Barbatul rac

Barbatul rac | Autor: claram

Link direct la acest mesaj

Cunosc doar un rac(partenerul meu)si as dori sa va intreb despre dualitatea lor.Am fost uimita sa vad cat de repede trece de la o dispozitie la alta.Eu sunt scorpionsi a trebuit sa invat sa am rabdare,mareeeeeeee rabdare.Avem o comunicare excelenta,i apropiere emotionala divina,am reusit,in timp si cu rabdare,sa-i penetrez cochilia.Si totusi cateodata imi vine sa o iau la fuga cand vad cum se retrage in cochilie sa "mediteze".Fetelor,povestiti putin despre racii vostri.Sau doar al meu e asa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

draga mea,te inteleg perfect ...eu femeia scorpion ..el barbatul rac.
in concluzie nu te panica,sunt niste familisti convinsi,dar grija mare ....tac,tac ,dar si cand ii paleste "nebuneala"sa te tii bine:P.Noi avem 14 ani de cand suntem impreuna din care 6 de casnicie...si daca ma uit in urma nu regret nimic...sau ar fi ceva ...poate ca l-am rasfatat cam tare.

Vrem si noi un bebe
http://tt.lilypie.com/z0OAp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

ehhhh, si eu sunt in aceasta zodie...
da, e foarte adevarat ce ati descris voi..
mai pot adauga incapatanare, meticulozitate, mici obsesii, dorinta/placerea de a colectiona diverse, refugiul intr-o lume imaginara (sau visez cu ochii deschisi, cateodata)...iert, dar nu uit niciodata...

stiti vorba aceea "doi pasi inainte, un pas inapoi"...eu glumesc, spun ca pasul inapoi e ca sa-mi iau avant mai mare...

mie mi se pare putin ciudata combinatia voastra de zodii, rac cu scorpion, se spune ca cel mai potrivit partener pentru un rac este (zodia) pestele...culmea este ca sotul meu este in zodia pestilor, ne cunoastem de aprox 20 de ani si suntem casatoriti de 17 ani...in plus, cunosc cel putin alte 4 cupluri rac-peste, partenerii se inteleg de minune si sunt impreuna de foarte mult timp...

e foarte adevarat, pentru fiecare in parte conteaza si ascendentul zodiei, educatia primita, etc.

in general, anumite trasaturi caracteristice ale zodiilor se regasesc in caracterul persoanelor nascute in zodiile respective, dar restul e contributie proprie...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

eu sunt rac...ce pot sa spun? Chiar ca iti trebuie rabdare, e o zodie foarte capricioasa si cu toane...iar schimbarea dispozitiei brusca la raci are intotdeauna un motiv (pe care de obicei doar ei il stiu si inteleg, ramanand un mister pentru restul lumii...o vorba, tonul vocii, o aluzie, o amintire care le revine brusc, o idee etc). Dar, nici o zodie nu e perfecta.
Combinatia rac-scorpion e foarte buna din cate stiu. Eu ce sa mai spun, ca sunt combinata cu un berbec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

O...nu pot sa-i incadrez intr-un tipar.
Sunt atasati de familie .
Cei 3 raci pe care ii cunosc eu sunt afemeiati.......iubesc femeile adica si inseala fara regrete.
Eu sunt capricorn, e atractie mare intre capricorni si raci pt. ca sunt zodiile care se privesc in oglinda , dar judecand prin prisma racilor pe care ii cunosc , slabe sanse sa fie si altceva in afara de atractia fizica. Doar prietenie.
dar na , poate sunt ei atipici , ca am vazut in majoritatea descrierilor ca sunt pers. familiste. astia pe care ii stiu eu sunt in aparenta doar , ca in rest ...

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Eu sunt peste si husbandu rac.

Poate sotul tau Claram are ascedentul in pesti sau poate e usor influentabil.
Pestii sunt dualisti. In relatia noastra eu sunt dualista, in sensul ca nu pot lua hotarari usor. Insa racul meu e cel care vine cu logica, cu argumente, gandeste mai profund si vede lucrurile mai bine pe termen lung si asa ma ajuta sa ma hotarasc.

Despre raci (stiu mai multi raci), pot sa spun ca sunt f. familisti, statornici, calmi (nu intotdeauna), comozi ..chiar lenesi cateodata, f. corecti si f. sinceri si pretind asta de la toti.
Le plac femeile frumoase insa fiind firi sincere si comode nu ajung sa isi complice viata inselandu-si partenerele, prefera viata linistita de acasa decat una agitata si plina de necunoscut, iubesc copii mai ales fetitele si simt nevoia sa le proteje f. mult, asta pt. ca ei intotdeauna tin cu cei mai slabi.
Sunt orientati spre binele familiei, al casei, isi iubesc familia si lupta pt. bunastarea ei si cauta mereu solutii pt. asta. Meticulosi chiar enervant de meticulosi fiecare lucrusor trebuie sa aibe locul lui si numai acolo poate sta. Calitatea cea mai "mare" si care ma exasperera pe la inceputul relatiei, este sa sunt ultra-ultra-sensibili, si din cauza asta are prieteni putini, insa putinii lui prieteni sunt adevarati, te poti baza ei, nu ca ai mei... .

Dar si eu sunt o sensibila, insa pe mine nu ma ranesc asa tare rautatile altora ca pe el, latura asta a noastra sensibiloasa ne ajuta sa comunicam mai mult si in plan afectiv-emotional, mai mult filozofam pe aspectul asta. Ofera multa tandrete dar si are nevoie de tandrete, de fapt racii au fost niste mamosi si cred ca asa raman toata viata.
Fiind sensibil este inclinat spre pesimism (asta am observat la mai multi raci) de aceea trebuie sa fie in compania oamenilor optimisti, veseli si pusi pe glume. La noi secretul nostru este, ca eu sa fiu calma, iubitoare si fara nici o rautate, si binedispusa pentru a contracara pesimismul din el. Desi daca mie mi s-au innecat corabiile si ma vede ca sunt suparata (dar sa nu fiu rea) vine si ma ajuta sa-mi aduc corabiile la mal.

