chist ovarian si sarcina

chist ovarian si sarcina | Autor: linascuta

Link direct la acest mesaj

buna fetelor...nu stiu ce sa mai cred...eu am un chist dermoid de citiva ani deja si nu se absoarbe si nu se vindeca, am fc citeva tratamente si nimik schimbari...acum de 6 zile in urma am peirdut sarcina din cauza lui...cu 2 luni in urma am mai pierdut o sarcina la fel din cauza lui...nu reuseste bebe al meu sa ramina mult timp la mine:(unii medici imi ziceau ca sa nu-mi fac griji ca nu o sa influienteze la sarcina, altii imi ziceau ca trebuie tratat de altfel nu o sa pot ramine insrcinata si in unele cazuri pot sa nu am copii...dar uite ca am pierdut deja 2 sarcini:(si nici nu mai stiu ce sa mai cred...nu stiu poate sunt si cazuri pozitive care are efect dar la mine nu a avut!!! Asta este!!! Va multumesc pt atentie!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Si esti absolut sigura ca sarcinile le-ai pierdut din cauza chistului? Au fost eliminate oricare alte variante si motive pt. pierderea acestor sarcini. Imi imaginez ca trebuie sa fie foarte dureros
Si in cazul in care asta este motivul, oare chistul acesta nu este operabil? Sper sa nu zic vreo prostie. Ma gandeam doar ca ar fi o varianta.
Iti doresc sanatate multaSper ca vor mai intra si alte fete care sa stie mai multe ca mine.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 29+
Poze la albumul dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

imi pare tare rau pt pierderea suferita

uite aici un link in engleza unde se explica ca cel mai bun tratament este indepartarea chirugicala si ca acesta nu ar trebui sa influenteze in vreun fel negativ fertilitatea...chiar daca in caz de chist mare se se indeparteaza si din ovar, atit timp cit ramane ceva din ovar, se poate ovula.....drept dovada tu ai ramas insarcinata

http://yourtotalhealth.ivillage.com/ovarian-health-what-dermoid-cyst.html

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">asteptam, asteptam


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

si eu am fost diagnosticata cu "chist ovarian dermoid", cu aceisi eticheta dura " nu veti avea copii". Acum am un baiat. Incearca sa vezi poate este si o alta cauza .
Chistul dermoid nu dispare decat operat. Exista un tratament pe baze de plante pentru reglarea problemelor si fertilitate.
Sanatate multa si sa iti implineasca Bunul Dumnezeu visul de a deveni mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linascuta spune:

Buna fetelor...ms mult pt sfaturi si comentarii, sa sti-ti ca nu sunt sigura daca din cauza chistului am pierdut sarcinile...eu presupun ca parca asa in mare parte nu am probleme de altfel...chistul asta e ultima problema...dar va zic o noutate!!! sunt in Anglia de 2 luni si in Romania cu o luna inainte de a veni aici de fapt inainte de a pierde prima sarcina am fost la ecograf si mi-a zis ca chistul meu mai e acolo si e fara schimbari....ieri pe data de 27 ianuarie 2009 am fost aici in Anglia la ecograf si sa vede-ti noutatea ..mi-a zis ca nu am nimik...ca nu am nici un chist si se pare ca sunt bine!!! E posibil sa se fi absorbit? de la sarcina....nu stiu! pe o parte sunt bucuroasa pe alta parte sunt derutata...nu inteleg ce e cu mine si nu-mi pot raspunde la intrebarea: de ce am pierdut sarcinile? apropo..daca stiti cazuri din alea ca "daca pierzi o sarcina(avort spontan), e posibil ca uterul sa nu se curete bine in urma acestui avort spontan si sa se faca o infectie"?...un medic mi-a zis ca e posibil si e foarte grav daca in urma avortului spontan se face o infectie in uter...trebuie tratat urgent!!! trebuie sa incep sa-mi fac investigatii corpului meu...! Dar daca sti-ti asa cazuri astept mesajele voastre...Va multumesc anticipat!!! pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

saluatre fetele,

si eu am ceva similar

mai exact in decemberi e am facut scho si eram ok,

in jan am facut iar echo, (intarziase CM) si a gasit sarcina dar si un chist de 3 cm care acopera ovarul stang, format intr-o luna,

