Regasiri(31)

Regasiri(31) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

](1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27) (28) (29)(30)
Gata, spor la scris!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mai mi-am adus aminte ceva: scriati - nu mai stiu cine- ca al 2-lea copil invata sa vorbeasca mai repede decat primul. Ei bine, nu-i deloc asa, adica nu-i o regula, depinde de copil. Oana a vorbit la 3 ani si 4 luni, v-am mai spus eu, am fost cu ea la logoped, la ORL-ist....la nu mai stiu cati doctori, toti mi-au spus ca atata timp cat pricepe ce-i spui totul e ok, e puturoasa doar. Ana in schimb a vorbit foarte repede, la 1 an si ceva ii turuia gurita. Ei bine, Calin nu cred ca are 10 cuvinte in dictionarul lui, nici pe alea nu le spune corect, dar la fel ca Oana, intelege tot, fapt ptr care nu ma agit deloc, o vorbi el cand va vrea.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

roxana multumim pt capitol nou

Azi am fost libera ,n-am dus-o pe Daria la cresa asa ca am avut o zi pt noi f frumoasa-pana acum ca nu a dormit chiar grozav si cred ca incep mofturelele.Este si mama la mine care de dimineata presteaza in bucatarie si ideea ca mi-am luat de o grija cu mancarea pt 3-4 zile imi da o stare de bineeee

am o intrebare pt fetele care au copii la cresa-ce activitati fac ei?Ma gandeam cand zicea Miro de decupat si lipit(cred ca am retinut bine ca face asta si la gradi) ca la Daria nu-si pun problema sa le dea macar un creion in mana daramite altceva

si fruntea sus ca vine w/e

Mihaela mami de DARIA-STEFANIA -16 nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

intrat sa va salut . noi tot asa : mama la spital, eu pe fuga, P e ok
va pup
D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

salut fetelor
am incercat acum cateva zile sa recuperez din urma insa nu am reusit.
acum scriu cu iulia calare pe mine.
vroiam sa va zic ca de ieri dimineata iulia a inceput sa se planga ca o dor ochii, si asta cand inca nu se trezise bine
asa ca acum i-am redus timpul de desene
se uita la desene doar cand papa
si o sa mergem si la un control la ochi
astazi bona ma suna ca a racit si are febra, etc,
asa ca fusei nevoita sa o chem pe mama mea
s-a distrat iulia foarte bine, a alergat-o mama si pe-afara si in casa
mai vine si maine, insa trebuie sa vin mai devreme de la servici ca are mama programare la doctor

am mai pus si niste poze pe net (putine), le gasiti jos la semnatura

Mirona, mi-au placut mult pozele Karinei. Este asa frumoasa... Aaaa, mi-am amintit: cand am vazut mai demult filmuletul cu "pishu pe tine" m-am distrat de minune... Acelasi lucru spunea si iulia ... asta pana acum cateva zile, am observat ca a inceput sa faca diferenta. Cateodata insa in graba se mai scapa cu "pishu pe tine"
Kokorina, sunt atat de invidioasa pe voi cu atata zapada... noi n-am vazut deloc zapada iarna asta... Sunteti tare frumosi
Dbunny, am vazut ca parca tu intrebai ceva de cercelusi... Din cate stiu eu, cercei se pun in jurul varstei de 10~11 luni, pentru ca atunci este urechea formata si poate (cel care da gaurile) sa le dea cat mai centrat (adica sa fie gaurile in aceasi pozitie pe ambele urechi). Cerceii cu cheitza in spate (sau surubel cum zici tu) sunt foarte comozi pentru ei, pentru ca cerceii pentru copii nu au tija foarte lunga sa ii deranjeze, iar cheitza aia se impinge pana da intr-un shantz facut pe tija si in felul asta nu strang urechea. Cei mai buni insa (si din punctul de vedere ai parintilor) mi s-au parut cei care au incuietoarea ca cerceii iuliei, nu se desfac singuri si nu exista riscul sa se piarda cercelul. Trebuie sa fac o poza si sa iti arat cum sunt... Gata, facui deja pozele si o sa le pun imediat ce se culca maimutza mea.

E vremea sa ii dau laptele si sa o culc. Va pup si revin cu pozele pentru Dbunny


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

M-am intors.
Dbunny, am pus deja poza cu incuietoarea de la cerceii Iuliei. Insa nu se vede prea clar. Mai cautai pe net sa iti arat o imagine mai clara si gasi www.ka-gold-jewelry.com/images/products-500//lotus-earings/lotus-earings24.jpg" target="_blank">asta. In fine, ideea este ca nu se agatza usor de haine cand imbraci si dezbraci copilul si nici nu se desfac foarte usor incat sa cada si sa se piarda.

Mai este un tip de incuietoare (asa am eu la cerceii mei - insa eu nu am vazut inca pe-aici pentru copii asa) care nu se agatza deloc de haine si nici nu cred ca se desfac usor incat sa se piarda. Uite www.the3gems.com/images/products/newproducts/9-earings.jpg" target="_blank">aici o poza.

Cercelusi cu incuietoare tip surub are si Iulia, insa nu prea ii mai dau. Pe ea nu au deranjat-o deloc, insa pe mine da, ca i-a pierdut.

Hai ca acu citi mai bine sa vad ce intrebai tu de fapt
Intr-adevar, la inceput se pun cercei speciali tip surub. Sunt acoperiti cu aur si se tin 3 saptamani, maxim 4. Nu se merita sa investesti in asa ceva ca de-astia au la orice bijuterie care da gauri in urechi. Costa cam 15 RON (parca atat am dat eu pe-ai Iuliei). Dupa ce ii da pe-astia jos conteaza ca urmatorii sa fie din aur. Pentru copii asa micutzi nu cred ca gasesti altceva decat cercei cu incuietoare tip surub.


De astazi mai am o nedumerire:
Astazi la somnul de pranz, mama mea ii spuse Iuliei sa inchida ochii si sa nu se mai miste ca vine Bau-bau. Surpriza a fost ca Iulia a inchis imediat ochii si nu s-a miscat si a adormit instant. De obicei se frichine cate o jumatate de ora si ii mai trebuie inca vreo 20-30 de minute pana sa adoarma.
Acum cand o culcai eu, imi ceru sa ii aduc alt maimutzoi decat Winnie, dar asta dupa ce se invartise vreo 20 de minute in pat cu Winnie. Si ii zisei ca se supara Winnie, etc si ar fi dat sa planga. Atunci eu ii zisei ca daca incepe sa planga il chem pe bau-bau-ul de care vorbea mamaie. In momentul ala a incetat orice miscare, a cerut sa o acopar si in maxim 10 minute a adormit.
Nedumerirea mea este: o fi gresit din partea mea sa continui cu bau-bau? De functionat vad ca functioneaza.

Am fugit sa spal vasele.
Va pup si va urez o noapte usoara


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

angi nu cred ca ea il percepe pe bau bau asa cum ne gandim noi.I-a explicat cineva ce e ala?Incearca sa-l pomenesti odata si in afara momentului adormitului sa vezi ce reactie are.Daca intr-adevar o sperie renuntati la el.
desen facut de iulia?bravo ei

fug la servici

Mihaela mami de DARIA-STEFANIA -16 nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna dragi regasite,

va doresc o zi frumoasa si numai bine.

Depinde de cresa sunt unele unde nu se face nimic in afara de joaca,mancat si somn



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu' Bodo

Varsta lui BB2-80% EDY

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea si va doresc o zi perfecta si un sfasit de saptamana la fel!
Am apucat sa citesc doar ce e la capitolul asta si am vazut pozicile lui angi. Iulia e tare frumoasa si pletoasa! Si a desenatsingurica. BRAVO!
Stiti ca va povesteam de unghie - ei bine CADE. S-a desprins 3 sferturi de ieri si maraim ca se misca. Cand o intreb dc o doaare zice ca nu! Asteptam.


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele
Ajunsei la servici, o lasai pe iulia sa se joaca cu mamaie
Se jucau de-a v-ati ascunselea si cand plecai sareau in pat amandoua si radeau foarte zgomotos

Ank, eu i-am prins Iuliei degetul in usa de la baie (cam prin noiembrie). A plans foarte tare ca a durut-o, saracutza (normal). A doua zi nu o mai durea decat daca punea mana la deget, apoi din zilele urmatoare nu o mai durea deloc, deloc. Unghia s-a inegrit, a cazut (nici nu si-a dat seama cand a cazut), iar acum deja are o unghie noua noutza, care a crescut atat de mult incat am inceput sa o tai cu unghiera. Acum nici nu mai stie care e degetzelul cu pricina Sper sa va creasca si voua la fel de repede ca noua . Ca-mi aminti, eu n-am vazut poze cu Erica de cand era mica-mica picimana. Ce zici, ne-o arati si noua?
Dastefa, o sa incerc sa ii zic de bau-bau si in afara de nani sa vad cum face. Multumesc
Dodo, tu de ce esti din Mali?


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

ma bucur ca nimeni nu s-a suparat....pupici la gagici,la toate!!!

CARLA....e greu sa ma exprim eu in situatia ta.nu sant sfaturi,piur si simplu trebuie sa te adaptezi situatiei prin care treci si sa reactionezi in functie de instinc.clar vrea sa-ti intida nervii la maxim,intre ghilimele spus,o face intentionat....ca toti copii de altfel care fac asa sa verifice pana unde e limita,si cat merge.poate esti prea obosita si nu mai gasesti metode,tocmai pt ca esti stresata.sant sigura ca o sa gasiti calea cea mai buna sa va jucati impreuna,sa faca baie fara scanceli,sa mearga frumos la gradi unde sant copii,etc,etc.....esti cea mai buna mamica,stiu sigur asta.cauta la tine ce lipseste(sper sa nu te supere asta.dar eu stiu ca tu ai inteles din prima ce-am vrut sa spun).succes si fii tare!


DBUNNY...o sa mai pun niste poze,nu ma intreba cand,ca am o leneeeee.acu spre exemplu nu am copchii acasa,ar trebui sa fac curat,dar stau pur si simplu in pat cu laptopul in brate.am fost de mi-am improspatat make-up-ul permanent la sprancene si m-a laut un frig,de aia stau in pat.n-am chef de dat cu aspiratorul desi ar trebui....sa pun poze trebuie sa ma mut la computerul mare si nu ma misc din pat unde-i cald si bine.dar pun poze sigur.dau anunt

ROANA....da,gratie sotului meu care a facut orice e posibil sa ma uit si eu la tvr,am din vara incoace cateva programe romanesti,indeajuns cat sa ma simt putin ca acasa.mai ce ochi de soacra ai,chiar ca nu ti-a scapat amanuntul.

ROXANA....tu esti mama eroina.daca fetele se mai gandesc la mine(pt ca eu am doi)atunci cand le e greu cu pruncii,de fapt ar trebui sa se gandeasca la tine ca tu ai 3.trei responsabilitati total diferite,nu e simplu si te inteleg.ma bucur pt fetele tale,se simte mandria din glasul tau.iar cu nota la muzica se rezolva,sant sigura....faza cu :"nu toti sant privighetori" m-a facut sa rad.imi place umorul asta....offf imi pare din ce in ce mai rau ca nu am reusit sa ne vedem in primavara,dar sper sa mai fie ocazii,sa ne vedem in bacau.buuuuun.cred ca al tau calin e un baietel mai sugubat,mai neastamparat,mai obraznicut(daca-mi permiti sa spun asa).eu personal nu va nimic rau in asta decat niste pagube ce-i drept.dar daca aprofunzezi,obrazniciile unui copil sant de fapt coeficientii lui de inteligenta.si ai mei sant neastamparati,si ai mei strica,si ai mei sar ca mingile si ma apiuca toate alea ca nu pot sa-i stapanesc cate o data.dar stau si ma gandesc cateodata si-mi spun singura in barba,ca mai degraba sa am niste copchii "zurlii",energici,pe care ii duce mintea la prostii,ca fac obraznicii sa strice tocmai pt a descoperi ceva...nu stiu..ceva.in mintea lor se intampla conexiuni.asa ca in afara faptului ca te pricopsesti cu niste pagube,sant sanatosi toti,de fete esti mandra(ce-i drept,nu trebuie lasati sa strice casa doar ca sant sanatosi,trebuiesc reguli),tu si sotul santeti ok.viata e minunata!o sa mai plangi de multe ori in baie,asta pt ca obrazniciile nu or sa ia sfarsit,sau o sa ai norocul ca la 4-5 ani sa se cuminteasca.hai sa-ti dau un ex din familia mea.am un var de al doilea cu 2-3 ani mai mare decat mine.era spaima familiei,mai apoi spaima cartierului si toti spuneau ca asta o sa sfarseasca in puscarie.NU!a fost pur si simplu de nestapanit ca si copil,doar atat.dar carte a invatat si a ajuns mare marinar.e casatorit in germania si e un super tip.ia partea buna a lucrurilor...pune-ti un pachetel cu servetele la baie,sa-l ai la indemana.hai capul sus!

ANGI.....eu de voi ce sa mai zic?frumoase de numa ca de fiecare data.asa are si sophia mea incheietoarea la cercei,e cea mai buna incheietoare pt copii.la faza cu bau bau...nu ma pricep.dar atunci cand copchii se descalta de sosete si nu vor sa le incalte inapoi,le spun ca vine BUMSTI.asta e numele unei jucarii care a fost a sotului meu si acum il adora pascal,de doarme cu el in pat.iar eu ii spun ca se supara bumsti si nu o sa mai vrea sa doarma cu el.poate treceti de faza cu bau bau si incepi sa-i spui ca se supara winnie pe ea daca...stiu eu ce.mie personal nu-mi place acest bau bau.desigur fiecare alege,mai ales ca functioneaza.dar verifica daca nu ii e frica,apoi mai vezi tu ce metoda adopti.pup papusica de portelan.

ANK.....bine ca ii cade si nu se face vreo infectie.cea noua care o sa-i creasca o sa-i creasca frumos,poate cu manichiura frantuzeasca direct






Mergi la inceput