CUM SCAP DE PURICI!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Nu stiu exact denumirea la ce am folosit noi, dar de la farmacia veterinara sotul a cumparat anul trecut ceva fiole care le-am diluat cu apa si am stropit prin casa. NU am avut nici o interdictie la dormit in casa sau animale, dar preventiv am dormit o noapte altundeva. Nu avea miros, era o solutie mai albiciosa dupa diluare si am clatit podele si ce am putut, ca iti dai seama ca restul nu am avut ce face, am dat peste tot in casa, dar absolut peste tot. Experienta mea, din pacate, ii mai dureroasa ca a ta, eu fac o alergie foarte foarte grava, deci nu ma joc cu asa ceva. Daca la mine a functionat, te asigur ca o sa functioneze si la tine.Ce pot sa iti zic, in principiu o sa ii gasesti in pat, le place caldura.

Imi pare rau daca nu am putut fi de mai mult ajutor, dar exista o speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

animalele chiar nu au nici o vina, sunt suflete ca si noi, a da un caine batran de 14 ani... e echivalent cu a-l omora, idem pisa de 6 ani
chiar ele ce vina au, ca au decazut in ochii tai cand au aparut copiii?
acuma, sa ne intoarcem la deparazitare
animalele au paraziti externi (de exemplu purici, capuse) si paraziti interni, pentru a le face si lor si noua viata mai confortabila se deparaziteaza periodic
-deparazitarea externa, incearca cu advantix, pipeta, vezi ca se ia pentru un anumit numar de kilograme (este diferit la caini si pisici, ai grija sa spui la cabinetul veterinar sau petshop pentru ce animal iei), pentru purici este activ 3 saptamani, pentru capuse 4 saptamani, deci daca ai probleme cu puricii, repeta deparazitarea la 3 saptamani, daca le-ai dat o data la nu stiu cate luni... e egal cu zero
-deparazitare interna, ia legatura cu un medic veterinar sa iti recomande pastile pentru deparazitare interna si sa iti spuna doza, functie de greutatea si starea de sanatate a animalelor

pentru deparazitarea in casa ia de la o farmacie veterinara regent, fa solutia in concentratia recomandata in prospect si dai asa: zilnic, o saptamana, o data la 3 zile timp de 2 saptamani, o data la 7 zile pana dispar definitiv
cum se da: sa pune solutia in pulverizator (de exemplu unul ramas de la solutia de spalat geamuri) si se puf-puf covoarele, pardoselile, imbinarile pardoseala-perete, peretii cam pana la 1m; nu e nevoie sa faci lac
nu miroase si nu e toxic pentru oameni sau animale, decat baut direct
da si in curte cu el, pus intr-o pompa de stropit, se pare ca ai o infestatie masiva, vezi ca daca ploua... e pa, s-a dus si trebuie sa dai din nou
odata dat in curte si deparazitat bine, apoi deparazitati cainele si pisica la 3 saptamani, maxim 1 luna cu advantix, nu vor mai fi probleme
purici si capuse poti sa continui sa ai si daca dai animalele, culmea e ca animalele strang parazitii... nu ii prea imprastie, de aia zic ca probabil ai o infestatie foarte mare de s-au imprastiat peste tot
inca ceva, mare atentie ca saliva de purice poate da alergii urate de tot, mai ales la copii, tot puricii transmit tenie, iar mai nou, din cate am citit eu se pare ca transmit de la sobolan la om Bartonella, iar capusele... transmit la animale babesioza, care este mortala, iar la om... febra butunoasa, Lyme

dati o cautare cu nenea google si va dumiriti cam ce pot face aceste boli

este extrem de important sa nu ne lasam coplesiti de acesti paraziti
bietele animale sunt la fel de sacaite ca si noi, sta numai in puterea noastra sa le ajutam si pe ele si pe noi

bafta multa

Mergi la inceput