotdeauna, cele mai bune decizii. Problema cu doi profesionals nu e asa simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Completez cu inca un of al meu personal, cu privire la aceasta spinoasa "two body problem". Stiu ca e f. nasol sa fii the trailing spouse si solutiile perfecte apar rar, dar mi se pare mie asa ca mult mai greu suporta barbatii calitatea de trailing spouse. Barbatilor, in general vorbind, le plac femeile destepte si ambitioase. Asta atata vreme cat nu le vad ca mai destepte si mai ambitioase/succesful decat ei insisi. Cica e o chestie ce tine de biologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Completez cu inca un of al meu personal, cu privire la aceasta spinoasa "two body problem". Stiu ca e f. nasol sa fii the trailing spouse si solutiile perfecte apar rar, dar mi se pare mie asa ca mult mai greu suporta barbatii calitatea de trailing spouse. Barbatilor, in general vorbind, le plac femeile destepte si ambitioase. Asta atata vreme cat nu le vad ca mai destepte si mai ambitioase/succesful decat ei insisi. Cica e o chestie ce tine de biologie.


Perfect de acord cu tine





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

ruxij, si eu ma tem de asta

suntem pe punctul de a afla...si eu si sotul, urmeaza sa terminam anul asta PhD-ul in chimie...sper din tot sufletul sa-si gaseasca el ceva in industrie, sa-mi lase mie academia

desigur, vrabia malai viseaza, stiti voi

www.pulsmedia.ro/evenimente/premiilecaroldavila" target="_blank">Votati Organizatia E.M.M.A pt premiile Carol Davila

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">asteptam, asteptam


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bafta fetelor! Sa iasa bine, in primul rand pentru familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Si io ca martie din post

Bafta uta.

Ruxij cum mey n-ajungi prof Ajungi. Cel putin in Franta si Olanda ajungi. Cu munca pe mai multe planuri decat cele stiintifice. Ma rog o doza de administratie zdravana si sters pantofi de vrei chiar full prof. Eu stiu cativa deja profi full si la chestii prestigioase nu asa colea in Proventa Adica unul pretin la Polytechnique.

Dar Lai Europa are cateva defecte imense. Unu, nefiind tari de emigratie vei ramane un strain, iar ca roman mai a si stampilutza pusa. Zici ca nu-ti pasa. Nu-ti, pana n-apar copiii. Doi posibilitatile de schimbat macazul sunt mici. Nu ai vrei ceva, vrei altceva... adesea schimbi si tara. Iar Elvetia este mai rau decat EU, exact din aceste doua punct de vedere.

Panterutzo mey la ce cantitate de bee se bea in aceea tara si cat de patrunzator e frigul pisioarele sunt obligatorii. E socant ca-s asa descoperite, dar sunt mai igienice. Si-s oameni flexibili si fara complexe. Prin oraselul meu mereu mi se parea ca un colt intunecat al unei biseici mirosea asa vag.No, sa pic de pe bicicleta cand niste luni dupa vazui pisoarul instalat. Facea o nota in fundal cu biserica... dar mirosea mumoa apoi. Ma uit si la pozne.

Ramona yuck auzi sa nu stie numele. Mama o mai striga e cea mica cu numele meu cand o scoate din papucei.." XXX ti-am zis sa stai cuminte" Mama ce drac fusei daca si acum intai la mne se gandeste sa stau domoala Iar cu pupiciurile o s-o aplic. Manzul e scortos. Gata nu ma pupa,... numai diseara.

Sa va intalniti si sa auzim povesti.

Carmenbr am folosit chestia de curatat nasosul. Merge foarte bine. Dupa ce zbieraram panicae amandoua, ne-am gasit termeni de utilizare in armonie.
Fatuca azi a fost mai bine. Putina febra, dar a mancat. In fine mult mai bine. Dar... m-a luat pe mine... Ufff.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

ABule, eram 100% sigura ca apari sa zici ca se poate sa ajungi prof. pt. ca tu esti. Dar nu uita, tu ai facut doctoratul acolo si ti-ai facut niste relatii acolo, ai "stat la coada". Si raman cu impresia ca in tarile de limba germana e si mai nasol decat in Franta de ex. Din punctul meu de vedere, votez cu un mare NU pt. Europa. Fiecare isi ia deciziile proprii, desigur.

Mergi la inceput