CUM SCAP DE PURICI!!!

CUM SCAP DE PURICI!!! | Autor: marchplayer

Link direct la acest mesaj

Avem o pisica si un caine dar nu stau in casa cu noi, stau in schimb i aceeasi curte. Ii tot dam cu frontline dar sa moooor daca dispar nenorocitii astia mici. Curatenie fac mereu ca am doi copii mici dar n-am avut curaj sa dau cu solutii prin casa de teama sa nu pateasca ceva copii.
Ce ma deranjaza cel mai mult este ca ii ciupesc pe astia mici care au pielea foarte sensibila si fina si subtire si se umfla si ei se scarpina de mi se rupe sufletul.
Efectiv nu stiu ce sa mai fac.
Stie careva vreo solutie care sa nu fie daunatoare pentru copii...sau care sa actioneze in cateva ore dupa care sa dispara efectul...ca n-am unde sa duc copii nici macar 24 de ore de acasa.

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Buna,
in conditiile date,cred ca cel mai bine e sa scapi de matza si de caine.Nu stiu daca exista solutii ptr purici care sa nu faca rau copiilor.Totusi incearca cu spray de gandaci dar scoate macar 2-3 h copiii din casa!


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

In nici un caz sa nu dai cu spray de gandaci..este foarte toxic pentru animale.
Catelul meu a mirosit pe strada si a fost paralizat o saptamana dupa aceea.
Dar nu am nici solutii de scapat de purici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:


Nu prea ma indur nici de bietele animale. Nu le-am iubit eu prea mult niciodata iar acum de cand am copii nu le mai suport de-a dreptul mai ales la cat este de munca in urma lor ca stam la casa si ele ies tot timpul prin curte sau pe strada si apoi vor in casa si tot asa. cainele este un boxer batran, are vreo 14 ani si chiar nu vad alta scapare decat obstescul sfarsit iar matza eu am adus-o acum vreo 6 ani cand nu aveam copii.
Precizez ca problema nu sunt animalele mele ci animalele de pe strada sau ale vecinilor. Ce naiba sa fac? sa dau de purici pe toata strada?? sa cumpar frontline pentru toate matzele vagaboande??
Am mai citit pe net de diverse solutii. acum trebuie sa ajung la farmacie si sa aplic si alte variante.

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Gabriela, fff bun sfatul pe care l-ai dat, cel cu scpatul de animale. Mai ai din astea?????

Daniela, exista niste fiole, Regent, se cheama intreaba la orice pet-shop, nu sunt toxice nici pt copii, nici pt animale.


Mada 36+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mada

Gabriela, fff bun sfatul pe care l-ai dat, cel cu scpatul de animale. Mai ai din astea?????

Daniela, exista niste fiole, Regent, se cheama intreaba la orice pet-shop, nu sunt toxice nici pt copii, nici pt animale.


Mada 36+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca


Io n-am zis sa le omoare,ci sa le dea!E asa greu de inteles?


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dai cu ceva solutie de la petshop sau farmacie veterinara, duci copiii 2-3 zile la bunici sau in alta parte, lasi solutia sa actioneze si inainte de venirea copiilor speli casa.
Si eu am avut in vara si tot de teama ca sa nu pateasca ceva copiii nu am dat cu nimic. Pana la urma nu am scapat decat kilarind puricii unul cate unul, dar asta nu e o garantie ca n-o sa mai apara.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Multumes Mada, chiar ar fi super sa gasesc Regent. In seara asta chiar merg. As vrea sa scap de insectele astea fara sa trec la solutii extreme gen inundat casa, aruncat animalele, mutat.
Androix, nu stiu cum naiba gaseai tu purecii sa-i killer-esti?! Eu n-am reusit sa prind nici macar unul

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

ooo, da nu ti-am spus ce munca de detectiv am dus. Le place albul, adicatelea le place sa se distinga. Asa ca stateam la panda pe cearsaful alb. Norocul meu, daca pot sa-i spun asa, e ca si pe mine le place sa ma piste asa ca ii prindeam cand ma atacau pe mine.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Ma sa fie...
toate solutiile aste sunt toxice, nici nu ma asteptam sa fie altfel, daca mureau de la miere erau distrusi pana acum.
Am citit si despre Regent. Asta-i o solutie care este folosita in agricultura, ataca sistemul nervos central al insectelor, este specificat ca este daunator albinelor
Unii spun ca ar fi super periculos pentru animale si nu ma indoaiesc ca ar fi periculos si pentru copii. mai sondez.
Cred ca pana la urma imi pun cearsafuri albe prin toata casa si plec la vanatoare

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

A folosit careva NEOSTOMOSAN? Am citit pe aici ca n-ar fi asa de periculos pentru copii. Doar aerisit bine dupa aplicare si sa nu doarma copii in noaptea urmatoare in camera cu pricina. Cred ca plecam, om vedea unde o noapte de acasa si dau cu aceasta solutie ca asa scarba imi este de insectele astea...nu mai spun ca m-a ingrozit ce am citit despre ele.

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput