Ghidul femeilor abuzate

Ghidul femeilor abuzate | Autor: lisaelisa

Link direct la acest mesaj

Din tot ce am citit pe forum, sunt mamici disperate de schimbarea de comportament a sotului tocmai atunci cand ar fi avut mai multa nevoie de ajutorul acestuia.
M-am gandit sa le ajutam sa inteleaga mai bine ce se intampla cu barbatul lor si, poate, sa le si invatam cum sa raspunda la schimbarea de comportament.
Un motiv de gelozie ar fi acela ca toata atentia noii mamici se axeaza pe bebelus.
Organismul, dupa nastere, este epuizat de efort, iar noua mamica invata cum sa-si ingrijeasca puiul total dependent de ea.
Deci, presiunea fizica si psihica asupra mamei este marita in aceste conditii.
Din aceste motive, sotiei ii este greu sa mai fie la fel de atenta asupra nevoilor sotului sau.
De aici, incep problemele.
Unii soti, nestiind si neintelegand de ce sotia lor nu mai este la fel de afectoasa ca inainte de nastere, dau vina pe copil.
Si atunci, provoaca scandaluri, poate chiar isi lovesc femeia pe care de fapt o iubesc si nu ar vrea sa o piarda., dar
Bineinteles ca este nedrept ce li intampla acestor femei si ca furia lor este indreptatita.
Din pacate, unii barbati reactioneaza ca niste copii rasfatati carora li s-a luat jucaria preferata : urla si lovesc.
De aceea, sotiile lor sunt supuse unui si mai mare stres.
Eu cred ca daca " ea " i-ar explica " lui " nu o data, ci ori de cate ori ar fi nevoie, ca este o perioada grea, ca are nevoie de ajutorul lui pt a se reface fizic mai repede si ca aceasta perioada va trece si ei doi vor fi din nou ca la inceput, sotul s-ar mai calma...
Si daca nu, atunci ar trebui constrans la terapie de cuplu pt a-i explica un psiholog ce se intampla cu o femeie dupa ce naste.
Daca mai aveti si alte sfaturi va astept sa le comentam impreuna.

Pupici pt mamicile greu incercate de soti



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu cred ca daca ea i-ar spune "iubitule si frumosule, copilul asta este al amandorura; uite, eu nu am dormit deloc azi noapte, sunt obosita, e randul tau la bebe" asta ar face cat o suta de discutii.

Tatal copilului trebuie sa fie tot atat de obosit ca si mama lui pe de o parte pentru ca numai astfel va putea intelege ce se petrece in casa lui si pe de alta pentru ca in acest fel o sa-i mai scada si lui nevoia de romantism, amor, ingrijire, etc. si se ajunge la un echilibru cat de cat...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:


Ca bine zici, simali

Altceva: toate ca toate, dar chiar sa loveasca? Nu le gasesc nici o scuza pentru asta...Nu se compara cu acei copii de 2-3-4 ani care, frustrati fiind, lovesc. Aici e vorba, totusi, de adulti cu discernamant, care se pot controla. Si mi se pare grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa
Si atunci, provoaca scandaluri, poate chiar isi lovesc femeia pe care de fapt o iubesc si nu ar vrea sa o piarda


Fals - cine isi loveste sotia, n-o iubeste.

Barbatii care nu au sufletul sa simta si mintea sa inteleaga si sa fie alaturi de sotia si de copiii lor, au mari lacune de caracter sau chiar buba la cap. Iar astea sunt lucruri pe care proaspata mama ar fi trebuit sa le stie dinainte.

Nu este normal ca mama, dupa ce ca este incercata de nastere si preocupata de bebelus, sa mai tina prelegeri sotului de ce nu mai are putere sa-i ofere totul pe tava. Barbatii ar trebui educati de mamele lor sa fie parteneri sotiilor, nu in mintea copiilor rasfatati.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc pt raspunsuri


Simali, teoretic ai dreptate, dar cum sa reactioneze biata femeie, cand, cu chiu cu vai, barbatul o ajuta, dar, in loc sa inteleaga ce trebuie, intelege ca prea il surmeneaza nevasta cu bebelusul, si atunci incepe cu cearta, cu rautati...

Cristina, sunt barbati care au vazut la parinti astfel de comportamente sau care au fost rasfatati de mame, fiind " baiatul mamii ".
Multe sotii sufera din cauza educatiei gresite pe care unele
mame o dau fiilor lor.
Orbite de iubire, putine femei reusesc sa vada dincolo de fatada (inainte de casatorie )...

Maria, aceleasi raspunsuri ti le dau si tie, cu adaugirea ca un barbat poate parea " perfect " pana cand da de greu. Venirea pe lume a propriului copil.

Eu am deschis acest topic nu pt a crea animozitati, ci pt a le oferi, impreuna cu cele care vor, sfaturi femeilor greu incercate de egoismul sau proasta crestere a celor cu care au facut un copil sau mai multi.


lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Lisaelisa, dar copiii astia de care vorbim, bebelusii - cu cine sunt facuti de catre mamici? Ca banuiesc ca nu cu un stol de berze . Mi se pare normal sa puna si taticii mana si sa schimbe un scutec, sa le faca o baita, sa se joace cu ei etc.
Si daca te-ar lovi, da-mi minim un raspuns rezonabil si logic pentru care ai mai sta cu el.
Asta cu lovitul nu are nici cea mai minima scuza .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Deianira,

Nu despre mine vorbesc, ci despre multele femei, care scriu disperate ca nu stiu ce sa mai faca sa fie bine in casnicie...
Pe ele as vrea, daca se poate, sa le ajutam cu ce sfaturi ne pricepem.
Raspund la fel, teoretic ai dreptate....
Ce sfat ii dai tu unei femei oropsite de un individ egoist, care se tine de fusta maica-sii sau ii place "distractia" ca asta a invatat el de la taica-sau...

lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa

Deianira,

Ce sfat ii dai tu unei femei oropsite de un individ egoist, care se tine de fusta maica-sii sau ii place "distractia" ca asta a invatat el de la taica-sau...

lisaelisa

mami de ingeras dragalas


Sa astepte sa faca copilul 3 ani, sa-si caute un job si sa-l lase pe ticalos in plata domnului. Barbatii dupa varsta de 7 ani nu se mai schimba fundamental. Un astfel de sot nu poate fi schimbat, cu atat mai putin de o sotie surmenata...

Stiu ca e greu singura, dar este usor macar dintr-un punct de vedere: nu mai ai de inghitit fitele unui parazit emotional care-ti mananca nervi si timp si care poate transmite copilului TAU toate porcariile pe care le are el in cap.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Un sfat (concretizat in urma observarii obiective a altor cupluri, ca al meu barbat a fost bine programat sa nu presteze asemenea mofturi).

Ceea ce NU recomand este moda mostenita din deceniile trecute: mami sta in camera cu copilul (sa fie aproape daca e nevoie de ceva) iar tati separat, in alta camera "sa fie odihnit a doua zi, ca merge la serviciu, munceste saracu".

Eu am primit acest sfat de la medicul de familie cand l-am nascut pe Matei si tare aiurea mi s-a parut. Pai cum adica? Dar a doua zi, cand tati e la munca "saracu" eu ce fac, stau? Nu domne, eu m-agit pentru copil, fac curat, mancare, spal calc, etc.....Nu scrie nicaieri ca doar eu trebuie sa fac biberoane sau sa schimb scutece noaptea.

Dupa aia mai vine o bunica si sta cu gura pe tine: vai mama, dar de ce-l pui pe tati la treaba (nu neaparat mama lui sau a mea, sa ne intelegem, una dintre ele). Ce, el e barbat, se pricepe el la copii?
Eu si maica-mii si soacra-mii le-am explicat ca daca se pricepe la facut, ghinion, tre sa se priceapa si la crescut Bine, eu am o relatie speciala cu amandoo si ne permitem comunicari d'astea, neingradite.

Ce-as mai recomanda? Sa nu se renunte la mesele in familie. Seara cand vine domnu tati, se ia plodu, se pune in scaunu de masina pe masa in bucatarie si se serveste masa cu totii. Asa simte si tati ca e ca 'nainte.
A nu se pune pe primul plan casa-ordinea-curatenia. Ocazional mai zaceam cu sotu la televizor chiar daca in jurul nostru erau ATATEA treburi de facut.
Sa se cointereseze tatal inca din prima clipa la toate cate-s de facut pentru copil. Prima miscare gresita cred ca e sa te ocupi singura de toate. Cand vii de la birou pare ca cel care a stat toata ziua acasa a avut o zi usoara, dar cand te apuci si faci cate ceva din treburi te prinzi ca nu e chiar asa......

Pentru cele care deja au probleme legate de gelozia partenerului fata de copil, as recomanda cat de repede asistenta de specialitate (psiholog). Este genul de conflict intre parteneri care progreseaza ca un bulgare de zapada. E una dintre ironiile vietii: faci un copil din iubire si dupa aia iubirea dispare si te intrebi ce sens mai ai....E mai greu pentru cei care au mostenit acest gen de comportament din familie, l-au vazut la tati si la prieteni.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali
Un astfel de sot nu poate fi schimbat, cu atat mai putin de o sotie surmenata...



Am vrut sa spun exact asta, dar mi-a luat Simali vorba din gura.
Aprob. Femeile cu asemenea barbati se vor stradui mult si bine si degeaba. Eventual omul isi mai ia o amanta ca sa se consoleze.

Repet si voi repeta de o mie de ori: o casnicie reusita incepe cu o alegere buna.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

eu in primul rind nu as numi-o gelozie.
noi asteptam in 2-3 saptamini pe bebe. sotul a incercat diverse "manevre" deja; sint rautacioasa, nu vrea sa se sustraga de la treaba din lene sau comoditate, dar mi-a zis deja ca lui ii e frica sa o ia in brate ca e asa mica si fragila, ca el nu stie sa schimbe pampersi, ca o sa se sperie fata de ochelarii lui , ca e neindeminatic si daca face o prostie etc. i-am inteles temerile si i le-am impartasit pe ale mele; in mare sint aceleasi. l-am incurajat ca nimeni nu se naste invatat. deja e mai putin...reticent.

pe de alta parte, eu am noroc in sensul ca desi a crescut intr-o familie cu tatal mai mult plecat si f ocupat si cu mama prea "mindra" ca sa isi deranjeze sotul cu treburi gospodaresti si care tin de cresterea copilului, sotul meu e deschis la noi provocari si chiar daca nu are multe initiative gospodaresti, daca ii spun sa faca ceva face si e mai meticulos decit mine.

a, uitam. chestia cu dormitul mamei in camera cu copilul mie mi se pare oarecum fireasca si noi o vom aplica. eu nu am nvoie de f multa concentrare ca sa pun rufele in masina de spalat, pe cind la el la job nu prea isi permite sa greseasca.daca voi alapta asa cum imi doresc degeaba se trezeste si el noaptea...si oricum, cu bebe in dormitorul nostru inseamna ca atunci cind bebe plinge noaptea ne trezim amindoi, si nu vad rostul. asa ca am decis ca in prima faza sa ma mut eu cu bebe in alta camera; el isi poate indeplini rolul de tata si ma poate ajuta si altfel decit fiind trezit degeaba noaptea. cind vopm ajunge la faza cu colicile (poate nu, Doamne-ajuta!), cind bebe va plinge "de dragul de a plinge" si nu se va linisti decit leganat in brate cu orele, vom face asta amindoi...

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput