Cum cresti o pisica?

Cum cresti o pisica? | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Fetita mea cea mica ne cere de multa vreme o pisica, sa avem si noi un animal in casa. Ea e indragostita de animale, la inceput voia un caine dar cand i-am povestit ca ccc cu un caine trebuie sa iesi la plimbare de cel putin 3 ori pe zi, si-a mutat interesul catre pisica. Aici toti vecinii aproape au cate un animalutz-caine sau pisica, pisicile predomina insa. Prietena ei la care refuza intr-o vreme sa mearga sa se joace, a primit o pisica si de atunci merge cu placere, numai ca sa tina pisica in brate si sa o mangaie.

Ce framantari avem noi insa...cum se educa un pui de pisica? Eu tin minte din copilarie metodele barbare cu bataia si tras suturi in fund sa iasa afara din casa pisica cand nu aveau chef de ea. Intotdeauna imi dadeau lacrimile...
Cum inveti o pisica sa faca in cutia de nisip in casa sau cand si cat o scoti afara? O lasi singura banuiesc, aici vad pisici singure, nicidecum insotite de stapani .

Asadar, va spun sincer ca nu avem nici o idee despre cresterea si educarea unei pisici, asa ca orice sfat ne prinde bine si poate ne aduce la sentimente mai bune ca sa achizitionam o pisicutza si noi. Nu ca nu am vrea, dar ne ingrozeste ideea unui pui mic fara sa stim ce sa facem cu el.


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Te incurajez si eu sa ii iei o pisicuta fetitei tale, de preferat ar fi sa ai aiba cam 2 luni cand o iei si s-ar putea sa fie invata sa mearga singura la tavita cu nisip. Noi am avut pisicuti care s-au invata singuri sa mearga, cam dupa ce au facut o luna, insa o aveau pe mamica lor exemplu.
Dar cum tu nu vei lua un pui f mic (pt ca inca mai suge la pisica mama), cel mai probabil va fi invata sa mearga singur la tavita.
Daca nu, invata oricum f repede, are in instinct, numai sa il urmariti si sa il asezati voi in tavita cand vedeti ca devine nelinistit. (am avut si un pisoi mic de pe strada, care a invatat intr-o zi unde sa mearga cand are nevoie)
Iar ref la educarea unei pisici, cu dragoste se face, nu trebuie bruscata, ca devine sperioasa, daca face vreo prostie trebuie indepartata din locul respectiv (eventual certata pe un ton mai aspru, diferit de cel cu care i se vorbeste de obicei) si va stii ca nu e voie.
Iar fetita ta trebuie sa se poarte cu pisicuta cu blandete, cand se joaca sa nu o bruscheze din greseala, dar probabil stii asta (ti-am spus asa ca multi copii din prea multa dragoste, cam chinuie pisicile, le smotocesc prea tare, fara sa-si dea seama.
Pe net sunt o groaza de anunturi pt pui mici (de rasa sau nu), iar in majoritatea se spune ca sunt invatati sa manance singuri si sa faca la tavita.
Intrebai cum inveti pisica sa iasa afara. Stai la bloc sau la casa? Ca daca stai la casa va iesi singura sa cerceteze tot si va invata zona si chiar daca va pleca prin imprejurimi, va stii sa vina (insa cand va ajunge la maturitate, e de preferat sa nu plece mai devreme, ca se poata pierde - asa am piedut eu o pisicuta, sau mi-a fost luata..)
Iar daca stai la bloc e mai dificil, mai bine iei o pisicuta pt apartament - de ex persana- mai lenesa, sa nu vrea afara, ca sunt mai multe pericole pt ea.

Cam asta ar fi, e usor si tare placut sa ai o pisicuta. Sa ne spui ce ati hotarat.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Pisicile nu trebuie invatate sa faca la nisip.Daca au un recipient cu nisip la indemana, fac numai acolo.Eu am adoptat si pisici mici, si mature, si au facut de prima data la nisip fara nici o metoda de constrangere.
Afara ar trebui sa vrea ea sa iasa afara de bunavoie, nu "indemnata" cu piciorul, nu am vazut pisica sa nu vrea sa iasa decat daca ii e foarte frig.Si nu vad de ce ai vrea s-o dai afara daca nu ai chef de ea, mai bine nu o iei.

Eu am o gloata intreaga de pisici, daca vrei pune-mi intrebari punctuale si o sa-ti raspund...Daca erai mai aproape iti dadeam un pisoi gata educat

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Adevarul e Victoria ca nu stiu ce intrebari punctuale sa pun, de aceea am pus asa la general. Probabil cand o sa am pisica in casa o sa apara si intrebarile punctuale. Ah, eu intrebam cum o educi in sensul sa faca la nisip in casa, pentru ca ar ramane destul de mult singura acasa peste zi cat suntem noi plecati la scoli si munca. Nu sa o dau afara din casa, nici pe departe. Era exemplul pe care il vazusem eu la tara cum erau tratate pisicile, atata tot . Pentru ca nu am avut in familie nici un exemplu de pisica de casa, tot ce am vazut au fost pisicile de la tara care erau tratate cu "catz!" si cu picioare. Si eu nu as putea face asa ceva, asa cum spui...atunci mai bine stau fara pisica.

Ioana, stam la casa. Asa ca va fi mai usor. Am inteles...o sa o lasam afara cat e pui numai sub ochii nostri. Apoi cand creste o sa o lasam si singura. Multumesc.

Sunt si aici multe pisici care au nevoie de stapani, nu e problema sa gasim una, numai sa ne hotaram. Caci mai avem o problema: ce facem cu ea cand plecam in concediu? Sunt case "hotel" pentru caini si pisici, numai ca ccc costa, nu stiu cat si cum. Ar mai fi o posibilitate sa o lasam la vecinii care au si ei o pisica si pe care o lasa si ei in grija altor vecini cand pleaca. Asa ca solutii se gasesc. Eu maine as merge sa iau un puiutz, mie mi-s dragi animalele. Si numai cand ma gandesc cat de fericite ar fi fetele...Trebuie insa sa il conving si pe sotul meu, el e mai "cu capul pe umeri" si se gandeste mult inainte sa faca un pas . Vreau sa spun ca pune mult in balanta si punctele pozitive si cele negative...

Asa, o intrebare tot as avea...pisica sau pisic? Si daca e pisic sa il castram? Vecinii nostri au motan si e castrat. Care e avantajul? Nu umbla atat de mult afara cand e in calduri? Apoi daca e pisica si face puiuti iar e o problema...ce facem cu puii? Eu as inclina catre un pisic, voi ce ziceti?


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Pisica
Poti castra si pisicuta. E recomandabil cat e mica, sa nu sufere prea tare. Sase luni mi-a spus veterinarul ca ar fi varsta potrivita.

Eu am avut numai pisicute. Nu stiu un motiv anume - poate faptul ca sunt mai mici, sunt mai curatele (am auzit de motani care marcheaza teritoriul, poate erau necastrati). Sunt mai jucause si nu umbla aiurea prin vecini. Ma rog, asa mi se pare
Eu tin pisica numai in casa, nu ma lasa inima sa o dau afara, daca ar disparea as suferi cumplit.
Pisicii sunt invatati de mici sa faca la tavita, asa ca poti sa ai norocul sa il (o) iei gata educat(a). Acum multi ani cineva ne-a sfatuit sa inlocuim nisipul cu hartie igienica. Cu rabdare, sa nu confuzez pisica. Motivul ar fi ca dupa ce a facut, ai spalat si e totul curat si nici nu miroase. Un inconvenient ar fi ca trebuie sa ai mai multe tavite:-).
Pisicul pe care il am acum l-am luat de vreo 3 saptamani. Saptamana asta a invatat sa faca la tavita fara nisip, doar cu hartie. Inca se mai duce la cutia cu nisip, mai da cu labuta, dar se linisteste rapid.

Nu cert pisicile, ma cearta sotul pe mine ca o las sa misune peste tot. Mai ridic vocea la ea cand mai face o prostie.

Nu stiu ce vom face daca vrem sa plecam in vacanta. Cu noi putem sa o luam doar daca mergem cu masina. La hoteluri m-am uitat, preturile nu sunt asa mari ($15-$20). Mai sunt pet-sitter, vin acasa, dau de mancare, curata la baie, etc. Pretul e cam acelasi. Vecini nu am cu pisici ca sa am cu cine sa o las.

Succes in alegerea unui pisicut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

he he, apare si mama matzelor...
ti-au spus fetele cam tot ce ai vrut sa stii, daca plecati in vacanta cel mai bine mi se pare sa lasi pisica acasa si sa chemi pe cineva sa o hraneasca si sa-i faca curat la nisip.
daca nu aveti pe nimeni, la o pensiune, sau la vreun vecin, dar pisica nu se simte bine in alte teritorii decat ale ei, mai ales daca e alta pisica acolo...
luati motan sau pisica, ce vreti, oricum va trebui sa o castrati, orice ar fi, pentru ca pisica face pui si nu ai ce face cu ei, iar motanul stropeste casa si umbla zile intregi dupa pisici si e in primejdie sa nu se mai intoarca.
in caz ca, casa voastra e aproape de o strada, trebuie sa fiti constienti ca de fiecare data cand iese pisica pe usa se poate sa n-o mai vedeti vie niciodata.
asa le lasam si eu afara pana mi-a calcat-o masina pe una si m-am lecuit. pe celelalte nu le-am mai lasat afara.
le poti vedea in semnatura mea, primele 2 sunt ale mele, iar celelalte 2 sunt ale maica-mii.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am 8 pisici.4 numai in casa si 4 in garaj( inchis noaptea si incalzit).

Trebuie castrate si fetele si baietii, din motivele pe care ti le-a spus Ramonika.

Eu pe ale mele le-am invatat sa faca la tavitza cu hartii.Am cumparat un shreder de la Plus( 50 RON) , la care tocam toate hartiile care se aduna( ziare, reviste, orice). Sunt curate si nu se imbiba asa usor ca hartia igienica si nu costa nimic...Le aruncam cu totul, spal tavitzele cu Domestos si nu miroase nimic...
Nisipul miroase cand se imbiba, plus ca trebuie cumparat, carat, ocupa mult volum cand e aruncat.

O sa vezi ca nu e asa complicat, o pisica ocupa foarte putin loc, dar iti ofera multe momente placute.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu cumpar numai nisip Friskies (16 lei pe 5 kile si ma tine cam 3 sapt. la 2 pisici). e cel mai bun, se imbiba bine, nu se lipeste de labe si nu miroase.
celelalte metode (ziare etc) sau alt fel de nisip nu ma multumesc, pt. ca se lipeste de labe si de blana (nisipul si kk)...



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si inca ceva: eu nu astept sa se umple tavita ca sa arunc tot nisipul. am o paleta cu care strang numai partea murdara a nisipului si restul il improspatez cu alt nisip. tava o spal cam o data pe sapt. sau chiar mai rar, ca exact cand vreau sa spal tava le paleste pe cucoane statul pe oala...

ale voastre unde dorm?
la mine motanul doarme in capul meu, in par...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika


ale voastre unde dorm?



la picioare, in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:


ale voastre unde dorm?
la mine motanul doarme in capul meu, in par...


Miau,miau .Noi dormim imbratisate,dar singure :)).Cind o vrea altcineva,in alt dormitor se aseaza la usa si nu tace.Rar ii mai cedeaza locul Tashei,ca deh,deocamdata e bebel.Dar e e pe glaful ferestrei la caldura.

Si a mea e cataratoare inascuta,nu stiu insa cum face dar nici un obiect nu misca de la locul lui.Face slalom si sint neatinse.

Din experienta mea pisica vs catel :categoric e pisica.



Tashi

Mergi la inceput