Alternativa la Calciu - pastile ???

Alternativa la Calciu - pastile ??? | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Nu mai suport sa inghit zilnic pastiloaie de calciu. Trebuie sa iau 1000 mg timp de 10 zile pe luna. Si nu am gasit decat de 250 sau de 500, asa incat trebuie sa iau cate 2, respectiv 4 pe zi...si sunt cat toate zilele, imi raman in gat sau intre gat si stomac....

Cum as putea sa-mi asigur acest supliment altfel decat din pastiloaiele astea sau efervescent ???

Nu-mi spuneti: produse lactate.... ca-i degeaba. Nu-mi sunt suficiente..

Multumiri anticipate,

g

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si eu sunt in aceeasi galeata cu tine, adica tot asa, 10 zile pe luna trebuie sa iau alternativ calciu si magneziu si deja nu mai suport gustul tabletelor efervescente. Eu caut acum o forma cat mai naturala de inlocuire, nu sti udaca aici o voi gasi.
In schimb, stiu ca in Ro am luat anul trecut niste tablete de Calciu, parca 1 pe zi trebuia sa inghit si era cel mai bun calciu, adica i-am simtit efectele, poate fiind si 100% natural, din cochilie de scoica, parca Cipcal se numea. Nu stiu daca se mai gaseste, dar dat fiind cat e de eficient poate ar merita sa faci efortul sa il inghiti
Sanatate multa!



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Calciu-D3 compr masticabile. Sunt ok la gust si se mesteca. Mai rup din tableta si-i dau si lui fi-miu. O tabletica are 500 mg. Bineinteles, cu acordul medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

A, si eu aveam problema asta. Acum iau Calciu+ Vit. D3, efervescente de la Additiva , care au 1000mg. Le pui in paharutz si le dai pa gat.Nu gasesc ala care da cu beutura peste cap!L-am gasit!!!!!!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Didi, m-ai facut curioasa cu masticabilele astea. Nu au gust de medicament ? La beutura efervescenta am problema ca dupa ce o imi vin inapoi danfuri cu gust de medicament....

aaaa...si mai am o problema in leg cu calciul...bag in mine tot ce prind. Imi face o pofta de a manca orice, oricand....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Calciu+D3, comprimate masticabile, de la firma NICOMED. Sunt foarte bune la gust, dulci. Sunt convinsa ca nu-ti vor displace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Bine, cu pofta de mancare, nu stiu ce sa spun. O fi vreo reactie.. Ma bufneste rasul , ca eu am pofta de mancare indiferent daca iau sau nu.. Apropo de gustul lor, sunt OK. Daca ia si fi-miu (6 ani), iti dai seama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Da, in unele cazuri, calciul poate potenta pofta de mancare. Si eu pateam la fel, insa atunci cand luam Clorocalcin. Cu astea de la Nicomed nu am sesizat sa mai bag in mine ca-n ghiozdan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

nici eu nu mai suport de mult gustul tabletelor / prafurilor efervescente... inghit 2 tablete de Ca de la Doppelherz pe zi... e drept ca uneori am senzatia ca imi raman in gat
Variant cu masticabile pare OK, voi incerca si eu

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Si firma Bayer are un produs masticabil, cu un raport calitate-pret superior Nycomedului. Se numeste CAL-D-VITA, compr. masticabile, f. bune la gust, un fl are 60 de cpr. Eu ii dau baietelului 1/zi, nu s-a plans de gust niciodata, si ia de trei luni. Inainte lua tot de la Nycomed, nici de gustul aceluia nu se plangea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Cel mai bun calciu sub forma de tablete care are si magneziu+D3 este cel distribuit de GNLD. Este un calciu din coji de oua din care s-a extras dolomita, o substanta care duce la ingrasare. O colega de-a mea i-a luat bunicului ei care sufera de osteoporoza , nu-si mai putea indoi degetele . Dupa 3 sapt a inceput sa-si foloseasca mainile.




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput