hipospadias(9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eramyse spune:

Buna mamici si pitici
Am ajuns in sfarsit la control.Drumul de la Valcea la Buc a fost destul de usor pt bb cu exceptia faptului ca aproape de finis a inceput sa dea saracul la boboci in toata regula (mama soacra a inteles cum ca i-as fi spus sa-i dea un iaurt sa manance si apoi tinete!!!!!!!).Eu la volan pe nu stiu ce bulevard al capitalei, cu un ochi la drum ,altul la bebe in spate,aglomeratie mare, loc de stationare ioc, sotul in dreapta langa mine nu stia nici el ce sa faca, iar soacra cu bb in brate era atat de speriata ca nu mai reactiona la ce ii spuneam eu sa faca!!!
Dar in fine ,am ajuns printr-o cunostiinta a unei colege de servici a sotului la control la Dr.LAURA TOPOR luni dimineata dupa raportul de garda.Am intrat imediat la dansa (desi mai erau persoane care asteptau).
Ne-a spus ca are hs penian, ne-a facut si un desen pe care ne-a explicat cum arata putza acum si ce tb sa faca,ne-a estimat una ,maxim doua operatii.Lunar tb sa-i recoltam ex sumar de urina si urocultura, sa-i facem o echografie si sa revenim la 10luni la control cand probabil il si va opera.A mai spus ca ne-ar fi chemat mai des la control ,dar avand in vedere distanta..........!!!
Dar ne-a dat nr dansei de telefon si a spus ca pt orice problema sa o sunam.
Ne-a recomandat PREGNYL sau PREDALON de 500ui sau orice alta concentratie gasim -12 fiole pe care mi-a spus ca Andy il va face dupa operatie si nu inainte.
Cand ne-a intrebat daca avem si alte intrebari ,am fost asa de nu stiu cum ca nu mi-a venit in minte nimic.
Acum dupa ce am inceput sa citesc topicul de la infiintare imi dau seama ce bun ar fi fost "chestionarul la purtator".

Si acum intrebari pt voi, mamicile cu experienta:
-ati auzit ceva despre d-na dr cat ati fost internate?
-prin alte judete se gaseste pregnyl, ca in valcea nu?si ce parere aveti de faptul ca mi-a recomandat doar dupa op ?
-stiti daca exista vreun dispozitiv special de recoltat urina la copii asa mici( apropo Roxana bb e nascut pe 24.07.2008 cu hs penian)
-legat de cauza hs sa stiti ca si eu am luat cand eram insarcinata in 2 luni, la indicatia ginecologului, DUPHASTON 1cp/zi 20 de zile(contine didrogesteron si este tot un derivat de progesteron) iar soacra mea a facut tratament tot timpul sarcini pt a reusi sa-l faca pe sotul meu(cu ce nu stiu sa spun)

Va las ca v-am scris un pomelnic de mie sa nu vi se ia citindul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eramyse spune:

revin cu un detaliu:dr.laura topor de la sp. grigore alexandrescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eramyse, eu nu am auzit de aceasta dr.

Cred ca ar fi bine de trecut pe lista intrebarilor in fata si cele propuse de Margine...ceva de genul...cate operatii de hipospadias faceti intr-o saptamana si care este rata de esecuri... Eu ma interesasem de asta, pe dr. Basca spre exemplu nu aveti de ce-l intreba, pentru ca la noi in tara face cele mai multe operatii de hipospadias pe saptamana... iar despre rata de esecuri...nu cred ca la noi o calculeaza cineva, dar ar fi interesant de vazut cum se apreciaza doctorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eramyse, nu stiu, n-am auzit de dr. Laura Topor, eu stiu de dr. Laura Niculescu....o fi vorba de aceiasi persoana si un nume sa fie cel de fata, iar altul cel luat dupa sot....nu stiu, habar n-am. Cum arata? Daca-i vorba de aceiasi persoana...mie mi-a placut f mult de dansa, foarte cumsecade.

Nu stie nimeni daca e dr. Basca luni, pe 23, la policlinica spitalului? Mai e cineva care vrea sa mearga ?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia13 spune:

buna ziua, sunt mamica unui baietel de 1 an si 4 luni cu hipospadias penian, ne-am hotarat sa-l operam la doctorul Voinescu Valentin.As vrea sa stiu si eu cine si-a mai operat baietelul cu dr.Voinescu si cum a fost operatia. Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am uitat sa spun: Pregnyl nu se gaseste, si nu se gaseste de multicel. Celalalt...Predalon...nu stiu nimic de el. Si din ce stiu eu, Pregnylul se da inaintea operatiei tocmai ca sa ...mareasca "obiectul", sa se poata lucra mai usor in operatie. Dupa operatie nu prea-i vad sensul, dar parca si dr. Basca a dat lui Iannis, baietelul Samei si inainte si dupa operatie( si iar, sper sa nu ma insel, dar i l-a dat din cauza curburii, sa vada cum evolueaza). Nu stiu, nu-s doctor, cauta si tu pe net si vezi ce scrie.

Exista la farmacie niste recipiente( pungute) speciale ptr bebei, ptr baieti si ptr fetite. Vezi sa ceri ptr baiat, ca cele ptr baieti au gaura aia mai mica, pe cand cele ptr fetite o au mai mare. Te vei chinui putin pana i-l vei pune, eventual ia mai multe, daca strici unul sa ai cu ce-l inlocui. Noua ne daduse din ala ptr fetite, m-am prins eu pana la urma cum sa-l pun( chit ca nu pricepeam de ce are gaura aia asa mare), dar a fost chin pana l-am dezlipit, ca are un adeziv si eu i-l prinsesem de ...oute

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Laura, acum am vazut mesajul tau. La dr. Voinescu nu a operat nimeni copilul, vorbesc de cele de pe forum, care le stim noi, e o singura mamica- Corina- care a fost la consultatii la d-nul dr. Voinescu, dar copilul nu este operat. Poate ne citeste si-ti va raspunde chiar ea.

Apropo, Corina, pe unde esti, mai baga si aici un ochi.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna,
ma bucur ca margine ne-a impartasit din tehnica de lucru a dr hadidi. m-am mai linistit cand am vazut ca nici el nu merge pe o singura operatie si mi se pare f interesant punctul lui de vedere, de ce face 2 si nu 1. pe de alta parte, la o singura operatie scapa bebeii de chin si de statul in spital. offffffff, e greu oricum. noi am vrea sa ne internam luni 23 mart pt operatie. acum bebe este bine, sper sa fie toata sapt asa. intrucat de dr basca nu am reusit sa dam cand am fost la control o sa mergem pe mana dr balanescu.

eramyse, de ce trebuie sa i se faca sumarul de urina si urocultura? asa ati facut si voi celelalte mamici? aveti idee, daca dimineata i se fac analizele il opereaza in aceeasi zi? si dupa ce i se ia sange am voie sa-i dau sa bea macar ceai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eramyse spune:

Multumesc mamici pt. raspunsuri.
Theoood-na dr.a spus despre copii cu hs ca sunt predispusi la infectii urinare si de aceea tb recoltata urina.
Cred ca l-ar opera pe Claudiu in aceeasi zi in care ii recolteaza analize numai daca rezultatul acestora ar fi gata inainte de a intra in sala de operatie, pt ca nu pot sa opereze pe cineva fara a sti acest lucru.Iar cu ceaiul dupa recoltare depinde tot daca il opereaza sau nu in acea zi.
Roxanadr Topor este (incerc sa-mi aduc aminte ca sincer nu prea am fost atenta la cum arata)inaltuta,slabuta,satena , cu parul cam pana la umeri (PARCA)si are in jur de 40 de ani.Persoana care mi-a recomandat-o a spus ca e f. de treaba, sufletista, poti sa stai de vorba cu ea si ca toti cei pe care i-a dus la dansa au fost f multumiti din toate pdvd.
Pungutele acelea speciale nu au pe la farmaciile la care am intrebat ,dar o sa merg la un centru tehnico-medical si sper sa gasesc.
Predalon-ul probabil face parte din aceeasi clasa de medicamente cu Pregnyl- ul.Undeva stiu ca am citit ca aceste injectii ar duce la cresterea preputului si ma gandesc ca poate dr. considera ca ce are Andy nu e de ajuns pt cosmetizare.Dar la urmatorul control o sa-mi fac o lista cu toate nelamuririle si o sa le dezbat cu dr. .

Mama lui Andy(ce fura inima oricui)!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu este neaparat sa-i faceti sumar de urina, daca ar fi avut probleme cu infectiile urinare apareau deja.

Tehoo, in ziua operatiei nu ai voie sa-i dai nici apa macar pana dupa operatie.

Lucia sa-ti traiasca baiatul. Ati fost la consult la dr. Voinescu? Am auzit numai de bine de dumnealui.

Mergi la inceput