Superficialitate sau ghinion? Copil nascut mort...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe micutul si scumpul Andrei...

Fie ca mamica lui sa-si gaseasca linistea si suferinta ei sa ia repede sfarsit si sa-si tina in brate copilasul sanatos...in viitor...

...din pacate accidente de genul aceasta au loc! nu e vina medicului...cordonul ombilical infasurat in jurul gatului poate trece neobservat, mai ales aici in state unde politica medicala e diferita de restul lumii si ultrasunetele sunt max 2, 3 pe perioada sarcinii...

...ce se intampla... in momentul in care copilul ajuns la termen incepe sa descinda jos in pelvisul mamei...daca are si o ciculara ombilicala...poate suferii un accident fatal... descinderea inceputa catre statia pelviana, care are loc in mod natural la finele sarcinii, asa cum am mai spus...scurteaza in mod fatal cordonul ombilical care se strange in jurul gatului copilului atat de tare ca-l poate sufoca...am intalnit si eu multe cazuri asemanatoare...din pacate! se intampla frecvent
asta s-a intamplat din pacate si in cazul micutului scump Andrei...
...care s-a angajat pe tractul de nastere, a coborat ca orice sarcina normala, la finele ei...in pelvisul mamei si cordonul sau ombilical, infasurat in jurul gatului, l-a strangulat... acesta fiind fix, atasat de placenta care se dezlipeste de peretii uterini abia la cateva minute bune dupa nastere...
Imi pare nespus de rau.... ma doare sufletul!

in ceea ce priveste felul in care cadrele medicale au tratat aceasta mamica indurerata si felul in care trateaza aceste accidente tragice si marcante pt tot restul vietii unei familii...e de neiertat si trebuie schimbat...

sa le fie rusine...asemenea speciemene nu au ce cauta in haina medicala...am mai spus-o si o spun in continuare!
Eu as face plangere la colegiul medicilor si al asistentilor medicali...nu pentru malpraxis ca nu e vrb de asa ceva aici...ci pentru felul in care aceste cadre medicale isi trateaza CLIENTII, pacientii...care ar trebui tratati cu respect, compasiune si multa atentie! comportamentul comunist si hitlerist din sistemul sanitar romanesc trebuie sa ia sfarsit...



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Ajutati-l pe Darius


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Brenda, condoleanta.Dumnezeu s-o intareasca pe sora ta, sa aibe putere sa mearga mai departe!
Bubulina mea s-a nascut la Cantacuzino, prin cezariana...a fost sarcina pelvina, circulara de cordon si un nod pe cordon si restrictie de crestere in ultimile saptamani...cu toate astea DOAMNA CONFERENTIAR NU A FOST DE ACORD CU CEZARIANA.
M-am dus la spital, am fost monitorizata si din cauza stresului provocat de aceasta "Doamna doctor conferentiar" am avut contractii si asa m-au bagat in sala...altfel as fi plecat la alt spital.Medicul meu, un om de nota 20 a fost alaturi de mine si a mintit un pic ca sa-mi poata face cezariana.Cele de mai sus nu puneau in pericol viata copilului dupa mintea acestei "Doamne doctor conferentiar".
Spune-mi, te rog, doctorita surorii tale este cumva Dr. Dumitrescu?
Te intreb acest lucru pt. ca in noiembrie si decembrie inca 2 mame au trecut prin aceasta tragedie cu Dr. Dumitrescu.



Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

NU VREAU SA MAI AUD DE MEDICII DE LA SP.CANTACUZINO, din cauza incompetentei doctoritei mi-a scos copilul la 42 sapt. cezariana " ca o leguma" cu diagnostice foarte grave, spunandu-mi ca ii pare rau ca nu a observat ca bebe nu se mai oxigena in burta, nu mai ajungea atata sange la fat cat avea nevoie si la scos prea tarziu" Spuneti-mi voi, ce sa-i fac acestei doctorite?

