Detergentul lichid unde?

Detergentul lichid unde? | Autor: puisorul

Link direct la acest mesaj

Am cumparat detergent lichid de la Perwoll pentru tesaturi negre si colorate, dar nu stiu unde sa il pun in masina de spalat. L-am pus in locul unde puneam detergentul praf dar mi s-a parut ca s-a scurs rapid. Sa il pun direct peste haine in cuva?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Pai si io tot acolo l-am pus...l-a luat repede, dar mi-a spalat rufele bine...adica asta m-a interesat, sa mi le spele. Nici nu mi-am batut capu' cu unde sa-l torn, i-am dat drumul acolo unde-l pun si pe ala praf! Tie nu ti-a spalat ca lumea rufele?

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ai pus f bine, se pune in sertarul pt detergenti.

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

acolo il pun si eu.


cristina si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc pentru raspunsuri
Ma gandeam ca poate daca se scurge asa repede nu mai ajunge in cuva dar se pare ca tot acolo ajunge.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Detergentul lichid se poate pune direct in cuva (cred ca pe o sticla de Persil gel am citit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

vin si eu putin off-topic :

pe scurt : masina mea de spalat este montata in asa fel incat scurgerea apei se face in cada, prin furtunul de evacuare.

am observat ca, daca pui detergentul (praf sau lichid) inca de la inceputul programului de spalare, in momentul in care este evacuata apa, exact la inceputul jetului apare si o parte din detergentul pus in caseta, nedizolvat !!!

explicatia este foarte simpla : furtunul de evacuare are o portiune ascendenta, in spatele masinii de spalat. in momentul in care apa intra in masina, pana se umple cuva cu cantitatea necesara de apa, apa din furtunul de evacuare se ridica la acelasi nivel cu cea din cuva (principiul vaselor comunicante, daca va mai aduceti aminte de la orele de fizica :-))))

asadar, sfatul meu este sa puneti detergentul in caseta dupa ce masina de spalat ia cel putin jumatate din cantitatea de apa necesara spalarii. masina mea de spalat afiseaza timpul total pana la finalul programului de spalare si intotdeauna pun detergentul dupa ce au trecut 2 minute de la inceputul programului. in acest fel, tot detergentul ajunge in cuva, rufele se spala mult mai bine, nu se face nici risipa inutila de detergent...
la fel procedez si cu balsamul de rufe, il pun la ultima clatire, dupa ce au trecut 2 min...

incercati macar o data, de curiozitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Exact la fel am patit si eu ieri, cand am folosit prima data detergentul lichid Ariel. Dupa ce ca nu am stiut cu ce sa masor sa il pun in masina, am observat ca nici spuma nu face. Am spalat cu balsam si nu-mi dau seama dupa miros daca s-a scurs rapid sau s-au spalat bine hainele, ca nu erau murdare, oricum. Asa ca ma gandesc sa-l bag direct in cuva.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

Detergentul lichid se pune direct in cuva, intr-un recipient special, care se cumpara odata cu detergentul (la flacoanele mai mari). Separat nu stiu unde se gaseste de cumparat recipientul respectiv. Dar e de ajuns sa faceti rost de unul, e din plastic si se poate refolosi la nesfarsit.

Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...

http://tt.lilypie.com/fsDPp1.png

Mergi la inceput