Premergatorul

Premergatorul | Autor: kitzy

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 8 luni jumate care este foarte foarte activa, nu sta locului o clipa, dar nu stie nici sa umble in 4 labe si nici n-are rabdare sa invete, pentru ca de pe burta se intoarce imediat pe spate si nici sa paseasca ca lumea inca nu stie si mi-a spus lumea sa-i cumpar un premergator sa se poata deplasa singura prin casa. Intrebarea mea este daca e ok sa-i cumpar, am auzit pareri pro si contra, cum ca ar fi foarte daunator pentru mersul copilului. Voi ati folosit la copiii vostri?

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu nu am folosit pt fiul meu.
si studiile medicale il incrimineaza. sunt tari in care comercializarea premergatorului este interzisa.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, si eu am auzit de tari in care ii interzis, da mie mi asa de greu cu puiu asta care tot ar vrea sa se deplaseze da nu prea poate...

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nici eu nu am folosit, desi fetita mea a primit unul cadou la botez. De un antemergator ce zici? Noi l-am folosit cu succes

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da care-i diferenta intre un premergator si antemergator? Nu sunt la fel?

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu am pus-o pe Erica in premergator pe la vreo 7 luni si a fost util cam 2 luni pana a inceput sa stea singura in picioare pe marginea patului. De atunci nu a mai conceput sa stea in el. Pot sa spun ca nu a afectat-o cu nimic: merge foarte bine si a mers foarte repede (la 11 luni mergea singura). Eu ii puneam niste pantofiori stil ghetuta, din aceia care tin glezna. Nici nu recomand nici nu dezaprob premergatorul, spun doar cum a fost la noi. Un singur sfat: daca te hotarasti sa folosesti un premergator cel mai bine e sa imprumuti unul. Poti avea surpriza sa nu vrea sa stea in el deloc si chiar daca va sta nu prea merita sa dai banii pentru 2-3 luni de folosire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Randunica ratacita, intra pe crenguta, sa vezi ca despre asta se discuta acum, si citeste si ce a aflat Stela astazi de la medici, legat de premergator si 'contributia' lui la problemele Teei, si de asemenea ce spune si Naty!..
ii poate strica coloana, leneveste si strica mersul, astea ar fi cele mai banale argumente anti care imi vin in minte, ca-s pe fuga..
Pupicei Dianei!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny
leneveste si strica mersul, astea ar fi cele mai banale argumente anti care imi vin in minte


Zic si eu din experienta noastra: premergator nu i-am luat fetitei, in schimb socrul meu o plimba prin casa de manute, indeplinind oarecum functia de premergator . Fetei ii placea foarte mult, mai ales ca mergea repede, in schimb refuza sa faca si cel mai mic pas singura. Mai rau, nici sa stea singura in picioare, adica sa isi mentina singura echilibrul nu voia, iar de-a busilea n-a mers niciodata. Daca o lasai de manute se aseza imediat in fund si incepea sa planga (si asta pana la un an). Cand avea 10 luni, am fost plecati pt cateva zile si m-a surprins cu urmatoarea chestie: a inceput sa faca singura cativa pasi in jurul unei masute de cafea, sprijinindu-se de ea. Dupa ce ne-am intors acasa... inapoi la vechea poveste, refuza sa faca vreun pas singura. Cum nici noi n-am fortat-o la nimic, toate au ramas asa pana la un an si cateva saptamani, cand am plecat iar departe de socru si... minune: in nici doua saptamani copilul a invatat sa mearga! E drept, cu ajutorul nostru, sub forma de joculet: o indemnam si eu si tati sa vina cand la unul, cand la altul, marind incet-incet distanta intre noi. Am avut noroc ca i-a placut ideea si a distrat-o la culme joculetul asta. Poate gresesc, dar am tras concluzia ca mersul acela de manute prin casa, care era foarte comod si rapid, a intarziat procesul de invatare.

Despre premergator si eu cred ca "leneveste" si ii ajuta mai mult pe parinti decat pe copii. Ar fi bine daca ai putea sa mai rabzi un pic pana incepe sa mearga singura fetita. M-am uitat la niste poze, e o dulceata, felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cea mai rea chestie este sa-i fie afectata coloana sau sa faca displazie de sold. Stiu ca sint mii de cazuri de folosit premergatorul cu "succes", dar ce te face sa crezi ca tocmai propriul copil nu va intra in statistica celor care patesc ceva? STiu ca e foarte grea perioada, dar nu merita nici riscul si nici banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui kitzy

Da care-i diferenta intre un premergator si antemergator? Nu sunt la fel?

Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)


Nu, nu sunt deloc la fel. Antemergatorul este doar o jucarie de impins pe care copilul se poate sprijini cand merge. Rorile se pot frana, astfel incat sa nu se duca pe burta. Eu am luat un model ieftin, "geanta postasului", daca ii dau un search pe google dupa imagini, o gasesti imediat

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Eu sunt total impotriva premergatorului ... cred ca de fapt a fost creat pentru parinti ca sa mai scape de micuti si nu pentru a veni in sprijinul copiilor.
Fetita mea s-a nascut cu piciorusele putin aduse ininterior varus parca se cheama si cu care se nasc aroape toti copii dar eu am ales sa-i fac masaj desi pediatrul spune ca se rezolva de la sine....in fine fizioterapeuta mi-a spus ca daca o pun in premergator o sa-i stric toata munca ei de doua luni.
Si eu am auzit ca in unele tari e interzis pentru ca provoaca afectiuni ale coloanei, de sold iar copilul nu se poate odihni cand oboseste si astfel sunt solicitate ffff mult articulatiile.

Mergi la inceput