cresterea gainilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

E imortanta si rasa gainilor, de asta n-ati discutat. Sunt rase de carne si rase de oua. Depinde ce vreti de la ele. Eu zic ca ouale din comert nu-s bune. Cel mai indicat ar fi sa intrebati la asociatia de crestere a gainilor sau printre cunostinte de unde puteti procura oua de calitate. Ma refer la rasa gainii.

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Subiectul mi se pare f. util;l-am votat.
Dar poate cineva sa ma indrume de unde pot cumpara gaini outoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

dulcetica buna intrebarea ta!
noi suntem mai pacifisti din fire, nu ne bagam la taiat...chemam o vecina sa ne taie gaina pana intr-o zi cand s-a simtit jenat al meu si a luat problema in mana ...pe urma s-au imbolnavit si a trebuit sa le taiem pe toate din pacate.
De curatat se curata relativ usor daca pui la fiert apa (un vas mare) si scufunzi gaina in apa aia fiarta (edit: dupa ce ai taiat gaina!! ) Penele se desprind usor pe urma.
Cand cureti ficatul trebuie avut grija sa nu spargi fierea cumva, e intre lobii ficatului, altfel carnea si tot ce e atins de lichidul din fiere, devine groaznic de amar - practic poti sa-i zici pa, ca nu mai sunt bune de mancat.
Elle-seb, sa ai grija si la mancarea lor, sa nu ramana peste noapte mancare in curtea lor. Noi n-am dat importanta si ne-am trezit cu niste soboscarti intr-o noapte la mancarea gainilor..greu am scapat de cuib.
Ouale bune de clocit trebuie sa aiba 'banutul' adica o pata mai inchisa la culoare intr-un capat care se vede daca le pui deasupra unui bec.
Daca scoti puii la clocitoare trebuie sa ai grija pe urma de ei. Au nevoie de bec deasura adica un loc mai mic dar cald,cald. Daca scoti pui cu closca, are ea grija de ei. Puii maninca concentrat de furaj, ceapa verde tocata amestecata cu branza si concentrat si mai puneam si ou fiert tocat. Daca le dai cumva salata sa o toci foarte bine caci se pot inneca cu firicelele lungi de salata.
huh...gata ca ma apuca dorul de pui mici si aurii si pufosi


un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miaunik83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Subiectul mi se pare f. util;l-am votat.
Dar poate cineva sa ma indrume de unde pot cumpara gaini outoare?


In privinta obtinerii de gaini ouatoare te pot ajuta si eu, socrii mei cresc pui de gaini ouatoare, puii au acum cam o luna jumate, sunt vaccinati si hraniti natural. Daca te intereseaza trimite-mi un mesaj si vorbim mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Miaunik activeaza-ti PM-ul si iti trimit un mesaj dar sincera sa fiu nu stiu cum am sa primesc de la Galati niste puisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Puisori o sa gasesti in obor. Acolo gasesti si gaini vii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

buna
Foarte interesant subiectul...
Am si eu o intrebare... Mama a scos de curand puisori la clocitoare; problema e ca, aproape jumate din pui s-au sufocat inainte de-a iesi din ou. Nu intelegem de ce? Aveti idee ce-ar putea fi? Acum avem niste oute de gasca puse si tare n-am vrea sa se repete figura.
Noi (adica ai mei) avem niste gaini de rasa... Brahna, se cheama. Niste animale mari.

Loredana 15+ Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui loremunteanu

buna
Foarte interesant subiectul...
Am si eu o intrebare... Mama a scos de curand puisori la clocitoare; problema e ca, aproape jumate din pui s-au sufocat inainte de-a iesi din ou. Nu intelegem de ce? Aveti idee ce-ar putea fi? Acum avem niste oute de gasca puse si tare n-am vrea sa se repete figura.
Noi (adica ai mei) avem niste gaini de rasa... Brahna, se cheama. Niste animale mari.

Loredana 15+ Roni-Cristian08.02.2007



Poate nu ati pulverizat cu apa pe oua atunci cand le intorceati, sau se le fi intors cu mana uda...

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Au respectat indicatiile cu apa... Nu stiu...
Multam oricum, Gabidaniela.

Loredana 15+ Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

La clocitoare ultimele 3 zile ouale nu se mai intorc . Poate ca le-ati intors pana au ciocnit . Puii se sufoca pentru ca intorcand oul pana in ultima zi nu mai stiu unde sa ciocane oul .
Cat despre a stropi ouale de gaina cu apa - asa ceva nu se face . Doar ouale de rata si de gasca trebuie stropite cu apa iar cele doua lacase pentru apa trebuie sa fie permanent pline pentru a asigura umiditatea necesara acestor specii . La ouale de gaina se umple cu apa doar unul dintre ouale destinate apei si nu se uda ouale . !!! ( acestea necesita mai putina umiditate in aer ) . Puiul de gaina se sufoca intr-un ou ud pentru ca apa astupa orificiile minuscule din coaja oului .

crismac

Mergi la inceput