Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Ma bucur ca e bine acum. Nu de rasfatat plinge ci din cauza ca e micut si el inca o cauta pe mama lui. Faptul ca sinteti voi linga el acum va "confunda" intr-un fel, daca pot spune asa

****************************************************************
Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)


excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna.

Un sfat va rog

Acum o luna si jumatate am luat o femela labrador ,varsta 2 luni NEVACCINATA doar deparazitarea facuta... dupa 1 zi iam facut primul vaccin... a mers foarte bine o saptamana.. dupa care au inceput sa faca diaree, voma lipsa poftei de mancare, somnolenta... am dus-o la medic si a dat verdictul Parvoviroza... am facut tratament o sapt ... dar catelusa nu a facut fata virusului si a murit

Acuma vrem sa cumparam alt catel, tot labrador, avand in vedere ca stam la casa si avem un copil moc -2 ani... noua ni se pare catelul perfect.

Intrebarea mea este... am citit ca acest virus exista in locul unde a trait animalul infectat timp de 6 luni... daca catelul Nou este vaccinat... dar nu a terminat toate vaccinurile poate sa ia acest virus... ca nu as vrea sa aiba aceeasi soarta...si noi sa mai suferim inca o data

Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilansa

Buna.

Un sfat va rog

Acum o luna si jumatate am luat o femela labrador ,varsta 2 luni NEVACCINATA doar deparazitarea facuta... dupa 1 zi iam facut primul vaccin... a mers foarte bine o saptamana.. dupa care au inceput sa faca diaree, voma lipsa poftei de mancare, somnolenta... am dus-o la medic si a dat verdictul Parvoviroza... am facut tratament o sapt ... dar catelusa nu a facut fata virusului si a murit

Acuma vrem sa cumparam alt catel, tot labrador, avand in vedere ca stam la casa si avem un copil moc -2 ani... noua ni se pare catelul perfect.

Intrebarea mea este... am citit ca acest virus exista in locul unde a trait animalul infectat timp de 6 luni... daca catelul Nou este vaccinat... dar nu a terminat toate vaccinurile poate sa ia acest virus... ca nu as vrea sa aiba aceeasi soarta...si noi sa mai suferim inca o data

Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa




Cumpara catel doar cu certificat Pedigree.
Un adevarat crescator nu se va risca sa va dea un catelus bolnav.
Este singura garantie

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3" target="_blank">Avem foto in concurs si acum ne laudam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

da sa te asiguri ca are toate vaccinurile ca sa ai siguranta ca este ok. Medicul veterinar trebuie sa stie exact daca este vreun risc.



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

De la cel care am vrea sa lu-am catelul... zice ca are vaccinuri facute, carnet de sanatate si acordul medicului pt vanzare ... zilele astea trebuie sa iau legatura urgent cu medicul veterinar sa vedem ce zice si el.


Multumesc pt raspunsuri

Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Alina, este importanta si varsta catelusului. Trebuie sa aiba cel putin 3 luni ca sa fii sigura ca are toate vaccinurile facute (si ca ultimul vaccin a fost facut cu vreo 2 saptamani in urma, ca sa se "instaleze" imunitatea).
Un catel mai mic de 3 luni nu are cum sa faca toate vaccinurile...
In afara de antirabic bineinteles, acela se face pe la 6 luni.

Subscriu la ce a scris mamagiuliei, luati catelul de la un crescator serios si neaparat cu pedigree

Spune-ne ce-ai facut !

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Ma bucur sa vad ca este un topic deschis pentru animalutze.
Ca am si eu un pui corcit de chow-chow de aprope 2 luni.Si in afara de faptul ca face in toata casa,si are preferinte culinare(nu se suporta decat daca papa de la rotal canin)prefera sa nu manance cu zile daca nu are bobitele lui,...imi roade peretii din casa de parca .Ce sa fac sa-l dezvat?A facut gauri in perete efectiv si nu am decat cateva luni de cand am dat cu lavabil

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Are sa tot faca in casa pana pe la 3-4 luni, pana i se mai dezvolta vezica ca sa poata sa se tina pana peste noapte,pana atunci va trebui sa-l scoti din 2 in 2 ore afara la pipi.
Noi avem o cusca ca pt transport aerian, cand plecam de acasa o puneam acolo unde avea sheet toilet si gata, oricum cusca e mare la cat de mica era (acum nu mai sta in cusca).
Eu am golden, are 4 luni, mi-a ros cabluri, reviste, papuci, jucariile baietelului, chiar azi mi-a ros o floare de pe barul de la bucatarie( crezand eu ca nu ajunge):)).
Mai ales cand are sa-i cada dinti de lapte si ii apar aia noi, vai lume cat are sa mai roada.
Lasa-l intr-o camera si in ea multe jucarii pt caine, papuci pe care nu-i mai folosesti, si un tricou, bluza de a ta, asa se mai calmeaza fara voi singur in casa.
La mancare nu ma bag, eu puiul de golden l-am tinut pe Royal Canin pana pe la 10 saptamani, si dupa a trecut pe mancare cruda, adica carne,oase, organe crude.
Astia de talie mare is mancai mancailor, ai grija sa nu se ingrase, mai bine portia pe care trebui sa o manance intr-o zi, imparte in mai multe mese si mai putin cantitativ.
Sa va bucurati de puiul nazdravan, si nervi de otel.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

nati multa de info. deci o sa albesc inainte de termen se pare.momentan nu pot sa-l scot afara ca i-am facut primul vaccin si deparazitarea si dr. ne-a spus ca 2 saptamani sa stea in casa,fara sa aiba contact cu alte animale sau persoane straine.
De boschet nu mai zic...am unul singur,un dracena de 3 ani si deja mi l-a ciufulit urat de tot.Jucariile copilului sunt si ale lui,ca ce i-am luat pentru catel nu ii plac.

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

cris82 - eu n-as scoate catelushul din casa decat dupa al patrulea vaccin.Si dupa deparazitare interna si externa. Eu asa am procedat cu ai mei.
-de ros tot va roade prin casa (schimba dinti, nu are companie etc). Vezi ce jucarii, papuci, haine ii lasi la dispozitie! Cainele nu va face diferenta intre ce nu mai folosesti si obiectele cu care i se permite sa se joace.
-florile de interior, in general, sunt toxice pentru animalute!
-cel mai bine, atunci cand ramane singur acasa, sa aiba acces limitat.
-locurile unde ii place sa roada le poti da cu coaja de portocala (e drept ca e mai greu pe perete )

Diana, mami de Tibi (07.07.1997) si ... 24+ cu

Mergi la inceput