***SONIA - docs` did miracles *** (8)

***SONIA - docs` did miracles *** (8) | Autor: kay

Link direct la acest mesaj


Am primit toate documentele cerute de regulamentul forumului umanitar Desprecopii.com
Florina este coordonatoarea actiunii - va rugam sa ii oferiti tot ajutorul.

Speram din suflet sa facem o diferenta suferintei micutei Sonia.



prima parte
a doua parte
a treia parte
a patra parte
a cincea parte
a sasea parte



Sonia a trecut prin interventia chirurgicala cardiaca grea si complexa cu brio ! www.bostonherald.com/news/regional/view.bg?articleid=1141177" target="_blank"> Docs do miracles !!! , prima pagina din Boston Herald in ziua de Craciun. Un mic superstar asa cum a numit-o chirurgul care i-a redat viata, un om ireal de bun si nu mai zic talentat.

Totul a fost vis 8 zile pana cand Sonia a fost pregatita sa plece acasa.

Suspectatand ca Sonia are o problema de auz, dat fiind ca pana la 18 luni nu a spus decat "mama", am cerut verificarea auzului, ea fiind oricum sedata pentru echocardiografie. Dupa o ora de testari ni s-a spus ca are o pierdere de auz semnificativa, sever spre profund. In mod normal un om cu auz normal percepe sunete intre 0-20 de decibeli, iar Sonia aude doar ce trece de 85 DB. Literele, cuvintele pot fi intelese pana la 60 DB, apoi devin distorsionate. Din acest motiv Sonia nu vorbeste.

Am luat-o iar de la capat, carti si tratate de audiolgie de data asta. Am mai facut inca 2 teste, sperand ca lichidul pe care il are in urechea interna sa fie cauza deficientei. Nu este. Sonia nu aude, si trebuie sa fac ceva. Am obtinut o intalnire cu un dr. foarte renumit si cautat. Am discutat optiunile si acestea au fost :

-aparat auditiv pe o perioada de 1-3 luni. Sonia e foarte dornica sa se exprime, asa ca daca ar auzi ar incepe sa vorbeasca imediat, evident cu o terapie de vorbire adecvata.

= 6000-10000 euro

Exista riscul, cu aparat auditiv, ca ea sa poata vorbi, dar sa aiba probleme foarte amri la scoala, sa nu pronunte normal cuvintele. Dar trebuie incercat, niciodata nu stii cum reactioneaza. Apoi, cea mai logica optiune este :

-implantul cochlear. alta operatie, alta distractie. Dar macar asa stim ca va auzi bine, va fi totul mai aproape de normal. Probabil ca aici se va ajunge. Nu stiu inca.

intre 50000-65000 Euro.


Noi trebuie sa incercam totul inainte, asa cum am invins o malformatie caridaca fff grava, asa o sa trecem si peste problema auzului.

Sonia e vesela in continuare, rade si se joaca tot timpul, face cu mana tuturor si se intristeaza putin daca nu ii zambeste toata lumea. *****************************************************************

www.helpsonia.com

Conturi:

Paypal (EURO): assistform@yahoo.fr
Moneybookers (USD): oana.geambasu1@gmail.com

Conturi bancare:

BCR(RON): RO59RNCB0318088189010001
Geambasu Oana, Sucursala Lacul Tei

Raiffesein (RON): RO02RZBR0000060007006182
Geambasu Oana, Sucursala Lipscani

BRD (USD): RO77BRDE441SV93168544410
Geambasu Oana, Sucursala Unirea, SWIFT BRDEROBU

BRD (EURO): RO69BRDE441SV93168704410
Geambasu Oana, Sucursala Unirea, SWIFT BRDEROBU

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Sa nu disperi,Cadano! noi suntem aici si vom face ca imposibilul sa devina posibil,din nou !
Primele injuraturi pur moldovenesti de la mine le va invata !

Pupic celor mai mari luptatoare !





Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aminca spune:

Am transferat 150 RON in contul BCR, se vor procesa luni 19 ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

fetelor, ! mult !!! am sa merg saptamana viitoare cu Sonia la dr. o sa vedem exact ce si cum si in Ro.

pasii sunt :

- drenat lichidul din urechi
- retestare
- tomografie
- RMN
- aparat auditiv
- terapia vorbirii intensiv

daca pana aici nu se vor vedea rezultate multumitoare, atunci vom face demersurile necesare pentru implantul cochlear. Voi trimite de acum rezultatele la mai multe clinici dintre cele listate de dr de aici, voi cere estimari si solutii. si vin sa va zic

Noi suntem foarte-foarte vesele, foarte bine dispuse ! S rade continuu, alearga si chiuie non-stop. Si eu n-am timp nici sa respir daca nu isi gaseste ceva cu care sa se joace singurica. Acum alearga prin camera si chiuie cat o tin plamanii ei cei foarte bine oxigenati . Abia am trecut de un hop, am moralul +100000, asta cu urechile e "piece of cake", am trecut noi prin mult mai multe si mult mai rele !

Va , avem de indesat haine in geamantane. eu pun, Sonia scoate... si tot asa !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Oana, multi voua, si va suntem alaturi in continuare!

Abia asteptam sa va vedem intorsi sanatosi si bucurosi!!!!!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Sigur vom trece si de acest hop...pup Sosonica!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Sper din toata inima sa se rezolve si aceasta problemuta ... asa ca sa-i dam batai! - putin cu putin se fac mai multi .

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(nov.'06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Oana mi-am permis sa pun anuntul si pe pagina Soniutei, sper ca e ok. Va pup si va iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Off, m-a busit plansul si nu ma face decat sa ma intreb daca si Andrei are vreo problema de genul asta, de-aia nu vb inca.
Va tinem pumnii in continuare sa dea rezultat aparatul auditiv si terapia, asa ar fi cel mai bine.
Altfel, o sa ajutam si noi asa cum putem.
Va pupam si va imbratisam tare tare!
Multa sanatate, pui mic

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

kay, esti o mamik curajoasa! doamne ajuta sa rezolvati si problema asta.

off topic: nanna, eu zic ca e prea repede ca sa iti faci probleme pt andreiul tau! sa stii ca nici al meu nu vorbeste.....fiecare in ritmu lui! capul sus! te poop.

"gandesc incet, sa nu ma auda cineva...."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

de ce Doamne,nu se pot bucura copiii de copilarie? DE CE?! E nedrept ! Prea nedrept!


off topic:
Si cu riscul de a lua avertisment imi permit sa spun ca un copil de rrom n-are NICIODATA NIMIC si umbla dezbracat,descult,mananca vai mama lui.
Un betiv doarme zile intregi in santuri, se ridica si pleaca fara sa stranute macar o data!
DE CE DOAMNE, DE CE?!

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput