Masina de cusut electrica-de care ?

Masina de cusut electrica-de care ? | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Buna, mi-a venit asa un mare chef de cusut la masina, o fi din cauza timpului ploios ?
Nu glumesc, in prima tinerete am chinuit mult Ileana mamei, care acum zace undeva ruginind intr-o boxa.
Acum vreau sa cumpar una electrica, de care ma sfatuiti, sunt mai multe tipuri pe piata. Nu-mi trebuie ceva sofisticat,sa fie simpla si fiabila ( si pretul conteaza )pentru ce urmeaza sa fac cu ea e suficient.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Si pe mine m-ar interesa una ieftina care sa stie sa coasa drept si sa surfileze. Nu-mi trebuie chestii de brodat sau mai stiu eu ce!
Asa ca urmaresc cu atentie raspunsurile!


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Buna,
Si eu mi-am luat acum un an si ceva o masina electrica AEG si sunt multumita de ea, a costat in jur de 100 de euro(luata de aici, la noi n-am idee cat o fi). Mentionez ca nu cos in fiecare zi cu ea, asa ocazional, dar sunt multumita(are mai multe programe, tipuri de cusaturi, coase si nasturi, bate butoniere, eu zic ca-i buna la casa omului, mai ales ca dupa ce n-o mai folosesti o asezi in cutie si nu-ti ocupa loc(mama avea pe vremuri una Ileana, nu era electrica, care ocupa si o gramada de loc, era ca un corp de mobilier).

Eu zic ca merita sa ai asa ceva in casa, iar cine se mai pricepe si la croitorie cu atat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Buna,
Eu sunt putin in tema cu subiectul asta, pentru ca si eu la rand meu caut asa ceva.
O masina nu f. pretentioasa ca pret, dar fiabila (din ce am auzit), cu cusaturi de baza ( drept si zig-zag) ar fi modelul LS2125 de la brother.
Iata si site-ul: http://www.masinicasnice.ro/ (vezi cea la 495 de lei).
Avantaje din punctul meu de vedere: pretul, firma (exista reprezentanta brother de la care poti primi suport si asistenta tehnica, sunt deschisi si iti raspund la intrebari), masina are multe functii, inclusiv coaserea la ac dublu, care nu o gasesti la f. multe masini.
Dezavantaje: e putin cam simplista la capitolul cusaturi; eu mi-as dori una cu ceva mai multe cusaturi. Nu m-am documentat prea bine cum sulfileaza (am inteles ca face o sulfilare tot sub forma de zig-zag), si nu stiu nici cum coase pe materiale elastice. O sa mai intreb la reprezentanta.

Alte masini despre care se spune ca sunt bune, si chiar sunt mai iefine, sunt cele de la Privileg (vezi catalogul Quelle: www.quelle.ro). Sunt masini nemtesti, insa dat fiind ca le comanzi si le primesti fara sa le vezi, poti sa ai surprize. Nu am reusit sa ma lamuresc prea bine nici cum e treaba cu service-ul, daca au sau nu service in Romania; si ce faci cu garantia, sau daca vrei sa cumperi ceva accesorii. Raportul functii pe care le indeplinesc relativ la pret e f. bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Asa...asa. Sa se inmulteasca posesoarele de masini de cusut
Va felicit pentru initiativa, chiar imi place cand tot mai multe romance sa gandesc sa aiba hobby-uri constructive.
Din ce am studiat pe piata romaneasca, Brotherul are cel mai bun raport calitate-pret. Am avut un LS2125 si am fost multumita de el. A cusut frumos cu ac dublu, facea butoniere frumoase; ce m-a nemultumit la ea e ca, nu se impaca cu materialele groase. Eram si incepatoare, in perioada aia, dar totusi, prea multa bataie de cap sa cosi tivul unui blug.
Acum am un triplock(overlock) de la Privileg, si sunt entuziasmata de el. Surfileaza perfect indiferent de material, fara sa schimb setarile am cusut organza de la perdea si docul de la draperie. Elasticele le mananca pe paine, surfileaza si material tricotat de pulover, lycra, orice. Dar nu am cusut pe o masina de cusut de la Privileg, deci nu va pot ajuta. DIn ce-am vazut pe site, promit multe; au preturi mai bune decat Brother si mai multe caracteristici. M-am uitat si pe site-ul din Germania si multe modele sunt pozitiv catalogate de catre clienti. Eu mi-as cumpara o computerizata de la Privileg, la doar 800lei Dar am ceva experienta cu masinile de cusut, nu as avea nevoie de reprezentant sa-mi explice.
Totusi daca va luati de aici masina de cusut, fetelor, faceti un efort si mergeti la reprezentanta. Cereti o prezentare a masinii, o demonstratie, coaseti si voi ceva cu ea, chiar acolo. Nu mai luati pe neve, ca din Carrefour E pacat ca multe persoane cred ca nu conteaza sa le vada functionand inainte, si ajung acasa si nu se descurca cu ele. Apoi nu le folosesc... Sunati la dealer si programati o intalnire, va scuteste de nervi, dupa accea; plus ca puteti sa sunati apoi sau sa scrieti mail, pt suport tehnic, sfaturi.
Cautati sa coasa cu ac dublu, sa aiba piciorus de atasat fermoare, piciorusul de plastic, lung pentru butoniere, mai multe tipuri de cusaturi zig-zag pt elastice, cat mai multe accesorii, buton de reglare a lungimii si latimii cusaturii, buton de reglare a tensiunii in ata, daca ar avea si trepte de reglare a piciorusului presor, ar fi ideal.
Inca un lucru si am plecat... Nu exista masina de cusut care sa surfileze Va spun din cunostinta de cauza. Toate fac un zig-zag sau maxim o cusatura de acoperire(la modelele de top se gaseste un piciorus special pt surfilat si executa aceasta cusatura de acoperire a marginii) dar nu se compara cu surfilatul facut de un overlock. Oricum, daca vreti sa faceti tivuri la panataloni, mici ajustari, cearceafuri si lucruri utile pt casa, nu aveti nevoie de functie de surfilat. Am vazut un video explicativ cu o croitoreasa priceputa care a facut o camasa barbateasca perfecta, fara masina de surfilat, doar cu o masina de cusut clasica, de aproape 100 de ani. Deci, se poate.
Bafta si spor la cumparaturi!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

eu am privileg de la quelle si sunt super multumita, iar mama care este maestra casei in ale cusutului e de-a dreptul incantata
a fost 3 milioane si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu trebuie sa recunosc, numai aici, ca am acest hobby;mi-am dorit mult timp o masina de cusut electrica pt. ca desi am mostenit una manuala nu pot sa cos la ea.
Mi-am luat acum cativa ani una Singer;sunt multumita desi la butoniere si surfilat nu ajung pt. ca mi se pare complicat(trebuie umblat la ea pt. ca nu sunt butoane la vedere).Dar ce e al ei este, coase impecabil orice fel de material.
Are obtiuni pt. cusut in zig-zag si le folosesc in loc de surfilat.Nu mi-au dat cand am cumparat-o, dar are o piesa care se poate folosi la cusutul fermoarului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui tigresa

Buna,
Eu sunt putin in tema cu subiectul asta, pentru ca si eu la rand meu caut asa ceva.
O masina nu f. pretentioasa ca pret, dar fiabila (din ce am auzit), cu cusaturi de baza ( drept si zig-zag) ar fi modelul LS2125 de la brother.
Iata si site-ul: http://www.masinicasnice.ro/ (vezi cea la 495 de lei).
Avantaje din punctul meu de vedere: pretul, firma (exista reprezentanta brother de la care poti primi suport si asistenta tehnica, sunt deschisi si iti raspund la intrebari), masina are multe functii, inclusiv coaserea la ac dublu, care nu o gasesti la f. multe masini.
Dezavantaje: e putin cam simplista la capitolul cusaturi; eu mi-as dori una cu ceva mai multe cusaturi. Nu m-am documentat prea bine cum sulfileaza (am inteles ca face o sulfilare tot sub forma de zig-zag), si nu stiu nici cum coase pe materiale elastice. O sa mai intreb la reprezentanta.

Alte masini despre care se spune ca sunt bune, si chiar sunt mai iefine, sunt cele de la Privileg (vezi catalogul Quelle: www.quelle.ro). Sunt masini nemtesti, insa dat fiind ca le comanzi si le primesti fara sa le vezi, poti sa ai surprize. Nu am reusit sa ma lamuresc prea bine nici cum e treaba cu service-ul, daca au sau nu service in Romania; si ce faci cu garantia, sau daca vrei sa cumperi ceva accesorii. Raportul functii pe care le indeplinesc relativ la pret e f. bun.




Exact modelul tau il am si eu si sunt ff multumita de ea! O am de 2 ani, si si-a facut treaba exemplar: toata casa are perdele si draperii facute de mine, plus alte obligatii, copilei i-am facut rochite de serbare, modificat haine...
N-am facut cusatura elastica caci n-am inca ata. Imi pare destul de explicita cartea. Am facut in schimb butoniere si au iesit ff frumoase.

Crixia mami de Alexia-Maria ( 22.iul.2003) & +11 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri . Am vazut in Auchan masini Singer, dar erau cam grosolan facute, parca erau de jucarie. N-am notat tipul, inca mai caut. Am vazut si pe site-ul Quelle masini Privilege ( parca) , pretul incepe de la 5 milioane.
In afara de fiabilitate, imi puteti spune cat de silentioase sunt ? Adica, daca doarme prichindelul in camera alaturata s-ar auzi ? Ca daca m-ar vedea, sigur ar vrea sa o butoneze, si inca n-are varsta la care l-as lasa sa incerce


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariapinciu spune:

Buna fetelor si baietilor. O masina simpla este asta http://decusut.ro/masina-de-cusut-brother-ls2125.aspx este LS2125 cea mai ieftina de la brother undeva sub 5 milioane, dar nu surfileaza. Asta o am eu acasa. Si o masina care si surfileaza este asta http://decusut.ro/masina-de-cusut-brother-bm3500.aspx undeva sub 8 milioane, si mult mai multe modele, insa se vede si la pret ca e mai scumpa.
De singer am auzit, desi cred ca sunt ceva mai scumpe ca si pret ca si brother a mea, de brother cred ca toata lumea a auzit, iar de bernina sau privileg, las pe altii sa spuna ca nu am vazut pana acum si nu am auzit, nu stiu cum sunt.
Edited: si-au schimbat adresa de site cei de la brother si am editat linkurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Vreau si eu o masina de cusut, una ieftina ( ca habar nu am sa cos-dar vreau sa invat, si macar sa nu dau banii aiurea). Oscilez intre una carrefour home si una de la lidl http://www.lidl-pageflip.com/ro.html?kid=x8mZes pag. 4 sau http://www.carrefour.ro/produs/masina-de-cusut-carrefour-home-hsew611-10-4981.html .

Pe mine ma intereseaza dar sa cos drept si eventual sa surfilez. Sa coase blugi ( toti pantalonii trebuie sa scurtez si mi s-a luat sa ma duc cu ei prin vecini). In rest, mari inginerii nu cred ca fac eu, vreau sa incerc rochitele de serbare ale fetei, dar astea i le faceam si la mana...

Imi e ca daca este ieftina sa nu cumva sa nu fie buna! ( eu as vrea si ieftin si bun pe criza asta)!

Mergi la inceput