masoneria feminina

masoneria feminina | Autor: eunice78

Link direct la acest mesaj


Avand in vedere ca e un forum cu mei multe membre decat membri, mi se pare potrivit sa adresez intrebarile aici:
1. Va intereseaza? Ce parere aveti despre masoneria feminina comparativ cu cea masculina?
2. Ati batut vreodata la usile templului cautand lumina? Ati fost primite fara a fi recomandate?

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

chiar daca ar exista, nu cred ca s-ar "deconspira"
Masoneria insasi e invaluita intr-un oarecare mister, chiar daca s-au scris zeci de mii de pagini despre asta. Adevarul va fi intotdeauna la mijloc.
Nu cred ca ai putea face parte dintr-o organizatie (daca-i pot spune asa) fiind sarac lipit, sau fara o sustinere foarte puternica.
Daca ar fi sa am asa o ocazie, sincer, mi-ar fi teama. Sint extrem de multe necunoscute in acest domeniu.

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

eunice, francmasoneria nu accepta femei. NU EXISTA francmasonerie feminina.sunt unele ordine in care au acces femeile, unul cunoscut pe la noi este Clubul Rotary, dar femei mason nu. francmasonii NU accepta femei, barbati cu handicap, sau atei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

banii si sustinerea este doar mierea de la suprafata (asa, ca'n luna de miere ), insa trebuie sa fii super-tare intr-un anumit domeniu, astfel incit sa poti fi de un real ajutor celor care vor sa conduca lumea cu adevarat.
Aici, ca si in alte domenii, femeia a fost privita mai reticent (dovada ca in Romania, masoneria feminina are doar aproape 86 de ani de existenta).
Ma intreb: pe cind si la noi masoneria copiilor si a tinerilor?

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diala

eunice, francmasoneria nu accepta femei. NU EXISTA francmasonerie feminina.sunt unele ordine in care au acces femeile, unul cunoscut pe la noi este Clubul Rotary, dar femei mason nu. francmasonii NU accepta femei, barbati cu handicap, sau atei.


Nu acceptau pe vremuri. Acum sint de-a dreptul incintati
Cine poate suci mintile mai bine ca o femeie?

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Din cate stiu eu exista masonerie feminina..doar au aparut si la tv reportaje despre aceasta tema. Mai mult decat atat, masoneria feminina din Romania ar fi mai veche decat cea din Franta.
Ca in masonerie pot intra femei sau nu..asta e o chestie discutabila..din literatura existenta stiu ca loji feminine au existat din vremuri stravechi. Problema lor era /este ca unele sunt neregulare (adica neacceptate). Neregulare bineinteles din punctul de vedere al masonilor barbati.
A fost recent o emisiune la Codul lui Oreste, daca nu ma insel, la care s-a spus ca femeile nu ar avea acces in masonerie pentru ca, pe de o parte, sarcina de a fi mason este mult prea grea pentru o femeie, iar pe de alta parte, in templul masonic, masonii ar avea sarcini "sacerdotale" nepotrivite unei femei. La aceeasi emisiune s-a spus ca in toata lumea exista masonerie feminina insa masoanele nu cunosc toate tainele masoneriei, cu alte cuvinte accesul la cunoastere al femeii masoane este ingradit tocmai pentru ca ea sa fie ferita de aceasta povara.

Despre acces: din tot ce am citit si auzit eu, teoretic, nu se pune problema de influenta si avere, in sensul "profan", ci ca accesul ar presupune in primul rand dorinta de perfectionare spirituala a masonului si a societatii. Cel putin, asa am inteles eu ( pe de alta parte, s-ar putea sustine ca ai ajuns la nivelul in care te ocupi de pregatirea ta spirituala cand nu trebuie sa te mai gandesti daca ai sau nu ce sa pui pe masa , un acoperis deasupra capului, etc, deci ai un anumit nivel de trai).
Din punctul asta de vedere am si deschis topicul. Cate din noi am fi pregatite, cu adevarat pregatite, sa renuntam la o parte din timpul nou liber si asa ff limitat, ca sa reflectam la binele societatii si la evolutia noastra spirituala, neanimata de interese personale, financiare?
Stiu ca o parte dintre voi o sa spuna ca ceea ce scriu eu este mult prea idealist, sunt convinsa de asemenea ca in societatea noastra ca si in alte societati, sunt oameni care intra in masonerie animati de alte ganduri..sunt realitati care nu pot fi contestate.
Dar, fara sa fiu, subliniez acest lucru, o reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentta: este masoneria prea grea pentru o femeie? De ce anume vor barbatii sa ne protejeze??

PS. nu exista masoneria copiilor. Despre masoneria tinerilor: stiu ca in masonerie se intra la varsta de 21 de ani.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Si Iadul e pavat cu bune intentii.
Femeile pot fi mult mai diabolice decit barbatii si cred io ca tocmai asta e sursa fricii. Nicidecum "protectia" pe care cica vor sa o ofere (sint induiosata pina la lacrimi ) Este principiul bisericii: femeia nu intra in altar, asa si cu asa-zisa protectie. Ca doar acolo nu se sapa santuri sau se cara pietre de moara.
Si acum sa recunoastem: cite femei nu-si "conduc" barbatul in viata de zi cu zi

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Din cate stiu eu exista masonerie feminina..doar au aparut si la tv reportaje despre aceasta tema. Mai mult decat atat, masoneria feminina din Romania ar fi mai veche decat cea din Franta.
.....

Despre acces: din tot ce am citit si auzit eu, teoretic, nu se pune problema de influenta si avere, in sensul "profan", ci ca accesul ar presupune in primul rand dorinta de perfectionare spirituala a masonului si a societatii. Cel putin, asa am inteles eu ( pe de alta parte, s-ar putea sustine ca ai ajuns la nivelul in care te ocupi de pregatirea ta spirituala cand nu trebuie sa te mai gandesti daca ai sau nu ce sa pui pe masa , un acoperis deasupra capului, etc, deci ai un anumit nivel de trai).
Din punctul asta de vedere am si deschis topicul. Cate din noi am fi pregatite, cu adevarat pregatite, sa renuntam la o parte din timpul nou liber si asa ff limitat, ca sa reflectam la binele societatii si la evolutia noastra spirituala, neanimata de interese personale, financiare?
Stiu ca o parte dintre voi o sa spuna ca ceea ce scriu eu este mult prea idealist, sunt convinsa de asemenea ca in societatea noastra ca si in alte societati, sunt oameni care intra in masonerie animati de alte ganduri..sunt realitati care nu pot fi contestate.
Dar, fara sa fiu, subliniez acest lucru, o reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentta: este masoneria prea grea pentru o femeie? De ce anume vor barbatii sa ne protejeze??

PS. nu exista masoneria copiilor. Despre masoneria tinerilor: stiu ca in masonerie se intra la varsta de 21 de ani.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)


stai putin, cred ca vorbim de masonerii diferite . eu una, din tot ce am citit si am citit destule nu am dedus niciunde ca masoneria ar avea reale intentii bune si spirituale, o fi avut candva demult, dar nu acum. ba mai mult, am citit ca nu intri tu de buna voie acolo, ca asa ai tu chef, ci te aleg ei, si tocmai, e in functie de influenta si avere si de iesit din masonerie, cam greu, eventual treci in viata de dincolo, alte sanse de iesire nu prea sunt.
iar despre accesul femeilor, cum spuneai e discutabil, dar ma indoiesc ca exista vreo femeie mason mare maestru, si eu la asta ma refeream. ca exista loji de femei, de tineri, nu contest, dar ar fi interesant de stiut care este gradul maxim pe care il poate avea o femeie in masonerie.
si revenind la bunele lor intentii si salvarea lumii, da-mi voie sa zambesc cel putin. prin juramintele care le fac ei se obliga sa ajute ordinul din care fac parte, nicidecum lumea sau societatea.
si iti dau si exemplu din revista francmasoneria nr. 5:

{“Jur sa respect si sa impun respectarea constitutiei ritului” a fost juramântul pe care un reprezentant mason român l-a facut în fata camerei de luat vederi la procesiunea de investitura si recunoastere a MLNUR pe plan international. El recunoaste deci ce exista o constitutie a ritului, paralela cu cea a statului, careia masonul i se supune prin juramânt începând cu admiterea în loja, în detrimentul constitutiei statului. Cele doua constitutii sunt contradictorii în aproape toate domeniile, în principal la tot ceea ce este legat de interesul national. Daca un ministru român de externe mason, la întâlnirea cu un ministru mason al altei tari, primeste printr-un anumit semn codificat un ordin, el este astfel obligat prin juramântul masonic sa i se conformeze si sa-si dezavantajeze tara. Acelasi lucru se poate petrece la negocieri militare sau în alte domenii de importanta nationala.}

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Femeile din Romania sint adeptele unei miscari spirituale stravechi care precede cu mult masoneria: Fasoneria!
Organizatia lor de baza este Oja : Oja de Rit Primavara-Vara si Oja de Rit Toamna-Iarna. Intrarea in Fasonerie este conditionata de parcurgerea unor ritualuri extrem de dureroase a caror simpla mentionare umple de lacrimi orice istoric al secretei organizatii. Smulgerea parului de vie este de exemplu una din barbariile reconstituite din informatii disparate care au ajuns astazi la cunostinta publicului.


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Femeile din Romania sint adeptele unei miscari spirituale stravechi care precede cu mult masoneria: Fasoneria!
Organizatia lor de baza este Oja : Oja de Rit Primavara-Vara si Oja de Rit Toamna-Iarna. Intrarea in Fasonerie este conditionata de parcurgerea unor ritualuri extrem de dureroase a caror simpla mentionare umple de lacrimi orice istoric al secretei organizatii. Smulgerea parului de vie este de exemplu una din barbariile reconstituite din informatii disparate care au ajuns astazi la cunostinta publicului.


Come to The Dark Side ... we have cookies!



Te oftici ca nu esti femeie?



edit: astept cu interes punctul de vedere al lui Guestus


*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diala

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Din cate stiu eu exista masonerie feminina..doar au aparut si la tv reportaje despre aceasta tema. Mai mult decat atat, masoneria feminina din Romania ar fi mai veche decat cea din Franta.
.....

Despre acces: din tot ce am citit si auzit eu, teoretic, nu se pune problema de influenta si avere, in sensul "profan", ci ca accesul ar presupune in primul rand dorinta de perfectionare spirituala a masonului si a societatii. Cel putin, asa am inteles eu ( pe de alta parte, s-ar putea sustine ca ai ajuns la nivelul in care te ocupi de pregatirea ta spirituala cand nu trebuie sa te mai gandesti daca ai sau nu ce sa pui pe masa , un acoperis deasupra capului, etc, deci ai un anumit nivel de trai).
Din punctul asta de vedere am si deschis topicul. Cate din noi am fi pregatite, cu adevarat pregatite, sa renuntam la o parte din timpul nou liber si asa ff limitat, ca sa reflectam la binele societatii si la evolutia noastra spirituala, neanimata de interese personale, financiare?
Stiu ca o parte dintre voi o sa spuna ca ceea ce scriu eu este mult prea idealist, sunt convinsa de asemenea ca in societatea noastra ca si in alte societati, sunt oameni care intra in masonerie animati de alte ganduri..sunt realitati care nu pot fi contestate.
Dar, fara sa fiu, subliniez acest lucru, o reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentta: este masoneria prea grea pentru o femeie? De ce anume vor barbatii sa ne protejeze??

PS. nu exista masoneria copiilor. Despre masoneria tinerilor: stiu ca in masonerie se intra la varsta de 21 de ani.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)


stai putin, cred ca vorbim de masonerii diferite . eu una, din tot ce am citit si am citit destule nu am dedus niciunde ca masoneria ar avea reale intentii bune si spirituale, o fi avut candva demult, dar nu acum. ba mai mult, am citit ca nu intri tu de buna voie acolo, ca asa ai tu chef, ci te aleg ei, si tocmai, e in functie de influenta si avere si de iesit din masonerie, cam greu, eventual treci in viata de dincolo, alte sanse de iesire nu prea sunt.
iar despre accesul femeilor, cum spuneai e discutabil, dar ma indoiesc ca exista vreo femeie mason mare maestru, si eu la asta ma refeream. ca exista loji de femei, de tineri, nu contest, dar ar fi interesant de stiut care este gradul maxim pe care il poate avea o femeie in masonerie.
si revenind la bunele lor intentii si salvarea lumii, da-mi voie sa zambesc cel putin. prin juramintele care le fac ei se obliga sa ajute ordinul din care fac parte, nicidecum lumea sau societatea.
si iti dau si exemplu din revista francmasoneria nr. 5:

{“Jur sa respect si sa impun respectarea constitutiei ritului” a fost juramântul pe care un reprezentant mason român l-a facut în fata camerei de luat vederi la procesiunea de investitura si recunoastere a MLNUR pe plan international. El recunoaste deci ce exista o constitutie a ritului, paralela cu cea a statului, careia masonul i se supune prin juramânt începând cu admiterea în loja, în detrimentul constitutiei statului. Cele doua constitutii sunt contradictorii în aproape toate domeniile, în principal la tot ceea ce este legat de interesul national. Daca un ministru român de externe mason, la întâlnirea cu un ministru mason al altei tari, primeste printr-un anumit semn codificat un ordin, el este astfel obligat prin juramântul masonic sa i se conformeze si sa-si dezavantajeze tara. Acelasi lucru se poate petrece la negocieri militare sau în alte domenii de importanta nationala.}




Nu am cum sa contrazic tot ce spui tu pentru ca nu sunt in cunostinta de cauza cu toate aspectele descrise de tine.
Ceea ce stiu insa este ca, cel putin teoretic, nu masoneria te alege pe tine ci TU trebuie sa bati la usile templului. Ca in practica se intampla altfel, nu stiu, probalil ca asa e...
In ceea ce priveste interesele...in Constitutia masoneriei din Romania scrie (daca, cautati cu atentie o gasiti) : masoneria isi indreapta eforturile spre perfectibilitatea omului, aproapele fiind considerat frate: prin iubire poti deveni mai bun, mai luminat, mai drept, mai tolerant si deci mai folositor societatii..masoneria lupta pentru respectarea drepturilor omului, pentru respectarea legilor si a PATRIEI.
Iar regula de aur a masoneriei e "cunoaste-te pe tine insuti, iubeste-ti aproapele, ajuta-l, respectandu-i demnitatea".
Daca exista femeie mare mason: da o cautare pe Google dupa Anca Nicolescu, gasesti info si pro si contra...


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput