retete de mancare pentru bebe de 9 luni

retete de mancare pentru bebe de 9 luni | Autor: mmiihhaa

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa-i mai fac de papa!S-a saturat de pireu,ciorbita,ficatel,galbenus de ou,iaurt,biscuite cu mar...Branzica nici nu vrea sa guste...Pot sa-i dau spanac la varsta asta?Ajutor!!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu zic ca poti sa-i dai spanac..
mai e bun si sote-ul de morcovi sau mancare de dovlecei.. eu le fac la fel: le fierb cu un pic de ceapa (optional) si apoi pun peste legumele fierte si scazute doua-trei linguri de iaurt amestecate in prealabil cu o lingura de faina, iar dupa 5 minute de amestecat continuu la foc mic, sa nu se prinda, opresc si pun uleiul de masline si verdeata - putin patrunjel si marar, amestecate. poate ca la varsta asta sa nu-i placa mararul, dar poti sa pui macar cate-un firicel, sa se obisnuiasca si cu gustul. Mai vreau sa-ti spun ca morcovii ii fierb 25-30 min, pe cand dovlecelul doar 15, ca se fierbe mai repede.
Pofta buna si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

am uitat sa-ti specific ca in astea sa adaugi carnita de pui fiarta, tocata fin cu cutitul sau data prin vlender, odata cu mancarica... depinde cat de fin prefera sa fie tocata mancarica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ramona, sigur ca poti sa-i dai spanac. Uite aici reteta scrisa de mine, Stefu meu linge castronelul cand ii fac
http://www.bucataras.ro/spanac-cu-pui-si-orez-de-la-8-luni/

Eu nu-i mai fac branzica de vaci in casa, am gasit la Mega Image o branzica foarte buna, in cutiute de 60g, cat papa la o masa. E f. buna! Stef nu e mofturos si a mancat mereu branzica.

Uite ce a papat Stef ieri:
8- lapte
11- un mar, o para, jumatate de avocado, o cutiuta de branzica si o lingura cu cereale Milupa biscuiti- toate la blender
14- piure din cartof/morcov/dovlecel/broccoli/telina cu piept de curcan
17- lapte
19- un iaurt Tnuva cu un sfert de banana si o lingura de cereale cu biscuiti
22- lapte

Pentru maine dimineata ii fac piure din mar/para/struguri albi/branzica si cereale, iar la pranz ciorbita de pui, cu fidea si bors.

Toate mancarurile sunt fara sare. Ciorbita de pui am facut-o pentru noi si i-am scos de-acolo o portie, apoi ma pus in oala sare si ou batut deasupra, sa papam noi.

Pentru pranz o sa-i fac poimaine supa cu galusti. Am postat cateva retete pe bucataras.ro



Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput