Regimul disociat (2)

Regimul disociat (2) | Autor: Delphinas

Link direct la acest mesaj

REGIMUL DISOCIAT DE LA A LA Z

Cap1

Un regim disociat presupune disocierea proteinelor de glucide. Metoda, conceputa in principal pentru vindecarea anumitor afectiuni, este recomandata si persoanelor in cautarea unei metode de slabire sanatoase. Regimul disociat faciliteaza digestia, stimuleaza metabolismul, confera energie si alunga senzatia de foame. Este un regim destul de usor de tinut, daca nu iei in calcul monotonia data de consumul acelorasi alimente si asocieri de alimente. Principiile sale stau la baza mai multor regimuri de slabire, printre care si Montignac
Principii: Nu alimentele in sine ne ingrasa, ci combinarea lor intr-un mod neadecvat.
Durata: In general se tine pe parcursul unei saptamani sau maxim doua. Se poate tine si timp de cateva luni. Chiar daca scaderea in greutate este mai lenta, este mai sigura, mai sanatoasa, iar riscul de a pune inapoi kilogramele pierdute dupa intreruperea regimului este mult mai mic.
Avantaje: Este eficient mai ales pe termen scurt, deoarece nu exista restrictii in ceea ce priveste cantitatea alimentelor, ci numai continutul acestora. Astfel, nu vei fi pusa niciodata in situatia de a te confrunta cu senzatia de foame.
Dezavantaje: Este un regim monoton si trebuie sa iti impui o anumita disciplina alimentara pentru a-l putea duce la bun sfarsit. Desi se slabeste considerabil, daca dupa intreruperea regimului disociat revii la o alimentatie bogata in dulciuri si grasimi, efectul yo-yo nu va intarzia sa apara.

Regimul disociat clasic:
Dupa o saptamana de regim disociat clasic se pot slabi in medie pana la 5 kilograme. Se consuma in fiecare zi a saptamanii un alt tip de alimente.
Model de disociere:
Ziua 1: Carne slaba, de pui(fara pielita) sau de vita, pregatita la aburi sau pe gratar fara nici un fel de condiment. Un singur fel pe zi: ori pui, ori vita;
Ziua 2: Legume de orice fel: sote, fierte, pe gratar, frigarui de legume, cu suc de lamaie, sub forma de salata cu putin ulei de masline;
Ziua 3: Peste fiert, pe gratar; de preferat este sa alegi pestele de apa dulce, este mai sarac in calorii;
Ziua 4: Lactate: iaurt slab(dietetic), branza dietetica. Din gama lactatelor alegeti un produs(care cel mai probabil nu va fi smantana sau untul) si il consumi in orice cantitate doresti;
Ziua 5: Oua sub diferite forme: fierte, ochiuri pe apa, ochiuri fara ulei in tigaie de teflon(nu necesita ulei si nu se prinde). Este cea mai grea zi. Poti consuma practic oua in orice cantitate, de preferat doar albusul. Chiar daca nu ai probleme de sanatate, nu este indicat sa consumi mai mult de doua oua zilnic. Daca ti se pare foarte dificil, poti inlocui aceasta zi cu una din cele prezentate mai sus;
Ziua 6: Fructe: mai exact fruct. Alegeti un fruct pe care il puteti consuma in orice cantitati si la orice ora;
Ziua 7: Cartofi fierti, sub forma de piure sau natur, fara adaosuri de condimente;
Ziua 8: Orez fiert cu un praf de sare, dar fara adaosuri de condimente.
Nu este o ordine obligatorie. Puteti sa va alegeti voi ordinea, insa va recomand ca dupa ziua de fructe sa mancati carne deoarece dupa o zi de fructe va veti simti slabite.
Observatii: Ca in orice regim de slabire trebuie sa beti cel putin 2l de apa plata pe zi. Puteti bea ceaiuri de care vreti: antiadipos, ceai verde, cu lamaie, iasomie. NU indulciti ceaiurile. Daca nu puteti sa le beti fara indulcitor, puteti pune un pic de miere de albine, insa nu indulcitori artificiali deoarece acestia ingrasa.
Cat mai putina sare cu putinta, chiar deloc. Daca la inceput mancarea vi se va parea fara gust, pe parcurs veti descoperi adevaratul gust al alimentelor si nu veti mai fi tentate sa puneti sare. Exclus condimentele de orice fel.
Cantarirea se fae dimineata pe stomacul gol, dezbracat(a), dupa ce am fost intai la




