America (140)

America (140) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Acusor!!!! ce dor mi-era de tine (ti-am lasat mesaj).
Zi-ne si noua de tine, de cupii!
Bine ai venit!
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Miere sa dea Domnul sa iti tii puiul in brate cit mai curind si sa fiti amindoi sanatosi Si te asteptam cu povesti dupa marele eveniment.

Oana_B imi schimbi si mie locatia in W MI unde,ntoarce uliu'? Sar'mina

Si pun un link pentru fetele interesate de economiseli
http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/106416/Resolved-This-Year-I'll-Keep-More-Cash

Si la noi Bianca si-ar dori sa mearga in ro in fiecare vacanta (ma si ingrijoreaza uneori) dar nu fara noi, mine in speta Iar singura nu as trimite-o, recunosc ca sunt ultra-panicara n'ati vazut asa ceva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Done!

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pumba dar nu ai gasit pre school fara plata? la asa ceva a fost Raluca si i a prins tare bine ca acolo a invatat engleza. Si mie mi se pare normal sa fie cu un teacher mereu ca niciodata nu stii ce le da prin cap la astia mici...


Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Acusoooor!! Welcome back!! Zi-ne fuguta ce mai faceti voi! Sper ca toate sunt bune si ca tati p'aci la NY, lasati-i pe frantujii aia:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Citat:
Sa vezi tu ce mai poti mai incolo cind apare bebe nr 1 ,nr 2 si de ce nu nr 3.Cind ai examen ? parca pt CPA inveti,nu-i asa?Eu invatai pt CPA-ul meu romanesc ascunsa in debaraua de pantofi ,era singurul loc unde nu ma cauta copilu ca ii era frica de bau-bau.


Arminad, da, invat pt examenul de CPA. Si invat ca sa termin mai repede ca am inteles si eu ca-i greu cu copii si cu examene.

Daca ai fost CPA in Romania, de ce nu te faci si aici? Prietenii mei care au fost contabili in Romania spun ca aici contabilitatea e mult mai simpla. Eu nu am facut contabilitate in Romania deloc si nici facultatea de contabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Miere, noi suntem la faza de ales avocat pt green card.

Si nici nu stim pe ce criterii sa-l alegem.

Avem unul aici in zona care-i the best of the best( cu care o prietena de-a mea, sportiva in Bulgaria, a obtinut aprobarea de green card in mai putin de 6 luni) dar costa 7000$ fee-ul lui, apoi mai adauga out-of-pocket expenses(~ 1500) + fee-urile catre guvern.
Ne ajunge la 15 000$, poate mai mult. Cu asta stiu sigur ca va fi ok.

Dar apoi ma gandesc ca ne costa cam mult pentru un caz standard de GC, pe care cred ca orice avocat, cu atentie la detail cat de cat ok, poate sa-l rezolve la jumatate de pret. Nu stiu daca e necesar sa platim dublu.

Fetele care au avut nevoie de avocat pt GC, pe ce criterii l-ati ales pe al vostru? Si cam cat a costat tot procesul? Cu ~.

Ruxij, zilele astea ne scriem si cu chinezul pe care l-ai recomandat tu. Multam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Hilde, success! Orice avocat ai alege va trebui sa studiezi fiecare faza, sa fii foarte bine documentata ca sa poti sa-i urmaresti. Noi am avut experienta proasta cu avocatul pe care l-am avut pt GC. Practic ei te taxeaza, dar evident, daca gresesc ceva si cazul tau nu e aprobat, bad luck; ei nu garanteaza primirea green cardului oricum.

In cazul meu au incurcat apele cu documentarea situatiei financiare a firmei pt care lucram. Practic firma nu a platit taxe decat foarte putin in anii cu pricina dar ei aveau cash suficient in banci ca sa-mi acopere salariul meu pt un an si mai mult. Avocatul a documentat doar cu tax returnul si am primit intent of deny. In fine detaliile sunt mai multe dar la momentul acela am cautat, am studiat cum pot sa documentez ce era nevoie si evident am facut-o eu, nu avocatul, desi pe ei ii platisem indestulator.

Mai cunosc si alte cazuri in care avocatii au luat banii, au submis cazul dar nu s-au straduit foarte tare pt nici o problema aparuta pe parcurs. La prieteni de-ai nostri, alti avocati, le-au adus la cunostinta ca tre sa submita extra documentatie cu 2-3 zile inainte de due date. Da-te peste cap si aduna tot ce era nevoie in 2 zile! In fine, nu vreau sa te sperii dar ideea este ca multora nu le pasa si nu sunt toti asa professional precum ai crede desi taxeaza multe mii de dolari. Ideal e sa angajezi pe cineva care ti-a fost recomandat, cu referinte bune si chiar si asa sa fii mereu documentata in ce stadiu esti si ce urmeaza sa se intample.




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Io iti zic inca odata de al meu de ce l-am ales. Au luat GC cu el f. multi postoci din departamentul in care eram eu atunci. Dupa ce am luat si eu au mai luat cativa fosti colegi de facultate de ai mei, de prin alte state. Deci dupa success rate l-am ales eu. Si pretul mi-a placut. Si faptul ca nu incaseaza decat 1/3 din bani la inceput, restul de 2/3 dc. ti se apropa I140.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Alina, iti multumesc mult.

Recomandarile sunt extraordinare pt cel scump dar si cheltuielile pe masura. Tipul se ocupa de absolut tot: pus anunt in ziar, tradus toate diplomele noastre din noua ca sa se potriveasca cazului nostru, etc..+ in fiecare saptamana trimite un email cu un update : "Ce a facut, ce rezultat a obtinut, ce a mai ramas de facut".

Eu tind sa aleg "Peace of mind" decat bani mai putini si dureri de cap mai mari. Sotul meu inca mai spera sa gaseasca un avocat bun si ieftin. Astazi avem intalnire cu altul.

Mergi la inceput