Verdict dur: Sindrom Down

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

mQQm, nu am scris cu gandul de a te incalzi....Putin imi pasa daca te lasa foarte rece sau nu ceea ce am zis eu. Si nu e vorba numai de credinta...e vorba de sangele rece cu care ucizi o fiinta....ce inima tre'sa ai...

lutoniana, da-mi voie sa te contrazic. cine le obliga sa faca avorturi pe vremea lui Ceausescu? din cate stiu eu era absolut interzis avortul si se facea numai pe ascuns... motive? hai sa fim seriosi, numai de SD si alte malformatii nu erau, nici nu era posibilitatea de a diagnostica asa ceva. Faceau avort ca erau tinere, necasatorite si sa nu le dea afara din casa parintii sau mai stiu eu din ce motive.

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gcibo spune:

Buna seara,
Am sa aleg sa comentez doar cazul in care ai ajuns la certitudinea ca bebelusul pe care il astepti va fi foarte bolnav. Presupunem si existenta unui copil superb pe care l-ai vazut facand progrese uimitoare, primul tau copil, care te asteapta acasa. Ce poti sa decizi? Sa-ti petreci urmatorii ani ajutandu-ti primul copil sa inteleaga de ce oamenii se uita ciudat la fratele lui, de ce fratele lui nu merge sau nu intelege ce i se spune nici dupa ani buni? Sa-i lasi in final responsabilitatea de a avea grija de fratele lui...in eventualitatea in care iti va supravietui?
Sau alegi in cunostinta de cauza sa mai incerci o data sa ii faci lui un frate sanatos si tie un copil de care sa te poti bucura intr-o familie mai mare?
Nu cred ca cineva poate sti ce va alege pana nu trece prin aceasta incercare. Imi permit sa spun ca, din pacate, stiu ce inseamna alegerea. Mi-am asumat-o impreuna cu sotul meu. Nu inseamna ca e usor sau ca nu suferi odata ce ai ales... cineva (poate Dumnezeu) te ajuta si sa faci alegerea si sa traiesti cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Marina, tu nu intelegi: nu exista raspuns corect sau gresit la intrebarea asta. Un pic mai multa toleranta, asat-i tot.

Din cate stiu eu, a alege sa faci avirt terapeutic este perfect legal in toata lumea civilizata, asa ca imi pare rau, dar singura incalzita esti tu.

Eu macar sunt sincera si recunosc, nu pot fi decat multumita ca, in urma CVS mi-a iesit acum o saptamana un rezultat bun si nu am fost pusa in situatia de a alege pana acum. Daca nu iesea asa, intram in "daca si cu parca".

gcibo, ai tot respectul meu.
La fel si cele care au ales contrariul.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Marina, tu nu intelegi: nu exista raspuns corect sau gresit la intrebarea asta. Un pic mai multa toleranta, asat-i tot.

Din cate stiu eu, a alege sa faci avirt terapeutic este perfect legal in toata lumea civilizata, asa ca imi pare rau, dar singura incalzita esti tu.

Eu macar sunt sincera si recunosc, nu pot fi decat multumita ca, in urma CVS mi-a iesit acum o saptamana un rezultat bun si nu am fost pusa in situatia de a alege pana acum. Daca nu iesea asa, intram in "daca si cu parca".

gcibo, ai tot respectul meu.
La fel si cele care au ales contrariul.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...



stiu ca este legal, nu am zis ca nu ar fi
Voi faceti cum vreti, am zis si in primul meu mesaj - "parerea mea", ceea ce inseamna ca eu asa as face si nu condamn pe altii pentru decizia luata. e viata lor, copilul lor, cruzimea si pacatul lor!

Doamne fereste! nu mi-as dori sa ajung in astfel de situatie si nu doresc nimanui

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Nu am sa vb despre experienta mea.

Am sa va spun in schimb ce am vazut la Children`s Hospital Boston.

