Retete pentru steamer

Retete pentru steamer | Autor: violeta29

Link direct la acest mesaj

Buna!Tocmai am cumparat un steamer pentru momentul in care o sa incep diversificarea micutei, dar pina atunci am zis sa gatim si pentru noi.Deocamdata am gatit la el doar orez cu pui si legume si piept de pui cu brocolli si m-ar interesa mai multe retete.

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Retete nu stiu, eu fac peste, spanac, nu il prea folosesc.

Acum as vrea sa imi iau slow cooker, mai multe prietene si-au luat si sunt asa incantate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Chiar nu stie nimeni?

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

sincer retete la abur nu sunt prea multe..ideea e sa mananci sanatos,adica legume la greu,peste,pui...eu am un steamer cu doua nivele,jos pun de ex.peste cod,sus amestec de legume...ca sa dau gust le pun condimente(oregano,busuioc,depinde ce am chef),alaturi la aragaz fac un sos olandez sau bernaise sau folosesc unt cu usturoi si alte plante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Raluca, cum faci sosul olandez sau bernaise?


Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

eu am cumparat o baza de sos olandez la o cutie mare de la knorr,e f simplu daca ai baza asta,o cutie ma tine f mult timp.Pt sos bernaise fac asa:Topesc unt(~100gr)pun 2 linguri pline de sos baza olandez knorr,adaug lapte(la ochi masor,cam max 2 cani),adaug cimbru(1 lingurita),sare,piper.Ideea e ca sosul sa fie gros,cremos,nu apa chioara.
daca nu ai baza atunci poti face sos alb cu.. unt topit,in care adaugi faina,lapte,sare,piper,cimbru,smantana dulce la sfarsit...dar nu e la fel ca celalalt..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Baza aceea de la knorr ce contine?Mi-am luat si eu un steamer de 2-3 saptamani. Am facut la el orez, curcan dat cu curry, peste, fasole verde. Castig timp, gatesc fara grasimi , e ok pentru mine.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

De unde ai luat baza aia de la knorr?In Kaufland,Real, bila, oare gasesc?

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

baza mea e de fapt un sos olandez,e o cutie mare de 900gr de la knorr.am cumparat-o la selgros,dar parca am vazut-o si la real sau carrefour,nu mai stiu...nu e f ieftina,dar tine f mult si eu zic ca merita sa o am in casa,o tin in frigider.

Mergi la inceput