POVESTEA MEA
La 30 ani in luna martie 2005 am ramas insarcinata, hotarand cu sotul meu ca un copil e tot ce ne mai lipseste pt. a fi pe deplin
impliniti. Am plecat cu sotul meu la D-na doctor ginecolog OCTAVIA CIUREL-Policlinica Dorobanti si Sp.Cantacuzino, recomandata de o colega de serviciu care nascuse cu dansa, dar am avut numai probleme.
M-a monitorizat din 2 in 2 saptamani, desi am avut de la inceput dureri, dupa ce mi-a facut echo pelvis mi-a prescris NO-SPA. Urmatoarea echografie a fost pe 27.04.2005. Apoi pe 11.05.2005, iar pe 15.06.2005 mi-a prescris UTROGESTAN, am primit fisa si un bon spunandu-mi sa merg la etj. 1 unde se fac echografiile si sa astept acolo pana vine dansa. Zis si facut, asteptand am rasfoit fisa vazand ceva care m-a ingrijorat: la echo din data de 20.04.2005 era scris, MICA ZONA DE DEZLIPIRE LA NIVELUL PERETELUI POSTERIOR SI FUNDIC #934; 7,6 mm, am intrebat-o cu sotul meu daca este vreo problema sa renuntam la sarcina si ne-a asigurat ca NU, chiar ne-a spus ca este foarte vioi face tumbe e foarte bine si acum, de ce este asa hipoton adica NU MISCA MEMBRELE CA UN COPIL NORMAL, NU-SI SUSTINE CAPUL, NU STIE SA SUGA, CE SA INTAMPLAT? (i-am spus sotului ca ne-au schimbat copilul, nu avea cum sa fie asa de bolnav, cand ma asigurat atatea luni de zile ca sarcina merge foarte bine, refuzam sa cred asta).
Am mancat mancare sanatoasa, fructe cu kg, n-am facut efort, (precizez ca sunt nefumatoare, anti-alcool), tot ca sa fie bine. La controlul din 06.12.2005, i-am spus ca am dureri mari cand si cand in zona genitala, dupa echografie, m-a controlat pe scaunul ginecologic si mi-a zis ca am colul inchis, craniul este sus situat, sa mai asteptam, dar poate aceasta asteptare la efectat asa. Am asteptat, mergeam aproape saptamanal la control pana pe 13 decembrie cand tensiunea mea oscila 120/60, 130/80, 150/95, 115/70, 155/90 si dupa–amiaza m-a trimis la Spitalul Cantacuzino sa ma internez (controalele le faceam la Policlinica Dorobanti tot cu dansa). Precizez ca pe tot parcursul sarcinii tensiunea a fost 120/60, 130/80, 125/80, se poate vedea si in fisa. La spital au urmat alte controale, analize, echografii, chiar un coleg de-al dansei strain m-a intrebat intr-o romana stricata: ,,Ce caut eu acolo trebuia sa fiu nascuta demult,, intreband de ce? De ce imi spune toate acestea? Ceva este in neregula?, dansul a spus sa vorbesc cu doctora mea ginecolog.
In sfarsit dupa toate astea m-a controlat si domnul profesor si joi 15 decembrie 2005, la ora 12 dupa-amiaza, a venit doamna doctor la mine in salon si m-a luat spunandu-mi sa mergem in sala de operatie ca trebuie sa facem cezariana. Abia am apucat sa-mi anunt sotul si mi-a facut anestezie generala. Cand m-am trezit sotul era langa mine, dar fata lui era trista, plansa, mi-a spus ca bebe are probleme si e foarte slabut. A doua zi cand m-am dus si l-am vazut la incubator mi sa facut rau, era distrofic, caputul dezvoltat dar corpul ca de vrabiuta, nu misca, respira greu, multe perfuzii, avea 2550gr., 48 cm lungime, circumferinta