Cat de tare doare...?

Cat de tare doare...? | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Doamnelor,
M-ar ajuta tare mult sa adun niste informatii care insa vor rascoli amintiri dureroase in memoria unora dintre voi.
Mama a fost diagnosticata acum o luna cu cancer de colon. Mai are cateva luni, 6 atunci, intre timp au mai ramas 5. A fost taiat colonul si i s-a facut un anus contra naturii.
Acum tratez problema administrative, pentru ca medicamente, leacuri sau orice altceva nu mai functioneaza. Nu mi-am pierdut neaparat speranta, eu sunt un om extreme de optimist si de pozitiv, dar simt ca in cazul ei, asta a fost.
Ea oricum are moralul pe minus din cauza interventiei de scurtare a colonului, asa ca nu pot sa spun ca are psihicul puternic si se va remonta. Nu e cazul.
Ce as vrea sa stiu de la voi, daca ati auzit sau din pacate ati trecut prin asta… Doare la final? Adica o sa sufere cumplit in momentele de dinainte de moarte? Cat de repede se duce? Cum se moare? Intra in coma? Sau cum?
Iertati-mi intrebarile imbecile poate, darn u am pe cine sa intreb. Medicul nu-mi spune direct, imi explica cu termini medicali.
Eu vreau sa stiu cat se poate de onest la ce sa ma astept. Pentru ca trebuie sa o protejez cat pot pe bunica, sa nu moara si ea o data cu mama, care e copilul ei. Si pentru ca vreau sa stiu daca trebuie sa ma zbat sa fac rost de morfina sau de alte chestii de genul asta.

Va multumesc anticipat si iertati-ma daca stric bucuria acestui forum despre copii cu intrebarile mele despre moarte. Dar eu doar aici pot sa intreb, acasa trebuie sa fiu cea mai puternica si sa sustin disperarea celorlalti. Si daca deschid gura sa intreb chestii din astea, e jale.
Si daca nu e bine pus subiectul, rog moderatorii sa-l mute unde cred ei de cuviinta.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

E groaznic!Cand a murit mama mea am gandit"bine macar ca nu mai sufera".Petrece cu ea cat poti de mult,minte-o frumos si bucura-te ca mai ai acest rastimp sa fii alaturi de ea.
Imi pare rau ca primul raspuns a venit ca un bolovan,insa va fi greu.
nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Off da..era mai bine sa scrii la Clinica virtuala dar probabil acolo se va muta subiectul tau. Acum 2 ani aproape am pierdut si noi pe cumnatul nostru de foarte tanar de cancer de colon.A fost depistat in martie a facut vreo 3 operatii cred inclusiv anus contra naturii...si a mai trait pana in iunie anul urmator. A slabit f. mult inainte sa moara arata ca un schelet , a stat ultima per. mai mult in pat caci nu se mai ridica,da...i s-a prescris morfina ( avea o denimire dar nu mai retin cum...parca Tramadol...se poate sa gresesc).Oricum in ultima seara ne-a luat pe toti la rand a vorbit cu toti la tel. cu orele( de la morfina) si dimineata a murit( stop cardiorespirator)f. usor. Avea metastaza si la ficat iar cand au descoperit era deja stadiul 2-3.
Da avea dureri dar saracul nu se vaita cred ca se prefacea si ca nu stie...caci in fata nu i s-a spus.Da trebuie sa fii alaturi de ea...dar sa nu o sufoci oricum sunt f. irascibili( boala si durerea ii face asa).
Iti doresc multa putere este foarte greu.este un subiect la clinica virtuala unde nu am mai intrat de mult ca e prea dureros: remedii pt. metastaze.Acolo o sa gasesti multa durere si multe raspunsuri.Dar fiecare om e unic iar moartea nu stii cum vine in ce mod.
Off sper ca te-am mai lamurit un pic!Imi pare rau de aceste mesaj f. trist!
Multa -multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Eleni draga, imi pare rau ca nu pot raspunde la intrebarile tale, dar vroiam sa iti spun ca imi pare farte rau ca treceti tu si mama ta prin sa ceva. E o boala ce loveste fara mila.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare tare rau ca treceti prin asta.
Eu mi-am pierdut nasa de botez (cancer la coloana, a fost extraordinar de dureros pt ea) si Mama (cancer la pancreas, insa au urmat alte complicatii neuro si s-a stins fara sa realizeze durerile).



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Draga Eleni, speram ca numarul persoanelor care se confrunta cu atare situatii in familia lor sa se imputineze... dar...
Imi pare rau ca te confrunti si tu cu aceasta problema... este cumplit de dureros sa-ti vezi mama suferind si mai ales de asa boala.

Ce pot sa-ti spun, vad ca ai o atitudine buna, esti optimista, insa te pregatesti si pentru ce este mai rau. Asa am facut si eu, sau cel putin am incercat... Nu am mai vrut sa privesc inapoi si sa evaluez cat de bine m-am descurcat, pentru ca evident nu are nici un rost.

Am sperat pana in ultima clipa ca Dumnezeu sa faca o minune pentru mama si sa se remedieze situatia... nu indrazneam sa cred intr-o insanatosire.

In ultima luna, mamei i s-a administrat tramadol (da, ai retinut bine denumirea medicamentului), care contine o usoara doza de morfina. Daca tramadolul nu-si mai face efectul, i se va prescrie morfina injectabila, pentru ambele se elibereaza reteta de la medic.

Durerile se atenueaza cu tramadol, asa incat bolnavii nu le constientizeaza, insa ele exista... Cand s-a produs nenorocirea propriu-zisa, mama dormea, s-a dus in somn, asa cum si-a dorit fara sa se chinuie. Macar dorinta asta i-a fost ascultata.

Eleni, sa fii in continuare tare, sa te rogi pentru mama ta, atat pentru remedierea situatiei ei, iar daca asta este voia lui Dumnezeu, roaga-L ca macar atunci cand se va duce la El, sa-i fie usor.

Daca vrei, intra si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130911&whichpage=2, este subiectul denumit "Remedii pentru metastaze", unde cei care au parinti sau rude bolnave de aceasta boala, schimba pareri si se sustin reciproc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Elena, imi pare tare rau sa aud asa vesti
Te imbratisez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Poti incerca sa iei legatura cu un centru de ingrijiri paliative, ei au experienta cea mai mare in ingrijirea bolnavului terminal. Probabil fac vizite la domiciliu, au si psiholog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc mult.
Am intrat la subiectul acela Remedii pentru metastaze, imi e de folos. Probabil ca voi continua acolo ca sa nu fac 100 de subiecte.
Cumva ma astept sa o doara. Dar medicul a zis ca depinde de fiecare om, asa cum ati spus si voi. Vreau insa sa evit sa constientizeze durerea. Nu mai am altceva de incercat decat asta, sa imi fac stoc de Tramadol si sa vedem ce va urma.
Ma consolez cu gandul ca mama e totusi in varsta are 58 de ani, e in cursul natural al lucrurilor sa se termine. Nu asa insa, nu vreau sa sufere.
E mult mai crunt pentru cei care pierd pe cineva tinar cum e Danyalo sau chiar copilul...asta e singura modalitate in care ma consolez.
Dar mi-e groaza ca mamaie se va duce probabiol o data cu mama.

Va multumesc inca o data pentru ajutor si pentru sustinere. Sanatate si liniste va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

COLONUL SE REFACE printr-o operatie de inlocuire a partii lipsa (taiate)-daca a fost cazul la mama ta. Intereseaza-te. Am 2 colegi de serviciu care au scapat. Si asta DUPA chimio.


*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput