Ceaiurile si sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Daman nu cred sa afecteze in vreun fel baile de sezut pentru ca si eu am facut deoarece am avut niste hemoroizi externi care prin bai cu coada soricelului s-au retras .
Andine eu am consumat sucuri de soc si in afara faptului ca ma scoteau afara foarte des nu am avut nici o problema .Am uitat sa specific ca sunt in 34 sapt .
Numai bine la toate si nastere usoara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliapapusa

Mie mi s-a spus ca ceaiul de zmeura este indicat sa-l bei doar dupa 36 de saptamani de sarcina, altfel da contractii.Eu beau ceai de musetel, tei, fructe de padure.



asa stiu si eu..
stiu ca acest ceai se bea de la 35 sapt...tocmai pt a te ajuta sa nasti mai usor

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_dulce

Salut fetelor,

Ma pun si pe mine pe ginduri ceaiurile...la moment beau doar ceai de menta... ca tare imi place...
mersi pentru lista Conchita

cum credeti ceaiul de menta impiedica si el absorbtia fierului?

burtici frumoase si bebei sanatosi tuturor!!!

Lucia mami de dulceata Felicia(16.03.2005) si 5+cine sa fie?

"Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away."


dar ceaiul de menta nu constipa?
Si mie imi place foarte mult, dar cand ma gandesc ca apoi am probleme...il evit...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui andine

Am citit ca socul ar fi de asemeni interzis in timpul sarcinii.Din pacate am aflat asta cam tarziu, sunt insarcinata in luna a 5-a si in ultimele saptamani am consumat socata din plin.
Stiti cumva in ce mod afecteaza sarcina?



si eu am baut si inca beau f multa socata...
de ce este indicat sa nu bei?
cine a spus...si unde scrie?????????


Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona9999 spune:

nici eu nu am auzit nimic de socata, dar ajm ceai de soc acasa, pe care nu l-am inceput, dar uite am sa ma uit pe prospect sa vad daca scrie ceva
In general si eu am redus aria plantelor folosite, acum beau ca si inainte ceai in fie dimineatza dar doar de sunatoare, musetzel si galbenele
Si sotului la fel ii dau...... ca bem din acelasi ibric...


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genie79 spune:

Grija mare cu ceaiul de menta caci constipa fff tare!!!!!Eu asta ii dau micutului cand are diaree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisica_alba spune:

sucul de soc si ceaiul de soc cresc tensiunea si cred ca ultimul lucru pe care ti-l doresti e sa ai tensiune mare in sarcina. stiu ca e foarte periculoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

si eu stiu ca ceaiurile nu sunt recomandate in sarcina. plantele au anumite proprietati si nu toate fac bine sarcinii. exista pe net articole care specifica plantele nerecomandate, cele recomandate cu prudenta....eu personal, desi imi plac foarte mult ceaiurile, le evit cat pot. un ceai de menta daca ai indigestie nu poate sa faca rau, un ceai de tei deasemenea. dar trebuie evitate cantitatile mari.

ceaiul de frunze de zmeur declanseaza contractii. se bea de catre femeile care vor sa provoace nasterea.

despre socata....si eu am baut socata, am incercat sa ma interesez cat pot, nu am o concluzie. ceea ce am gasit este "S๎nt interzise consumul fructelor ๎n stare crud#259; #351;i folosirea produselor din fructe sau frunze de soc ๎n perioada de sarcin#259; sau de al#259;ptare. Folosirea excesiv#259; a produselor pe baz#259; de soc poate conduce la pierderea potasiului din organism prin urin#259;." dar este vorba de fructe si frunze de soc. nu zice nicaieri de flori de soc!

eu am baut, dar apoi, din prudenta, am renuntat.



Petra mamica de Alma (20.08.2007) si 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Uitati ce am gasit pe net referitor la plante:
La gravide este interzisa folosirea purgativelor, specii care contin alcaloizi, precum si toate plantele sau substantele active vegetale specificate expres la fiecare formula sau planta descrisa;
In perioada lactatiei sunt interzise substante amare, purgative puternice, derivati de opiu (din capsulele de Mac), Rostopasca si altele nominalizate in lucrare.
Infuziile, decocturile, tincturile sau orice produse fitoterapeutice nu se vor asocia la intamplare, deoarece pot produce fenomele de incompatibilitate sau reactii adverse.

Plante contraindicate in timpul sarcinii

Denumire po****ra - Denumire stiintifica - Argumentarea contraindicatiilor
Coada soricelului - Achillea millefolium L. - Ulei esential, substante amare, actiune emenagoga.
Obligeana - Acorus Calamus L. - Substante amare, emenogog, stimuleaza contractiile uterine.
Pelin - Artemisia sp. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog abortiv datorita uleiului esential.
Dracila – Berberis vulgaris L. – Contine substante amare si alcaloizi toxici.
Ardei iute – Capsicum sp. (Cayenne) – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Rostopasca – Chelidonium majus L. – Alcaloizi, substanta amare, emenagog.
Feriga – Dryopteris filix-mas (L.) SCOTT – Substante amare, stimuleaza contractiile uterine.
Carcel – Ephedra sp. Alcaloizi, substante amare, Stimuleaza contractiile uterine.
Anason dulce, Fenicul – Foeniculum vulgare MILL. – Ulei esentiale, stimuleaza contractiile uterine
Lemn dulce – Glycyrrhiza glabra L. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Hydrastis – Hydrastis canadensis L. – Substante amare, alcaloizi, stimuleaza contractiile uterine.
Ienupar – Juniperus communis L. – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
Levantica – Lavandula officinalis CHAIX – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
In – Linum usitatissimum L. – Stimuleaza contractiile uterine.
Busuiocul cerbilor – Mentha pulegium l. – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Floarea patimilor – Passiflora incarnata L. - Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Carmaz – Phytolacca americana L. - Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Podophyllum – podophyllum peltatum L. – Podofilotoxina pe care o contine este un purgativ drastic datorita derivatilor antracenici; stimulant uterin, emenagog, abortiv.
Specii inrudite cu Crusinul – Rhamnus sp. – Contin derivati antracenici cu actiune emnagoga, abortiva.
Revent, Rubarbar – Rheum sp. – Contine derivati antracenici si substante amare cu actiune emenagoga si stimulanta uterin.
Salvie – Salvia officinalis L. – contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin datorita subsatantelor estrogene.
Vetrice – Tanacetum vulgare L. – Contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin, emenagog.
Cimbru – Thymus vulgaris L. – contine ulei esential, cu efect stimulant uterin, emenagog.
Vasc – Viscum album L. – stimuleaza contractiile uterine, emenagog.


Plante care trebuiesc utilizate limitat si cu prudenta in timpul sarcinii

Denumire po****ra - Denumire stiintifica – Partile de planta utilizate
Angelica – Angelica aschangelica L. – Radacinile
Dand gui – Angelica sinensis (Oliv.) Diels – Radacinile
Brusture – Arctium lappa L. – Radacinile
Merisor – Vaccinium vitis-idaea L. – Frunzele
Filimica, Galbenele – Calendula officinalis L. – Florile
Sunatoare, Pjarnita – Hypericum perforatum L. - Partile ariene inflorite
Isop – hyssopus officinalis L. - Partile ariene inflorite
Talpa gastii – Leonurus cardica L. - Partile superioare inflorite
Voronic, Unguras – Marrubium vulgare L. - Partile superioare inflorite
Musetel – Matricaria chamomilla L. – Florile
Lucerna – Medicago sativa L. – Planta intreaga fara radacini
Melisa, Roinita – Melissa officinalis L. - Partile ariene inflorite
Menta, Izma – Mentha piperita L. – Frunzele
Patlagina – Plantago sp. – Frunzele
Armurariu – Silybum marianum (L.) GAERT – Semintele
Spilcute, Granat – Tanacetum parthenium SCH.-BIP [/i]- Partile ariene inflorite
Schinduf – Trigonela foenum-graecum L. [/i] – Semintele
Urzica – Urtica dioica L. [/i]– Planta intreaga sau frunzele
Ghimbir – Zingiber officinale L. [/i] – Radacinile

Sper ca lista sa va fie folositoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocochannel spune:

Multumim mult gratiana,ajuta listuta ta,mai nou eu am ceva probleme cu fierea,si nu stiam exact ce e bun si ce nu,acum imi e mai usor sa aleg,fara sa mai caut prin alte site-uri.

Mergi la inceput