Cum se face un snur de Martisor?

Cum se face un snur de Martisor? | Autor: Agness

Link direct la acest mesaj

As vrea sa fac cateva martisoare,cu fetita mea de 2.5 ani- mi-ar placea sa-i spun de pe acum despre traditiile romanesti, iar asta cu Martisorul e una dintre cele mai faine, cred eu.Pe langa poveste ma gandesc ca ar fi fun sa facem si cateva martisoare, acasa. Dar constat ca habar nu am cum sa fac snurul, cu ciucurei cu tot, astfel incat sa arate bine, sa nu se desfaca samd Parea usor, dar cand m-am apucat am constatat ca-mi lipseste tehnica.Nu am facut niciodata, le cumparam, dar acum mi se pare important sa le facem impreuna, acasa. Am googalit despre subiect, dar fara succes. Asa ca daca aveti ceva sugestii sau tips despre snurul de martisor va multumesc. Ciucurii imi ies oarecum : depan pe deget, dau jos de pe deget, depan pe un capat ca sa-l "inchid" si apoi tai la capatul opus. Dar la faza cu anexatul snurului, m-am impotmolit. Am incercat si sa le fac dintr-o bucata, dar nu-s multumita de rezultat. Nu am nici unul de model, din pacate si nu am rabdare pana mi-ar ajunge din tara un plic.

Agness - Mami de Monica (02.09.2006) si Eduard (02.10.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu stiu daca e cel mai bun sfat pe care il vei primi, insa iti voi povesti cum am improvizat eu aici snurulete de martisoare.
Eu am folosit snururi de matase, albe si rosii. Le-am taiat la aceeasi dimensiune (din ochi, cam cat mi s-a parut mie ca ar fi un snur de martisor ), le-am legat impreuna (doua cate doua - rosu cu alb) nodul facandu-l cam la un centimetru de capat. L-am pus pe fiu-meu sa imi tina de nod iar eu am rasucit firele intre ele, avand grija sa nu le rasucesc si in jurul propriei axe (nu stiu daca am fost clara). Adica le-am "intors" unul in jurul celuilalt, folosind fiecare mana pentru cate un fir. Cand am ajuns la celalalt capat, am facut nod, ramanandu-mi tot cam un cm de fire dupa nod. Apoi, cu varful unui ac am "desirat" snuruletele de matase (care parca sunt tesute), astfel ca mi-au iesit ciucurei. Doar ca fiecare ciucure e jumatate rosu, jumatate alb. Au iesit insa foarte dragute, desi sunt putin mai groase decat cele pe care le stim de acasa. Au fost foarte apreciate!
Daca nu m-am facut bine inteleasa, astept intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

mult mai simplu este asa :
iei cele 2 fire, alb si rosu
le pui unul langa altul,le legi la un capat, facand un nod
rogi pe cineva sa tina de acest nod sau poti sa-l prinzi intre genunchi
rasucesti fiecare fir in jurul propriei axe , in acelasi sens ambele fire si simultan, pana simti ca s-au rasucit la maxim
prinzi cu grija capatul cu nod, tinand in acelasi timp si cele 2 fire rasucite (nu le dai drumul din mana)
tii in continuare capetele libere si dai drumul capatului cu nod - cele 2 fire se vor rasuci unul in jurul altuia automat. ai grija sa faci imediat inca un nod la capatul cu firele libere, altfel se desface snurul.

cat despre atasatul ciucurilor pe fir, e simplu, intoduci un "snop" mai gros din firele cu care vrei sa faci ciucurii, prin "ochetele" existent la fiecare capat, chiar deasupra nodului. egalizezi capetele firelor, stabilind care este lungimea dorita pentru ciucuri si legi ciucurasul pe orizontala, cu un fir subtire, cat mai sus, aproape de nod (cum se faceau papusile din ata, la gradinita sau la scoala). cred ca te-ar ajuta cel mai bine sa examinezi un fir de martisor "din comert"

sper ca am explicat destul de clar...:-)))
spor la rasucit !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agness spune:

Multumesc Tisinaca mi-ai impartasit experienta ta . Din pacate nu am gasit aici un snur de matase care sa se preteze la solutia ta, ingenioasa, adica mai gros, ci am gasit chiar subtire, de papiota. Oricum am retinut la "catastif" si mai caut, iar de gasesc am sa incerc sa vaz ce ne iese
Inca o data, multumesc

Agness - Mami de Monica (02.09.2006) si Eduard (02.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agness spune:

Buna, CorinaDani
Ma bucur ca mi-ai raspuns, chiar ma gandeam ca nu mai stie nimeni sa faca martisoare in afara celor care fac un business din asta.
Si..ura am reusit un prim snur decent, dovada ca ai explicat foarte bine.
Multumesc frumos!
Si..da mi-ar prinde bine un snur din "comert", dar de unde sa-l iau, un plic face cam doua saptamani pana aici... imi piere tot entuziasmul. Desi pana la 1 Martie mai e ceva timp :)

Agness - Mami de Monica (02.09.2006) si Eduard (02.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Ma bucur ca ti-au fost de folos explicatiile mele !

O sa razi, dar inainte de a-ti trimite detaliile, am incercat chiar eu, cu 2 sforicele simple, ca nu mai stiam exact...

Mergi la inceput