Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap42

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor!
Pusichet i-mi pare rau ca treci prin asa ceva si stiu cat de greu i-ti este! Ar trebui facute aceste analize si se pot face la spitalele de Stat, unde costa mult mai putin decat la clinicile private. Mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere catre un spital, la o sectie de hematologie si le pot face chiar gratuit in anumite spitale.Si nu sunt toate, mai sunt analizele virusologice, care se fac mai mult la clinicile private. Daca vrei i-ti dau si listuta respectiva.

Lucialu draga multumesc pentru apreciere, insa nu-mi apartin meritele. Am primit si eu la randul meu listuta de la fetele care au mai pierdut sarcini. Eu doar am impartit-o in doua liste separate: una de imunologie si hematologie care se poate face in spital si una de analize virusologice, pe care oricum le facem toate fetele de la FIV. Asa ca liste mai am, doar sa ma intrebati! Pupici burticii tale in crestere!
Magdita si eu i-ti trimit si din partea mea si a finutzei mele dragi!
Mada23

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

beatrice, eu am avut o tuse care se declansa in perioada rece timp de 3 ani, am facut toate tratamentele posibil, inclusiv antibiotice si nu am reusit sa scap de ea. ma adusese efectiv la disperare. si apoi lucia mi-a zis de Viusid. l-am luat si nu stiu cat de mult m-a ajutat in endo/aderente, insa cu siguranta m-a ajutat in privinta tusei. a fost pur si simplu miraculos. drum bun si distractie placuta
lucia, cand ne arati si noua burtica
pusichet, fa analizele si vezi unde este buba pentru ca fiecare luna este o noua incercare
eu sunt bine, insa am "buseuri" la greu, dureri de ovare mai deloc, imi prinde tare bine perioada asta si sunt foarte linistita, cel putin in privinta bebe.
pupici la fete dragi

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cristy, mersi mult pt sfaturile tale si cand incepem acupunctura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanatugs

Pusichet draga, i-mi pare rau ca nu te-a trimis nimeni sa faci analizele, pentru a depista pierderea sarcinilor. Deobicei doar dupa 2, 3 sarcini oprite in evolutie se recomanda acestea analize:
ANALIZE IMUNOLOGICE FENOTIPARE LIMFOCITARE A CELULELOR T,B SI NK
anticorpii anti ADN ds
ANTI B2GP1 IGG
ANTI B2GP1 IGM
ANTICORPI ANTI BETA 2 GLICOPROTEINA
ANTICORPI ANTI MICROZOMIALI TIROIDIENI (Anti TPO)
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGG
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGM
ANTICORPII ANTIFOSFOLIPIDICI
ANTITROMBINA III
AP
APCR V:R
APTT
CD 19+5+
CD 56+
FACTORUL II
FACTORUL V (LEIDEN)
FAN (Factori anti-nucleari)
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK
FIBRINOGEN
FR (factor reumatoid)
HEMOLEUCOGRAMA
HERPES SIMPLEX
INR
LUPUS ANTICOAGULANT
PROTEINA C
PROTEINA S
PT
R APTT
SCREENING PT TROMBOFILII




"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare


Vin cu niste corecturi si ulterior o sa vin si cu completari dar mai am ceva de lucru la lista.


ANALIZE IMUNOLOGICE FENOTIPARE LIMFOCITARE A CELULELOR T,B SI NK
anticorpii anti ADN ds
ANTI B2GP1 IGG
ANTI B2GP1 IGM astea doua inseamna exact urmatoarea:
ANTICORPI ANTI BETA 2 GLICOPROTEINA
ANTICORPI ANTI MICROZOMIALI TIROIDIENI (Anti TPO)
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGG
ANTICORPI ANTICARDIOPILINI IGM
ANTICORPII ANTIFOSFOLIPIDICI
ANTITROMBINA III
AP
APCR V:R (Leiden)
APTT
CD 19+5+
CD 56+ sunt cuprinse in prima (cu NK)
FACTORUL II = protrombina
FACTORUL V (LEIDEN) se ai cheama si APCR V:R
FAN (Factori anti-nucleari)
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK = prima
FIBRINOGEN
FR (factor reumatoid)
HEMOLEUCOGRAMA
HERPES SIMPLEX
INR
LUPUS ANTICOAGULANT
PROTEINA C
PROTEINA S
PT
R APTT
SCREENING PT TROMBOFILII este alcatuit din 5 dintre analizele de mai sus

Am facut lista asta la repezeala acum ceva timp dupa ce am pierdut a doua sarcina, intre timp am mai primit si alte analize asa ca acum lucrez la o varianta imbunatatita cu toate analizele, denumiri exacte precum si locul unde le putem face... poate chiar si in ce bani.
Va pup si revin cand termin. Ma chinui de o saptamana, dar asta pentru ca am studiat fiecare analiza in parte si vreau sa iasa si sigure si ieftine in masura in care se poate.



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

buna
as vrea sa ma ajute cineva cu regilul lui Amely
mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

saboupetruta, aici gasesti tratamente naturiste pt endometrioza: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124376&whichpage=1
In plus, ai pe prima pagina de la acest subiect o multime de informatii, inclusiv tratamentul lui Amely, la tratamente naturiste.
Bafta!

still counting: 1,2,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Crisis81si ar fi si mai util daca ar fi postata undeva pe prima pagina, sigur va fi de ajutor multor fete aflate in situatia noastra.
Poate si la "cauzele opririi din evolutie a embrionului" si aici.
Pusichet mi se pare inuman sa nu te trimita nici un medic la analize, dupa ce-ai pierdut 4 sarcini... si tocmai deaceea trebuie sa stim, ca sa prevenim atatea suferinte....


"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

pa langa faptul ca am ajuns pe pagina 3.... rushinica!!!!!
am intrat s-o fugaresc un pic pe lucia, nu mi-am permis s-o ciufulesc la odisee unde am citit nazdravaniile, am zis sa spalam lucrurile-n familie pai bine madam, tu ce-ai vrea sa simti la 10 saptamani? altceva decat greata? mai ai rabdare, nu te da cu capu de pereti, mai bine pune mana pe tel si suna-ma pt incurajari. cica sunt buna la asa ceva, nu boo? ca in ritmul asta,cand mai ai cam inca 10 saptamani pana-l simti pe bb, o iei razna...zi lu sosu sa iti traga o bataita preventiva dimineata, inainte sa plce la job. hai fii curajoasa, e normal sa-ti fie frica si sa-ti faci griji, dar cu moderatie. daca ati ajuns pana aici, eu am convingerea ca va fi bine. citeste odata cartea aia de ti-am recomandat-o
crissis nu ne mai dai vesti despre voi? am mai citit pe la adoptii, da vad ca nici acolo nu scrii prea des...ati luat atestatul?
dupa cum vedeti, ochii mei de soacra va urmaresc peste tot
despre noi....maine trebuia sa incep jobul dar mi-am concediat bona...asa ca acum caut alta pana atunci...stau cu tudorica si invat cand apuc pt examene. am picat unul pe motiv de lipsa de prezenta, am primit 4 din oficiu. cred ca ma mut la FF ca m-am enervat groaznic, pe langa faptul ca fac o scoala de kko, nici postliceala nu pot sa zic ca e, mai si pic examene la care invat ca n-am fost acolo sa sprijin gardu, cand am de la decan o aprobare sa n-am prezenta dar pe care nu da nimeni 2 bani?
deci eu n-am o perioada prea buna

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ralu ce pot sa mai spui?M-ai prins la borcanul cu "magiun" ca sa spui frumos si sa nu o iau pe urmele lui Mahmuteanca(a se descifra cu B la inceput),care compara amorul cu...tranzitul intestinal
Mde...se pare ca nu scap nici eu(de ce as fi o exceptie pana la urma? )de paranoieli gravidesti sper eu totusi...si am indraznit sa ma spovedesc acolo,ca la aspirante(adeca la noi,in familie cum bine spui)nu cred ca mai sunt nervi si pt una gravida bezmetica...plus ca vb ta,pagina 3..rusinica, credeam ca nici n-am cuiDar ai citit si finalul?ca mi-am invatat lectia?Uite acu ma sperii doar de durerile de menstra,deci cu motivAm cautat cartea si nu am dat de ea.Mai am de mers la 2 librarii mai dotate din ce stiu eu la noi.Stiu si edituranuma sa o gasesc.Despre bataie de la sos...ma mai ameninta,dar eu i-am zis asa..dai in gravi?-lasa ca nu o sa fii tot timpul gravi...-dar apoi o sa fiu lauza,dai in lauze?-pai dupa...zice el.-Pai si daca raman iara gravi?-dupa.-pai si iar o sa fiu lauzaEsti sigura Ralu ca vrei sa-mi auzi si tu deraierile on the phone?
In alta ordine de idei...mai BB meu nici nu putea veni mai bine!E tare deste(a)pt(a).S-a schimbat legea CIC-lui si ne vor coafa cei 85% mai ceva ca la saloanele de lux.Si nu numai dp asta dv e bine cum a asezat DD lucrurile...
Spui de scoala,mie dreptul mi-a mancat ficatii.Corupti,corupti,corupti.Pleci cu gandul curat,naiv ca vrei sa faci dreptate in lume si cand termini esti atat de naclait de tot ce vezi si traiesti...De-asta spun ca inca sunt traumatizata.Aia de la FF nu aveau nici o greata.Au toti niste foi matricole de te doare la fiere si fara nici un stres,parca erau invitati sa steie cu cartile pe masa si sa raspunda la intrebari gen"nu-i asa ca pamantul e rotund?"Am fost o fraiera,cu F mare.Mai ales ca din anul 3 m-am angajat si am intimpinat fix aceleasi prob cu prezenta...pe care nu o mai puteam indeplini,deh!ma intorceam si la 22 acasa,ca pt firma iti dai si viataBine ca s-au dus toate pe apa Sambetei si au trecut.Deci, nu vreau sa generalizez,dar daca ai sanse sa treci la FF, do it!Eventual fa o cercetare sa vezi daca si la voi e la fel cum era la noi.Si sunt sanse mari sa nu se fi schimbat nimic.Eu mi-am luat revansa la licenta,cand s-a vazut cine a buchisit...dar nu a compensat nervii de pana atunci nici macar pe jumate.N-as mai face scoala la Romanica veci pururi.Mai ales ce mi-am ales eu si in genere greu de recunoscut pe dincolo.Bafta si la gsit de Bona si la examenele care ti-au mai ramas de dat!Important e sa fie bine acasa si mai ales Tudor,restul...trece precum vine.Multumesc pt gandurile tale!
Ioana dar din dar se face raiul!Ai primit ceva bun,dai mai departe nu tii pt tine,lista e buna,vine si Crisis si o imbunatatesteDoamne ajuta ca deja apar tot mai multe informatii!
Cristy nu pun poze cu burtica.O sa pun cu BB numa sa-l vad ca e ok si sa fac analizele.Am si eu retinerile mele...astept sa primesc vesti bune de la dr,sa ajung in sapt 14,cand cica se reduc mult nesansele...iertare,dar asa simt,inca mi-e frica
Beatrice faci tu Ca 125,dar cu chisturile din dotare nici nu are cum sa nu iasa val mare.Asa ca incearca sa nu te depresezi cand vei vedea rez.Eu sper sa iti iasa val mai buna ca ultima oara.Pana nu te hotarasti ce faci,ca treci la BB,ca te operezi,ca ce vrei tu...cam greu de stat linistita.Cand vei fii decisa ce sa faci vei fi mai linistita sufleteste.
Si ca vb de Mahmuteanca,deh m-o mancat pe mine undeva sa vaz Blogul ei de pe Libertatea si m-am oripilat chiar si de ea,cum poate sa scrie si sa mai fie si publicata/platita pt asta?Cautam si eu barfe mici,picanterii...doamne parca e o buda turceasca din aia de prin benzinariile din tara,uitate de lume.
Ahhhh si motanul meu...a dat iar de gustul vagabondajului,vine,doarme 4 ore si mananca precum o fandosita,numai la femei ii e capul si la marcat teritorii.M-am simtit si eu binisor,plecam la cumparaturi sa facem plinul la camara,ne intoarcem pe alt drum,pe sosea principala,departe de casa,foarte departe,pe cine era sa calcam?Noi bine dispusi,linistiti ca i-am dibuit ascunzatoarea, o gradinuta perfecta,sigura...si are frate de unde alege si pe unde colinda,noooo el tre sa vaza orasul.Ne-am chinuit sa-l prindem si am zis:gata!Tzaca!Taiem fabrica de marcat,dar al meu dupa ce o inviat si s-o vazut cu odorul in regula...iar nu mai vreaSi cica ma feream sa nu-l caut sa-l gasesc afisat pe nu stiu unde(a ramas sosul cu indatorirea asta)...ei!era sa-l afisam noi sau sa fie afisat in fata noastra...
Am scriiiis un roman!Poate trecem de pag 3 macar,daca voi nu binevoiti sa scrieti deloc, va scriu eu tampenii
Va pup pe toate!O saptamana excelenta!
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Se vede ca sunt gravi?Pai mai Ralu ma iau dupe tine si zic ca tine,cand vaz si zic acum: care pagina 3 soro?Poate 3 pagini scrise de cand n-ai mai postat.Suntem la pag 15...pfffffffffiiiiiiii...Dar tot rusinica,ca prea nu se prea scrie pe aici.Gata!Ma retrag sa-mi caut botoanele,telecomanda,grierasii,sinapseleOr fi pe undeva atarnand de stringurile lui Einstein,intre spatiu si timp...of Doamne si credeam ca mai am scapare



my little sunshine

Mergi la inceput