masina de spalat rufe miroase

masina de spalat rufe miroase | Autor: valipop

Link direct la acest mesaj

Masina mea de spalat rufe miroase a mucegai cand deschid usa sa pun rufele inauntru. O folosesc in medie de 2-3 ori pe saptamana si asta cam de 10 ani. Altfel sunt foarte multumita de ea. Folosesc numai detergent ariel si balsam lenor si nu pun calgon sau altceva. Aveti vreo idee cum as putea scapa de mucegai si implicit de mirosul aferent (fara sa demontez masina) ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna,

si mie mi s-a intamplat, dar nu neaparat miros de mucegai. La mine intra apa in garnitura de la cuva si ramane acolo. In timp apa aia se impute si incepe sa miroasa urat. Poate e si la tine acelasi motiv.

Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Uite aici un topic asemanator in care gasesti cateva idei.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Kid am intrat pe link-ul dat de tine, multumesc , problema mea e un pic diferita in sensul ca hainele nu miros dupa spalare si nici nu ies mai murdare decat le-am bagat. Dar voi urma cateva din ponturile date acolo, poate am bafta si rezolv si eu problema mea.
Madutza si eu am observat ca ramane putina apa in garnitura dintre usa si cuva dar nu miroase urat apa aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

si mie mi s-a intamplat ceva asemanator, simteam la un moment dat un miros de mucegai pe hol (unde este amplasata masina de spalat, pentru ca am baia mica si nu incape acolo)

tarziu am depistat faptul ca mucegaiul se formase in sertarul unde pui detergentul si balsamul, deoarece in compartimentul pentru balsam intotdeauna ramane putina apa, care in amestec cu balsamul formeaza intai o mazga, ce se transforma in timp in mucegai

asa ca, periodic, scot acest sertar, il bag intr-un lighean cu apa fierbinte si clor sau detartrant si il las pana se dizolva toate depunerile (de mucegai si calcar); totodata, locasul unde se introduce sertarasul il sterg bine cu un burete umed, ca sa elimin toate resturile de detergent si balsam de acolo.

de asemenea, dupa fiecare spalat, golesc apa din cele 2 furtune (de alimentare si evacuare), prin intinderea lor pe pardoseala (deci la orizontala), iar apa se scurge in baie, in scurgerea din pardoseala. iar masina de spalat o tin mereu cu hubloul deschis si sterg apa care ramane in partea de jos a garniturii de la hublou.

cred ca ar fi bine sa verifici si filtrul de scame (in general este amplasat in partea de jos a masinii, are un capac de forma rotunda sau patrata, depinde de marca si modelul masinii de spalat).

iar daca nu rezolvi nici asa, cred ca ultima solutie ar fi sa bagi masina sa faca un ciclu complet de spalare, cu detergent si Calgon, la cea mai mare temperatura pe care o atinge, dar cu urmatoarea precizare : daca nu poti sa o alimentezi direct cu apa calda, incearca sa pui tu apa fierbinte, cu o galeata, prin sertarul de alimentare cu detergent (il tragi putin in afara si pui apa incetisor, sa nu dea pe langa)

mult succes !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Intre spalari hubloul trebuie lasat intredeschis. Daca ti masina inchisa, poate fi o cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Am actionat asa:
1. am scos si spalat sertarul de detergent si balsam care avea intradevar mucegai pe el (stiam ca se formeaza acolo mucegai si nu e prima data cand il spal);
2. am pus detergent si clor+domestos si i-am dat drumul sa spele in gol la 90 de grade;
3. am cautat usita de la filtrul de scame , dar cred ca este amplasata in spatele masinii, loc foarte greu accesibil intrucat masina e bagata intr-un dulap care are usi culisante, deci prin fata masinii trece o sina destul de inalta care nu permite sa deplasezi masina decat cativa cm. daca vreau s-o scot tre' sa demontez dulapul;
4. Ce-i drept nici hubloul nu sta intredeschis intre spalari tot din cauza de spatiu restrans. Posibil sa ai dreptate Mihaela.

Pe moment nu mai miroase asa pregnant, sunt convinsa ca nu am depistat adevaratul "focar" de mucegai. Totusi cu ajutorul vostru am depistat cateva cauze ale formarii lui : hubloul inchis si filtrul necuratat. Speram sa existe ceva o solutie gen acelea de desfundat tevi care topesc/ dizolva tot ce intalnesc in cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu cumva ai scurgeri de apa prin spatele masinii ? Verifica sa nu fie cantitati mici de apa pe-acolo, care in timp sa favorizeze mucegaiul ...

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Fetelor la voi nu s-a corodat sertarul ptr dero si restul...Al meu e ingalbenit si si nu pot in nici un fel sa il curat l-am tinut in ligeanu cu tot felul de solutii...degeaba..
Si acu mai nou nu prea mai stoarce,tre sa ii dau de 2 ori stoarcere ca sa pot sa le scot cit de cit..E adevarat ca ultima data le-am cam amestecat lina cu fish.,cu bumbac..
Sa vad la urmatoarea tura cum o fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

O data pe luna e bine sa dai o spalare, cu un litru de otet alb; evident masina goala, fara haine.

lui David Andrei 4.5 ani si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Spic de griu,scuza ma dar ce rol are acst otet?

Mergi la inceput