Cum cresti o pisica?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Va multumesc mult mult de tot pentru raspunsuri, sunteti tare dragute. Asadar si pisicile se castreaza...e o nouatate asta. Eu de aceea inclinam catre motan ca sa nu am pisici mici si sa nu stiu ce sa fac cu ele.

Inca studiem problema, dar incurajarile voastre mi-au prins bine, aseara a citit si sotul meu, acum am sa il chem iar sa citeasca si postarile de azi. Eu credeam ca e mai complicat cu ele cu "dresatul". Acum abia astept sa ne hotaram si sa luam pisica.

PS. Nu stam la strada, e un cerc de case aici unde stam noi si e o strada numai pentru acces la case, strada cu circulatie(dar nici aceea nu e circulata tare) e mai departe putin. Zona unde stam e numai de case si cu multa verdeata si copaci in jur, e chiar si o padurice in apropiere. Pisicile ies afara aici, va spuneam ca vecinii majoritatea au cate un caine sau o pisica. Uneori se mai rataceste la noi in curte motanul vecinilor dar e fricos si fuge repede cand ne apropiem, desi il strigam pe nume. Fetita mea se duce des la o prietena din zona care are o pisica si vine acasa "cersind" si ea una. Imi povesteste ca acolo la prietena ei sta numai cu pisica in brate si o mangaie. Ea e indragostita de animale, nu prea conteaza ce, cred ca i-ar placea si un hamster, dar parca tot mai frumoasa e o pisica...vara sta si se uita ore in sir la furnici, la gaze, la rame...uneori le ia in mana si le studiaza. Asa ca o pisica va fi binevenita.


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah, m-am uitat acum si la poze... ce frumoase sunt toate! sa va traiasca fetelor pisicile.

Victoria, 8 pisici, WOW!


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Mihaela,daca e fetita e bine sa o sterilizezi de mica (vezi ca sint precoce...intra repede in calduri).Pe la 6 luni e ok! Acum s-ar putea sa ai probleme cu programarea la voi.Trebuie facuta din timp.In tara merge usor si repede.

Daca iti iei motan se castreaza usor(adica e ft simpla operatia),i se scot bilutele si ramine doar invelisul :)).La fetite e un pic mai complicat,trebuie scos uterul,dar in maxim 2,3 sapatamini e ca noua.Oricum parca sint mai iubitoare fetitele(eu am pereche).Neaparat castrare/sterilizare pentru sanatatea lor si linistea voastra.

Sa ne povestesti ce ati decis.Un animalut aduce multa bucurie in casa.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

la noi in familie sunt 3 pisici si 1 motan. motanul e cel mai bland si pot sa fac cu el ce vreau, il pun cu labele-n sus, il tin cum vreau, sta...
in schimb pisicile nu sta nici una... se zbat si fug, doar cand vin ele atunci le pot tine in brate...
nu stiu daca la toate e asa sau numai la noi, dar preferatul meu de departe e motanul... el vorbeste cu mine... de fiecare data cand il iau in brate scoate niste sunete, "cîr, cîr"


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Nu am citit decat postarea intiala, daca ma repet, imi cer scuze.
Pisica merge singura la tavita cu nisip, trebuie doar sa ii arati de 2-3 ori unde este. O iei si o pui in tavita. Atat. Mancare pt pui de pisica, evident. Fara lapte cat e pui si nici la maturitate nu este prea indicat. Depinde ce rasa veti alege, de ex persanele au o anumita intoleranta la carnea de porc...
Daca ai nelamuriri te ajut cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokofemme spune:

m-am bucurat nespus sa vad acest subiect, caci sunt si eu iubitoare de animalute si mandra posesoare a trei pisicute: un motanel si doua fetite si m-am gandit sa iti impartasesc si din "patzania" noastra.
Doar pe motanel l-am avut de cand era puiut. Cum nu prea aveam experienta cu animalute, ne-am ghidat dupa o cartulie cam veche, dar care ne-a prins bine:"Cainii,pisicile si noi" din editia aceea de cartzulii de buzunar. Referitor la trainuitul la tavita, a fost foarte simplu, desi de la cine luasem motanelul, nu avea tavita pentru el. L-am pus noi la tavita si cu blandete, i-am luat labutele din fata si am mimat scormonirea in nisip...si si-a dat el seama ce trebuia sa faca. Dupa ce isi face nevoile in tavita prima data, va recunoasta acel loc ca drept "toaleta" lui/ei. Cat a fost micut ii dadeam numai kitekat moale din conserva, carnita fiarta de pui (din supa), sunca de pui taiata cubulete(din aceea preparata), si cand a mai crescut l-am diversificat la crantzanele --ca ii puteau acum dintisorii
Sa nu uit: daca va luati puiut,sa nu va speriati cand creste,ca isi schimba mustatile si dintisorii(sper sa nu zic prostii)--noi am gasit prin casa dintisori de-ai motanelului si ne-am speriat foarte, dar ne-au linistit alti posesori de pisica.
Imi plac si cainii si pisicile, deopotriva, dar dupa parerea mea, pisicutele sunt mai usor de intretinut decat un catel--pentru ca se descurca singure cu "nevoile", nu rod pantofii , etc. Dar amandoua specimenele iti aduc deopotriva bucurie si dragoste, daca le primesti in caminul tau cu inima deschisa

"The beautiful thing about learning is nobody can take it away from you."

poze: http://www.flickr.com/photos/34953938@N08/sets/72157613140531164/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Noi am adoptat doi motanei. N-am avut problema cu invatatul la tavita absolut deloc , ce-i drept mai avusesem pisici. Doar ca de data asta locuiam intr-o casa mare, am dus noi tavita la basement, dar imediat m-am dezmeticit si am tinut-o la inceput la nivelul unde petreceam noi cel mai des timpul, adica ce mai incolo si incoace, tavita a stat in living citeva zile. Dupa ce s-au invatat cu casa, si cu tavita, am dus-o la basement.
Motanii sint mai usor de castrat (si mai ieftin de altfel).

Ai grija sa le cumperi zgardita anti-purici daca ai de gind sa lasi pisica pe afara.
Motanii mei numai noaptea vor afara, eu sint mai linistita asa, chiar daca locuim in suburbii, masinile circula des si pe stradutele mici in timpul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Nu m-am gandit ca o sa mai am vreun animalutz in casa. Le-am iubit tot timpul dar dupa ce am nascut-o pe Denisa am renuntat la catelul pe care il crescusem de cand ii daduse ochii. Era par peste tot...in chilotii nostri..in gura Denisei. Intre timp ne-am mutat la o casuta si fata mi-a crescut. S-a achiuat o pisicuta la casa noastra. Si i-am dat de mancare si recunosc ca am luat-o in casa sa se joace cu copilul. E curata si f ascultatoare. Dar nu stiu ce anume ar trebuie sa fac sa fie "sigura" pt copil, exceptand parul ca sigur nu o rad ...ce ar trebuie sa am in vedere in primul rand. Mi-e teama de viermi , toxoplasmoza...si habar nu am ce ar mai putea transmite la copil. Viermii se rezolva cu deparazitarea, purici nu are ca e un geeeer la noi de moare si matza ...
Spuneti-mi voi ce tre sa fac sa ne impacam bine.

Margelute

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mihaela_s am vazut si eu subiectul acuma Cum stati la capitolul pisica? Achizitionat? Inca sub cercetari?
Pup






Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, inca sotul se gandeste . Eu il tot bat la cap asa pe ascuns(as vrea sa fie surpriza pentru fete), am aflat ca putem sa o luam si cu noi in concediu daca ii facem acte si ii luam o cusca speciala.
Oricum cica acte tot ii trebuie, aici orice animal se inregisteaza si primeste acte. Probabil dupa pasaport ar trebui umblat separat .

Multumesc pentru postari, am citit cu rabdare si interes fiecare raspuns. Eu sunt tare dornica sa avem un puiut desi cateodata numai de un al 3-lea copil nu mai am chef.

danat inapoi.


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput