Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Infectiile transmise de mama - bebelusului

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Infectiile transmise de mama - bebelusului

In uter, bebelusul creste intr-un mediu steril, dar imediat ce se rup membranele amniotice ale mamei cand i se rupe apa microbii intra in acest mediu si bebelusul este expus pentru prima data la bacterii si la virusi. Bacteriile si virusii trec de la mama la copil in timpul nasterii si in primele saptamani de viata. www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1651" target="_blank">Multe dintre ele sunt inofensive, dar altele pot provoca boli grave si chiar moartea.

Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
artis
artis

5 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiartis Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc
Mergi la inceput
ClaudiaH
ClaudiaH

1382 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ClaudiaH un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna ziua!

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

Multumesc!

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

natalia_nica

870 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinatalia_nica Adauga semn de carte la raspuns Trimite natalia_nica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui artis

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc

Suna-ti dr si spune-i din nou despre aceste contractii. Am o pietena care tot asa avea contractii f dese pe timpul sarcinii si se pare ca nu e bine... Nu vreau sa-mi mai dau cu parerea dar ar fi bine sa intrebi din nou dr spunandu-i exact ce probleme ai... Sanatate!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)
Mergi la inceput
serioussam
serioussam

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite serioussam un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Am o prietena care se teme sa ramana insarcinata din cauza ca sufera de toxoplasmoza congenitala mostenita din burtica mamei si cineva i-a spus ca riscurile unei sarcini sunt mari. Eu am tot cautat pe net si citit despre insa n-am gasit nimic despre subiect. Are cineva mai multe cunostinte pe tema?

ClaudiaH, desi nu o pot ajuta cu vreun sfat pe prietena ta, totusi si eu ma confrunt cu toxoplasmoza congenitala, mai bine zis fiul meu se confrunta. Baiatului meu i-a fost grav afectata vederea ochiului stang din cauza toxoplasmozei. Ii multumim lui Dumnezeu ca ochiul drept e sanatos, ca altfel ar fi fost crunt.
Dorinta mea ar fi sa ma pui in legatura cu prietena ta, daca si ea accepta, nu am mai cunoscut pana acum alte persoane afectate de toxoplamoza, copii sau adulti, si as dori sa schimb impresii, sfaturi, informatii.
Am observat ca esti din Germania, eu germana nu o cunosc, dar pot comunica in engleza si franceza, pe langa romana, fireste.
Am incercat sa-ti trimit adresa mea de mail pe PM dar nu accepti astfel de mesaje si eu nu mi-as scrie adresa chiar asa, public. Imi poti trimite tu insa un PM daca doresti.
Mergi la inceput

alayna

1405 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialayna Adauga semn de carte la raspuns Trimite alayna un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am primit analizele la sange (insarcinata 8 saptamani) si mi-a iesit Cytomegalie pozitiv 1.7 IU/ ml
Ce inseama? Este periculos?Cica este posibil ca bebelusul sa se nasca cu craniul(capul) mai mic .Pe internet nu am gasit informatii .
Sunt ingrijorata ,ce sa fac ??

:)

Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com