Cod B.I.R.A.D. (mamografie) - ce inseamna ?

Cod B.I.R.A.D. (mamografie) - ce inseamna ? | Autor: CorinaDani

Link direct la acest mesaj

buna,

am facut saptamana trecuta o mamografie, pentru ca aveam niste dureri in sanul drept, parca simteam la palpare 2 noduli, in fine...m-am panicat putin si am decis ca decat sa stau in incertitudine (ce-o fi oare ?), sa merg urgent sa-mi fac niste investigatii...

rezultatele inscrise pe mamografie : structura grosoasa heterogena, fara opacitati spiculate, fara focare de microcalcificari (ambii sani)
concluzii : control ecografic la 1 an, cod B.I.R.A.D. - 2.1

ei, aici n-am inteles eu care-i treaba : ce inseamna acest cod ? ar trebui sa fiu ingrijorata cumva ? am cautat pe net dar nu am gasit mai nimic...

buun. eram eu cam nemultumita totusi, daca n-am nimic vizibil pe mamografie, atunci ce reprezinta acele dureri/intepaturi pe care le simteam ocazional, de vreo 2 luni incoace, mai intense inainte si imediat dupa ciclu...mai ales cand auzi si vezi atatea cazuri de cancer in jur...te cam ia cu fiori...cu ganduri negre...

asa ca decid sa fac si o eco mamara (ieri), la alta clinica. aici mi se spune ca totul este in regula, ca exista niste mici dilatatii ale canalelor si pe fond hormonal se mai acumuleaza lichid.

buletinul ecografic suna cam asa : " ambii sani cu tesut celular subcutanat omogen, hipertrofie lipomatoasa, structura glandulara greu vizibila, prezinta supero extern bilateral mici dilatatii canaliculare, omogene, fara adenopatii axilare, fara retractii mamelonare"

o intreb pe d-na doctor care mi-a facut eco ce inseamna acest cod BIRAD si mi-a cam retezat-o la modul "nu e treaba dvs., e o codificare, inseamna ca acolo exista niste microcalcifieri, nu trebuie sa va ingrijorati...".

sincer, mie mi s-a parut putin ciudata atitudinea ei, adica prea m-a repezit la inceput, ca pe urma sa-mi explice cele de mai sus...

mentionez ca m-am dus la eco cu rezultatul mamografiei, care fusese facuta la clinica "concurenta"...poate de aici si comentariul ei "d-na, ati cam dat banii degeaba pe mamografie, se vede ca nu e facuta de profesionisti interpretarea, nu vedeti ca nici parafa cu cod nu are ? (aici avea perfecta dreptate, dar eu fiind super-bucuroasa ca rezultatul a fost ok, n-am bagat de seama chestia asta decat a doua zi).

deci, aparent, totul se incadreaza intr-un tablou clinic normal (pentru varsta si antecedentele mele medicale - precizez : am 38,5 ani, am nascut prin cezariana la varsta de 37 ani, am avut un nodul fibromatos uterin, care s-a resorbit in timpul sarcinii dar s-a refacut in timp, acum are 34/31,6 mm)

intre timp, afurisita de durere/intepatura dispare cu totul, nici nodulii nu se mai simt decat foarte putin...in contextul in care am avut si o mica eruptie acneica in aceasta perioada, ma bate gandul ca tot de la hormoni au plecat toate neplacerile astea.

revenind de unde am plecat, stie cineva sa-mi spuna ce inseamna acel cod BIRAD 2.1 inscris pe mamografie ? dar rezultatele ecografiei - sunt ok ?
si ce ar trebui sa fac in continuare, la ce medic ar trebui sa merg - ginecolog, oncolog sau endocrinolog ?

multumesc anticipat pentru raspunsuri...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

birad = Breast Imaging-Reporting and Data System
birad 0 = examinare insuficienta
birad 1 = negativ (adica in limite normale)
birad 2 = benign
birad 3 = probabil benign, reevaluare la 6 luni
birad 4 = suspiciune de malginitarte, recomanda bipsia
birad 5 = foarte sugestiv pt malignitate.


si mamografia si ecografia sunt normale. prbabil ca ceea ce simti se datoreaza schimbarilor hormanale pe perioada ciclului. cel mai bine cu un ginecolog ar trebui sa vorbesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Multumesc pentru raspuns,

Oricum aveam de gand sa merg la medicul meu ginecolog, la un control de rutina, voi lua si rezultatele, sa se uite si el.

Intre timp am mai facut "sapaturi", la clinica unde voi merge (in Bucuresti) au un nou tip de ecograf, cu ajutorul caruia se efectueaza "sonoelastografie", se pare ca este o metoda noua, mult mai buna, de examinare a sanilor in timpul ecografiei mamare, nu este nici invaziva.

Si-a facut cineva sonoelastografie ? Detalii ? Impresii ? Concluzii ?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

o problema asemanatoare am si eu,inca nu am fost la medic,am programare pe 10 februari.
cam din ziua ovulatie si pana dupa menstruatie ma dor sanii,in specia stangul si in aceasta perioada parca si ceva tare la sanul stang.dupa menstruatie,nu ma mai dor nu se mai simtea acea formatiune tare,dar simt niste noduli moi.
sincer imi teama,abia astept sa fac ecografia.am sa revin cu rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Si eu voi merge pe 5 februarie la ecografie mamara, cu ceva emotii. Am si dureri simt si inflamari in axila.
CorinaDani imi poti spune la ce clinica din Bucuresti se face "sonoelastografie"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

din cate stiu eu, cu certitudine la CMU Baneasa si CMU Enescu, poti sa suni la 9268 (call center) pentru mai multe detalii si programari.

nu am reusit inca sa-mi fac o programare la ei, se pare ca am nevoie de o trimitere de la un medic CMU (mentionez ca firma unde lucrez are contract de servicii medicale cu CMU si nu platesc analizele si investigatiile incluse in pachetul de servicii).

daca reusesc sa ma programez si sa-mi fac aceasta ecografie, va tin pe toate la curent cu detalii privind locatia, programarile, costurile, etc.

pana atunci, multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

diciu, ce ai facut la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

diciu, oana - ce ati facut la eco ?

sper din tot sufletul ca rezultatele sunt bune si nu aveti motive de ingrijorare
intre timp, simptomele care ma deranjau (dureri, intepaturi, etc.) au disparut, mai mult ca sigur ca totul a fost din cauza hormonilor.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput