Aerobicul in sarcina

Aerobicul in sarcina | Autor: alina_cor

Link direct la acest mesaj

Domnule doctor, ma numesc Alina, am 28 de ani si sunt insarcinata in 5 saptamani. Profesia mea este instructor aerobic si antrenor personal. Mentionez ca de la 4 ani am facut sport de performanta - gimnastica, aerobic si in final fitness, asa ca eu nu cunosc o alta stare decat foarte activa. Doctorul care m-a consultat si mi-a stabilit perioada sarcinii mi-a recomandat efort moderat, fara sarituri, ceea ce stiu ca sunt sfaturi generale.

As dori sa va intreb, care ar fi frecventa cardiaca maxima la care pot ajunge in timpul predarii claselor de aerobic? Care este durata efortului pe care il pot sustine in conditii de siguranta pentru fat? Exercitiile interzise in sala de fitness le cunosc; dar genuflexiunile executate pana la 90 grade, fandarile, pot fi efectuate in aceasta perioada? Mentionez ca la ultima clasa de aerobic frecventa mea cardiaca a crescut pana la 85% din Frecventa cardiaca maximala (Max HR) in timpul acestor exercitii. Si, o ultima intrebare, ce parere aveti despre ciclismul facut in sala de aerobic, cunoscut si sub numele de cycling sau spinning?

Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi excelenta!

Alina