Aventurile strengaritei Yvonne

Aventurile strengaritei Yvonne | Autor: iriss27

Link direct la acest mesaj

Am tot citit pozenele si vorbele copiilor vostri si m-am gandit sa scriu si eu din momentele noastre vesele. In modul asta ma mobilizez si le salvez si eu. Prea trece timpul repede si parca am uitat sa savurez tot.

Yvonne are acum 1 an si 11 luni.

Din vocabularul ei:
****************************
Babai = papagal
Oni = Yvonne
Vavi = David (fratele ei)
Aiice = Alice (catelusa noastra)
Bubai = toboggan
Base = brate
Shushun = Mos Craciun
Oni base shushun, mnamna titz-titz = Yvo a stat in brate la Mos Craciun si doamna a desenat-o soricel pe fata
Upi = supa
Pese = peste
Opotam = hipopotam
Masi = masina
Aca = carte
Tisa = carnita
TAtoshi = cartofi
MOMOshi (ulterior momof) = morcovi
Dus = strugure
Ucu = unt
Peps, apoi peshe = peste
uti = cutit
PAPOni = pantaloni
busa = buza
ete = sosete
bapa, apoi bavo = bravo
nese, apoi nesene = desene
posa = poza

----------------------------------------------------------
Yvo ia telefonul rds pe care nu pre ail folosim, se plimba afectata prin casa cu el la ureche “Daaaa, daaaa, Shasha (Sara prietena ei)”.
Mami: “Ce faci Yvo?
Yvo: “Fofon, Shasha”

--------------------------------------------------------------
15 ian 2009

Era seara, Yvo se apleaca si vede sub pat la mami “boshelul” (bobocelul de rata), ii zice lu’ mami. Mami se apleaca, nu o vede decat pe Alice sub pat, contrariata ca intram in intimitatea ei.
Se aseaza in pat si ii das a suga lui Dav. Deodata simte bocanituri de sub pat “Ce are Alice de da cu capul in pat?!”
Il las pe Dav cu ochii in soare si ma uit ce face Alice, cand … ce sa vezi, iese un cap blond de sub pat. Yvo ridica victorioasa si imi arata in mana “bosheluuuu!”. Mai ramanea sa imi zica ce tuta am fost ca nu m-am prin din prima.
Mami pupa fata si ii zice printre hohote de ras: “Cum ai intrat sub pat? Imi arati si mie?” mica maimuta se exacta incantata. Isi baga mai intai picoarele, apoi corpul si pt ca nu intra capul normal, il apleaca pe dreapta si gata!

---------------------------------------------------------------
David plange plictisit, mami intreaba mai mult retoric: “Ce vrei David?”
Yvo: “Tzizti”

----------------------------------------------------------------
David se da in leagan. Yvo nemultumita zice: “Nu Vavi!”
“Ce nu, mami?”
“Vavi, base”
“Si ce sa facem cu leaganul?”
“Oniii”

----------------------------------------------------------------------
Mami ii pune lui Yvo sa manance mancare (nu mai stiu ce era), ea tot zice “upii, upii”. Bineinteles nu am upi, intr-un final se hoataraste sa plece la culcare daca vede ca maica-sa nu scoate nici o upi la interval. Seara ii dau upi de la Omi (scoasa de la congelator), se uita la ea si zice “nuuu, upi!”, no zic: “pai aia e supa de la Omi!”, ea hotarata ca nu e upiii. A doua zis se prinde si mami ca fata vroia supa cu scoici. Ce fericita a fost ca a mancat supa de care vroia!

----------------------------------------------------------

Yvo pe la 1 an si 4 luni:
Yvo vrea ceva din sertarul de la bucatarie, repeat de 20 de ori, eu nu price si pace. Fata imi tot arata ca se pune in mana si apoi se baga in gura. Cred ca a durat 5 miunte scena, timp in care eu am trecut prin mai multe stari, neputinta, neintelegere, enervare … intr-un final ii dau niste stafide, ea le ia, vizibil plictisita, o fi zis “hai sa le iau si pe astea, ca la cat e de tuta, nu imi da nimic”.
------------------------------------------------------------

Yvo si Dav au fost raciti, o saptamana ne-au capiat zi si noapte cu nas infundat, tratament, etc. Mami abia astepta ca fata sa plece la bunici sa se mai odihneasca si ei putin. Mamaia fusese in vizita la noi, asa ca o sa plece cu mamaia. Il sunam pe Paul (fratele meu) si ii zicem sa vina sa le pescuiasca. Ii zic lui Yvo: “Vine Paul cu masina aia mare sa va ia sa mergeti la plimabre, vrei?”
Ea toata un zambet si o lumina: ”Pauuu, mashiii” Si ii baga mana sub fund lu’ mamaia sa o ridice dupa scaun: “Mamaie, hai, pecam, pau”

----------------------------------------------------------
Prin ianuarie (desfacusem bradu). Yvo statea la masa si o apuca vorbitu si dadea din cap ca sa marcheze fiecare vorba: “Shushun baad”, “eni”=reni … “bubai” “anu, atu”. Mos Craciun i-a adus brad, reni, toboggan, a luat bradu si o sa il mai aduca la anu.


Cam asta este ce imi amintesc acum.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

IRISS, m-am amuzat copios citind aventurile Yvonnei, aia cu One base shushun, e cea mai totala, prima data cand am vazut-o la poza ta am crezut ca e in chineza sau ceva de genulSuper tare!

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Vio, merci, o sa mai pun, dar acum nu am sursa acasa, e la bunici. Saptamana viitoare va veni acasa si o sa continuam povestea. Mi-am propus sa scriu mai mult ca sa imi amintesc mai bine de momentele astea. Desi pe mine nu ma amuza povestile parintilor din copilaria mea, dar ei sunt f incantati cand povestesc, probabil ca asa va fi si in cazul nostru.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Aventurile strengaritei Yvonne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

e superba strengarita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Foarte simpatice "perlutele"!! Mai asteptam!

Abia astept sa povesteasca si Miruna mea!


Dia - I'd like mornings better, if they started later!
si bebe
Miruna (15.07.2008) - Love me, feed me, never leave me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Pun si aici intalnirea de la pepenasi.

M-am dus sa o vizitez (e in "cantonament" la bunci), intru io pe strada, dau cu masina din groapa in groapa (strada aia e tot o groapa si un noroi si nici o gura de asfalt), vaz un ghemotoc mic si rosu, care tara dupa ea o amarata de omida, care culmea, nu era murdara, ma dau jos ... ma uit mai bine la ea, era plina de noroi pe haina (acolo e patria noroiului), avea chiar si pe caciula (s-a luat bunica-sa de mine ca ce-s dna scama, ca ea a iesit la joaca, ce conteaza ca e murdara, asa ca am tacut chitix)

Avea o fata asa de fericita cand m-a vazut, ii zambeau ochii, si incepe sa vorbeasca (asta e indeletnicirea principala):
ea: "mamaiiiiiiiii"
io: "oniiiii"
ea: "mami, vavi??"
io: "e in masina"
ea: "vavi, base"
si a trebuit sa ma execut ... drul are haina mai mare decat mainile, asa ca nu i se vad degetele, sor-sa f enervata sa ii scot copiului mainile, n-am incotro si ma execut si ce ii face ... ii pupa manuta , sa nu te topesti??

mai daca nu intelegeti dialogul ... va fac traducere, dar mai intai va pun la incercare

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Aventurile strengaritei Yvonne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



E dulce tare Oni! Sigur intelegem dialogul... si mai vrem!



Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Multumesc mult pt gandurile bune.

Sa va povestesc azi ce lectie mi-a dat, din ciclu, sa-l diversificam pe David.

Yvonne se duce la bucatarie sa isi ia apa, de sete ce ii este, ia biberonul cu suc a lui David si se duce sa i-l bage in gura. Pe drum o inoportunez, ii pun mana pe cap, ca sa ii opresc avantul ... neaaahh, ea zice "padon, mami" si scapa din stransoare.
David era in pat, incearca sa ii bage bibele in gura, el se zbate, se hotaraste, urca in pat "oni, pa" (ea vorbeste intruna, zice mereu ce face, numai cand face prostii nu zice).
Mai incearca data, Dav tot se invartea sa scape de suc, ea ii zice: "Niu, Vavi, aaaa shuc" (sa faca aaa, sa deschida gura mare). Vede ca el nu pricepe, il prinde cu mana stanga de cap si il tine strans sa nu il mai miste si cu dreapta ii infige biberonul.
Mai avea putin si imi zicea:" Nah, vezi cum tre sa ii dai?!". Mentionez ca eu nu cred ca am reusit sa ii dau mai mult de 2 guri, ea i l-a dat aproape pe tot.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Aventurile strengaritei Yvonne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Din ciclu, mai bine baga niste cultura:

David sta in leagan, Yvo scoate tot din biblioteca (ca de obicei), hotaraste sa ii ia jucaria lu' fra-su si ii infige o carte sub mana :"Ia Vavi, aca" (cartea).



Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Aventurile strengaritei Yvonne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Vorbesc cu Yvo la telefon (ea era la bunica):
"Ce mai faci, Yvo?"
"Ou dasa kaka, oniii" (Yvo a facut un caca cat un ou de gasca)
EU: "Si ce culoare avea?" (habar n-are dar ma amuza ca toate au aceeasi culoare la ea)
Ea: "Moffff"
Eu: "Cum mov??"
Ea: "Daaa, mooff!"

Yvo a fost la plimbare cu mamaia si a vazut niste caini, o intreb ce culoare, invariant, cainii au culoarea MOOFF.

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Aventurile strengaritei Yvonne

Mergi la inceput