Viena acces internet help

Viena acces internet help | Autor: Flavia

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am o rugaminte mare. Daca stie cineva dintre voi cum pot avea access la internet avand laptop-ul dupa mine momentan sunt in spitalul AKH si costurile de internet roaming au ajuns la 300 de euRO in numai 3 zile. NU ma intrebati cum inainte de plecare am facut un abonament de 12 Euro pe luna pt 50 MB acum aflu ca erau 12 euro pe zi pt max 50 MB si nu conteaza ca nu consumi atat ca nu se reporteaza.. si tot nu stiu cum au ajuns la 300 fr ruo eu fiind aici de 4 zile mai mult au sunat la firma ( sa verifice daca firma este de acord ca eu sa cheltuiesc atatia bani pe roaming....
Ideea este ca in alte tari cumparam niste carduri preplatite si torul era ok aici toata lumea da din umeri probabil ca locuind aici nu te preocupa cum eu nu as stii sa dau relatii despre internet acasa.
Orice sugestie este super binevenita. Deasemenea daca aveti solutii pentru telefon ce cartele preplatite sunt mai rentabile mai ales ca pana pe 4 ferburaie mai avem de stat.
Multumesc pentru ajutor,
Flavia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Exista pe www.yesss.at

Si TELEKOM AUSTRIA ofera asa ceva. Au un serviciu de internet care se numeste AONflex. Nu cunosc detalii pt ca nu m-a interesat. Ai pe cineva cu tine sa te ajute ?

www.telekom.at

Uite adrese unde se pot cumpara cartele.
Standort Öffnungszeiten Telefon / E-Mail Fax

1010 Wien
Rotenturmstraße 23
Mo-Fr 09:00-19:00

Sa 09:00-17:00
01/5353823
E-Mail
01/5353807

1020 Wien
Lassallestr.9
Mo-Fr 09:00-17:00
059059 1 36206
E-Mail
059059 1 36290

1060 Wien
Mariahilferstr. 95
Mo-Fr 09:00-19:00
Sa 09:00-18:00
059059 1 36220
E-Mail
059059 1 36292

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Flavia, nu stiu ce sa-ti spun, dar poate pui intrebarea si la fetele din Austria (la Prieteni dintotdeauna) sa te lamureasca ele. wireless ai incercat ? Multa sanatate !

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Papanash,tu consideri cumva ca raspunsul dat de mariamunteanu nu e competent?

Eu altfel nu intzeleg raspunsul tau!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Papanash,tu consideri cumva ca raspunsul dat de mariamunteanu nu e competent?

Eu altfel nu intzeleg raspunsul tau!

Dana


Andacos, eu am raspuns la o intrebare, nu categorisesc raspunsurile in competente sau incompetente. Asta o stabileste Flavia.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai tocmai ca tu nu ai raspuns la nicio intrebare concret!Intrebarea era adresata fetelor din Viena!

Eu nu vreau sa intru in polemici dar genul asta de raspunsuri nu am sa-l intzeleg niciodata!Deci i s-au oferit o serie de oportunitatzi pentru a-si rezolva problema,a fost intrebata daca are cine sa o ajute si...apare cineva si spune sa intrebe la fetele ce locuiesc in tzara respectiva!Deci ce a raspuns ea nu e bine,sa mai intrebe!Spus nu direct,dar ...asa cu subintzles!

Dana

Editez sa spun ca raspunsul tau mi s-ar fi parut corect in momentul in care nimeni nu i-ar fi raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna seara,
multumesc mult pentru raspunsuri.
De ajutat nu am nevoie de alt ajutor decat de internet cei de aici vorbesc limba engleza si ne descurcam foarte bine si suntem trattai exceptional comparativ cu RO multumim de inreabare,
Legat de povestea cu cartelele nu prea inteleg cum functioneaza sistemul dar am s a uit pe link-urile oferite.
Vad multime de retele wireless dar toate sunt protejate deci e un pic complicat pt ca cei de aici nu stiu cum sa ma ajute .
Daca nu ma dumiresc pe linkurile respective revin,
Multumesc mult,
Toate cele bune,
Flaviana Rotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Nu stiu cum e in AKH Wien, dar eu in AKH Linz ma conectam wireless la net.
Undeva, la intrarea in spital, in cladirea principala (e posibil sa fie si in celalalte cladiri, dar nu stiu, ca mereu am stat internata in cladirea principala), langa biroul de informatii, trebuie sa gasesti un automat pentru a-ti da voie sa acceseszi reteteaua lor wireless. Vei primi o cartela, pe care va trebui s-o pui in telefonul de langa patul tau de spital. Ceri de la informatii, foaia cu instructiunile de folosire a cartelei pentru internet. E un pic complicat si poate ceri la vecina de salon sau asistenta sa urmeze pasii din instructiuni. Cartela se pune in telefonul de langa patul tau si se urmeaza niste comenzi pe telefon (sunt dati "pasii" in instructiuni) pentru activare. Trebuie sa astepti cateva minute pana iti activeaza contul, iar cand vei incerca sa te legi la net iti va aparea pagina interioara a spitalului cu ID-ul tau si parola (sau ai posibilitatea sa-ti alegi tu parola). Sper ca m-am facut inteleasa. Oricum sigur trebuie sa ai serviciul asta de internet, intreaba la informatii, zici tu ceva "Internet Informationsblatt".
Nu stiu preturile actuale, dar ultima oara cand am fost nevoita sa stau in spital, prin octombrie, netul costa in AKH Linz 1 euro/zi si parca "activarea" inca vreo 2 euro, dar cand platesti la automat exista o suma minima e "intrare", 20 sau 25 euro. Daca folosesti, sa zicem, 5 zile netul, cand vei duce cartela inapoi la automat, ti se va da restul de bani. Te poti loga atata timp cat tii cartela in telefon.

Sanatate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Dragele mele,
m-a descurcat un tatic care m-a dus la biroul de internari si pe baza inregistrarii existente in calculatorul lor ca si pacienta am primit user si parola plus instructiuni in limba ebgleza asa ca am primit acces internet free (so well done AKH........ vodafone!)
Multumesc mult pentru ajutor,
Cu drag,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Papanash,tu consideri cumva ca raspunsul dat de mariamunteanu nu e competent?

Eu altfel nu intzeleg raspunsul tau!

Dana


Dana, eu nu m-am suparat. Uite ca Alinah a avut informatii mai la obiect, iar Flavia s-a descurcat cu cei de la spital.

Flavia, ma bucur. Sedere cat mai buna la AKH si, daca ai nevoie de ceva, dai semnal, da ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Papanash,tu consideri cumva ca raspunsul dat de mariamunteanu nu e competent?

Eu altfel nu intzeleg raspunsul tau!

Dana


Dana, eu nu m-am suparat. Uite ca Alinah a avut informatii mai la obiect, iar Flavia s-a descurcat cu cei de la spital.

Flavia, ma bucur. Sedere cat mai buna la AKH si, daca ai nevoie de ceva, dai semnal, da ?




Maria intentzia mea nu a fost sa ma erijez in avocatul tau,asa cum nici nu am vrut neaparat s-o incriminez pe papanash,am vrut sa spun ca daca am gindi mai mult inainte de a scrie,poate si atmosfera pe aici ar fi mai destinsa!

Flavia ma bucur ca tzi-ai rezolvat problema!

Dana

Mergi la inceput