Comunica f. bine, am norocul ca al meu spune imediat daca ceva il deranjeaza, ce-i in gusa si in capusa, eu eram mai muta si de multe ori explodam numai la nervi... dar am invat sa-i spun frumos si calm ce ma deranjeaza, nu cu rautate. A si inca ceva se asteapta ca toata conduita mea sa fie logica, si de multe ori ma critica pt. asta , nu prea intelege ca noi femeile cateodata nu avem nici o logica, poate intuitie, sau doar latura noastra feminina ne conduce, la el trebuie ca totul sa faca sens.


Are spirit practic si mult bun gust in asortari, incadrari, forme, culori, si ce imi place cel mai mult este nu vrea sa domine relatia impunandu-si ideile. Practic tot ce alegem, hotaram impreuna, si daca vede ca eu insist cu ceva, ma lasa sa imi fac damblaua fara sa faca mare caz. De fapt si eu il las, ca are unele obsesii (chestii electronice, muzica... chiar avem o colectie impresionanta de lanterne, lanternoaie si lanternute... saracu cred ca a ramas cu obsesii de pe vremea lui Ceasca cand se taia curentu', chiar aseara a mai venit cu vreo 3 cumparate la o reducere mare cica).

Ca tot am insirat numai calitati bune, trebuie sa spun si pe cele mai putin placute, daca intri in gura lui.. iesi albie de porci... dupa care ii trece si vine ca un catelus, e rau de gura...
Cam cheltuitor cateodata, nu prea ajuta la treburile casnice, aici nu prea are initiativa asteapta numai rugat - (de fapt el nu prea vede ca asta ar fi asa de important, daca exista vreun aparat care ar putea sa faca jobul respectiv nu are nici o ezitare ca sa-l cumpere, treburile casnice inseamna timp pierdut), cand e bolnav trebuie cocolosit si supracocolosit... de sensibilitatea e de vina, sta prost la capitolul vointa si are tendinta sa amane lucrurile care nu prea ii plac, nu e voluntar..a si la stress reactioneaza f. prost trebuie sa fiu un munte de rabdare.

Cam asta e tot, nu avem o relatie perfecta, cred ca invatam amandoi cum sa ne armonizam, ne iubim, si nu l-as schimba cu nimeni.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claram spune:

Da,il recunosc din descrierile voastre,mai ales partea cu ultra-sensibil,chiar timid cateodata.Ce m-a exasperat pe mine la inceput a fost incetineala asta,calmul,nevoia de timp sa analizeze,reflecteze bla bla.A trebuit sa fac eu prima pasul si sa-i spun ca m-am indragostit de el,el doare trimitea semne dar nu a avut curajulEh,si scorpionii stiti cum sunt?Directi,nu m-am invartit in jurul cozii.Saracu s-a speriat ca am fost asa directa asa ca i-am dat timp.Am facut-o intuitiv,si in timp am descoperit ca nu suporta sa-l iei direct sau tare.Eh si 1 saptamana tot a meditat el ca un mos intelept,era si el indragostit,doar ca are o meserie foarte periculoasa(lunetist in us air force)si nu vroia ca eu sa sufar daca pateste ceva.

Acuma spuneati ca tace,tace dar si cand izbucneste...Eu inca nu l-am vazut in ipostaza asta.E de un calm care ma enerveaza cateodata,explica totul,are rabdare etc.Fetelor,ce ii face sa explodeze?Si cum se manifesta,ce sa-mi imaginez?Tipa,scandal sau se retrag iar in cochilia lor zile intregi?M-ati facut curioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

A , am uitat sa spun ca mai important decat zodia este ascendentul , el confera sarea si piperul persoanei.
asa ca , intreaba de ascendent si e mai usor

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

noi suntem amandoi raci, si e asa cum zice Xio (daca e sa credem in zodii), ascendentul e chiar mai important, mai ales de la o anumita varsta (nu mai stiu cand incepe schimbul asta, parca ceva inainte de 30 de ani? asa imi zisese cineva care se pricepe, cica...)

Deci: eu rac ascendent fecioara, el rac ascendent varsator. Amandoi super-sensibili, ca parca am fi pe un camp cu dinamita. Eu logica-realista (fecioara), care espica firu-n 16, el visatorul, motorul nostru, dar si cu tendinte dictatoriale... insa cu intentii bune, ca doar el stie cel mai bine ce e bun pentru noi toti, nu-i asa? Ceea ce oricum nu-l scuza...
Ah, si este un vizionar, adica vrea mereu sa convinga pe cineva (mai ales pe mine) de vreo idee a lui

In rest, ce sa zic, e greu sa spun ceva, ca nu prea pot sa-mi vad singura defectele. Ah, noi explodam amandoi foarte usor, dar am impresia ca noi cam stim ce il face pe celalalt sa explodeze, avem un fel ciudat de a comunica. Dar stim oricand ca ne putem baza unul pe altul, chiar si cand ne certam.

Si ca sa nu uit, suntem amandoi foarte teatralici, exageram de dragul de-a avea dreptate, parca am fi doua dive la opera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

adinag asa sunt si eu cu sotul meu, amandoi raci, eu cu ascendent in fecioara, el nu stiu ce ascendent are.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Eu sunt scorpion, sotul meu este rac.
Ne intelegem perfect. Stim sa cedem unul in favoarea celuilalt. Isi iubeste mult familia. Este foarte devotat si foarte parolist.

Mergi la inceput