Cel putin 10 copii imobilizati in scaunul cu rotile. copii de varste diferite, de la 4-5 ani pana la 18. Cu diferite dizabilitati. de la imposibilitatea de a merge, la picior amputat si copii paraplegici, copii care nu puteau respira fara ventilator, dar care stateau acasa. Copii care nu puteau vb, nu se puteau misca, erau pur si simplu. Intai m-a incercat un soc vazand toate astea. mi-a fost frica sa ma uit. apoi am prins curaj si am urmarit un parinte care venea spre mine impingand la un carucior. in mana avea proteza piciorului unei fetite de 10-12 ani. ea in fata, in scaunul cu rotile, imbracata in roz si zambind continuu, emanand fericire. a doua zi un alt copil, ce isi putea misca doar ochii, atat. Sonia s-a dus la el. era un copil care avea probleme foarte mari. avea capul mai putin dezvoltat decat corpul, mai mic. nu se putea misca, nu putea face nimic. Sonia s-a dus pana la el, am vrut sa o opresc si mama lui mi-a spus, relaxata : "leave her, girl, he likes her " si i-a dus un servetel pe care il avea in mana, i l-a lasat pe picioare. si a plecat mai departe. alta zi, un copil cu probleme si mai mari, avea traheostomie si era ventilat, nu mai avea rabdare, se agita, sunetele pe care le facea erau oarecum grele pentru inima unei mame... nimeni nu a reactionat in nici un fel, parintii nu au avut nici o problema, ii vorbeau normal, il rugau sa mai aiba rabdare 2 minute, sa plateasca parcarea. si au plecat linistiti. si pot sa continuu asa inca 3 pagini.

Copii cu dizabilitati, majore, pentru parintii carora nu sunt o povara. pentru ca CIVILIZATIA si MENTALITATEA celor din jur nu fac o problema din asta. pentru ca oamenii sunt educati sa inteleaga ca exista si "alt fel" de oameni. ca nu e frumos sa razi sau sa faci glume, sa il lovesti sau batjocoresti pe cel care nu e ca tine, nu mai slab sau mai prost, ci doar diferit. la noi in tara, un copil cu dizabilitati e un copil condamnat. nu dezvolt, oricine isi poate da seama.

Sonia va avea implant cochlear. un magnet lipit de cap cu un fir care merge spre ureche si are un transmitator in spatele acesteia. Are 3 operatii pe cord, o cicatrice cat 3/4 din tors. azi in parc un copil roman - si prin asta nu generalizez, ci doar subliniez ca la noi se intampla astea - a impins-o pt ca vroia sa invarta exact rotita pe care o invartea S. a lovit-o in stern. tatal lui il privea si se minuna ce copil puternic are. I-as fi lipit una peste fata, dar am luat-o si am plecat. a durut-o. nu, nu avea de unde sa stie ca e operata de mai putin de 1 luna. DAR eu nu am vazut copil violent in spitalul din SUA, la familia cu care ne-am imprietenit. totul tine de educatie. unii copii romani sunt violenti. iar nu generalizez. cu toate ca as putea. dar nu o fac. unii sunt rai. unii sunt copii care vor doar sa se joace, copii care nu au fost supus bataii sfinte, care nu au fost frustrati sau umiliti, amenintati si constransi.

am cam luat-o pe aratura. In ROMANIA, nu poti creste un copil cu nevoi speciale. nu exista ingrijire medicala, nu exista ajutor financiar, nu exista mentalitate, nu exista intelegere, nu exista loc pentru acesti copii.

,





oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ok, Marina_1609, mult mai bine acum.
Poate expresii de genul... "nu as face ceva pt ca e impotriva conecptiilor mele religioase, ori filozofice, etc" ar fi fost mult mai potrivit ca opinie. Foarte acceptabila. Cand insa expresiile se opresc la vreo 2 milimetrii de a numi criminal un om care are alte idei/nevoi/principii si in plus isi exercita un drept medical si legal, atunci deja nu mai exista comunicare, deja unii's buni si altii rai. Si nu-i ok...



Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

mQQm dar cum crezi tu, daca spre exemplu, un copil se naste perfect sanatos si in scurt timp se imbolaveste crunt, ce faci cu el? il ucizi? nu! de ce? pt ca nu te lasa legea sau nu te lasa inima?

nu pot sa intelkeg si nu cred ca voi intelege vrodata, de ce viata intrauterina nu este considerata viata cu adevarat?
parerea mea este ca un copil,mai ales al tau, merita orice sacrificiu

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Exact asta ma intrebam si eu, daca pateste ceva copilul cand are deja cateva luni sau ani, atunci ce mai faci? Cat e in burta, e mai simplu sa il vedem ca ne-om si sa scapam de el, dar apoi? E dificil de decis. Mai cred ca pur si simplu sunt persoane (mame) care nu pot vietui cu un copil cu astfel de probleme. E usor de judecat... dar unele nu pot pur si simplu. E de invinovatit? Nu cred... fiecare decide.

Am citit mai demult ca avand conditii speciale, copii cu sindromul down pot crese nu normal dar cat mai aproape de normal. Trebuie sa ii stimulezi o gramada de mici, nu stiu in Romania cat se poate face acest lucru, dar se vad diferente intre cei cu SD carora li s-a dat o atentie speciala si carora nu (ca sa nu se ajunga la gratii pe la geamuri, dupa cum spuneati).

kay, in afara ca te admir pentru cata forta si determinare ai, sunt de acord cu tine ca CEI DIN JUR ii fac pe oamenii cu dizabilitati sa se simta sau nu fericiti. Am vazut filmul "Mongol", unul frantuzesc, cu un tip cu SD, este extrem de impactant si frumos si am ajuns la concluzia ca cei cu SD in acest caz sau orice alt handicap (in special mental), pot fi intr-adevar FERICITI. Da, fericiti. Suntem noi ceilalti, cei din jur care, avand in minte ca ei, "saracii", sunt nefericiti de fapt ii facem NEFERICITI. Daca ceilalti nu ar fi "milosi", "nice", "compatimitori", si ar avea o atitudine de.. suntem toti normali, diferiti dar ok, atunci ei ar fi fericiti, asa cum sunt. Numai in raport cu ceilalti ei devin nefericiti... cred ca si de asta cauta compania celor ca ei sau a copiilor, care nu ii privesc cu prejudecati.

mQQm, colega mea de odisee, , sa dea Domnu' sa avem copii sanatosi pana la adanci batraneti, ca sa nu mai avem ce vorbi noi pe aici pe forumuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mqq, in Olanda de exemplu, nu se mai face testul CMV. Ei sunt de parere ca triplul test si apoi amnio e suficient pentru a da un eventual verdict.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Desi am mai povestit pe Dc si mi-e greu s-o fac iar , o sa va pov si voua ce am patit eu

In sept 2006 am pierdut o sarc la 12 sapt, avort spontan. N-am fost informata de ce , nici nu am fost monitorizata prea mult(aveam un "doc" prea ocupat) si nici eu nu stiam prea multe. Am trecut prin chinuri groaznice pe calul alb , apoi suparare...dar usor usor am luat-o de la capat.

Tot in sept ,da 2008 (se pare ca am ghinion in sept) am pierdut iar o sarcina de data asta mare , aveam deja 4 luni , dar nu a mai fost avort spontan ci chiuretaj. La o ecografie mi-au spus asa pe nepusa masa ca are vezica urinara marita si ca ma duce in sala de operatii sa-mi faca chiuretaj...am innebunit cand am auzit , binenteles ca ma innecam in plans , dar m-am ridicat si-am plecat din spital aproape fugind pe scari...nu pouteam sa concep ca-i adevara. La 2 zile am fost la un mare cabinet unde din pacate mi-au zis acelasi lucru:
- Vezica urinara ff mare impinge toate organele in sus si nu va trai nici pana la nestere.
- si in plus Translucenta nucala marita..ceea ce repr SINDRM DOWN
Am zis sa mai asteptam totusi o sapt poate se desfunda canalul vezicii si da innapoi, ne-am rugat , am sperat , dar degeaba dupa o sapt arata burtica lui ca un butoi...mai avea putin si exploda...iar Translucenta se marise si ea.
A doua zi eram iar pe "calul alb" iar durerile pe care a trebuit sa le indur nu le doresc nimanui.M-au dus la pat si a inceput sa treaca anestezia si simtem ca mor de durere , si tremuram toata...ca saracul sotul meu plangea langa mine si mi-a zis dupa aceea ca acum intelege si el prin ce am trecut prima oara ..si cata durere indura o femeie la un chiuretaj...nu mai pun durerea sufleteasca care se vindeca si mai greu!!

In concluzie , cred ca o sarc cu probleme este condamnata din start de catre medici...pt ca ei sunt primii care impun chiuretajul!!!

Poze

Mergi la inceput