Nu scapam de muci!

Nu scapam de muci! | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Cum sa fac eu sa o scap pe Ana de muci? De cate ori raceste, dupa doua trei zile i se ingoasa mucii, uneori se fac galbeni si nu mai scapam de ei sub nici un chip. Ultima oara au coborat in plamani si a facut pneumonie... Raman undeva la baza nasucului si nu ajung la ei cu nimic, chiar daca incerc sa ii inmoi si sa ii scot cu batista bebelusului. Vibrocilul o ajuta sa respire mai usor, dar nu elimina mucii. Sinupretul ii fluidizeaza, dar tot acolo raman. Va rog mult, mai dati-mi o idee, ce-as putea face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cu Colargol ati incercat? Se pun cateva picaturi in fiecare nara (atentie ca pateaza rau), usuca mucisorii (ma rog, mucalaii, dupa caz) si dezinfecteaza tractul nazal. Se gaseste la farmaciile cu laborator care prepare diferite solutii.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Discuta cu pediatrul despre un tratament cu aerosoli. Aparatul e scumputz (in jur de 200 - 250 ron) insa merita osteneala fiindca aplica tratamentele punctual. In general noua pentru asemenea cazuri ne prescrie ser fiz cu fluimucil...vezi ce va recomanda.

Eu ii pun aparatul lui Matei si cu ser fiziologic simplu, ca sa ii hidratez mucii care asa se evacueaza mai usor. Bine, al meu e mai maricel, si stie sa ii sufle dupa aceea.

De cand am aparatul eu-s super incantata de efecte.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si eu tot Colargol recomand. E f. bun! Dar nu se gaseste decagt la anumite farmacii care-l prepara in laborator. In Bucuresti am gasit la Dona pe Dorobanti, mai sus de Perla pe aceeasi parte si la Centrofarm pe 1 Mai, intre piata 1 Mai si inters cu Turda

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Si eu tot Colargol...fetita mea a facut o viroza la doua luni si la doua luni si jumatate trebuia sa am botezul...eram disperata ca ma chinuiam cu de toate si nimic....Colargolul a rezolvat problema in 3 zile!!!!! Atentie insa ....pateaza si nu-l scoti cu absolut nimic...decat cu foarfeca! Il mai gasesti si la farmacia Crisia pe Dorobanti sau la farmacia Batistei...nici nu stii cat am umblat eu prima data dupa el!!!!

Oana si Cati mica (23.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Un exudat nazal i-ai facut? Noi am patit asa cu Alexandra in primul an de gradi (a mers de la un an jumate) si nu intelegeam de ce o tinea din raceala in raceala, iar mucii devenisera permanenti. Era cat pe ce sa o operam de polipi cand fata nu avea polipi, ci streptococ pneumonie localizat in nasuc. Simptomele erau exact ca ale piticei tale, si pana nu am scapat de pneumococul asta nu au disparut nici mucii.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Un exudat nazal i-ai facut? Noi am patit asa cu Alexandra in primul an de gradi (a mers de la un an jumate) si nu intelegeam de ce o tinea din raceala in raceala, iar mucii devenisera permanenti. Era cat pe ce sa o operam de polipi cand fata nu avea polipi, ci streptococ pneumonie localizat in nasuc. Simptomele erau exact ca ale piticei tale, si pana nu am scapat de pneumococul asta nu au disparut nici mucii.Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)PozeSa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/
Exact la fel am patit si noi. Dupa ce am scapat de pneumococ, s-a terminat si cu mucii. Sanatate multa!Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Cristina, folositi batista bebelusului? Pe mine m-a ajutat foarte mult cnd era Ana mica, a fost o mana cereasca. Stiu ca pe vremea aia mai foloseam Pivalone pentru nas. Multa sanatate!

Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Madutzati-a fost bun Pivalone la ceva? Eu sunt genul de persoana care testeaza, atat cat poate, pe ea intai medicamente si picaturi- pivalone are un gust oribil (efectiv oribil) fapt pentru care nu i-am dat lui bb si l-am pastrat pentru noi ...si culmea cand am avut nevoie nu ne-a ajutat cu absolut nimic!!!!!
Batista bebelusului este intr-adevar "mana cereasca" si pe noi ne- ajutat mult, dar trebuie totusi sa atentionez..."excesul" de zgomot de aspirator cand bb sunt mici ii cam streseaza si le va fi frica de aspirator cand mai cresc (daca sunt fetite...nu-i rau de loc daca stai sa te gandesti!!!)...acum serios...mi-a luat ceva vreme ca s-o obisnuiesc pe Catinca sa nu mai faca crize cand vede si mai ales aude aspiratorul...si asta de la o raceala pe care a facut-o la doua luni si jumatate si la care am folosit batista bebelusului zi si noapte!!!

Oana si Cati mica (23.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Aspiratorul nu ne foloseste, cum spuneam. Aparatul cu aerosoli, de asemenea (ultima data mi-a spus doctorita sa nu-i mai fac aerosoli decat daca e ragusita sau "haraie"). Cu nebulizator cu tot a ajuns atunci la pneumonie...
Momentan raman ca solutii Colargol (sper sa gasesc in Ploiesti) si exudat nazal. Mai aveti alte idei?
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Daca gasesti la farmacie Vicks , e o crema mentolata . Pune o oala mai mare cu apa la incalzit , las-o sa clocoteasca bine si pune in ea putina crema Vicks iar aburul mentolat ii va face bine, ii elibereaza caile respiratorii si ajuta la eliminarea mucozitatilor .Atentie insa, nu prea multa crema, am observat ca e micuta fetita !

Mergi la inceput