capului 34, scorul Apgar 7, iar dupa 5 minute 8, nu-mi venea sa cred ca este copilul meu. Am stat 3 luni in maternitate, 3 luni de chin pot sa spun. Din 3 in 3 ore coboram la bebe, ne mulgeam in canute, intr-o camera speciala imbracate in halat, boneta, mascuta la o temperatura greu de suportat, apoi canuta i-o dadeam asistentei si il hranea prin gavaj (un furtun subtire introdus pe gura pana in stomac din 3 in 3 ore si cu o seringa introducea printr-un capat al furtunului laptele TOPFER BIO 1). De multe ori nici nu ne lasa sa vedem copii, dar inghiteam ca eram la mana lor.
La 2 saptamani de la nastere m-a anuntat doctorul ca face convulsii si ii administreaza FENOBARBITAL si bebe dormea mai tot timpul, era umflat la fata, arata ca un drogat. Am fost cu domnul doctor neonatolog CRACIUN A. cu incubatorul la Spitalul G. ndrescu si i-am facut tomografie la caput, intrucat facandu-i echografie in maternitate sa vazut ceva ce credeau ca pare a fi cheag de sange chiar langa cerebel, asta fiind cauza starii lui. Insa acolo spunandu-mi dl doctor Olteanu -doctorul care ia facut tomografia la caput ca nu are nimic, eroare de aparat, nu are malformatii sau alte probleme, sa astept ca timpul le va rezolva pe toate. Tot timpul ma rugam de doctor si de asistente sa mi-l dea sa-l invat sa suga la biberon, doctorul spunand ca nu are nici un reflex, inclusiv cel de supt.
I-au facut zeci de analize, 3 punctii lombare, fund de ochi si nu au ajuns la nici o concluzie, de ce face convulsii, de ce nu misca, #733;e ca o legumita asa se exprima, ceva la afectat in burtica #733; astea erau vorbele domnului doctor pediatru Craciun –Maternitatea Cantacuzino. Am indraznit intr-o seara si am intrebat o doamna doctora de garda care stia foarte bine cazul lui bebe pt. ca mai vorbisem cu dansa si ce credeti ca mi-a spus: CITEZ „mamico copilul s-a nascut normal, dar foarte agitat a trebuit sedat, apoi a intrat intr-o stare de molesala (metastaza a spus dansa), chiar ii masuram capul mereu ca nu cumva sa-i creasca (ca la hidrocefalie)”, ceea ce multumesc lui D-zeu nu s-a intamplat .
Eram decisa sa-mi i-au copilul cu semnatura si sa plec la un spital de specialitate dar, nu stiu cum sau imbolnavit mai multi copii de bronchopneumonie si a trebuit dus din nou la reanimare, in incubator, ventilat artificial chiar m-au anuntat ca starea lui este foarte grava, dar dupa zile de chin a trecut si peste asta.
Dr.Neonatolog cand il intrebam de bebe ma racorea cu 2 vorbe ” face crize trebuie sa mai stati, o sa iau legatura cu un neurolog, etc.,” , numai minciuni, dar pana cand sa stau, pana face copilul 1 an sau astepta sa moara. Nu inteleg nici in ziua de astazi de ce ne-a tinut 3 luni acolo daca nu era de competenta lor, pe motiv ca face crize convulsive, crize face si acum la 6 luni desi este sub tratament cu Depakine pentru epilepsie sau altul a fost motivul ???
Pe BILETUL MEU care l-am primit la EXTERNARE, scria asa:
Diagnostic de Internare :
HTA indusa de sarcina
Miopie medie ambii ochi
Suferinta fetalacronica
Distocie de col

