bebe de trei luni

bebe de trei luni | Autor: dowa

Link direct la acest mesaj

buna tuturor mamicilor!!!sunt noua pe forum, insa un lucru il avem in comun-bebe.sunt o mamica fericita a doi bebei un ingeras de fetita de doi ani si trei luni si un baietel de trei luni:meerab si ayaan.pe mititel l-am nascut cu 3050.la inceput manca foarte bine, la o luna avand 4000g.acum insa atat de putin papa si asta numai plimbat si cantat.ceea ce nu ma ingrijoreaza e faptul ca el a luat in greutate bine.Acum are 6000g.despre diversificare ce credeti?ar fi bine sa o incep?am uitat sa mentionez ca este hranit cu formula pentru ca mamai nu a mai avut laptic.asta e.multa sanate si crestere usoara tuturor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Sa-ti traiasca copilasii si bine ai venit pe forum.
Eu zic ca e prea repede sa-i dai mancare solida. De la 5 luni poti sa incepi, dar nu mai repede, gandeste-te ca stomacelul lui nu e prea bine dezv. ca sa faca fata mancaricii solide.
Si a luat in greutate f. bine , cate 1 kg in fiecare luna vad.
Daca te ajuta cu ceva o sa-ti spun fata mea cat a luat in greutate pana la 3 luni: nascuta cu 3645 kg, prima luna 4400 kg (755 gr), a doua luna 5210 kg (810 gr), a treia luna 5950 kg (740 gr), deci voi sunteti mult mai buni , iar acum la 13 luni are 12 kg si 84 cm, mai lunga si mai grea decat copiii de varsta ei si oricum fiecare copil creste in ritmul lui. Incearca sa nu il mai compari cu alti copii sau cu fiica ta, ca nu are relevanta.
Fetita mea tot lapte praf bea, si am inceput diversificarea de la 5 luni.
Multa sanatate si noroc.

MARINELA


Patty - la 1 an

PATTY - petrecerea de 1 an


Craciunita
......www.dancingsantacard.com/?santa=448223" target="_blank">dansatoare

www.onetruemedia.com/shared?p=446deee9a0928e410b8c0a&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a inceput fericirea......


PATRICIA ALEXIA

Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

sa iti traiasca!
si eu cred ca e [prea devreme pt diversificare,chiar daca e hranit cu formula.dupa 5 luni ,l-as diversifica.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Eu cred tu trebuie sa stii cel mai bine raspunsul la aceasta intrebare.Si cred ca tu 'simti' ca bebe este pregatit.Nu toti bebelusii sunt la fel si cel mai bine tot mama stie cand sa inceapa diversificarea.
Eu am inceput la fetita mea la 3,5 luni numai cu sucuri.Acum ar e4,5 luni si papa si piureuri de fructe/legume, baby rice si supa clara.
Nu vad cu ce i-ar face rau un suc natural de morcov/mar (diluat putin la inceput).In mod sigur ii face mai bine decat ceiutz indulcit cu zaharutz.(caruia nu ii voi vedea rostul niciodata)
Urmareste semnele pe care ti le da chiar puiul tau si vei lua decizia cea mai buna pt. el.
Bafta.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Fetitei mele i-am inceput diversificarea la 3 luni si jumatate, la recomandarea pediatrului, dar asta dintr-un singur motiv...dezvoltarea ei (greutate, lungime, motorie etc) era de 6 luni...ca atare si necesitatile erau tot la acest nivel. Pediatria moderna reomanda inceperea diversificarii la 6 luni pentru cei alaptati cu formula si mai tarziu la cei alaptati...
Ideea este urmatoarea...fiecare pediatru recomanda ce-i trece lui prin cap...aia de moda veche recomanda diversificare devreme, aia "adusi" la zi se adapteaza in functie de copil sau daca sunt habotnici dupa carte....
Mie nu mi se pare ca bebe al tau ar fi subponderal...e ok pentru varsta lui...eu te-as sfatui sa consulti doi pediatri diferiti in privinta diversificarii si sa extragi media. De ce spun asta? E adevarat ca stomacul nu este pregatit la 3 luni pentru mancare, dar suc de morcov sau mar ii poti baga incet, incet, mai ales daca nu-i ajunge laptele...de asemenea poate este bine sa faceti un set de analize sa vedeti ca totul este in regula (asta mai mult ca sa nu stai tu stresata). Oricum..inainte de 3luni jumatate 4...nu!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput