America (144)

America (144) | Autor: oana0204

Link direct la acest mesaj


Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142,143,


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

eu am avut aseara si astazi toata ziua, 3 fete cucuiete si prin urmare nu mai pot....e greu.casa cu fundul in sus....cand terminam de spalat vasele, le era foame ,vroiau aceeasi jucarie,vroiau acelasi scaun.... greu.
lisa- tot cu dop?

oana- imi pare tare rau pt prietenul tau.trist cand auzi asa ceva

miere-felicitari pt kg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eh...as vrea io sa fiu tinerica... important este ca ma simt de 16 ani!!!!

Si sa ma mai mandresc cu ceva:
http://good-times.webshots.com/video/3059740430087737923bpSaCo
Am fost atat de impresionata



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Vai, Sanzi, ce frumos.. E un delicat baiatul tau, nu-l vad repezit deloc
Bravo David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bravo Sanzi, ce frumos! Ce bine stie Romaneste si ce frumos a recitat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Sinziana, ce frumos spune el poezia Cine l-a invatat? M-a facut sa zimbaresc ce frumos a spus el la sfirsit, asa bucuros "Noapte buna!" Gata, a terminat de recitat, fara nici o greseala Bravo lui si voua, ca il invatati asa de multe


Mai, Eva tocmai adormise de vreo 30 min (nu acum, pe la 10:30pm) si s-a trezit, s-a ridicat in fund si a spus ca nu poate sa doarma, ca o doare capul. Am intrebat-o unde si mi-a aratat in spatele capului. Azi a fost cam palida la fatza, cu ochii incercanati si cam bagati in fundul capului.

Ieri, cind am ajuns sa o iau de la gradi, mergea prin clasa, plinging incetisor, foarte trista, cu picioarele tremurind. A venit fuga la noi (era si John cu mine) si ne-a spus ca o dor picioarele, de-asta plinge. Era asa de trista, se cunostea ca o dureau. Ne-a aratat in partea de jos, de la genunchi in jos, acolo era durerea. A inceput sa plinga si mai tare, cu lacrimi mari ...
In clasa erau si teacher assistant si directoarea gradinitei (care vorbea cu un alt parinte) si abia ne-au bagat in seama, mai ales ca Eva plingea tare de-acum. Eu tot dadeam sa intreb ce s-a intimplat, pe alea le durea fix in kur. Eva nu avea nici un raport de accident, nimic, in dosarul ei. Teacher assistant ne-a zis ca Eva a vomat, cindva, dupa ce a mincat, dar nu ne-au lamurit daca a fost in timp ce dormea sau cind s-a trezit (a vomat pe sleeping bag-ul ei). Eva a spus ca s-a trezit si a vomat. In raportul pe ziua de ieri era trecut ca a mincat foarte putin, desi dimineata Eva era perfect sanatoasa, vesela si mincacioasa.
Stiu ca a avut ora de fitness/gimnastica de la scoala ieri (dimineata, inainte de prinz). Eva a zis ca a cazut, dar nu a avut nici un raport nici de acolo. Si educatoarea care face fitness cu ei e cam mincinoasa, pentru ca ne-a zis la vreo 6 saptamini de cind Eva ar fi trebuit sa inceapa clasele de fitness, ca a inceput si ca face fitness, iar Eva ne spunea de fiecare data cind o intrebam, ca nu facea nici un fitness, habar n-avea de numele educatoarei - iar aceea a venit cu explicatia ca poate fiica-mea nu i-a retinut numele sau ca nu stie ca ceea ce face se numeste fitness (minciuna curata, pt ca Eva, cum a inceput sa mearga la clasa respectiva dupa ce am facut noi scandal, ne-a povestit imediat ce si cum facea, cum o cheama pe educatoare, ce au facut ceilalti copilasi). Plus ca ar fi trebuit sa primim materiale si raport de la fiecare ora de fitness, cu ceea ce facea, iar noi nu am primit nimic!
Asa ca am tras de directoare, i-am zis ca Eva a avut fitness in ziua respectiva si ca ea spune ca a cazut, iar directoarea a sunat-o pe educatoarea de fitness, care plecase acasa. Nu a dat de ea, asa ca urma sa ne sune ea sa ne spuna ce s-a intimplat, dupa ce vorbeste cu educatoarea respectiva. Normal ca nu ne-a sunat.
Am luat-o pe Eva pe sus, ea plingind saraca, din ce in ce mai tare, cu picioarele inca tremurind, si am dus-o la pediatru (office cu 4 pediatri!). Era vreo 5:15pm, cind am ajuns acolo, si nu mai era nici un pediatru!!! Toti plecasera acasa, cica, mai era 1 asistenta si cele 2 tipe din front desk. La 15 min dupa terminarea programului, nici un dr nu mai era acolo!!! (sau probabil ca era cineva, dar pentru ca am venit dupa 5pm, era peste program) Alea s-au uitat la noi ca la urs, ne-au vorbit in 3 peri de dupa birou, chiar daca Eva plingea inca de durere, nu s-a ostenit nici una sa ne intrebe daca vrem sa vorbim cu un dr sau sa sune ele ... Ne-au zis ca sa-i dam Tylenol fiica-mii (Tylenolul naibii! ca numai cu asta se trateaza idiotii astia la orice simptom) si daca tot o dor picioarele (au remarcat si ca Eva era foarte palida!) sa sunam la after hours service, care este prin spitalul de copii din Philadelphia, ori sa asteptam pina azi dimineata si sa mergem la ei (da' sa nu uitam sa lasam mesaj la tel lor de la office, ca sa o programeze pe fiica-mea printre primii, adica dupa 9:30am) sau sa mergem la ER. ... ca sigur este un virus la stomac (mai sa fie, asa de sigure erau ele, mai ales ca le-am spus si ca Eva a cazut la clasa ei de fitness)
Am ajuns aseara acasa, i-am verificat temperatura, avea 101.5F, i-am dat Tylenol, ne-am uitat la un film, a fost mai binisor, iar la vreo 4-5 ore dupa ce i-am dat Tylenol, i-am verificat temperatura si avea 102.6F!!! Nu puteam sa-i dau iar Tylenol asa de repede, si m-am gindit ca mai bine o las fara, in caz ca se complica, macar sa poata sa se trezeasca singura. Aseara a cerut apa ce vreo citeva ori, nu se mai satura. Dimineata a avut 101F.
Toata ziua de azi a fost binisor, a mincat bine, fara sa mai vomite, febra nu a mai facut, dar a fost foarte palida si cu ochii in fundul capului. Nu s-a mai plins de picioare, dar acum, s-a plins de cap, si ca o doare tare ...

Este normal ca un copil la 3.5 ani sa se plinga de dureri de cap si de picioare???
Luni fug cu ea sau fara ea la dr si le cer sa ii faca un test de singe. Sint foarte speriata, mai ales dupa diagnosticul prietenului de familie John pleaca la Boston duminica, pt toata saptamina, asa ca iar ramin singura cu Eva.

M-am intins cu povestirile ... Offf, sper sa fie bine.

Oana si Eva (29 iunie 2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Helau

No, ca am invatzat s-un lucru nou cu 7n7-ul...interesant

Fiu-miu are eruptie dentara. Pana la 9 luni jumate era chel in gura, de atunci i-au dat 2 si azi dimineatza am observat ca era umflata toata partea de sus si spre seara ...erau toti rasariti cu colturile afara. A plans saracutzul azi si nici pastile de dintzisori nu vrea... acum doarme linistit. Ati mai pomenit asa ceva? Sa apara toti dintii deodata?

AB uite ca nici la noi nu e mai usor. Cred ca e mai nasol cand le cad decat acum, ca tre sa fi atent sa nu raman colturi... etc.

arminad parca l-ai descris pe fiu-miu. Mereu imbraca haine cu 3 luni mai mari. Si ca sa fac descrierea cat mai concreta in 30 min mi-a devorat sfarcurile,(la propriu) imediat dupa nastere. :)))

Miere bravo mami, ai laptic inseamna si bebe papacios si somnoros. vezi daca ai uratoare de soi ca noi cu guri aurite si sfaturi asemenea :)))

lisa pai DPN-ul tau e pe 27. Ma omori cu dopu' ala.

irina multumim ca ne-ai facut cunostinta cu familia ta. Am vazut pozicile , sunteti o familie reusita.

sanziana iti sta bine cu parul asa. Felicitari pentru mandreata de ROMANAS!!!

corina si pe mine ma enerveaza la culme chestiile lor 100% natural from concentrate. Eu cred nu este natural cand apare concentrate-ul ala acolo intelegi tu...

oana_c imi pare nespus de rau pentru prietenul tau. Doamne ajuta. Care e diferenta dintre leucemia cronica si cea acuta? Off ce urata povestea cu fetitza ta. Sper sa nu fie nimic grav. Tzinem pumnii.

Mihutza mergi pe net sau pe DEX si vezi ca le gasesti la Deli foods. Sunt magazine rusesti, poloneze, sarbaesti si sunt si cateva romanesti. cred ca sunt si prin sud dar majoritatea da, ai dreptate sunt in N

Ma duc la somn...



Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Oana sa nu fie un virus mai puternic cumva. Si Laura a facut febra saptamina trecuta si se plingea si ea si de durere de cap mai ales cind era temperatura mai mare.

Tot asa a trebuit sa-i dau tylenol la mai putin de 6 ore si am mai alternat cu motrin. noi am fost la dr, dar la consultaie nu s-a vazut nimic asa ca am luptat cu febra si dureri de cap vreo 4 zile si apoi a trecut.

Sanatate multa!

Alina, mamica de 2 fetite, Andreea cea nazdravana si Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Si sa ma mai mandresc cu ceva:
http://good-times.webshots.com/video/3059740430087737923bpSaCo
Am fost atat de impresionata



uoaaa, am ramas ca la dentist! nici un pic de accent, romaneasca pura! felicitari, mami Sanzi, toata admiratia mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Sanziana super truper romanasul!

apropo de vorbit.. tot timpul stau si ma intreb cum sa procedez, adica noi vb cu Andra in romaneste.. dar ma gandesc ca poate ar trebui sa ii spun cuvintele de baza si in engleza.. bine inca e mica acum, dar asa pe viitor, cand va fi timpul de gradi sa se poata intelege acolo.. voi cum ati procedat?

Oana imi pare rau de necazul prietenului.. iar cu pitica sincer si eu as investiga.. sper sa nu fie nimic grav!

Adriutza multam de pont!

Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
Creste gargaritza
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Pantero yammy rau de tot papica..

Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
Creste gargaritza
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestioara

Mergi la inceput