M-am hotarat.........adoptie(58)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

seara buna si de la noi!

gata- stau acasaaaaaa, astazi a fost prima zi, si parca nu imi vine sa cred

misha- multumim de intrebare, suntem foarte bine cu totii. Matei astazi a facut 13 luni, si e un haios. Gata am oprit de saptamana trecuta kinetoterapia intrucat e un plimbaret si am zis ca nu are rost sa il mai chinuim.

irene- FELICITARI!!!!! ma bucur tare mult pentru voi si Miruna. cat despre ce mai spune lumea, mi-au trantit-o si mie: "si acum nu poti sa il dai inapoi pe Matei", de imi venea sa ii crap capul.


marauta007 -
sa iti traiasca micul crestin si sa va bucurati de el pana la adanci batraneti.

redrose- LA MULTI ANI si de la noi, sa fiti iubiti si sanatosi!

tzuni-super faza cu ideea... de abia il astept si eu pe Matei cu astfel de "idei", deja cand ne vede cu telefonul la ureche, isi pune si el mana, dar asa mai sus de ureche... imitandu-ne



Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 10+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

simo75- nici la noi in declaratie nu spunea ca mai avem copii, si a fost facuta tot pe familie....si ia arunca-ti un ochi la semnatura mea
cat despre vizite, s-au intalnit la noi acasa, cu cate doi membri din familia fiecaruia (adica mama si fratele meu, si tatal si sora sotului), si cu doi prietetni pe care i-am desemat si mers noi cu ei la DPC. Atat, fara vizite inopinante

ca vorbeati de notar, mi-ati adus aminte de un lucru foarte important, noi am fost la o notarita in Cotroceni, care cand a vazut pentru ce vrem nu ne-a luat bani nici macar pentru legalizari, si a zis o sa aveti noroc, sa treceti sa imi psuneti ce ati facut, ca a mai facut declaratii la cateva cupluri si toate au reusit! Cu siguranta saptamana asta voi trece sa ii spun! si eu magarita uitasem cu desavarsire
i-am spus si sotului, si a zis ca vom merge negresit si il vom lua si pe Matei ( ca sa ne dam mari)

imi pare rau ca intampinati greutati cu personalul de la DPC, dar exista si oameni capabili, e cazul nostru: IMPECABIL, si de fiecare data cand am ocazia i-o spun a.s.


bafta multa doresc si eu tuturor aspirantelor mai noi si mai vechi si sa va tineti puiutii cat mai curand in brate.


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 10+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Miha pai si io zic sa-l dai pe Matei, dar mie
Trebuia sa-i zici ca raftul de pe care l-ai luat s-a ocupat, asa ca acum vei fi nevoita sa-l tii Mai ce oameni
Ce ti-am zis eu ca o sa fie bine! Alta data sa asculti de baba
frumosii si burtica.



****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_70

Buna
Sunt noua pe forum si am o mare rugaminte,daca poate cineva sa-mi trimita un model de caracterizare,ne-am hotarat sa adoptam un copilas si avem toate actele numai aceste caracterizari nu le avem.Colegii ne-au rugat sa le spunem ce ar trebui sa scrie in aceste caracterizari.Am scris si la model decalartie in favoarae parintilor adoptivi dar nu am primit raspuns si noi am vrea daca s-ar putea sa depunem dosarul vineri.
Va multumesc anticipat.


Am pierdut-o pe Mirela pe drum
Bine ai venit la noi si mult succes!

O caracterizare...ar fi ceva de genul:
1.

In familie, la serviciu si in societate, xxxxxxx este un om vertical.

Este foarte muncitor si serios in tot ce face.
Stie sa creeze o atmosfera placuta oriunde s-ar afla: in familie, intre prieteni, sau la serviciu. Intotdeauna il remarci ca fiind o persoana speciala, cu calitati deosebite.
Rabdarea si perseverenta, dragostea pentru cei din jur si nu numai, pentru el reprezinta firescul.
Stie cum sa abordeze diverse probleme raportandu-se la caracterul si firea oamenilor cu care vine in contact.
Apreciez mult dorinta lui de a avea un copil si sunt convins ca un tata cum e xxxxx, nerabdator sa se implice in cresterea si educarea lui, este un adevarat noroc.

