cum recunoastem argintul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Argintul lasa o dara ca de creion, pe o suprafata data cu var.


Ai dreptate! Am incercat cu un inel (care stiu sigur ca e din argint) si asa s-a intamplat: a lasat o dunga ca de creion. Dar daca magazinul nu are pereti dati cu var (au tapet, sau cine stie...)? ca sa nu zic ca s-ar putea ca vanzatorii sa se uite stramb daca ma apuc sa scriu cu bijuuri pe pereti .
Oricum, multumesc de idee!

A, si pentru Tzuri: "argint viu" se zice la mercur, nu la argint. Confuzie de la votca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

si verighera mea de aur galben 18k get-beget scrie pe perete ca un creion!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tdi

si verighera mea de aur galben 18k get-beget scrie pe perete ca un creion!

Teddy si Alyssa (05.05.05)



OAU! La fel si cerceii mei (aur galben, 18K)!!! Ca m-ai facut curioasa, i-am incercat pe perete (verigheta iese mai greu)
Insa am incercat cu un inel care s-a dovedit ca nu e din argint, iar acesta nu a lasat nici un semn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Da' nu se zgarie bijuteria daca o verific scriind cu ea pe pereti?

Si daca tot e vorba de bijuterii, cum vi se par bijuteriile de pe silverzone.ro? Ca asa ma tenteaza cateva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RKH_Herz spune:

Buna ziua,
Aluminiul tot scrie pe perete.
Eu iubesc bijuteriile din argint, de aceea am ajus sa import si sa vand.
La fel ca si doamna de mai sus,pana am gasit un furnizor stabil am cumparat de "ici pe colo" si la test am fost pacalit! Cele mai multe bijuterii contafacute sunt din alama placata cu argint si marcata 925. La acest tip de bijuteri puteti sa razuiti putin in spate cu o pila sau cu varful unui cutit si daca la lumina naturala din alb-argintiu se vede galbe auriu, este clar.
Apoi se mai vand bijuterii din argint tibetan ( NU au in componenta nici un gr de argint,Tibet silver folosit pentru a avea un con#355;inut de argint mai mare cu un deceniu sau dou#259; în urm#259;, pân#259; la 30% sau mai mare, dar reproduceri mai ieftin de la diferite fabrici de Est au diluat pe termen lung. "Argint nepalez" Termenul aferente, cu toate acestea, pare s#259; fi avut loc pe con#355;inut mai mare de argint #351;i de asociere cu metalsmithing de calitate.
În prezent, bijuterii, margele si piese turnate descris ca "tibetan#259; Silver" tinde s#259; fie o baz#259; de fier brânz#259; "metal turnare", poleit cu acest cositorite #351;i placare de argint. Depinde de sursa, acestea pot fi fie gros #351;i robust, sau atractiv, dar u#351;or de spart din cauza unei turnare pierde, interior fragile. Productii din urm#259; sunt, prin urmare, numai potrivite pentru piese turnate mici pân#259; la aproximativ 12mm, sau bijuterii "de moda" tranzitoriu cu o durat#259; de via#355;#259; scurt#259;.
i.testarea metalurgice de dou#259;sprezece articole în 2007, oferite spre vânzare pe eBay ca tibetan Silver indicat c#259; articolele con#355;inute frecvent nici un fel de argint. Testele, de asemenea, a constatat c#259; un nivel ridicat de plumb si alte metale periculoase precum arsenic au fost prezen#355;
German silver Nichel de argint, de asemenea, cunoscut sub numele de argint german#259;, [1] Argentann, [1] pacfong, [2] de argint noi, [1] din alam#259; nichelat#259;, [3] sau alpacca (sau alpaca), [ necesit#259; citare ] este un cupru aliaj cu nichel #351;i, adesea, zinc . Formularea de obicei este de 60% #8203;#8203;cupru, nichel%, 20 #351;i 20% zinc. [4] De fapt, toate, comercial important nichel argint moderne (cum ar fi cele standardizat în conformitate cu ASTM B122) con#355;in cantit#259;#355;i semnificative de zinc, #351;i, uneori, sunt considerate un subset de alam#259; . [5] pacfong nu este de fapt un pseudonim pentru nichel argint, dar metal nichel argint a fost f#259;cut#259; pentru a imita. [6] De#351;i pacfong este un aliaj de compozi#355;ie similar#259; exist#259; diferen#355;e subtile.
Un set de acid costa 40 lei. Cumparati doar de la persoane de incredere! De fiecare data este bine sa testati bijuteriile achizitionate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nenea adminu, cand bagam si noi niste UTF 8 encoding sau ceva de genul pe forumurile astea, ca uite, zicea nenea asta ceva foarte interesant aici si ne impotmolim in diacritice.

Eu cumpar argint, atat pt mine cat si pt sotul meu, din magazine mari care dau bon si garantie, sa am pe cine strange de gat in caz de ceva. Exemplu, cele din complexul Unirea


Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

eu de cate ori cumpar argint , ca o prima verificare scot magnetul din portofel si lipesc de argint , daca argintul se lipeste de magnet inseamna ca nu este curat daca nu se lipeste ...continui mai departe cu marcaj.....asa procedez si la aur


----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput