Cum economisim in perioada de criza?

Cum economisim in perioada de criza? | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Toata lumea...dar absolut toata lumea vorbeste in ultimul timp despre minunata criza financiara. Toti ne intrebam ce va fi, cum va fi...

Intrebarea mea este alta (pentru ca imi este clar ca absolut nimeni nu are o imagine coerenta a cum vor arata buzunarele si burtile romanului, in speta, in perioada de criza): ce strategii de economisire sa folosim? Voi cum faceti? Aveti ceva planuri? Ati inceput deja? Daca aveti credite v-ati gandit la reesalonari sau veti taia din alte cheltuieli?
Chiar ma intereseaza orice raspuns legat de subiect. Si cred ca ar fi folositor multora dintre noi.

Invatati-ma si pe mine ca eu stau bine numai la capitolul cheltuit.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

poti sa incepi cu un jurnal de cheltuieli. dupa o perioada analizezi cifrele si vezi daca si de unde poti sa tai.

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

1. incerc sa nu mai cheltuiesc pe "mofturi"
2. mi-am pus toate economiile in depozite la banca (pe termen scurt si cu prelungire automata ca sa beneficiez de oferte)
3. incerc sa cumpar produse romanesti acolo unde pot (produse alimentare)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

redus cumparaturi inutile, gen cele ma duc in cora/ real si-mi iau ceva doar pt ca-mi place cum arata
cheltuiesc strict pe ce trebuie (alimente, facturi, datorii)
adio iesit la restaurant
am renuntat la mancat la serviciu, la firma de catering, e bun si pachetelul
banii ii depun in depozite pe o luna cu capitalizare, am gasit o oferta buna la alpha
ne rugam sa ne pastram locurile de munca
nu mai ma ating de overdraft

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Si eu imi notez cat si pe ce cheltuiesc, dupa un model ff bun gasit in blogul Irinei.c de aici, de pe forum.
Altele:fac meniul pe o saptamana si liste cu ce am de cumparat, astfel ca atunci cand sunt in magazin nu sunt tentata de toate prostioarele.
Imi fac acasa toate tratamentele cosmetice gen epilat, pensat, manichiura, vopsit par etc (asta de dinainte de criza).





Pearl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mi-am propus sa nu mai dau banii pe toate prostiile,sa ma duc cu gandul sa cumpar nu-s ce si pe langa sa mai iau alte 100 de inutilitati
Economii n-am,deci nici ce sa pun la banca,doar ca mi-am propus sa acopar cat mai mult din carduri si sa nu-i mai folosesc.
Am noroc ca am credite doar in lei,s-au marit doar cu putin dobanzile.
Chiar vroiam sa deschis un subiect colateral cumva,sunteti afectati de criza pana acum,ati ramas fara servici,rate mari,bani mai putin?

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

aha, aici era subiectul
cat l-am cautat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

La noi deja se simte criza... sotul meu are intarziere de o luna la salariu (adica cel de pe decembrie inca nu a venit) si situatia nu este roz!
Problema este ca avem un credit in euro si gauri in creditul de pe carduri!
Mi-am propus sa tin o lista a cheltuielilor si veniturilor... si sa vad unde este buba... am cheltuit foarte multi bani in ultimul timp (a coincis si cu sarbatorile)! Merg la piata si market si cumpar numai ce am nevoie! Abia dupa o luna doua va pot spune daca merge planul meu!

Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Bun procedeul cu jurnalul cheltuielilor, practic e contabilitatea casei,noi de 7 ani tinem evidenta cheltuielilor(de.. fosta contabila)si mi-a intrat in sange chiar n-as mai putea renunta sa nu tin aceasta contabilitate si ce pot spune este ca are efect pozitiv in sensul ca stii practic care iti sunt cheltuielile lunare, asa reusesti sa vezi unde mai poti strange punga si cat poti sa economisesti.
La noi s-ar putea sa fie putin mai greu pentru ca nu toti dau chitanta si e mai greu, dar cu un pic de efort eu zic ca merita.

Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Si noi suntem afectati de criza asta prin prisma faptului ca eu lucrez in imobiliare. Nu mai sunt tranzactii si implicit nu mai am bonusuri.

Pe de alta parte avem un credit in euro care ne cam doboara, card de credit golit, la fel si un overdraft. Acum ne chinuim sa le acoperim.

Ca si strategie de economisire am inceput sa ne uitam f atent la preturi, sa incercam sa cumparam din magazine tip discount, sa cautam promotii, sa facem aprovizionare pe doua saptamani si sa nu mai cumparam apoi decat produsele alimentare perisabile.
Incerc sa fac si lista cu cheltuieli dar nu prea-mi iese pt ca uit mereu sa scriu.

Unde gasesc si eu blogul Irinei C? Sau cum ma sfatuiti sa fac ca sa pot tine mai bine evidenta cheltuielilor?


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

http://www.dulcecasa.blogspot.com/
Asta e blogul Irinei. In partea dreapta vei gasi despre ce a scris si sunt multe lucruri ff utile la gospodarie.
Tot la capitolul "masuri anit-criza" noi am mai redus calatoriile in afara emiratului in care stam (chiar daca aici bnzina e eftina, distantele sunt tare mari).

Pearl

Mergi la inceput