Gravidute prin FIV (30)

Gravidute prin FIV (30) | Autor: Micky2007

Link direct la acest mesaj

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap. 5;cap.6;cap.7; cap.8; cap.9;cap.10;cap.11; cap.12; cap.13; cap.14;cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22; cap.23; cap.24; cap.25; cap.26; cap.27;cap.28;cap.29




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, DPN 12 iulie 2009, FIV-Austria -Viena


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels,


ana_p
Et 31 oct 08, DPN x.x. 2009, FIV Gynera, dr. Dracea


nusy
Et 10 oct 08, DPN 30 iunie 2009, FIV Gynera


kineta
Et 3 oct 08, DPN 23 iunie 2009, FIV Giulesti


Buluna
Et 29 sept 08, DPN 22 iunie 2009, FIV, Szeged


Sima1
Et 15 sept 08, DPN 8 iunie 2009, FIV Ungaria, Debrecen


Katykaty
Et 11 sept 08, DPN 04 iunie 2009, FIV, Sibiu


Raloucoutza
ET cu blastocisti - 16 sept 2008, DPN mai/iunie 2009, FIV Gynera (Dracea+Dascalescu)


Micky2007
Et 4 sept 08, DPN 06 mai 2009, FIV Ungaria, Szeged


Bombonique
ET 03 august 2008, DPN 24 aprilie 2009, FIV Wels, Austria, dr Loimer ]


Ennni
ET 17 iunie 2008 DPN 09 martie 2009 , Cluj


amzulica
ET: 16 iunie 2008; DPN: 03 martie 2009 , Giulesti


Ramy 73
ET: 02 iunie 2008; DPN: 19 februarie 2009


BiancaB
ET: 04 iunie 2008; DPN: 19 februarie 2009 ,


[size=3]zisa_Cami
ET: 23 mai 2008; DPN: 09 februarie 2009 , Kaali Szeged


[size=3]@pop@
ET :16 mai 2008: DPN: 06 februarie 2009, Gynera






Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro





Micky 19+ +

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Miha 2007, sa-ti traiasca fetrita si sa fie sanatoasa si frumoasa ca asa le sta bine la fete, dar si desteapta ca de.... Va pup.

Ioana, se pare ca unii trebuie sa depaseasca mai multe bariere pentrui a fi fericiti. Iar tu esti puternica, pentru ca sunt incercati doar oamenii puternici, se pare. Toate am trecut prin dezamagiri ani la rand, asteptand sa..."cada" si se pare ca pana la urma reusim. Deci, sa fii puternica pentru ca multa fericire vei avea. Si tristetea sa-ti treaca repede. Te pup.

Micky 2007, iaca ti-am luat-o inainte. Pai eu de caaand am contractii uterine...Nu le am decat de 2-3 ori pe zi si trec imediat, in cateva secunde. Nu stiu de la ce. Poate ca ma si balonez...nu stiu inca, nu am descoperit. Dar doctorul mi-a zis ca nu este grav daca sunt 2-3 pe zi. A...si am observat ca am contractii si la 1 ora de cand am luat no-spa. Asa ca mai bine nu mai iau , ca oricum trec imediat. Sper sa ne treaca stresul asta...Te pup.



Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buluna spune:

Fetelor care va faceti griji ca nu au crescut sanii si nu dor, sa stiti ca nu cresc peste noapte. Eu nu am avut sani prea mari ianaimte de sarcina si pe timpul sarcinii au crescut putin cate putin, nu sunt tari si nici nu dor nu stiu cat. Uneori nu dor deloc. Dar au crescut si parca sunt niste bidoane. Arata tare bine , mereu ma laud la sot...

Muffinuta, tu iti cunosti sotul cel mai bine si tu stii ce simti. Dar tine su tu cont de unele lucruri. Si el poate fi foarte stresat acum. Practic a fost scos din lumea lui. Ai zis ca s-a mutat familia lui acolo, tu cu sarcina...si de ce sa nu ne gandim ca poate este si el indurerat ca poti pierde copilul, dar fiind un dur nu vrea sa arate. Sunt tot felul de barbati... Este adevarat ca nu trebuie sa se poarte asa cand ai asa mare nevoie de el. Dar poti stii ce este in sufletul lui????
Iar in alt alta ordine de idei, noi gravidele suntem prea sensibile, cred ca aceasta dragoste mare pe care o simtim pentru copil ne face sa fim asa. Eu imi doresc ca sotul meu sa ma pupe mereu ca atunci cand eram prieteni, sa-mi spuna mereu ca ma iubeste, sa-mi aduca luna de pe cer si tot nu ar fi suficient. Si eu am crezut odata ca am pierdut sarcina si atunci sotul ma certa ca sunt pesimista. Eu consideram ca nu ma intelege si nu imi impartaseste suferinta. Dar nu a fost asa, ci asa se exterioriza el desi suferea foarte tare. Noi ne-am dorit la fel de mult bebele, a fost ideea amandurora.
Si zici ca nu ai prieteni...noi suntem aici, iubita. Nici nu trebuie sa ne vezi. Si suntem sincere. Nu te mai stresa.
Te pup. Sa auzim de bine.

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

buluna vad ca mi-ai luat-o inainte, acum invat eu de la tine. Oricum ma pregatesc intens pentru cerclaj, sa nu mai am nici o problema. Scuze pentru azi, vorbim maine, daca nu ma cheama ministru. Este si el nou si a inceput sa ne zapaceasca de cap.
Ce ai fetita sau baiat? Eu sper sa ai fetita.


Micky 19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Cami super alegere cu Skateul,eu am avut de la Peg-Perego Pliko P3 Modular System pe vremea mea inca nu aparuse Skate ca al meu era, eu l-am luat din Italia la jumatate de pret fata de Ro plus ca mi-au dat o gramada de chestii cadou la el.

Miki cand faci cerclaj ca nu m-am prins,iti tin pumnii sa fie bine



Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna seara,fetelor!

Buluna..viata e mai complicata,nu am voie intelegi sa ma plang!nimic ca si cum pretind ca nu sunt in starea in care sunt..si sincer prin ceea ce am dezvaluit aici sincer nu vreau sa fi fost inteleasa gresit..nu critic,cautam ajutor..
familia a venit aici mai bine de un an jumatate in urma m-am bucurat crezand ca am o noua familie,mai ales ca imi plac copii..nu e deloc roz cum poate ai presupui,sunt oameni diferiti de noi ma refer la adulti ca ei complica lucrurile,si nici vorba de dorit bebelusi noi in familie,am fost pur si simplu ignorata ca ma simteam ridicola acum cateva luni cu burtica mea dar si extrem de fericita.Cand am pierdut sarcina a fost groaznic,sunt oameni care se gandesc numai la ei familia si prioritatile lor,cu totul alta nationalitate si culoare,etc,religie,nu avem nimic intelegi,Craciun,Paste,nimic, au schimbat toti religia dupa nora mea ,eu le sarbatoresc cum pot singura..nu mai continui,cumva regret ca am scris si atat ,simteam nevoia sa vorbesc cu cineva ca ma simt ca paria.
Am ales drumul meu,iar de acum inainte buzele imi vor fi pecetluite,regret ca am scris atata nu trebuia sa ma plang.promit,nu are rost sa stau pe aici sa stric buna dispozitie a altora.Am vrut doar sa aflu dc sunt si alte fete in situatii dificile,cautam cumva ajutor ca eu una nu m-am confruntat cu asa ceva pana acum vin dintr-o familie traditionala si iubitoare.La noi copii sunt dar ceresc si binecuvantare.
Dar cum scriam am vazut divorturi cu gramada in cazul cuplurilor extenuate dupa atatea FIV-uri,viata de cuplu deteriorata complet,e o coada imensa la cabinetul psiholoagei la acelasi etaj cu clinica FIV de aici..nu poti prinde o sedinta!
Multumesc Buluna,si va doresc tuturor sa fiti norocoase ,sa aveti sarcini sanatoase si tot ceea ce e mai bun in 2009!si copii in toate casele!

Multumesc tuturor care m-au ajutat.tuturor fara exceptie!

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Muffi te inteleg perfect.Pe mine FIV-ul nereusit m-a dus la divort.Dar asta e Dumnezeu ne da forta sa mergem mai departe.Pt mine e asa ironic ca actualul sot e un om minunat.Pana sa plece nu ma lasa sa fac nimic.Dar nu am avut prea mult noroc ca a trebuit sa plece.Asta este cred ca noi femeile trebuie sa fim mai tolerante.Eu zic sa incerci sa nu mai pui totul la suflet si o sa vezi ca o sa fie bine.
Va pupik dulce pe toate!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

madalina cred ca joi ma programeaza. Aveam maine programare dar am amanat putin.


Micky 19+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

cami- promit sa mai pun poze noi zilele astea.
bq- noi am ales inglesina zippy system. sport, landou si scoica. este usor de manevrat cu o singura mana, strans incape in masina (foarte important) si nu cantareste mult. http://www.inglesina.ro/zippy_system.htm
muffi- ti-au zis fetele, iti mai zic si eu. de-aia suntem aici. sa ne sustinem. sa nu-ti para rau ca ne impartastesti problemele si temerile tale. de cele mai multe ori, simplu fapt ca spui cu voce tare o problema, simti ca ai mai scapat un pic de povara ei. si asa e, culturi diferite, oameni diferiti


carmen lui Victor 15 noiembrie 2007
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Muffi, eu te pup si stii ca sunt langa tine oricat iti este de greu. Bucura-te de sarcina asta oricum esti mai sensibila in perioada asta.
Elena, azi mergi la eco? Bafta!
Micky, ai 19 saptamani si acum faci cerclajul? Ma gandeam si eu la cerclaj, dar inca nu am vb cu dr. si imi era teama ca am iesit din termen. Dar daca tu il faci la 19 sapt stau linistita.

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna dimineata fetelor!

Moni,multumesc,stiu si multumesc ca esti acolo si pt mine..Moni,trebuie sa te intreb ceva ca si tu ai avut din pacate o experienta ca a mea..mi-au disparut complet orice simptome,nici macar nu mai imi este foame..tie ti s-a intamplat asa ceva..si nu vreau sa par ridicola am fost vineri la scan,apoi iar am avut un episod de sangerari si contractii puternice..nu mai inteleg ce mi se intampla..Moni,imi dai te rog o sugestie?stiu ca e greu..merci mult.te pup si pe cei mici.

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput