Peeling chimic

Peeling chimic | Autor: Carrye

Link direct la acest mesaj

Hello!
Revin asupra subiectului, intrucat m-am hotarat sa recurg la aceasta procedura. Tenul meu arata foarte rau pentru varsta mea datorita acneei care inca imi da batai de cap plus ca am cateva riduri fine.
Am fost deja la consultatie, urmeaza sa il sun pe doctor sa stabilim ziua. Mentionez ca este vorba de peeling facut la chirurg si nu in cabinete cosmetice.
O sa fie un peeling mediu cu TCA (acid tricloracetic).
As fi curioasa daca ati facut si cat timp are efect. Pe site-uri am citit ca intre 6 luni si un an in functie de cum intretii tenul dupa procedura. Mie mi-a spus ca este suficient o data.
Oricum, o sa imi fac poze in fiecare zi sa vad etapele.
Astept pareri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Daca il faci pentru semne de la acnee,nu te astepta la cine stie ce rezultate.Da,in prima luna vor parea mai"slefuite"ca sa zic asa,dupa care,incet incet,isi revin la forma initiala.Cel putin asa a fost la mine.Si mie mi s-a spus la fel,ca e de ajuns 1 sedinta.Insa recent am citit ca,pentru rezultate bune,sunt necesare trei sedinte.Eu fac un peeling sau doua in fiecare iarna,pentru regenerare.Am facut superficiale si unul mediu,aha respectiv tca si nu mi s-a parut ca exista vreo diferenta intre ele ca durata a rezultatelor in timp.Oricum,chiar daca,de obicei,acneea are o cauza hormonala(este si cazul meu), peelingurile ajuta daca sunt facute in mod constant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Il fac pentru mai multe dar am si semne lasate de acnee. Nu pot sa spun ca sunt foarte mari, deranjante, doar ca la frig se inroseste pielea in zonele respective si se accentueaza destul de tare. Mai am probleme cu punctele negre in barba si pe frunte si niste riduri fine pe frunte. Eu ma asteptam la un peeling chimic superficial si mi-a zis ca el nu face peeling superficial, mai bine imi dau cu malai acasa, ca e acelasi lucru.
Chiar sunt curioasa cat o sa ma tina efectul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si eu am facut 3 sedinte de peeling superficial, cu AHA, si nu mi se pare nici o sfiriiala ...doar bani dati aiurea....poate citeva pete estompate.....in rest nimic.....si am si eu si acnee si urme de la acnee si ceva riduri...(am 42 de ani)

rezultate mai bune am obtinut cu o crema pe baza de acid glicolic..

cred ca pentru semne este indicat un peeling cu laser, combinat cu profractional, sau un Fraxel....dar sunt scumpe ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Ridurile chiar am impresia ca mi s-au accentuat din cauza peelingurilor.S-ar putea sa fie doar o iluzie optica(sunt obsedata,ok:P)dar pielea se sensibilizeaza mult dupa un peeling.Acidul glicolic mi-a hiperpigmentat fruntea..am sters-o cu fraxel.Merita,e adevarat,dar te seaca la buget.Nu mi-a sters"craterele"dar hiperpigmentarea si acneea s-au diminuat.Si asta chiar daca n-am facut decat doua sedinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Ma gandeam ca poate nu se merita sa imi cojesc un rand de piele, mai ales ca mi-ati spus ca nu sunt rezultate spectaculoase, dar m-am uitat mai devreme in oglinda...daca mi-ar rezolva 30% din semnele de pe fata si tot as fi multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

La unii efectul e mai vizibil si dureaza mai mult in timp,la altii mai putin..stii si tu,in functie de diversi factori.Mai exista si riscuri/efecte colaterale care presupun ca deja ti le-a expus medicul.Dar n-oi fi tu aia "norocoasa"sa faci cine stie ce surpriza dupa-sunt foarte rare cazurile.Mai ales ca nu mergi la un salon ci la un chirurg din cate am inteles.Poate ca la tine se vor rezolva chiar mai mult de 30%din probleme,poate mai putin..insa,pentru cel putin 3 luni dupa,te vei bucura de un ten mai frumos:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Cred ca rezultatul depinde si de ceea ce faci tu dupa peeling. Ai putea mentine un rezultatg bun daca mergi la cabinet cosmetic macar odata pe luna (pentru masti, masaj, etc) si poti incerca si dermobraziune.

Anastasia, mamica de Mario-Fabian (25.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Am vazut de curand o emisiune, era prezentat cazul unui tanar care avea urme de la acnee si era la a treia sedinta la cabinetul dr. Dana Harbuz. Ea folosea o metoda cu laser, spunea ca inlocuieste peelingul chimic si ca e o metoda mai eficienta, dar ca pentru rezultate vizibile e nevoie de cateva sedinte, care nu sunt deloc ieftine. Dar in opinia ei, merita toti banii.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonika spune:

Mi-am facut si eu peeling chimc ,Blue Peeling ...mai bine nu-mi faceam ,am suferit degeaba,nu s-a vazut chiar nici o imbunatatire dupa.Cred ca mult mai bine ajuta microdermabraziunea,macar nu e atat de invaziva.Parerea mea .....nu-ti fa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

am vb cu beauticianul meu , si mia spus ca depinde de concentratia acidului care se foloseste, si ca cel mai bine se incepe cu un 20%, apoi 40% si ce mai urmeaza dupa.
efectele pozitive apar cu siguranta

Mie mia facut cu un 20% si diferenta se vede...

Sa iasa asa cum itit doresti!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput