Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Misha.. pot sa iti zic cum se intampla la noi ca am inteles ca astea sunt cele mai intalnite manifestari: facea pipi des... facea cate putin, cativa stropi, dar se ducea de multe ori pe zi la litiera. Statea mult acolo in pozitia de pipi si nu ieseau decat 2-3 stropi de fiecare data. Si uneori miorlaia a durere...

Lunna, asa sunt unele pisici.. sunt mai indepedente si mai rele, chiar daca sunt iubite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:


v-am prins !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

O intrebare pt cele care ati avut pisici mici: la cat timp de la nastere li s-au deschis complet ochisorii?
Ai mei au 2 sapt si inca nu ii au deschis de tot, iar la doi dintre pisici un ochi e deschis bine, unul mai deloc, de parca i-ar fi tras vreun curent (ceea ce nu a fost cazul)Plus ca parca la ochiul inchis fac mai mult "urdori"
E ceva ce ar trebui sa le fac?Pt picaturi cred ca sunt prea mici. Maine dupa-amiaza intreb si vet-ul dar vroiam sa stiu dc v-ati confruntat cu asa ceva si cum s-a rezolvat.
Multumesc pt eventualele raspunsuri

Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am fost intre timp la vet si am intrebat si scriu si aici poate mai intereseaza pe cineva- cei care aveti pisicuti mici, dc aveti probleme cu ei cum am scris eu in mesajul anterior. Se sterg cu un tampon steril cu ser fiziologic (fiecare ochisor cu alt tampon) apoi o data pe zi cu kanamicina.
Se pare ca ar fi un pic raciti sau au luat un microb unul de la altul.

Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui misha71

Pina la a ajunge la un medic veterinar-ceea ce pentru unii care stau departe de orasele mari este aproape imposibil de realizat- am putea sa ne salvam prietenii nostri necuvintatori datorita sfaturilor voastre, ale celor care au mai trecut prin problemele respective.

Misha71, sper ca mai esti in zona sa facem o sinteza cu sfaturile de aici si sa o treci pe prima pagina. Eu oncerc sa te ajut, deja mi-am scos intr-o agenda ce sfaturi am gasit.
Fac si o lista cu link-urile puse de fete la acest subiect si o sinteza cu sfaturile gasite.


DESPRE CASTRARE:
Link-uri: www.animalutze.com/articole/castrarea--sterilizarea-0.php" target="_blank">aici, www.animalutze.com/articole/varsta-optima-pentru-castrareasteriliza.php" target="_blank">aici si www.animalutze.com/articole/sterilizare-pisici.php" target="_blank">aici

Cum se ia TEMPERATURA LA PISICA
Cititi aici

O sa revin cu mai multe informatii pe parcurs.



Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Buna!!
Mai pe inceputul subiectului am mai scris despre “fetitzica” , maidaneza de la mine de la servici..
Nu am mai intrat sa citesc subiectul , ptr. ca ..Fetitzica mea” a murit saracutza … S-a chinuit … mult…Am cautat un med. vet. care sa vina sa-I faca o injectie de eutanasiere , ca prea se chinuia … si nici unul nu a vrut sa vina … Ne-au spus sa o aducem la cabinet…
Si ..stau si ma gandesc .. este Crivet-ul langa locul meu de munca … 200/300 de metrii si nu au vrut sa se deplaseze … Ne puneau sa chinuim bietul animal in agonie s a il ducem acolo…Pana la urma am gasit un vet. resident care venea sa ii faca injectia dar … nu mai fost cazul…
Oricum.. si acum plang cand ma gandesc la ea.. Au ingropat-o baieti in curte ... la atelier. Offff...

Acum … o intrebarica , pote ma sfatuiti ce sa fac…
Am fost cu Perlutza la vet. ptr un consult.
Perlutza este matzisoara mea , rasfatata .
Are 10 anishori si de la un timp ii cade blanitza de pe burtica .
Eu , am vazut niste bubushoare mici … dr. vet . nu le-a vazut … si am facut un set de analize.
In baza rezultatelor analizelor , mi-a zis sa ii dau mancare boabe Renal de la Royal.
Zis si facut .. dar blanita ii cade si mai rau..
Ce sa mai fac??? Poate ca o afectiune renala sa-i afecteze blanita??

Aaaa si ne-a ma dat Dermoscent … niste picaturi sa ii punem pe ceafa 2 luni / o data pe saptamana.
Acum sa va scriu si rez. analizelor

Glucoza val. obtinute; 90,3 /val.de referinta : 61-124
GOT ; 14,7 :8,3-53
GPT :19,8 :9,2-40
Fosfataza alcalina ;103,4 :12-65
Bilirubina :0, 34 :0,1 -,5
Uree :50,4 :15-31

Vad ca are doua rez. mari “Fosfataza alcalina” si “Uree “ ?!?!
Este chiar asa de grav???
Asta sa fie cauza ??? Se spala si se "purica " toooata ziulica... Acum vad ca si-a golit de blanita si piciorusele din spate...

Ioana am vazut pushoriiiii !!!!


Va pup si va multumesc !!!

Aaaa si inca ceva ... nu a stat sa=i recolteze sange... am tinut-o 4 persoane si ea scuipa si maraia de parca era caine Pitbul...
Mesteca degetul meu aratator ca pe jeleuri . Dar daca ii dadeam drumul musca dr. sau asistenta ...
Acum am 4 gauri in deget de la dintisorii ei ... ..
Pitbuleasa lu' mama...!!!
Imi merge net-ul foarte greu ... offf...

PERLUTZA sufletzelul meu!


Are we there yet???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Copilutzu..imi pare tare rau pentru catelusa..off..vazusem ca n-ai mai scris si m-am gandit ca n-a rezistat saracuta..
Dar ce ma mira e cum de medicii veterinari n-a vrut nici unul sa se deplaseze, mai ales cei care stau la 300 m??!!

Ref la Perlutza, chiar nu stiu ce sa zic, sa nu fie vreo eczema si nu de la mancare, se poate sa o fi luat de pe undeva? Iese afara, are contact cu alte pisici? Ref la mancare, nu ma pricep la marcile de mancare. Stiu ca trebuie evitata carnita (si Cutzy cand a avut o perioada in care ii dadeam cam multa carnita a facut bubite si se tot scarpina, dar blanita nu ii cazuse. I-a trecut de la sine cand nu i-am mai dat carne deloc o perioada)

Misha71 da un semn daca mai citesti, sa continuam sinteza informatiilor, o sa mai completez eu azi si tu cand poti sa treci pe prima pagina.



Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

INFORMATII GENERALE SI SFATURI PRACTICE

Aceste sfaturi sunt adunate din postarile de la acest subiect si sunt din experienta celor care au avut diverse probleme cu animalutele lor si au primit sfaturi de la medici veterinari. Mentionam ca acestea sunt sfaturi pentru un fel de prim ajutor pana la ajungerea la medicul veterinar!


CARDIOMIOPATIE (Pisici)
Poate aparea la motani pana in 5-6 ani.
Ce e de facut pt a depista cardiomipatia:
-controale periodice la care sa li se asculet inima;
-sa nu se consume mancare obisnuita din comert, ci marci cu vitamine speciale pt pisici;
-poate fi si o malformatie congenitala, dar supraveghiat poate trai mai mult;
-daca pisica nu respira bine, gafaie, trebuie facut un control la inima


CASTRARE (Caini/ Pisici): -informatii despre castrare
Link-uri: www.animalutze.com/articole/castrarea--sterilizarea-0.php" target="_blank">aici, www.animalutze.com/articole/varsta-optima-pentru-castrareasteriliza.php" target="_blank">aici si www.animalutze.com/articole/sterilizare-pisici.php" target="_blank">aici

CONSTIPATIA (Pisici)
Mici remedii: smantana; iarba sau iarba speciala pt digestie de la pet shop

OTRAVIRE (Caini)
Masura de urgenta: I se da sa bea fortat apa cu multa sare ca sa poata sa vomite

PROBLEME CU OCHII (Caini/Pisici)
Cand se scurge cate un ochi -remedii:
-tampoane cu ceai de musetel;
-tampoane cu ser fiziologic;
-unguent oftalmic cu hidrocortizon (kanamicina) 2-3 ori/zi iar pt pui mici 1 data/zi, in prealabil sters ochii cu tampon cu ser fiziologic.
Atentie: se schimba tamponul/compresa sterila la fiecare ochi, nu se tamponeaza cu acelasi tampon decat un ochi.

TEMPERATURA (Pisici) -cum se ia
Cititi aici

Puteti contribui pe parcurs cu informatii sau link-uri utile!

Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Da Ioana , i-am rugat sa vina, le-am zis ca ii luam si ii aducem cu masina . Nici nu au vrut sa auda .
erau 2 veterinari si au zis ca nu pot pleca din cabinet ca pote intervenii o urgenta....
Dar asta este .. nu pot schimba nimic...

De intrat pe forum am intrat mai rar , ptr . ca am facut si un FIV care nu a reusit... si am stat ascunsa si mi-am plans de mila ...
Acum am revenit cu picioarele pe pamant!!1

PERLUTZA sufletzelul meu!


Are we there yet???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna fetelor iubitoare de animalutze,

V-am citit azi cu mare interes postarile, pt ca am si eu un motanel de vreo 10 ani, suntem chiar batrani, l-am castrat cand avea 3-4ani, iar de atunci e fff cuminte, iubitor, jucaus (cum nu era inainte de al castra).
Am facut-o pt ca nu mai puteam sa-l suportam, in perioada imperecheri era nebunie la noi in casa.Acum e fff multa liniste. Nu mai viseaza la pisicutze.

Pe unele dintre voi va cunosc dupa alt forum (Misha, Carmencat), ma bucur ca v-am intalnit si aici.

Si motanului meu ii cade parul, dar nu asa cum spui tu copilitzu, dar pe mn ma ingrijoreaza altceva, mananca si bea apa normal si totusi isi face amblele nevoi doar o data pe zi, ai vostri tot asa fac?
Cateodata se mai intampla sa fie urina inchisa la culoare (asta insemnand un grema) de parca ar fi amestecata cu sange, face destul de rar, cred ca am vazut de vreo 3 ori in ultimul an, ce sa fie?
Unde as putea gasi un site sau forum, o adresa ceva, unde sa dea raspunsuri la intrebarile noastre si med.vet.?

Misha o sa vina in curand cu o veste buna

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput