Trombofilia - o problema ignorata (2)

Trombofilia - o problema ignorata (2) | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Boldi, ma bucr tare ca faci eco la dr POP. Este un ADEVARAT profesionist. Dr Anca stiu ca trimite la Fundeni....

te-am intrebat de eco, pt ca Dr POP, ca si dr Iosup, incep numaratoarea gradelor placentei de la 1, nu de la 0, ca alti dr ( ambii au acelasi sistem, aparatele calibrate la fel, au lucrat impreuna). Asa ca linisteste-te, asta e sistemul dr POp cu gradele placentei, eu aveam la dr Iosup la sarcina trecuta gr 2 la 14 saptamani, iar la sarcina asta la 16 saptamani. Asa ca stai linistita cu placenta, urmareste restul. Asteptam vesti, numai bine.

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeamiss spune:

si eu m-am speriat din cauza gr de imbatranire al placentei!la eco lunar la giulesti dr mi-a zis ca am gr 2!la morfo la albu la 23 sapt aveam gr 0!acum cnd am fst la control,la eco mi-a iesit tot gr 2!incredere am in dr albu!cel de la giulesti lasa de dorit,pt ca mi-a zis multe lucruri pana acum kre nu au fst adev!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Marynik, nu am facut nimic pana acum in ceea ce priveste Clexanul. Am fost sa imi fac analizele la Fundeni, dar dr Uscatescu nu este. Oricum, din analize, asistenta d-na Viorica a zis ca nu am pb de trombofilie grave. Pb e ca pe 7 ian am avut o sangerare maronie, asa ca oricum nu puteam incepe Clexanul. Am vb pe mail cu d-na Dr Uscatescu si dansa mi-a spus sa iau deocamdata 2 g de vit C pe zi, iar pe 19 cand vine ea sa imi mai faca ceva investigatii. Sper ca embrionul meu sa reziste pana atunci.

Tu ce pb ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Citat:
citat din mesajul lui almiona

Marynik, nu am facut nimic pana acum in ceea ce priveste Clexanul. Am fost sa imi fac analizele la Fundeni, dar dr Uscatescu nu este. Oricum, din analize, asistenta d-na Viorica a zis ca nu am pb de trombofilie grave. Pb e ca pe 7 ian am avut o sangerare maronie, asa ca oricum nu puteam incepe Clexanul. Am vb pe mail cu d-na Dr Uscatescu si dansa mi-a spus sa iau deocamdata 2 g de vit C pe zi, iar pe 19 cand vine ea sa imi mai faca ceva investigatii. Sper ca embrionul meu sa reziste pana atunci.

Tu ce pb ai?


Eu am la activ 3 av spontane , f devreme , intre 5 si 6 sapt , ultimul in decem 2008
Am facut analizele si la Fundeni si la Coltea , la Fundeni le am facut de vreo 5 ori , de fiecare data a iesit Lupus Anticoagulant pozitiv , la Coltea au iesit toate bune
Dr Uscatescu mi a dat ca trat ,vit C de 1g 1/zi , vit E 1 pastila 10zile/luna si Aspenter 1/zi .Din pacate eu sunt alergica la aspirina , asa ca aspenterul nu il iau si dr Uscatescu a spus ca nu are un alt inlocuitor sa mi dea , drept urmare cand o sa am test pozitiv mi a zis ca o sa incep sa fac Clexane .Asa mi a spus si ginecologul
In decem cand am ramas , am luat doar vit C si duphaston iar la cateva zile de la testul poz am pierdut sarcina
Acum nu stiu daca intradevar pierd sarcinile din cauza probl de coagulare sau pur si simplu a fost de fiecare data ceva genetic....
Si sunt in dilema ca si tine , sa fac sau nu Clexanul ??

La tine ce analize au iesit prost ?
Uscatescu nu ti a zis sa iei aspenter ?
La ginecolog ai mai fost , de fapt , ce dr iti urmareste sarcina ?

Activeaza ti si tu PM , ca as vrea sa vb mai multe cu tine
Numai bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui marynik

Citat:
citat din mesajul lui almiona

Marynik, nu am facut nimic pana acum in ceea ce priveste Clexanul. Am fost sa imi fac analizele la Fundeni, dar dr Uscatescu nu este. Oricum, din analize, asistenta d-na Viorica a zis ca nu am pb de trombofilie grave. Pb e ca pe 7 ian am avut o sangerare maronie, asa ca oricum nu puteam incepe Clexanul. Am vb pe mail cu d-na Dr Uscatescu si dansa mi-a spus sa iau deocamdata 2 g de vit C pe zi, iar pe 19 cand vine ea sa imi mai faca ceva investigatii. Sper ca embrionul meu sa reziste pana atunci.

Tu ce pb ai?

Ti-am trimis PM

Eu am la activ 3 av spontane , f devreme , intre 5 si 6 sapt , ultimul in decem 2008
Am facut analizele si la Fundeni si la Coltea , la Fundeni le am facut de vreo 5 ori , de fiecare data a iesit Lupus Anticoagulant pozitiv , la Coltea au iesit toate bune
Dr Uscatescu mi a dat ca trat ,vit C de 1g 1/zi , vit E 1 pastila 10zile/luna si Aspenter 1/zi .Din pacate eu sunt alergica la aspirina , asa ca aspenterul nu il iau si dr Uscatescu a spus ca nu are un alt inlocuitor sa mi dea , drept urmare cand o sa am test pozitiv mi a zis ca o sa incep sa fac Clexane .Asa mi a spus si ginecologul
In decem cand am ramas , am luat doar vit C si duphaston iar la cateva zile de la testul poz am pierdut sarcina
Acum nu stiu daca intradevar pierd sarcinile din cauza probl de coagulare sau pur si simplu a fost de fiecare data ceva genetic....
Si sunt in dilema ca si tine , sa fac sau nu Clexanul ??

La tine ce analize au iesit prost ?
Uscatescu nu ti a zis sa iei aspenter ?
La ginecolog ai mai fost , de fapt , ce dr iti urmareste sarcina ?

Activeaza ti si tu PM , ca as vrea sa vb mai multe cu tine
Numai bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

Buna,

Asa cum am promis revin cu vesti...azi am facut ecografie la dr Pop
si suntem bine dupa spusele doctorului....placenta are grad 2-3 la 22 de saptamani ...Eseea,tu ce grad aveai la 22 de saptamani?
Peste trei saptamani merg din nou la ecografie pt ca vrea sa ma monitorizeze mai des...luni dimineata merg la Fundeni ca se intoarce d-na doctor Uscatescu.

Almiona, de la inceputul sarcinii si pana in saptamana 12 am tot sangerat o maroneala asa ca si tine...sangeram de ex 3-4 zile dupa care se oprea o saptamana ,apoi iarasi sangeram si tot asa...eram disperata sa nu pierd sarcina...eu am luat intravaginal utrogestan 4 ovule pe zi ,vitamina C si Bio Magneziu(nu MG B6)... sa stii ca eu am oprit clexanul si aspirina o saptamana la sugestia d-nei dr Uscatescu si tot nu s-a oprit sangerarea...asa ca eu cred ca alta e cauza sangerarii,cauza pe care numai medicul ginecolog o poate stii...eu ti-am impartasit experienta mea pt ca seamana mult cu ce ti se intampla tie acum.
Ai grija de tine sa te odihnesti si fara sex in perioada asta,nu glumesc ...e ft important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Daca analiza Factorul V Lieden este pozitiva , este cauza de sarcini oprite din evolutie ? Care dintre voi are pozitiva analiza asta , si ce tratament vi s-a dat , in sarcina ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui boldi

Buna,

Asa cum am promis revin cu vesti...azi am facut ecografie la dr Pop
si suntem bine dupa spusele doctorului....placenta are grad 2-3 la 22 de saptamani ...Eseea,tu ce grad aveai la 22 de saptamani?
Peste trei saptamani merg din nou la ecografie pt ca vrea sa ma monitorizeze mai des...luni dimineata merg la Fundeni ca se intoarce d-na doctor Uscatescu.



felicitari pt vestile bune!!

eu am facut eco de 22 de saptamani la dr Iosup, iar peste o saptamana ( deci la 23 de saptamani) am fost si la dr Pop. la ambii placenta era grupa a II a, la Iosup grad de maturitate 2, la Pop 2-3. Deci ca la tine, exact ce-ti spuneam de masuratorile lor.... Stai linistita.

Mami de fetita si de baietel 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Sanatate multaaaaaaaaaaaa tuturor fetelor! Sa va ajute dumnezeu sa va indepliniti visul si sa duceti cu bine sarcinile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui boldi

Buna,

Asa cum am promis revin cu vesti...azi am facut ecografie la dr Pop
si suntem bine dupa spusele doctorului....placenta are grad 2-3 la 22 de saptamani ...Eseea,tu ce grad aveai la 22 de saptamani?
Peste trei saptamani merg din nou la ecografie pt ca vrea sa ma monitorizeze mai des...luni dimineata merg la Fundeni ca se intoarce d-na doctor Uscatescu.

Almiona, de la inceputul sarcinii si pana in saptamana 12 am tot sangerat o maroneala asa ca si tine...sangeram de ex 3-4 zile dupa care se oprea o saptamana ,apoi iarasi sangeram si tot asa...eram disperata sa nu pierd sarcina...eu am luat intravaginal utrogestan 4 ovule pe zi ,vitamina C si Bio Magneziu(nu MG B6)... sa stii ca eu am oprit clexanul si aspirina o saptamana la sugestia d-nei dr Uscatescu si tot nu s-a oprit sangerarea...asa ca eu cred ca alta e cauza sangerarii,cauza pe care numai medicul ginecolog o poate stii...eu ti-am impartasit experienta mea pt ca seamana mult cu ce ti se intampla tie acum.
Ai grija de tine sa te odihnesti si fara sex in perioada asta,nu glumesc ...e ft important.


Iti multumesc mult ca mi-ai impartasit din experienta ta. Din fericire de la inceputul saptamanii asteia nu am mai sangerat. Poate m-a ajutat si vit C pe care am luat-o si de alaltaieri am inceput sa fac fraxiparine, o zi da si una nu. Sper sa fie bine pana la urma sarcina asta. In ceea ce priveste sexul... n-am mai vazut asa ceva dinainte sa aflu ca sunt insarcinata. Imi e si frica sa nu am vreun vis erotic pt ca sa nu imi provoace vreo contractie. Sau poate contractiile pe timpul noptii or genera visele erotice, nici nu stiu...

Sper sa auzim numai de bine de la toate!

Mergi la inceput