cum recunoastem argintul?

cum recunoastem argintul? | Autor: Tisina

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum se poate recunoaste o bijuterie de argint? Adica dupa ce va dati seama ca e argint si nu alt metal? Eu nu ma pricep deloc si am luat cateva tepe cu bijuuri care s-au dovedit a fi din orice altceva si nu din argint. Si imi place tare mult argintul.
Asa ca AJUTOOOOR!!!
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Argintul e inscriptionat de obicei cu cifrele 925.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Ai dreptate, Anyella, insa mi s-a intamplat ca tortitele inscriptionate asa sa se faca aramii din loc in loc. Ma indoiesc amarnic ca argintul se poate ingalbeni. Stiu ca se inegreste, insa culoarea capatata de tortitele mele avea tente de rugina. Iar inscriptia era foarte clara... de-aia caut alte metode de a recunoaste argintul adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Nu stiu ce combinatie de aliaj folosesc italienii ,dar eu sint cea mai incintata de produsele lor.Nici nu zici ca e argint,mai degraba inox :)).Si totusi e argint.Eu spal cu inele pe mina,imi fac baie cu bratara,lant etc.Nicio modificare de culoare,nu necesita curatare chiar daca le tin inchise si imi amintesc sa le port dupa un an,doi.
Bine, vreau sa spun ca mi-am facut damblaua si am dat anul trecut de revelion pe o bratara aprox.1100 de lei.

Am cumparat si argint aliat cu aur(cred ca erau produse israeliene) si se comporta binisor.Eu nu suport argintul acela de pe vremuri alb.Acela se comporta cel mai nasol.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Chiar nu exista nici o metoda de recunoastere a argintului (in afara de marcaj)? Nu poate fi testat cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Mi-am mai amintit ceva :argintul ar trebui sa lase o dira neagra pe o coala alba de hirtie (sper sa nu gresesc).

Miine, intreb un bijutier.Nu ii mai am nr. de tel,imi aducea pe vremuri cind nu se gaseau in magazine,dar stiu unde sa il gasesc.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Argintul lasa o dara ca de creion, pe o suprafata data cu var.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Exact asta vroiam sa spun si eu, argintul lasa dunga neagra pe var, pe perete, e cea maisigura metoda de a-l recunoaste. Si eu sunt innebunita dupa argint, am o groaza de cercei, bratari, cateodata uit sa mai ies din magazinele cu argint, am o adevarata pasiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

Dupa cum stiti, argintul a fost folosit din toate timpurile la in diferite forme si pentru diferite intrebuintari.
cea mai mare intrebuintare si cautare a avut in timpul lui nea ceasca, in timpul comunismului deoarece aur ne lipsea cu desavarsire si stateam la coada la privegiul vreunei matusi ca sa mai smanglim cate o lingura sau furculita din vechiul set pentru ca parintii sa ne faca un inel sau un cercel.
in timpul lui ceausescu si dupa, argintul a fost folosit de catre extraterestri pentru a ne controla viata, de aici si expresia " e ca argintul viu"
Cum il recunoastem.Pai, sunt mai multe forme de recunoastere.
1. Daca e la gatul unui pungas de rand venit recent de la furat din germania,pus in loc de platina, ala e argint.
2. Daca o vedem pe fosta vecina care s-a intors recent de la produs din italia, plina de aur,ala e tot argint,dar,care a facut scoala primara,adeka argint poleit cu aoleu.(aur nota traducatorului)
3. daca il primim cadou de la vreo ruda batrana si calica, care vrea sa ne convinga sa o tinem pe banii nostri, ala NU e argint.
4. daca ii dati bani sotului sa-i cumpere mamei dvs. respectiv soacrei lui un inel cu ocazia zilei onomastice.FITI SIGURA CA E TOT ARGINT CU 2 CLASE PRIMARE
5. daca il punem de paste, in paharul cu apa impreuna cu oul vopsit, pentru ca rudele care vin in vizita sa se spele pe ochi si constatati ca a doua zi a disparut, ala tot argint A FOST.
6. daca bebe cel mic,in timpul alaptarii, ne-a tras lantul de aur cu cruciulita de la gat si l-am dus la reparat la bijutier,la restituire, TOT ARGINT E
7. daca am cumparat de la un amic sosit "din afara" o bijuterie de aur,nu pentru ca nu-l vrea ci "pentru c-am ramas fara lovele, sa moara mama"
ALA TOT ARGINT E.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

aici am auzit de testul cu acid pt a vedea daca e argint pur (mai exact, am fost in mexic si vanzatorii calificati faceau testul asta ca sa te asigure de calitatea argintului). am inteles ca se foloseste acidul nitric, sunt convinsa ca orice bijutier iti poate spune cu certitudine.

philip
19weeksbaby
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

ai dreptate tu, testul cu acid e mai bun, da eo nu mai vreau pen' ca ultima oara m-a cam ars pe gat.acu' prfer vodca.tu cu ce-l iei ?

Mergi la inceput