Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Alternativa la Calciu - pastile ???

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

geniest
geniest
Nascuta vara !

Donator Andrei

Romania
BUCURESTI

2017 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 02/02/2009 :  16:55:45 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui geniest Adauga semn de carte la mesaj Trimite geniest un Mesaj Privat  Reply with Quote

Alternativa la Calciu - pastile ???

Nu mai suport sa inghit zilnic pastiloaie de calciu. Trebuie sa iau 1000 mg timp de 10 zile pe luna. Si nu am gasit decat de 250 sau de 500, asa incat trebuie sa iau cate 2, respectiv 4 pe zi...si sunt cat toate zilele, imi raman in gat sau intre gat si stomac....

Cum as putea sa-mi asigur acest supliment altfel decat din pastiloaiele astea sau efervescent ???

Nu-mi spuneti: produse lactate.... ca-i degeaba. Nu-mi sunt suficiente..

Multumiri anticipate,

g
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

danat
Mama de Raduc

Austria, wien
5538 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 02/02/2009 :  17:24:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidanat Adauga semn de carte la raspuns Trimite danat un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu sunt in aceeasi galeata cu tine, adica tot asa, 10 zile pe luna trebuie sa iau alternativ calciu si magneziu si deja nu mai suport gustul tabletelor efervescente. Eu caut acum o forma cat mai naturala de inlocuire, nu sti udaca aici o voi gasi.
In schimb, stiu ca in Ro am luat anul trecut niste tablete de Calciu, parca 1 pe zi trebuia sa inghit si era cel mai bun calciu, adica i-am simtit efectele, poate fiind si 100% natural, din cochilie de scoica, parca Cipcal se numea. Nu stiu daca se mai gaseste, dar dat fiind cat e de eficient poate ar merita sa faci efortul sa il inghiti
Sanatate multa!

Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
didi
didi
membru incepator

Romania, bucuresti
266 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 02/02/2009 :  18:48:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luididi Adauga semn de carte la raspuns Trimite didi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Calciu-D3 compr masticabile. Sunt ok la gust si se mesteca. Mai rup din tableta si-i dau si lui fi-miu. O tabletica are 500 mg. Bineinteles, cu acordul medicului.

didi si cata
http://picasaweb.google.com/DiasiCata
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
rory76
rory76
artista cu capu'n nori

Romania, Constanta
1253 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 02/02/2009 :  19:18:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rory76 un Mesaj Privat  Reply with Quote
A, si eu aveam problema asta. Acum iau Calciu+ Vit. D3, efervescente de la Additiva , care au 1000mg. Le pui in paharutz si le dai pa gat.Nu gasesc ala care da cu beutura peste cap!L-am gasit!!!!!!

"sky is the limit!"
geniest
geniest
Nascuta vara !

Donator Andrei
 Romania, BUCURESTI
2017 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/02/2009 :  22:38:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui geniest Adauga semn de carte la raspuns Trimite geniest un Mesaj Privat  Reply with Quote
Didi, m-ai facut curioasa cu masticabilele astea. Nu au gust de medicament ? La beutura efervescenta am problema ca dupa ce o imi vin inapoi danfuri cu gust de medicament....

aaaa...si mai am o problema in leg cu calciul...bag in mine tot ce prind. Imi face o pofta de a manca orice, oricand....
kittutza
kittutza
membru incepator

Romania, iasiIASI
107 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/02/2009 :  13:25:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kittutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Calciu+D3, comprimate masticabile, de la firma NICOMED. Sunt foarte bune la gust, dulci. Sunt convinsa ca nu-ti vor displace.

Kittutza
didi
didi
membru incepator

Romania, bucuresti
266 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/02/2009 :  18:50:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luididi Adauga semn de carte la raspuns Trimite didi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Bine, cu pofta de mancare, nu stiu ce sa spun. O fi vreo reactie.. Ma bufneste rasul , ca eu am pofta de mancare indiferent daca iau sau nu.. Apropo de gustul lor, sunt OK. Daca ia si fi-miu (6 ani), iti dai seama!

didi si cata
http://picasaweb.google.com/DiasiCata
kittutza
kittutza
membru incepator

Romania, iasiIASI
107 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2009 :  11:07:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kittutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da, in unele cazuri, calciul poate potenta pofta de mancare. Si eu pateam la fel, insa atunci cand luam Clorocalcin. Cu astea de la Nicomed nu am sesizat sa mai bag in mine ca-n ghiozdan.

Kittutza

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/02/2009 :  13:47:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat  Reply with Quote
nici eu nu mai suport de mult gustul tabletelor / prafurilor efervescente... inghit 2 tablete de Ca de la Doppelherz pe zi... e drept ca uneori am senzatia ca imi raman in gat
Variant cu masticabile pare OK, voi incerca si eu

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

diuna
indragostita de Bretania

Romania, Brasov
1271 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2009 :  11:15:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidiuna Adauga semn de carte la raspuns Trimite diuna un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si firma Bayer are un produs masticabil, cu un raport calitate-pret superior Nycomedului. Se numeste CAL-D-VITA, compr. masticabile, f. bune la gust, un fl are 60 de cpr. Eu ii dau baietelului 1/zi, nu s-a plans de gust niciodata, si ia de trei luni. Inainte lua tot de la Nycomed, nici de gustul aceluia nu se plangea.
miki-miki
miki-miki
unde esti bb?

Donator desprecopii.com
 Romania, Orasul florilor
3964 Mesaje
34 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2009 :  14:29:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Cel mai bun calciu sub forma de tablete care are si magneziu+D3 este cel distribuit de GNLD. Este un calciu din coji de oua din care s-a extras dolomita, o substanta care duce la ingrasare. O colega de-a mea i-a luat bunicului ei care sufera de osteoporoza , nu-si mai putea indoi degetele . Dupa 3 sapt a inceput sa-si foloseasca mainile.

PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com