www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php" target="_blank">Caloriile alimentelor, www.doctor.info.ro/html/calculator_imc.html" target="_blank">Calculator Indece de masa corporala
Cum arzi caloriile fara sa faci sport?

DISOCIATE SARGUINCIOASE
ZI DE RAPORT: MIERCURI

Asteptam vesti de la prietenele noastre dragi: Madelaine , Camy

In 2008, pana la sfarsitul anului atat am slabit:
Madelaine - 1kg
Bretonica - 2kg
Vicky - 2,5 kg 1/2

Asa slabim in noul an, 2009
Ianuarie
Vicky - 66kg -1kg
Bretonica - 93kg -0,5kg 1/2
Delphinas - 93kg -2kg
Dulcetica - 59kg -1,5 kg 1/2
Soanso64 - 4kg
AncaMari - 61kg - 4kg

Februarie

Nume..................H...........GI......GT.........DI...........W1.......W2........W3......W4

Bretonica...........1.70......95.2.....80......5.01.09......93,5.........92.......92.....xx.x

Delphinas...........1.70.......95.......80.....12.01.09.....90,5.......91........91.5.....xx.x

Vicky.................1.74........67......62......5.01.09........66........66.......66.....xx.x

Soanso..............1.68........68......60......6.01.09.......64.........63..........63......xx.x

Dulcetica............1.58......60.5.....48.....18.01.09.....59,5.......59,5......59,5......xx.x

RazaDeSoare.....1.78.......65.......55.....22.01.09......60........58.........58.....xx.x

Ancamari...........1.60......65.0......57.....11.01.09.....60,7......60,7......59,4......xx.x

IoanaRadu.........x.xx......xx.x.....xx.....21.01.09.....xx.x......xx.x.....xx.x......xx.x

Anca.b...............1,70.......82.......75......9.02.09.......80........79........xx.x......xx.x

Trischa..............1,68......73,5......65.....16.02.09......74........xx..........xx.......xx


Legenda
o - pt fiecare kg dat jos
un - pt fiecare kg pus
- pt mentinere

ZILELE IN CARE NOI , SI SI NE SPUNEM IN

23.01.1982 - Max, sotu de Delphinas
24.01.1973 - Trischa
18.02.1977 - Ancamari
14.04 - Sotu de RazaDeSoare
8.07 - RazaDeSoare
13.10.1982 - Delphinas


poze, Just Me
ambitioasa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

va poftesc la capitol nou...
sa auzim numai vesti bune...
la cat mai putine kg date jos.


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Delphinas, multumim de capitol nou.


http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna...mie mi se par mult prea dur regimul asta si cred ca ar mere la cele car vor sa dea kg mai putine...eu mi-am propus sa incerc dieta disociata in 90 de zile:
Dieta de mai jos a fost creata de medici de sport din America. Nu reprezinta nici un pericol, chiar si medicii homeopati il recomanda. Rezultatul este pierderea in greutate de 15-20 kg in 90 zile, precum si scaderea tensiunii arteriale. Pe langa pierderea surplusuli de greutate, dieta modifica metabolismul, prin care se garanteaza ca kg pierdute nu se iau inapoi. Daca se doreste o pierdere in greutate mai mica, dieta poate fi oprita inainte de scurgerea celor 90 zile, dar in acest caz nu se petrece schimbarea mai sus amintita.

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta #8211; 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi #8230;) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului

de fapt o sa o incep cand o sa imi vina cartea http://www.rina90.ro/ro/homepage
pana atunci incerc sa pap ceva ce nu ingrasa si putin,de ex azi am papat 1 mar,3 felii de paine de secara prajita cu branza tofu amestecata cu ardei gras si un pic de iaurt degresat 0,1% grasime.

am 1,68 si 88kg.
astept pareri.


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

pare ok regimu...dar eu ma stiu si imi stiu limitele si nu pot sa beau o zi apa mai ales dupa ziua de fructe.
e imposibil sa nu te simti slabita in acea zi si sa nu simti ca iti fuge pamantu de sub picioare, cel putin pana cand te obisnuiesti. este imposibil. daca un dr imi spune mie asta, eu fac ce vreau el. stau si in cap.
o zi numai apa dupa 1 zi de fructe...e prea mult pt mine.


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

...AM VENIT.....BUN GASIT LA FETIZE...eu sigur maine v-oi avea surpriza la cintar..ca ultimele zile am fost...nu am rezistat ispitelor ce sa-i faci..dar lasa ca o sa-mi revin...tot-ul mi se trage de la hormoni..isi cam fac de cap am impresia..maine cum reusesc am sa intru la raport...daca nu ma vedetzi sa nu va speriati ca am sa intru pe seara SIGUR!!!...VA PUP DULCE...shi te mai veau delphinusu meu scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

delphinusu meu scump...vezi ca am o surpriza pentru tine...citeste sub idu meu si vezi ce am mai adaugat de dragul tau......
te iubesc shi te mai veau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Buna dimineata si o de la mine!
Breto, si eu la fel de , ieri am zis sa mananc oua si am ajuns la omleta cu de toate, si ca orice lucru interzis, a fost taaaare bun.
Eu am nevoie sa dau max. 6 kg. jos, asa ca dieta de 90 de zile nu-i de mine, am 66 kg la 1.74. Si din cauza ca nu fac sport, daca slabesc atarna pielea pe mine, se lasa sanii si arat ca o sperietoare (cu talie, ce-i drept). In tinerete aveam 52 kg...
fetele ambitioase, si spor la slabit.


http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

mimushel...mimushel foarte fremos...da te pup oleaca sau mai multicel asa
SHI TE MAI VEAU!!!
vicky multumim de
eu am reusit sa dau jos doar 500 de gr...dar tot e ceva...
eu sunt cu rusii la purtator si mi-e tare greu sa tin intr-u totu disocierea.
oricum va doresc o zi buna si spor la slabit.


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas

mimushel...mimushel foarte fremos...da te pup oleaca sau mai multicel asa
SHI TE MAI VEAU!!!
vicky multumim de
eu am reusit sa dau jos doar 500 de gr...dar tot e ceva...
eu sunt cu rusii la purtator si mi-e tare greu sa tin intr-u totu disocierea.
oricum va doresc o zi buna si spor la slabit.


poze, Just Me
ambitioasa



....... ..eu am ramas tot la 93...vicky hai ca tu esti slaba ...delphinus SHI TE MAI VEAU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Buna dimineata la mimushele. Am intrat sa va salut si sa va am pregatit si o, ca tot ma trezesc cu noaptea-n cap.
Breto, slaba cu fundul mare, aia sunt eu. Desi sotul ma implora sa nu slabesc, ca ma place asa cum sunt. Dar nu vreau sa ajung ca socrela, care bate lejer peste 100 kg. Acum ceva timp avea 105, si la cum si ce mananca, o sa ajunga la 200. Am si eu antecedente in familie, maica-mea si sora-mea, care, din cauza problemelor cu tiroida, s-au ingrasat tare de tot. Asa ca, trebuie sa am grija de mine.
Ieri am baut o cafea cu 2 biscuiti (la asta nu renunt), am papat pe la 11 o omleta si asta a fost tot, ca aseara am avut treaba prin oras si n-am mai mancat. Azi pap cartof fiert.
Sa aveti o zi buna!


http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput