Despre Endometrioza si tratamentul endometriozei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Dynamy, multumim pentru incurajari! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna fetelor!!!
si eu am primit diagnosticul de endometrioza in urma laparoscopiei facuta pe 14 luna aceasta la dr. tutunaru.acum deja mi-a venit cm si azi am facut prima injectie diphereline.
vroiam sa intreb fetele care au facut aceasta injectie la cat timp dupa injectie se opreste cm?????eu am facut-o azi dimi si inca mai curge......mai putin ce este drept dar.....curge.
va multumesc
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinalina spune:

BUNA FETELOR.Am revenit cu vesti bune pe aceasta tema.Am 2 liniute si sunt foarte bucuroasa.Vineri o sa merg la d-nul dr Tutunaru sa imi spuna ca este bine.Inainte de a ma instala la alta tema, vreau sa va spun tot ce mi s-a intamplat poate ca sa va ajut si sa va incurajez si pe voi, asa cum si eu am cautat incurajare la voi prima data cand am intrat pe acest forum.
Am facut laparoscopie in 14 decembrie 2009 la d-nul dr Tutunaru si mi-a descoperit urata de endometrioza - de care nu stiam nimic.Am facut 3 injectii cu diphereline, incepand cu 2 ian si ultima in 28 februarie 2010. bufeuri, ameteli si dureri de cap dupa a doua injectie, la ultima chiar insuportabile.
Dupa diphereline am tinut o luna de regim alimentar - regimul amely- dar fara carne, lactate, fara peste - nu stiu daca a ajutat, apoi am inceput sa mananc carne doar de pui (si in prezent)si peste.in paralel luam acid folic si vitamina e
pe 20 mai 2010 mi-a venit menstra, apoi am asteptat pana in ziua 10 cand am inceput sa prestez. in perioada de ovulatie ovarele mi-au intepat foarte tare, adica dupa diphereline ovulatia este puternica.
in fine, pe data de 18 iunie 2010 am facut un test si mi-a iesit o a doua liniuta cam timida si palida.
sper ca nu v-am plictisit.va pup si va doresc 2 lniute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Marinalina felicitari si aici...multumim ca impartasesti cu noi bucuria ta...aceea de a avea 2 liniute...de a deveni mama..
Dumnezeu este mare..si ti-a ti-a facut cel mai frumos dar din lume..ai grija de tine..
Te pupam...si ne dai incredere ca va veni si ziua cand si noi vom anunta:..da avem 2 liniute..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor,

O prietena de-a mea are endometrioza si un medic foarte bun la care a fost i-a prescris Orgametril. Aici e prospectul: http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente/orgametril-comprimate_8289.
A tratat vreuna dintre voi cu succes endometrioza cu acest medicament?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna,

Initial si mie medicul imi recomandase Organometril,dar l-am intrebat daca exista si alste tratamente mai sigure.Stiam de injectiile care iti induc menopauza, si l-am intrebat de ele..mi-a spus ca alea sunt mult mai bune asa ca am optat pt injectii.
Mai cunosc o persoana operata de endo careia i-a fost prescris tot de medicul care m-a operat pe mine acest medicament, doar ca ea avea copil si nu era neaparat interesata de o noua sarcina...

Atat stiu eu despre Organometril..cred ca ajuta dar nu vindeca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelinaAna spune:

Buna fetelor! Ma numesc Adelina si de astazi sunt membra a desprecopii.ro. Acum 2 luni am suferit o interventie laparoscopica, rezultatul: endometrioza! Din aceasta saptamana trebuie sa incep tratamentul cu Diphereline. Am inteles ca simptomele sunt groanize si trebuie sa recunosc ca-mi este foarte foarte groaza dar daca trebuie trebuie! Intrebarea mea este: in timpul acestui tratament poti ramane insarcinata sau nu??? Nu am copii dar imi doresc foarte foarte tare!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

buna fetelor! am hotarat sa nu ma mai rezum doar la citit si sa trec si la scris pe forum :) si pt ca si mie mi-au fost de foarte mare ajutor experientele altora, am decis sa va impartasesc si eu povestea mea.
dupa 10 ani de umblat pe la doctori (multi!!!) si tratamente nenumarate, am fost diagnosticata cu endometrioza. si pt ca in sfarsit am ajuns la un doctor renumit si care mi-a dat mare incredere, am decis sa ma operez. pe 14 iulie am avut laparo si mi-a gasit endometrioza de gradul 4. operatia a fost ceva mai complicata, insa totul s-a terminat cu bine si acum am inceput tratamentul cu diphereline (am facut prima injectie pe 10 aug). in ceea ce priveste reactiile - pana acum am avut ceva migrene (cam nashpa, dar posibil sa fie si de la anestezie ceva reminiscente), bufeuri (cam greu pana ma obisnuiesc cu ele) si senzatii de ameteala. nu sunt chiar groaznice aceste reactii dar depinde de la pers la pers. oricum finalitatea - BB - merita orice sacrificiu!!! eu una sunt foarte increzatoare in echipa de medici in a caror grija sunt si foarte optimista. abia astept sa treaca cele 6 luni de diphereline si pe urma sa reiau incercarile de a avea un bb :)
pentru acelea dintre voi care au intrebari sau nelamuriri legate de endometrioza, laparo, tratament...va stau la dispozitie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda13 spune:

Buna,
E pt prima oara cand scriu pe acest forum, din pacate si eu am fost operata la para de chist endometriozic pe ambele ovare in oct 2009, din pacate at s-a descoperit ca trompa dreapta nu o mai am. Dupa 3 luni de anticonceptionale am fost la control si totul era bine, in aprilie ni s-a dat unda verde pentru bebe, am muncit dar din pacate... nu s-a intamplat nimic. Pe 16 august am facut o ecografie si se pare ca boala a recidivat si am iar pe ambele ovare chist endometriozic . Astept data de 14 septembrie cand merg la control la dr care m-a operat.

Sper sa nu fiu nevoita sa ma operez iar, dar pt un bebe fac orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna,
am fost si eu diagnosticata cu nenorocita de endometrioza in stadiu 3-4 in urma laparoscopiei pe 11 august,( initial mersesem pentru hidrosalpinx ) prima injectie, din cele 6, am facut-o pe 28 august iar de atunci am dureri de spate si pe partea stanga unde endometrioza e mult mai raspandita, nu am mai avut asa dureri niciodata, adica zilnice, mai pronuntate seara si dimineata.
As vrea sa stiu daca sa mai confruntat cineva cu astfel de dureri in timpul tratamentlui cu diphereline.
multumesc si sanatate

Mergi la inceput