Am plecat dupa 3 luni la Spitalul V. Gomoiu, am stat internati o saptamana pentru investigatii (saptamana de chin sa stai numai pe scaunel toata ziua, iar seara sa te inghesui cu copilul intr-un patut de fier in care te suiai pe scaunel ca era inalt si te ghemuiai sa dormi 2 ore, cu genunchii in gura, astea sunt conditiile din spitalele de copii din Bucuresti) punandui-se diagnosticul: ENCEFALOPATIE HIPOXIC ISCHEMICA PERINATALA, EPILEPSIE POLIMORFA SIMPTOMATICA, SINDROM HIPOTON, ca dupa hotararea comisiei sa -i scoatem CERTIFICAT PT. PERSOANA CU HANDICAP GRAV- GRADUL I si va intreb #9658; de ce, doamna doctor ? Cum a fost posibil sa nu observati Hipertensiunea Arteriala, asa cum ati spus?#9668;
Peste alte 3 saptamani am revenit la Spitalul V. Gomoiu cu o pneumonie, in stare grava, stand iar 2 saptamani in aceleasi conditii, dar am trecut si peste asta.
Tot atunci am fost trimisi la Institutul de Endocrinologie #8243;C.I.PARHON#733;, departamentul de Genetica medicala si i s-a recoltat sange pt. CARIOTIP, rezultatul fiind 46 XY, apoi am fost la Spitalul Clinic Colentina pt. examen neuropatologic i s-a facut Biopsie de muschi gastrocnemian stang unde scrie asa: „ fragment muscular format din mai multe fascicole de aspect uniform. Fibrele musculare sunt de talie foarte mica (15.4u) dar apropiata de normalul varstei si moderat variabile.
Cupele de parafina care cuprind o masa mai mare de tesut, prezinta si fascicole care contin si fibre net mai mari decat media. Fibrele musculare au structura interna normala. Repartitia fibrelor pe tiburi histoenzimatice nu prezinta modificari specifice. Moderata proliferare colagena perifasciculara si discreta iritare a vaselor din perimisium.
Imunohistochimia: proteinele investigate - distrofinele 1, 2 si 3, utrofina, merozina, sarcoglicanii alfa, beta si gamma si beta distroglicanul sunt normal exprimati.
Concluzie : aspectul morfologic al fragmentului muscular prelevat sugereaza amiotrofia spinala de tip Werdning-Hoffmann fara a fi insa absolut tipic pentru aceasta. „
Apoi concluzia: aspectul morfologic al fragmentului muscular prelevat sugereaza amiotrofia spinala de tip Werdnig-Hoffmann fara a fi insa absolut tipic pentru aceasta. D-voastra a-ti inteles ceva ? ? ? Nu pot sa cred ca i s-a facut biopsie musculara degeaba la 3 luni, neajungand la nici un rezultat sigur . De ce sa nascut asa? Ce sa intamplat? A fost sau nu Boala Genetica Amiorofie Spinala Tip 1? Dar de ce atatea diagnostice ? Ce sa intamplat? Sunt intrebari care ne chinuie zilnic si speram ca intr-o zi vom afla nu stiu acum prin ce metoda, dar speram ca vom afla raspunsurile, De ce sa nascut baietelul nostru asa de bolnav ???
Dupa toate analizele si Tomografia la cap, toti medicii mi-au spus ca nu pare a fi boala genetica ci doar NEOXIGENAREA CREIERULUI.
E dureros ca la 6 luni jumatate, copilul tau sa-l vezi ca nu-si sustine capul deloc, nu sta in sezut, nu rade, nu se joaca, nu misca membrele ca un copil normal, nu stim daca vede, sa stai cu frica pt. ca organismul lui din cauza problemelor nu este rezistent la boli si sa ne petrecem toata viata in spitale, e dureros.
Suntem suparati, indurerati, obositi, nu ne asteptam la asa ceva dupa atatea luni, saptamani, echografii, de controale si de OK-uri, ne intrebam tot timpul ce sa intamplat ?
Explicatia doamnei doctore ginecolog Ciurel Octavia -Maternitatea Cantacuzino mi-a fost data la telefon dupa 4 luni de la nastere, (3 luni cat am stat in spital imi spunea intruna ca se va face bine) ca CITEZ #8243;presiune pe artere a crescut, eu as fi avut tensiune dar dansa nu a bagat de seama si ca trebuia sa-l scoata cu 2-3 saptamani mai devreme, chiar daca era prematur si ca ii pare rau ca este atat de grav, dupa ce i-am spus ce diagnostice i sau pus#8243;.
La sfarsitul lunii iulie 2006, a facut temperatura din senin 39-40, ne-am internat la Sp.Victor Gomoiu – Bucuresti, a fost diagnosticat in urma radiografiei pulmonare, cu BRONHOPNEUMONIE, a fost pus la perfuzii, alimentat prin gavaj (furtun introdus pe gurita pana in stmac si introdus laptic prin furtun), la 2 zile a intrat in coma, i sau facut injectii, a doua zi i sa introdus o pompa manuala pt. a-i ajuta respiratia, inimioara ii batea, dar degeaba, doctorul anestezist a spus ca are hemorgie interna (treaba mare era de culoare neagra), ca are comotie cerebrala, nu reactioneaza fiind in continuare in coma si a trebuit sa-l deconecteze de la aparate si ... GATA ... cata durere sa stai langa copilul tau si sa nu poti face nimic, nimic. Doctora statea langa noi cu paharul cu apa si cu calmante. Sotul meu a luat calmante, pe mine ma tinea o asistenta sa nu cad jos, cand mi-a zis ca trebuie sa semnez sa-l deconecteze de la aparate, nu stiu cand si cum am semnat.
NU AM SA UIT NICIODATA CUM baietelul meu LUCIAN ALEXANDRU de la varsta de 2 luni (inca din maternitatea Cantacuzino-pt. ca am stat 3 luni acolo dupa ce am nascut) cand plangea striga tare si corect , apasat ma-ma , ma-ma, ma-ma-ma-ma - toata lumea care il auzea se inchina si spunea ca asta e minune Dumnezeiasca.
D-zeu sa-l odihneasca in pace pe ingerasul nostru Lucian-ndru.

Mi-au trebuit 2 ani sa vorbesc cu toate spitalele si clinicile din Romania si sa aflu singura ca nu se fac astfel de analize in Romania sa vedem daca este boala genetica, sa ne analizeze si noua ADN-ul, asa ca am luat legatura cu Institutul de Genetica din Italia si am trimis acolo ADN de la noi, iar de la baietel ADN extras din muschiuletul inghetat pastrat la Sp.Colentina - Bucuresti si rezultatul a fost urmatorul: NU SUNTEM PURTATORI AI GENEI SMN1 RESPONSABILA DE BOALA AMIOTROFIE SPINALA iar copilul nostru a murit din cu totul alte cauze.

Acum sunt insarcinata in 32 saptamani cu fetitza, ma monitorizeaza dl.Dr.Tutunaru - Elias si speram ca totul sa fie bine si sa ne bucuram de un copil sanatos. Doamne Ajuta.
Doamne Ajuta ca nimeni sa nu mai treaca prin ce am trecut noi si alte familii.
Am prietene din spital care au nascut tot la Cantacuzino si din cauza intarzierii nasterii si pt. ca bebeii aveau cordonul infajurat in jurul gatului nu li s-a facut cezariana, copii lor sufera acum de Tetrapareza Spastica.
Va rog din suflet burticilor, mamicilor aveti mare grija ce medic ginecolog va alegeti, ca puii vostrii si voi veti suferii de pe urma incompetentei si dezinteresului medicilor din Romania.



http://alexandraciobanu76.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

pusyketa
alexa

Dumnezeu sa va ajute!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:



39S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 1 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Alexa sa iti dea Doamne Doamne multa multa sanatate si un bebe sanatos ca asta e cel mai important. Ai incredere ca totul va fi bine.

36+ Vlad Mihai

AMR 4 saptamani

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu stiu cate o sa mai induram de la nemernicii astia!! Chiar daca nu e malpraxis e INUMAN ce se intampla in spitalele romanesti!! Cum iti poti bate joc in asemenea hal de o mamica care naste pe scumpul ei bb mort sau de o mamica care e langa puiul ei bolnav???

chiar nu stie nimeni un nr de telefon al Biancai Brad sau al altcuiva destul de influent sa faca niste valuri??/ poate se va scimba ceva macar pt alte mame care, din nefericire, poate vor trece prin astfel de traume?/

fetelor, Brenda, Alexa,desprecopii, putem trimite linkul la niste televiziuni macar, la niste ziare? Sunteti de acord??

Mami de fetita si de baietel 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Brenda,condoleante,dureros tare dureros!


Alexa,sa-ti dea Domnul un bebe sanatos si frumos.Lucian traieste in inima ta




Sunt din pacate multi medici fara profesionalim,dar nu uitati ca nu TOTI sunt asa.
Numai cineva fara SUFLET poate trata in halul asta niste mamici care trec prin asemenea incercari.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Doamne, cat de dureros! Sa va dea Dumnezeu putere!

astia nu sunt medici, astia nici macar macelari nu sunt! nu sunt oameni!
ALEXANDRA - mai ai un pic si iti vei tine in brate fetita sanatoasa! Dumnezeu sa ajute toti copilasii!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR
PAPA BUN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Speram sa nu mai aud niciodata de asa nenorociri!!!!
Condoleante, Pusyketa
Am trecut si eu prin experienta asta, din nefericire, dar mie mi-au facut cezariana. Mi-au recomandat nasterea naturala, dar eram convinsa ca nu voi rezista psihic nasterii fetitei mele moarte asa ca am cerut , am strigat la ei sa-mi faca cezariana! Cat despre sot, al meu era in stare sa-l omoare pe dr care se ocupase de sarcina mea, chiar nu au avut doctorii niciun cuvant de spus daca poate veni la mine sau nu: pur si simplu a venit la mine (si el si tatal meu) la terapie intensiva, apoi si-n rezerva in care am stat pana la externare. Mie mi s-a intamplat la Iasi la Cuza Voda. Si mi-a fost de mare ajutor prezenta lui si a prietenilor care veneau zilnnic sa ma vada...
Nicio femeie nu ar trebui sa fie fortata sa treaca prin asa o trauma, mai ales ca e deja distrusa sufleteste!
Brenda, imi pare rau, rau, ma doare in adancul sufletului, ma doare in cosul pieptului, pentru ca stiu prin ce trece sarmana de ea la ora asta!!!!
Sa-i dea Dumnezeu toata puterea de care are nevoie pentru a nu se lasa invinsa si pentru a reusi sa mearga mai departe!

Alexa condoleante si tie! E ingrozitor prin ce ati trecut Atata durere...sa vezi ca nu-ti poti ajuta puiul, e infiorator! Ma bucur ca esti insarcinata si sa-ti dea DUmnezeu o fetita sanatoasa!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),

Atat sunt de mare
Filmulete
Octombrie - Noiembrie 2008
Craciun 2008

Mergi la inceput