2.
Am cunoscut-o pe xxxxxxxxxx in urma cu xxxxx ani.
Inca de la inceput mi-a atras atentia prin stilul ei prietenesc de a fi si de a relationa cu o persoana necunoscuta, care pune in evidenta o fire deschisa si foarte usor adaptabila la diferite situatii de viata. Am perceput-o ca pe un om deschis, care abordeaza problemele intr-un mod increzator si degajat, dar cu foarte multa responsabilitate. Am observat o persoana echilibrata, gata sa sprijine mereu pe cei aflati uneori in situatii mai dificile.
Am apreciat faptul ca este o persoana capabila sa creeze armonie in relatiile de familie, lucru atat de important pentru o atmosfera sanatoasa. XXXXXXXX are un stil impaciuitor de a aborda unele mici probleme ce se pot ivi in cadrul vietii in comun dintr-o familie.
Ca terta persoana am avut ocazia sa observ comportamentul ei vis-a-vis de alti copii. Am constatat ca de fiecare data ii intampina cu bucurie si incearca sa creeze o atmosfera cat mai placuta in jurul acestora. Da dovada de multa intelegere in modul in care abordeaza problemele specifice unei varste fragede a interlocutorilor, intr-un mod deschis si prietenos si incearca sa le explice de ce este bine sa se comporte intr-un mod sau altul. Am apreciat faptul ca are multa rabdare si intelegere, respectand totodata personalitatea fiecarui copil.
Avand in vedere toate aspectele sus-mentionate, consider ca XXXXXXX indeplineste toate calitatile necesare unei persoane care doreste sa adopte un copil si ca va fi un bun parinte, gata sa abordeze cu multa maturitate responsabilitatile ce decurg in urma unei adoptii.

BAFTA!

edit: acum mai adaptati si voi, ca toata tara va avea aceeasi caracterizare


****************************************************************


In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde" target="_blank">Curiosilor

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

misha71 multumesc mult de raspuns si iti doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
edit: acum mai adaptati si voi, ca toata tara va avea aceeasi caracterizare


Doar viitoarele mamici care citesc forumul DC

Eu, de exemplu, am taiat partea cu "persoana capabila sa creeze armonie in relatiile de familie"

Glumesc, dar multumim pentru exemple , si colegii mei s-au inspirat din ele. Drepturile de autor oricum iti apartin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Dragele mele,
Mie imi era greu sa ma autocaracterizez si m-am inspirat si din zodiac
Pe langa modelele care le-am primit(si multumesc fetelor ) am facut niste caracterizari concrete.
Asa ca celor care nu au inspiratie, (mai ales cele de la job) zodiacul face minuni.
mai avem un pic si facem pasul cel mare!!
va pup

Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Si eu, care ziceam la 23 septembrie (cand am depus dosarul), ca toate lumea de noi (din DPC), e foarte amabila... N-am inca atestat, de copil ce sa mai zic... Am sunat, am fost pe la DPC si mi s-a spus sa am rabdare. Am. De 15 ani am. N-am incotro. Sunt amabile doamnele, dar eu incep sa fiu nerabdatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Salviae

Si eu, care ziceam la 23 septembrie (cand am depus dosarul), ca toate lumea de noi (din DPC), e foarte amabila... N-am inca atestat, de copil ce sa mai zic... Am sunat, am fost pe la DPC si mi s-a spus sa am rabdare. Am. De 15 ani am. N-am incotro. Sunt amabile doamnele, dar eu incep sa fiu nerabdatoare.

Totusi, care-i explicatia lor pentru faptul ca nu ai atestatul inca?
N-ar trebui sa fie gata in 60 de zile sau am inteles eu gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redrose1976 spune:

Miha multumim de urari; LA MULTI ANI si lui Matei, sa creasca mare si cuminte

Mergi la inceput