Papaia si ananas

Papaia si ananas | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Cum consumati papaia, ce tip si cand este sezonul in care se cumpara?

In urma cu 10 ani am facut o salata cu papaia si multe alte fructe "legata" cu iaurt. A fost f. gustoasa, dar nu am avut curajul sa incerc papaia, asa de unul singur. Merge?

Stiu ca este sanatos, asa ca vreau sa-l pregatesc si in alt fel.

La magazin am vazut saptamana asta doua feluri: unul mititel cam cat palma si altul cat o vanata uriasa. Cel mic era adus din Belize, cel mare, nu retin. Care sa fie mai gustos, cum se aleg si cand sunt in sezon (nu am fost atenta, daca erau pe rafturi si asta vara...)?

P.S. Daca aveti idei si pt. ananas proaspat, va astept. Caut ceva simplu si, daca se poate, sa-i taie... hmmmm... cum sa-i zic?! iutimea?! Nu vi se pare ca dupa ce mancati (nu din cel in compot), va ustura putin gura?

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ML, nu pot fi foarte de ajutor, dar da, da, da...anansul proaspat imi face rani in gura daca pot spune asa...tocmai am mancat alaltaieri o jumatate si m-a intepat limba, buzele si asa am ramas toata noaptea...ca m-am trezit din cand in cand sa beau apa si tot ma usturau toate...eu am zis c-am suferit eu vreo modificare in organism ca parca anul trecut nu pateam asa...sau mi-am zis ca n-am ales ananasul corect. cred ca ananasul acela mai mic, baby nu stiu cum, nu ustura.

stau si eu prin zona sa citesc ca sunt direct interesata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Pe mine mai mult cerul gurii ma doare . Oricum, sunt f. sanatoase amandoua.

Papaia, papaia.... nu mananca nime'?!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Papaia am incercat fara un rezultat prea deosebit.. Am ceva cu mirosul lui, nu-mi place
Asa ca l-am pus la blender cu suc de portocala, lamaie, banane si mere.. a iesit yami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

ML, ca sa nu am senzatia aceea in gura, eu curat ananasul de coaja foarte bine (sa nu ramina "ochiuri" din coaja) si apoi il spal sub jet de apa rece. Spal si cutitul si fundul de lemn...sa nu ramina nimic. Apoi il tai si il maninc.
Am aceeasi reactie si la kiwi. Ceva din coaja imi da aceasta mica reactie alergica.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Secretul ananasului e ca trebuie sa fie copt bine ca sa nu te taie la limba, altfel e foarte acid. Deci orice tip de ananas e bun, dar ca sa il alegi trebuie sa vezi daca fundul lui e putin moale, si daca atunci cand incerci sa scoti o frunza din varf iese foarte usor...fara sa opuna rezistenta. A, si trebuie sa miroasa foarte puternic a ananas..dar cel mai important e sa fie mai moale la fund.
Cat despre papaia, eu mananc de oricare, asa goale-desi merg foarte bine in combinatie in salata de fructe..si alea mari, si alea mici. trebuie sa fie putin moi cand le cumperi..adica nu tari ca piatra.

Crisss 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ei, imi place, Adriana. Trebuie sa iasa cam ca un nectar (in mintea mea...). He, nu mai tin minte cum miroseau, mie mi s-a parut ca are gust (singur) cam ca ... sapunul .

Anamaria, tu ai dreptate. Citind acum despre kiwi mi-am adus aminte ca mi se intampla la fel... Asa sa spal totul dupa si am sa ma uit dupa unul mai copt, cum spui tu, Criss (il trag si de par ).

Criss, multumesc si pt. detalii legate de papaia (nu m-am gandit sa le apas).

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna32 spune:

Buna ML
Eu nu sunt mare amatoare de papaya. Ex-ul meu cumpara foarte des si asa mai gustam si eu. Poti sa iti spun ca cele mici au mai mult gust decat cel mare, sau poate cine stie nimerisem noi unul fara gust ??? mie mi se par exagerat de dulci si cu o aroma foarte puternica. Am gustat de cateva ori si nu mi-a mai trebuit. Ananasul cel mai bun inschimb l-am gustat in Hawaii, in rest si eu asa stiu ca trebuie sa-l mirosi si daca miroase foarte aromat, atunci e copt. Iar de kiwi... nu mai zic nimic, ma pisca limba de ele, prima data mi se face gura punga,ca de la lamaie si apoi ma pisca limba :)) asa ca nici de alea nu servesc. Oricum in general vorbind fructele aici in Canada nu prea au gust, maica-mea le zice "fructe de plastic". Nimic nu se compara cu ce cumparam in Romania de la piata de zi. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Noi suntem lesinati dupa papaya. Daca sunt aduse din Brazilia, acum e sezonul, cand e iarna la noi si vara la ei. Noi o mancam asa dar sa fie bine coapta. Uneori mai facem cum a zis Adriana, suc de portocale si papaya in blender.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Ananasul cel mai dulce, suculent si bun e anansul de miere, e un pic mai micut decat cel normal si mai galben. Imi place si asa si sotul il pune si la mancare de ex. face cumva cu pulpa de curcan (afumata mai gustos) si la inca unele. Se mai poate pune in loc de ananas jicama... nu stiu daca peste tot ii zice asa sau doar aici. Am mai adaugat si eu ananas (sau mango) la o mancarica de pui.

Papaya a luat ceva vreme sa imi intre in gratie si acum imi place tare mult. Trebuie sa fie foarte coapta, nici pe expirate, adica moale, dar nici foarte dura, ceva gen portocaliu inchis. Mananc papaya cu miere peste, e super sau pur si simpu asa, ca pe pepene galben. Unii mai manca si sarata.. adica ii pun sare si lamaie, caci aici pun astia lamaie la orice , normal ca mie imi place dulce...
De obicei imi iau fructe deja taiate amestecate: papaya, ananas, melon etc... si amestecate parca is si mai super. Ce bine ca mi-am luat azi, de nu, muream de pofta, si mai sunt si .

14+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokofemme spune:

Alegerea papayei depinde daca o vrei pentru dulce, sau daca o vrei verde(am vazut ca se poate folosi verde in salata:
http://www.youtube.com/watch?v=LNo2ro1ktEw&feature=channel_page
Daca o iei pentru a fi dulce, trebuie aleasa portocalie, sa nu fie cu galben-verde,ca e necoapta.
Iar privind consumul ei, e foarte buna facuta in blender astfel: amesteci zeama de la jumatate de limeta sau lamaie, cateva bucati de papaya si cuburi de gheata si dai pe viteza cea mai mare, sa se faca precum un shake gros. si bineintelels pui si ceva zahar(e mai gustos)--am baut "batido" dintr-asta de am innebunit cand am fost in vacanta in America centrala. Era foarte racoritor si unde mai pui ajuta si digestia (Papaia are o enzima,papaina)
sper ca cele de mai sus sa iti fie de ajutor!

Mergi la inceput