Mi-a dat utrogestan si mi-a zis ca probabil se va resorbi.

ati mai auzit de astfel de cazuri?/



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

fetelor nu este adevarat ca daca ai chist dermid nu reusesti sa faci copii!!!!!!!!!!si mie in august anul trecut mi sa spus ca am chist dermoid si ca nu pot avea copii pana nu scap de el.eram fff dezamagita caci eu imi doream un copil enorm si tocmai de aceea fusesem si la dr.intorcanduma in italia unde locuiesc am mers si acolo la dr si acelasi raspuns chist dermoid dar mi_au spus ca pot avea copii.surpriza la o doua sap dupa control imi fac un test de sarcina avand o intarziere si ...2 liniute.ma duc a 2 zi la control imi fac eco si intradevar aveam 6 sap.acuma am 18 si abia astept sa_l vad pe bebe al meu si dr ma_au asigurat ca chistul nu il afecteaza pe bebe nici intr_un fel

monica mamica in devenire+18
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Linascuta, eu am pierdut 2 sarcini, si nu am facut chiuretaj dupa nici una, eu sunt in Irlanda, si la fel ca si in Anglia, se merge foarte mult pe natural, adica daca ai eliminat sarcina singura, si la eco de control esti OK, nu mai ai nevoie de chiuretaj.
Iar in legatura cu chistul, nu stiu ce sa-ti spun, poate il ai poate nu, am avut si eu un chist, dar nu ca al tau, si ba il vedeau ,ba nu, dar ana la urma uite ca am o fetita sanatoasa.
Multa sanatate iti doresc, si mai incearca, nu te da batuta, eventual la o noua sarcina, sa ai din Ro. utrogestan si injectii Gravibinon, pt. tratament de sustinere, asa am luat si eu, pt. ca din Anglia nu o sa-ti dea , decat dupa ce pierzi cateva sarcini la rand( doamne fereste).

MARINELA


Patty - la 1 an

PATTY - petrecerea de 1 an


Craciunita
......www.dancingsantacard.com/?santa=448223" target="_blank">dansatoare

www.onetruemedia.com/shared?p=446deee9a0928e410b8c0a&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a inceput fericirea......


PATRICIA ALEXIA

Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linascuta spune:

buna fetelor.......ms mult pt comentarii!!! sa speram ca sunt ok...parca ma simt bine, nu ma supara nimik deocamdata!!! in privinta lui bebe mai asteptam un pik...fac o mica pauza dupa acele pierderi...si dupa aia incepem iar!!! Voua va doresc bebelusi sanatosi si sarcini cit mai usoare...mai astept msj voastre..v-am pupatbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

draga linascuta nu te stresa
eu am avut un asemenea chist cu dimensiuni de 13 cm /5 cm (crescuse atat de mare si din cauza tratamentelor de stimulare) iar prin luna a 4 deja nu se mai devea deloc. Nu stiu daca in alte cazuri se rezolva mai repede insa eu am facut si tot felul de tratamente pe durata sarcinii pentru a o putea mentine - nu a fost zi in care sa nu iau ceva (si nu ma refer la elevit si acid folic care oricum, in general, ia toata lumea).
Parerea mea este ca ar trebui sa repeti analizele din ziua 3, 14,21 sa nu fie vre-o problema. Poate ai un exces de estrogen sau un deficit de progesteron.

Iti doresc multa sanatate si sa vii cat mai repede cu vesti bune.

, gianina


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Draga linascuta, si eu un chist ovarian pe dreapta si sunt si insarcinata in 12 saptamani.Nu am avut probleme pana acum am intrebat si doctorul si mi-a raspuns ca nu am cum sa am probleme de la asa ceva ca el se afla intr-o parte iar copilul este protejat in uter loc unde chistul nu poate ajunge.Acum mai consulta si alti doctori

Mergi la inceput