Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117298
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54155
3. Bilantz olguta12 48111
4. J D E monica70 38359
5. A murit Laura! craciunitza 29131
6. Un nou inceput...(2) danangie 27524
7. scrisoare catre mama Picasso 22218
8. Curiozitate! Ana68 21570
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20181
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20146

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ihotu72  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ihotu72
Nasterea lui Alex.
Acest mesaj a fost trimis de ihotu72 pe data de 19/01/2009 la 14:40 .:. 1860  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Am ramas insarcinata la 37 de ani cand nu credeam ca o sa mai avem inca un copil.Ni l-am dorit f mult,dar nu vroia sa vina asa ca dupa mai multi ani de incercari renuntasem sa mai speram.Dar Dumnezeu avea alte planuri cu noi si in luna martie am vazut ca visul nostru era pe cale sa se implineasca.Au urmat 16 saptamani f grele,vomam pe oriunde,nu mancam mai nimic si as fi dormit non stop,dar nu ma plangeam eram fericita.La sfatul medicului(varsta inaintata) am facut un triplu test care a iesit cu risc crescut pt trisomia 18(sindromul Eduward`s) si trisomia 21(sindromul Down).Nu va spun ce a fost in sufletul meu cand am primit rezultatul!!Am repetat testul si dupa inca o saptamana de chin am primit acelasi rezultat.Am crezut ca o sa mor de durere mai ales ca am fost singura sa iau rezultatele(sotul era plecat in Germania).Am fost sfatuita sa fac amniocenteza ,ceea ce am si facut la MedLife.Au urmat alte trei saptamani ingrozitoare pt noi.Sotul(revenise)vroia sa para puternic,dar se vedea ca sufera la fel ca mine.A venit ziua in care ne-am dus sa luam rezultatul si cand am ajuns la clinica mi s-au inmuiat picioarele.Daca nu ma tinea tati cadeam pe scari.Am primit foaia si nu ne venea sa ne uitam ce scrie.Rezultatul a fost:"fat cu sex genetic masculin fara aneuploidii detectabile pt cromozomii18 si 21.Sa va mai spun cum am reactionat?Ne uitam la cele 23 de perechi de cromozomi si pangeam de fericire de data asta.Erau 2 cate 2 asa cum trebuia,nu 3 cate ar fi aparut in caz ca avea sindromul Down.
Sarcina a fost mai usoara in continuare,cu un bebe f activ...misca tot timpul si mai dadea la rate,dar mai rar.Am facut lunar eco si analize si asteptam sa vina pe lume dupa 15 nov,dar baieticu(asa il alintam) hotarase altceva.Tati era in cursa in Spania cand bebe a dat semne ca vrea sa paraseasca garsoniera,asa ca pe 5 nov mi-am luat bagajul pt maternitate,m-am suit in masina si m-am dus la spital.Mi-am sunat sotul si fam ca sa stie de mine si la ora 10 si10min a venit pe lume prin cezariana Alexandru Andrei de 3350 g si 52 cm.La patru zile dupa operatie m-am suit in masina si m-am intors acasa,pe Alex l-a luat nasa in masina ei.Tati a venit acasa la o saptamana de la nastere asa ca a trebuit sa ma descurc singura.

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://s707.photobucket.com/albums/ww78/ihotu72/

Trimite reactia ta
 

mamitzica
membru junior

Posted 22/01/09 @ 13:04 Reply with Quote
Sa va traiasca Alex si sa va bucurati de el.
Ce coincidenta...si eu am avut 37 de ani cind l-am nascut pe Alex al meu;si eu am facut amnio si am asteptat 3 saptamini raspunsul pina m-am linistit.
Back to top

ihotu72
membru incepator

Posted 24/01/09 @ 12:43 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui mamitzica

Sa va traiasca Alex si sa va bucurati de el.
Ce coincidenta...si eu am avut 37 de ani cind l-am nascut pe Alex al meu;si eu am facut amnio si am asteptat 3 saptamini raspunsul pina m-am linistit.

Multumesc la fel.Eu l-am nascut la o luna dupa ce am implinit 38.

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://community.webshots.com/album/569665354fINcHu?vhost=community
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132183
Back to top

mamiseli_11
Mami de pui scorpion

Posted 31/01/09 @ 15:35 Reply with Quote
Plina de peripetii sarcina ta. Ma bucur ca totul s-a terminat cu bine. Sa va bucurati de baietelul mult asteptat. Pupici

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj