Diabet zaharat la copii (1) - recuperat

Diabet zaharat la copii (1) - recuperat | Autor: Adrianaa

Link direct la acest mesaj

Diabet zaharat la copii!
danielac
Am o buna prietena care are o fetita de 3 ani si 8 luni si care de cateva saptamani a fost diagnosticata cu diabet zaharat insulino dependent! mai exista parinti aici pe site care au copii cu diabet? ea nu cunoaste pe nimeni cu asa ceva si doreste sa intre in contact cu cai care stiu. multumim! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

pisi-pis
Diana, imi pare tare rau pentru prietena ta si fetita ei. Eu stiu ca exista asociatii pentru parintii copiilor cu diabet si chiar tabere pentru ei. Uite ce am gasit pe internet despre taberele nationale: http://diabet.lx.ro/index.html Poate mamica poate lua legatura cu ei (http://diabet.lx.ro/contact.html) si prin intermediul lor poate ia legatura cu alti parinti aflati in aceeasi situatie.


Balbina
Of, sotul meu e diabetic insulinodependent :((( Oare ce sanse au copiii nostri de a mosteni predispozitia? Si ce masuri trebuie luate pentru a minimaliza aceste sanse? Daniela, ii doresc multa rabdare prietenei tale, cu diabet se poate trai ca un om sanatos, trebuie doar respectate cu mare strictete niste reguli. ------------------ Numai bine, Natalia


alessia105
Draga Dani, imi pare rau de micuta prietenei tale ... am gasit cateva pagini despre diabetul zaharat insulino dependent ...poate gasesti ceva pe acolo ..daca imi dai un mail cu cateva detalii ,dau eu mailurile si intreb peste tot daca exista grupuri de intalnire a pacientilor la nivelul judetelor .. http://www.diabetzaharat.ro/ http://www.telemed.ro/diabet.htm http://sanatate.org/boli/diabet.php http://www.sincromed.ro/diabet.htm UN articol despre un nou medicament ptr diabetici ..cine stie poate ajuta http://www.infomedicina.ro/rompress/show.asp?id=428 Asociatia bolnavilor de diabet zaharat din Romania isi are sediul in Bucuresti, strada I.L. Caragiale, nr. 12, Va pupam Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE! Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98) ____________________________________________________________________________________________________ Poze de pitici voinici ____________________________________________________________________________________________________ "Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". – Gandhi


danielac
Multumesc mult pentru raspunsuri! Prietena mea este de fapt si prietena voastra, este o persoana cunoscuta aici pe forum, nu stiu insa daca va dori sa faca aceste dezvaluiri si de aceea nu am sa ii spun numele deocamdata! Am sa ii transmit datele de la voi! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


alessia105
Draga Dani si draga prietena ...noi suntem intotdeauna langa voi si oricand aveti nevoie de noi va suntem alaturi ...Va pupam dulce si va dorim tot binele din lume Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE! Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98) ____________________________________________________________________________________________________ Poze de pitici voinici ____________________________________________________________________________________________________ "Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". – Gandhi


Anina_n
Dani, multumesc pt. deschiderea subiectului ! Din nefericire, despre noi este vorba, fetelor ! Am sa va scriu ce am scris si prietenelor mele de net. Cristina are diabet zaharat insulino-dependent tip 1(sub 30 de ani, in general, numai in aceasta forma exista, din pacate) facut....nu stim cum ?! Ereditar....posibil, desi nu cunoastem pe nimeni cu diabet in familiile noastre. Diabetul este o boala auto-imuna in care sistemul imunitar(in urma unei boli virale) ataca proprile celulele producatoare de insulina din pancreas si acesta nu mai poate fabrica suficienta insulina. Boala virala ... Cristina nu a avut decat oreion la 16 luni. In rest 4 rinite si rinofaringite, o anghina acuta, iar acum o data cu debutul diabetului, anghina acuta foliculara. Plus ca a fost alaptata pana la 15 luni. Totul a inceput cu 2 zile inainte de a veni acasa de la Toplita(19 august). Dureri de burtica, apoi de gat(deoarece avea puroi in gat), febra, nu manca, bea multe lichide, urina des si varsa(orice manca sau bea, chiar), gurita foarte uscata cu crapaturi la colturi, pierderea brusca de ~ 2,5 kg, stare de moleseala, somnolenta. Mai apoi am observat si pielita de pe degetelele manutelor cum se cojea si o piele uscata pe tot corpul. Toate semnele de debut ale diabetului in doar 2-3 zile. Am citit mai apoi ca la copiii mici, asa este debutul bolii, brusc. Ce ne-a derutat a fost puroiul din gat, pt. care a facut 3 zile injectii cu penicilina de 3ori/zi. Netrecandu-i si simtindu-se mai rau decat inainte de injectii, doctorita ne-a trimis la spital pt. a fi vazuta si de alt medic, investigatii si schimbarea antibioticului. Acolo a iesit in analiza sangelui si a urinei o glicemie prea mare....diabet zaharat. Ne-a dat toata viata peste cap aceasta boala, dar traim cu speranta ca intr-un viitor cat mai apropiat se va gasi o cale de vindecare totala. Deocamdata invatam sa traim cu aceasta boala. Cristina, desi ea este cea bolnavioara, suporta cel mai usor totul. Pur si simplu accepta realitatea, ca are prea mult zahar in sange, ca nu mai produce insulina pancreasul din burtica ei si trebuie sa-i introducem noi insulina(2/zi) in corp, fara de care n-ar putea trai. Intelege ca nu are voie sa manance orice si mai ales fara dulce si ca trebuie sa manance dupa program(6 mese/zi) si tot ce i se da. Ca trebuie sa-i testam glicemia(sa o intepam in degetel din cand in cand), sa stim cum sta cu zaharul in sange. Avem mare noroc...este o fetita atat de intelegatoare si matura pt. varsta ei ! Probabil ca, daca ar fi fost ceva mai mare, ar fi fost revoltata de ceea ce i se intampla si ar fi acceptat mai greu realitatea. Mai avem noroc si cu mama mea, caci ea se ocupa de Cristina, cat timp eu sunt la serviciu. Dimineata ii pregatesc mesele, mama numai sa i le dea la timp si in cantitatile corecte. De 2 sapt. Cristina merge la gradi cu program scurt, ceea ce ne permite controlarea meselor. In schimb, ne-am luat gandul de la bb nr. 2. Oricat de mult mi-l doresc, Cristi vrea sa ne concentram numai asupra Cristinei. Si ii dau dreptate, pe de-o parte. Suntem inca bulversati, speriati, caci este ceva necunoscut pt. noi. Suntem abia la inceput, nu avem experienta si ne este teama sa nu se intample ceva rau, daca lasam garda jos. Niciodata n-am crezut ca ni s-ar putea intampla asa ceva si noua. Dintotdeauna am avut un gand bun, o vorba buna sau chiar un banut pt. cei aflati in suferinta....iar acum suntem si noi de partea cealalata a baricadei. Bine ca, totusi, diabetul este o boala care te lasa sa traiesti frumos, daca respecti programul insulinic, alimentar si fizic. Iar Cristina este o luptatoare foarte curajoasa, care ne intareste si ne impulsioneaza pt. fiecare noua zi. Imi este greu ca nu cunosc pe nimeni in situatia noastra. Nu am din experienta cui invata. Abia am gasit pe net un forum, pe un site dedicat diabeticilor, o mamica ce are un baietel(5 ani) diagnosticat cu diabet de 1 an. Sper sa aflu cat mai multe de la ei ! Deocamdata am o carte despre diabetul la copii si adolescenti pe care o citesc si rascitesc zilnic, plus informatile despre diabet de pe net, care mai mult sunt pt. adulti. Cam atatea despre noi, deocamdata. Va multumesc pt. cele scrise si pt. adresele(verificate deja, toate!) date ! Din pacate medicamentele sunt pt. diabeticii non-insulino-dependenti, care au inca suficienta insulina, doar ca aceasta trebuie ajutata sa duca energia(glucoza) la celule. Va doresc numai bine si sanatate ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57402" target="_blank">Copilasi din 2002 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


Andrada
Multa sanatate Cristinei si te rog mai scrie-ne cum va descurcati! Sint alaturi de voi, va imbratisez cu drag, Andrada L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu
tomasa Si noi suntem alaturi de voi. Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
ana_miti Eu sunt mamica unui baietel bolnav de diabet. Ales are 1 an si am descoperit acesta boala cumplita in urma cu 3 saptamani. Este insulino dependent si sunt disperata ca nu prea stiu ce sa ii dau sa manance...ma refer la combinatii de alimente, ca este cam pretentios si ....cam micut, trebuie sa ii fac injectia de 3 ori pe zi.... Acum nu pot sa mai stau, dar voi intra mai pe seara sa vb mai mult, sau la ana_miti@yahoo.com, sau pe PM. ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos


alessia105
Draga Nina ....si noi suntem alaturi de voi si oricand aveti nevoie de un prieten puteti conta pe noi ..chiar azi am descoperit un topic pe Generale despre al copil cu diabet al carei mamici este mebru Dc ...i-am dat si ei link-ul acestui topic poate va veti cunoaste mai bine . Multa sanatate si te rugam sa nu uiti ca noi iti suntem alaturi ...scuze ..va suntem alaturi...sa ne tineti la curent cu evolutia piticilor Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE! Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98) ____________________________________________________________________________________________________ Poze de pitici voinici ____________________________________________________________________________________________________ "Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". – Gandhi


ana_miti
Pe la jumatatea lunii septembrie copilul meu a inceput sa numai manance, bea apa multa, lichide in general, urina foarte mult, numai era asa energic si vioi cum il stiam eu. Acesta este si motivul pentru care eu nu am mai intrat pe forum, mi se facuse oarecum jena sa ma laud cu odorul meu, grasan destept si frumos. Am mers la camera de garda a spitalului judetean din Giurgiu, ni s-a spus ca este racit la plaman si ca are rosu in gat. am luat antibiotice si speram sa ii fie mai bine. A doua zi, Alex se simtea mai rau. Am mers iar la camera de garda, alta dr ne spune ca nu este racit la plaman , si are CEVA la burtica. Ce anume nu mi-a spus, desi, copilul nu avea diaree, nu era constipat, nu vomita, facea doar 38,2, temperatura. Am luat alta reteta, insa a doua zi, asta era sambata , pe 18 septembrie, Alexandru devenise palid, incercanat, ce mai era foarte rau. Am uitat sa va spun ca la cele doua consultatii, am tinut in mod expres sa le spun despre simptomele pe care le-am observat. Si una dintre ele mi-a spus" Ce doar nu crezi ca se face diabet la 1 an?!!!" In sfarsit, duminica, am plecat la bucuresti cu el, la spitalul Budimex, am mers la urgenta si acolo l-a consultat o doctorita tanara . a spsu ca are rosu in gat si apoi i-am spus de apa multa, pipi mult.....si atunci a zis sa mergem sus pe sectie sa ii ia o glicemie. Acolo, imi vine sa urlu si acum cand scriu, numai pot............aparatul de glicemie nu a mai indicat o valoare in cifre, ci HIGH, adica undeva la 600 valoarea glicemiei. "Este diabetic!" au excalamat asistentele, nu se poate sa reziste la o asemenea glicemie. I-au mai luat inca una: rezultat = HIGH!!!!!!!!!!!!!!!! In momentul ala am izbucnit in plans si am zis ca nu se poate asa ceva!!!!!!!! Nici nu m-au bagat in seama. Mi-au luat copilul din brate si mi l-au dus la terapie intensiva. L-au chinuit si s-au chiniut si ele cred ca vreo 0ra pana au reusit sa ii puna perfuzia si pompa de insulina. El fiind grasut, nu ii gaseau vene, l-au ciuruit peste tot, in final i-au pus la glezna. Imaginati-va prin ce am trecut , eram doar eu si 2 asistente care il tineam. Si el se zbatea si tipa, se uita in ochii meimirat si speriat totodata, si parca ma intreba:"De ce le lasi sa ma chinuie?" Apoi a venit doctorita diabetolog care m-a luat sa stam de vorba si mi-a spus cu calm ca trebuie sa ma linistesc pentru ca viata lui Alex depinde de mine. Pe moment am incetat sa mai plang si ma uitam parca prin ea. Aveam senzatia ca visez urat si trebuie sa ma trezesc. Cosmarul inca mai continua, am stat doua saptamani in spital. In tot acest timp glicemiile ne-au dat bataie de cap, la toti( doctoritei, lui Alex, mie , familiei, asistentelor) urcau la 460 (hiperglicemie) si dupa nici 3 ore scadeau la 40 (hipoglicemie). Intr-o noapte am cezut ca mor: la ora 22.00 cand a venit asistenta sa il testeze glicemic, a constatat ca al meu copil era intr-o severa hipoglicemie cu o valoare de 25. MI-a spsu ca este foarte rezistent acest copil, in mod normal trebuia sa fie in coma. dar el, era perfect constient. I-am dat apa cu zahar si imediat a inceput sa creasca glicemia. Acum suntem acasa de 4 zile, face insulina de 3 ori pe zi (7.00, 13.00, 19.00, injectii pe care eu i le fac), mananca 6 mese pe zi(3 principale si 3 gustari, din 3 in 3 ore) si glicemia i-a masor la fel de 6 ori pe zi(teoretic , pentru ca el face hipo sau hiper si in intervalul celor 3 ore. Astfel, sunt nevoita sa i-o masror de inca vreo 3 ori ) si noaptea alte doua testari la 1 noaptea si 3 dimineata. Este cumplit de greu si dureros, nu stiu exact daca ma intelegeti.... Probabil va intrebati de la ce s-a declansat....se pare ca pe fondul unui rosu in gat, pentru ca l-am descpoerit exact la debut. Cine stie ce este diabet intelege ce spun eu acum. La analize hemoglobina glicozilata a iesit 8,9%. Rugamintea mea care este: cine ma poate ajuta sa cumpar un aparat de masurat glicemia si testele aferenete din afara, pentru ca la noi un diabetic primeste gratuit doar 25 de teste(IAR ALEX ARE NEVOIE DE VREO 250 PE LUNA).Am inteles ca in strainatate sunt mai ieftine decat la noi si .....de aceea aveam nevoie de ajutor. De ce sa nu recunosc, ca as fi interesata daca ati putea sa ma ajutai, pt ca cineva mi-a spus daca am vreo ruda sau cunostinta afara, acesta poate merge la vreo fundatie de caritate si sa explice situatia lui Alex, si pote ne ajuta cu aparat si teste. DACA NU II TESTEZ GLICEMIA DE CATE ORI MI SE PARE CEVA IN NEREGULA CU EL(plans, agitatie, paloare, stare de voma,) RISC SA INTRE IN COMA HIPER SAU HIPOGLICEMICA PENTRU CA NU STIU EXACT CARE ESTE VALOAREA SI NU STIU EXACT CE TREBUIE SA II DAU SA MANACE. La injectii numai sta, plange, se zbate..... Cam asta este povestea noastra trista. Singura speranta ne-a ramas la DUMNEZEU, poate se indura si face vreo minune cu el si sa ale lumineze mintile savantilor si cercetatorilor care se ocupa de diabet sa gaseasca ceva.....nu stiu ce pentru ca viata lui Alexandru sa numai depinda de aceste injectii si intepaturi pentru glicemie. inca o data va multumesc si sper ca nu v-am plictisit . (Daca am greseli de ortografie, va rog sa ma scuzati, dar am scris repede si sunt si foarte suparata si nu ma pot concentra indeajuns) ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos
alessia105 ana_miti am citi ce ai postat tu la Generale ...o sa ma interesez aici de ce ai tu nevoie si iti voi face o listuta de preturi ...eu una te sfatuiesc sa ceri asa ceva de la fetele si din alte tari ca sa faci o comparatie si sa vezi unde e mai ieftin ... Eu si celelante fete cred ca sunt la asentimentul meu cred ca daca ne ceri ajutotul o faci ptr ca ai nevoie in primul rand si in al doilea rand ptr ca stii ca multe dintre noi iti pot fi aproape ..fie si virtual ..asa ca chestia cu cersitul cade si sper ca nu te vei mai simtii asa de acum in colo.. Noi suntem langa voi chiar si virtual !!!Cum se mai simte Alex acum? Nina... ce face Cristina? Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE! Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98) ____________________________________________________________________________________________________ Poze de pitici voinici ____________________________________________________________________________________________________ "Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". – Gandhi


Anina_n
Multumesc pt. gandurile voastre bune, Andrada, Tomasa si Alessia ! Am fost la control cu Cristina. Glicemia era buna, urina la fel, plus ca a luat in greutate 500 g, avand acum un pic peste 14 kg. In schimb, pt. ca seara glicemia este ridicata (peste 200mg/dl) i-a marit doza de insulina dimineata cu 1 unitate, avand acum 7 u Humulin N, dimineata. Acum, sa vedem cum va fi cu aceasta doza, care sper sa nu-i scada prea tare glicemia de la amiaza(~66mg/dl), care este catre scazuta. De hipoglicemii ne este cel mai frica ! Pt. ca in diabet nu poti merge pe aceeasi linie cu insulina sau masa, mai ales la copii si adolescenti, care sunt in crestere. Asta este nelinistea noastra, chiar daca respectam dozele de insulina si regimul alimentar, trebuie sa-i urmarim mai tot timpul glicemia. Macar de s-ar putea face si altfel decat tot intepand degetelul. Cristina este cooperanta oricum, chiar vrea sa-si faca testul de glicemie singura si cand mai creste si insulina. Deocamdata ea pregateste tamponul cu spirt, apasa pe butonul...lansatorului de ac(pt. testul de glicemie) si da afara 2u din stiloul de insulina, cand exista bule de aer in el. Greu este iarasi cu programul strict al insulinei si al meselor, caci asta nu ne lasa nici sa dormim pana mai tarziu, nici sa ne culcam prea devreme. Noi, ca noi, dar Cristina este mica, inca. Cam astea ar fi noutatile la noi. Inca ceva de care ma bucur tare mult...am gasit pe forumul unui site despre diabet zaharat o mamica cu un baietel de 5 ani, care de 1 an are diabet. Abia astept sa aflu mai multe de la ea ! Orice ar fi, suntem tari, eu si sotul, nu ne lasam invaluiti de durere sau de neputinta, mergem zambitori inainte pt. Cristina, pt. noi. Ana-Maria, of, Doamne, imi pare atat de rau pt. ceea ce i se intampla lui Alex, voua ! ...Ca nu va pot ajuta prea mult si noi fiind abia la inceput(diagnosticul Cristinei fiind dat pe 29 aug.). Precum scriam si mai sus, este tare greu cu diabetul la copii, ei fiind in crestere mai tot timpul, ceea ce influenteaza glicemia. Medicii ce au spus, de ce osciliaza atat de tare glicemia la Alex ?Racelile, infectiile, febra, starea psihica, influenteaza si ele glicemia, din cate am citit. Alex fiind mititel, cred ca este influentat si de starea ta. Nu m-am putut abtine o data la spital, oricat am incercat, si am inceput sa plang(fara zgomot) de fata cu mititica mea, care imediat a inceput si ea sa planga. Daca ma agit si-mi arat nelinistea inaintea orelor de test si a insulinei, la fel se poarta si Cristina. Stiu ca este mai greu cu Alex, el fiind mai mititel, dar vorbeste-i intr-una despre ceea ce-i faceti. Eu asa am procedat si in 3 zile, Cristina nu mai plangea la intepaturi. Plangea mai degraba de frica lor, decat de durerea intepaturii. Sau puteti sa va injectati si voi ser fiziologic(asa am citit), aratandu-i ca si voi faceti insulina si nu doare. Te ajuta cineva cand ii faci insulina ? Cate kg are Alex ? Cata insulina face pe zi ? Cate HC/zi poate sa manance ? Aveti tabele cu continutul in glucide al diferitelor alimente ? Din pacate, eu nu am PC acasa, folosesc internet-ul numai in timpul serviciului, cand munca imi permite. Am sa te contactez si pe Ym si e-mail, sa tinem legatura. Fii tare pt. puiul tau ! Alex ! Sanatate si o copilarie frumoasa, alaturi de cei ce te iubesc ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute
danielac Nina, suntem alaturi de voi si pupam pe Cristinica frumusica ! multa sanatate! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Andrada

quote:Originally posted by Anina_n
Orice ar fi, suntem tari, eu si sotul, nu ne lasam invaluiti de durere sau de neputinta, mergem zambitori inainte pt. Cristina, pt. noi.

Anina!!! Minunata atitudine! Cristina e o norocoasa sa va aiba linga voi si voi sa o aveti pe ea!! Sa fiti sanatosi si fericiti cu totii. Mai scrie-ne cum va descurcati cu programul meselor si al injectiilor. Cristina e inca la gradinita? Cum se descurca? Si mai povesteste despre ea si ce mai face in general nelegat de diabet. Eu sint aici si o sa citesc tot. multe imbratisari pentru voi, Andrada L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


CristinaT
Imi pare ata de rau de ce am citit... nu am stiut nimic despre diabet, dar nu pot abtine va doresc multa sanatate si sa dea dumnezeu sa existe o rezolvare. 6 ani -14 februarie 2006
Karina Draga Nina si Ana-Maria, imi pare taaaare rau pt. copilasii vostrii. Pe Cristina desi n-o cunosc personal, parca as cunoaste-o de o viata, din povestile de la #65533;Copii din 2002#65533;. De Alex mi se rupe sufletul, ca el e si mai micut si nu prea intelege ce i se intimpla. Imi dau seama ca va e f. greu, ca si eu am tras o sperietura asta primavara, cind Bogdan a fost in spital pentru o enterocolita gastrica si facindu-i analizele, i-a iesit glicemia 118, iar 110 era maxim. Mi s-a spus atunci ca din cauza bolii, dar eu tot n-am fost linistita si peste ~ 1-2 luni i-am refacut analizele si erau in limite normale. Dar spaima a fost mare, mai ales ca eu stiam exact despre ce este vorba, deoarece fetita unei prietene bune de-a mamei a facut diabet insulo-dependet la virsta de ~ 5 ani. Doctorii nu si-au dat seama asa repede ca la voi ce are fetita si a intrat in coma. Asta cu f. multi ani in urma si desi la vremea respectiva doctorii au speriat-o pe mama ca fetita va trai maximum pina la 25 de ani, ea este bine merci si acuma la 30 si ceva de ani, fara evenimente majore. Dar fetita a invatat sa-si faca singura injectiile, sa-si adapteze regimul alimentar. Probabil ca asa se va intimpla si cu copii vostrii. Imi pare tare rau pt. ei, ca sint asa de mici si te doare cind ii vezi cat sufera. Va doresc sanatate si multa putere sa trece peste toate greutatile. Cit priveste #65533;mostenirea#65533; acestei boli, sfatuiesc pe toate mamicile care au diabetici in familie, sa faca analizele copiilor din 6 in 6 luni. Din cite aflasem eu, cea mai mare probabilitate de aparitie a bolii e din 2 in 2 generatii, dar asta nu trebuie sa va scada vigilenta. In cazul povestit de mai sus, bunicul fetitei era diabetic si mai aveau rude bolnave de diabet si doctorii le-au spus parintilor ca ar fi trebuit sa-i faca analizele fetitei perioadic si ei nu-i facusera niciodata, nici o analiza ca fetita a fost sanatoasa tun si nu le spusese nimeni, nimic. Eu una sfatuiesc toate mamicile, daca au posibilitatea sa le faca bebeilor, copiilor analizele o data pe an. Si apropo de asta, Nina, tu i-ai facut vreodata analize de singe Cristinei ? Daca da, glicemia cum i-a iesit ? Ca de Alex am citit, ca Ana-Maria nu a apucat sa-i mai faca pana acum analizele. Sanatate multa ! Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine Karina + Bogdanel www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !


april
Sanatate micutilor si putere voua parintilor. Suntem alaturi de voi. Antonela Andrada
Anina_n Dani, Andrada, Cristina, Karina si Antonela, va multumesc ! Si pt. ca Andrada este dispusa sa citeasca mai multe despre noi, iata ! Cu programul injectiilor ne descurcam, caci avem doar 2/zi: la ora 7:00 si la ora 19:00. Cu trezirea matinala este mai greu, caci ne trezim la 6:40, ca sa facem si un test de glicemie inainte(acum, o data la 3 zile), iar mai apoi insulina cu stiloul. Si pt. ca avem 6 mese/zi(8-micul dejun, 10:30-gustare, 13:30-pranzul, 17-gustare, 20-cina, 22-gustare), din care ultima la ora 22, Cristina adoarme abia la ora 22:30, iar somnul de amiaza il avem abia la ora 14-14:30. Dimineata, de la ora 9 la 13 este la gradi cu program scurt, caci unde mergea ea inainte(cu program prelungit) nu au acceptat-o cu programul scurt, spunand ca este mica, se poate reintegra usor intr-o noua colectivitate. Insa, Cristina este o fire mai timida, mai linistita si mai retrasa. Astfel ca, inca merge si sta cu ea la gradi, mama mea, caci singurica nu vrea sa stea. Dar mama o mai pacaleste si dupa gustare, pleaca pana acasa revenind inainte de ora 13 dupa ea. Norocul meu este ca o am pe mama langa mine, altfel trebuia sa renunt la serviciu. Daca ar avea sotul un salariu mai mare, oricum renuntam. Ma gandesc ca va veni timpul si pt. insulina la amiaza si nu stiu cine i-o va face ?! Mama nefiind in stare sa i-o faca. Caci micutii crescand, le creste si necesarul de glucide si automat si cel insulinic. Deocamdata, la cele 14 kg ale Cristinei, ea poate manca 114HC(glucide)/zi si primeste 11 u insulina/zi. Dupa-masa, cand ajung acasa, Cristina se trezeste, isi papa marul(gustarea de la ora 17), iesim un pic afara(~1 ora) si revenim acasa pt. insulina de la ora 19. Dupa care ieseam din nou afara, dar la noi deja se intuneca la ora 19, acum iesim doar pt. o scurta plimbare si repede la cina, la ora 20. Cam asta ar fi programul zilnic al Cristinei. Sunt mai tot timpul cu ochii pe ceas, sa ne incadram corect cu mesele si insulina. La mese, nu avem voie sa depasim 100 g paine/zi si 500ml lapte/zi. Cristina mananca paine neagra, chiar mai putin de 100g, iar lapte nu bea, il inlocuim cu iaurt sau sana(maxim 660 ml/zi). Fructe mananca, ciorbe si supe, paste fainoase, mamaliga la fel, mai putin legume, asta fiind problema noastra cu mancarea. Alimentele permise fara a fi cantarite sunt: carnea(de pasare si peste, ca sunt mai slabe), sunca, branza topita(br. fermentate) si ouale. I le dam intre mese, cand nu mai are rabdare pana la masa, caci se intampla si asa. Dulciuri nu-i dau decat 3 bombonele Solano/zi si guma de mestecat Orbit pt. copii, caci desi nu au zahar, au inlocuitori care contin HC si intra in calculul glucidelor de peste zi. Poate nu o sa va vina sa credeti, dar Cristina nu cere dulciuri, ea nefiind nici inainte o mare amatoare de dulciuri. Stie ca exista cate ceva pt. diabetici, dar i-am spus ca ii voi da cand va mai creste, sa nu inlocuim de pe acum marul sau painea cu dulciuri. V-am mai scris ca avem mare noroc cu ea ca este foarte intelegatoare pt. varsta ei. Duminica ne-a intrebat pt. prima oara, de ce nu s-a imbolnavit al copil ? I-am spus ca s-a imbolnavit ea pt. ca este o fetita puternica, luptatoare si curajoasa si ca alt copil nu ar fi rezistat asa ca ea, ar fi ramas bolnav in pat. Karina, scuze ca nu iti raspund acum, nu mai am timp. Am sa revin maine cu raspunsul la mesajul tau. Va multumesc, fetelor ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


Andrada
Anina, daca nu ti-e greu sa-mi explici si mie de ce are orele de masa asa decalate. Si de ce o testati dimineatala 6 daca abia la 8 maninca. Va e frica de hipiglicemie? Cum actioneaza insulina ei? . Acum are numai 2 injectii de insulina, de ce mai tirziu va mai trebui introdusa una? Schimbarea cu gradinita m-a uimit nitel (adica atitudinea educatoarelor), dar poate e mai bine ca ati adus-o la alta gradinita daca primele s-au dovedit asa neintelegatoare. E minunat ca va asculta si ca e atit de intelegatoare cu atitea schimbari in viata ei. Apropo cu ce ii faci injectiile? Sper din tot sufletul ca sint ace subtirele. Imbratisari multe pentru o fata atit de curajoasa! Andrada L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Dorsilia
In primul rand, sa dea Domnul putere si sanatate puiutilor vostrii si sa aiba o viata normala chiar si asa, monitorizata cu atatea teste peste teste zilnic, e nedrept ca sunt supusi suferintei asa de mici, si urez rezistenta mamicilor si taticilor lor care ii ajuta sa invete sa traiasca si sa se bucure de viata! eu stau rau cu nervii si-s o mama deja paranoica la cei 32 de ani ai mei, la primul copilas, care are 14 luni, si de cateva zile ma sperie cu cat de mult pisu face fata de cat facea inainte. La 3 ore e plin pampersul, trebuie schimbat, desi lichide nu bea intre timp. sa-i fac oare niste analize? inca nu i-am facut niciodata. El e mai plinut, are peste 12 kg, insa nu pare gras, ci solid. Papa destul de bine, ma rog, cu variatii. Acum 2 saptamani a facut tratament pt nu se stie ce ii cauza o febra mare peste 39 noaptea, peste 37,5 ziua. A fost analizat de 3 dr si nu s-a putut descoperi de la ce e febra, analize d sange nu i s-au facut, doar exudat, urocultura, si 3 consulturi la plamani, si ORL....nu a rezultat ca ar exista infectii...asa ca medicii au dat-o pe "viroza" si gata....dupa antibiotic s-a simtit bine, a luat 4 zile....insa sunt derutata cu pisul asta mult acum multumesc lia


Anina_n
Programul este asa: - 6:40(45), trezirea - 6:55, testarea glicemiei(1 data la 3 zile) pe nemancate si inaintea insulinei - 7:00, 7ui insulina Humulin N(insulina intermediara, actioneaza 12 ore, isi incepe actiunea la 1 ora de la injectare, cu efect maxim la 5-6 ore, iar incheierea efectului se face chiar la 11 ore) - 8:00 micul dejun(la 1 ora de la injectarea insulinei), 2UP(24 HC-carbohidrati, adica glucide) - 11:00, gustare, 1 UP(12HC), dar la gradi o primeste la ora 10:30 si atunci am grabit si pranzul cu 30 de minute - 13:55, glicemia(1 data la 3 zile)) - 14:00, pranzul, 3UP(36HC), dar acum este la 13:30 - 17:00, gustare, 1UP(12HC) - 18:55, glicemia(1 data la 3zile) - 19:00, 4ui insulina Humulin N - 20:00, cina, 1 1/2 UP(18HC) - 22:00, gustare, 1UP(12HC) S-a intamplat ca adormit Cristina la ora 21 si i-am dat feliutele de banane asa cum dormea. Dormea si mesteca...era atat de dulce ! Insulina i-o facem cu stiloul, cu un ac de 8mm, foarte subtire(am sa ma uit ce diametru are), desi am vazut pe net ca micutilor si adolescentilor li se face cu un ac de 5mm. Dar aici nu au. Si asa, la inceput i-au facut cu ac de 12 mm, pana i l-a schimbat o asistenta draguta. Scriam ca vom ajunge la mai mult insulina, pt. ca ea creste si atunci creste si necesarul de glucide si automat si cel insulinic. In spital primea pe langa cele 2 Humulin N inca 3 Humulin R(1 dimineata, 1 la amiaza si 1 seara, insulina cu actiune rapida, care actioneaza imediat pt. ~ 5 ore). Atitudinea educatoarelor a fost de a ne ajuta, una dintre ele vorbind cu directoarea gradinitei, ea si asistenta nefiind de acord, nevrand s-si asume o asemenea raspundere. Desi, era vorba despre intervalul de timp intre micul dejun si pranz, care la gradi este 9:30-12:30. Iti multumim pt. imbratisari, Andrada ! Karina, noi nu i-am facut Cristinei niciodata analize caci nu am avut probleme mari de sanatate cu ea, decat raceli usoare si alea doar 6 in total, pana la debutul diabetului. Iar in familiile noastre nu exista nimeni cu diabet. Nici d-na. doctor care se ocupa de noi n-a stiut sa ne spuna clar cauzele diabetului Cristinei. Si am citit si pe net ca in realitate nu prea se stie ce cauzeaza diabetul. Ca este ereditar sau in urma unei infectii virale, sunt doar pt. cei ce il dobandesc in acest fel. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


Andrada
Anina, Am vazut ca sint mai multe tipuri de insulina. De ce nu incercati una care actioneaza mai restrins (rapid) astfel incit sa nu fie nevoie sa va sculati asa devreme si sa va culcati asa tirziu. Bineinteles intreaba doctorul daca ceva de genul asta e bine. Un alt sfat de la prietena mea este sa incerci sa ii iei glicemia, sa-i faci injectia cind doarme. Iar seara sa ii dai ceva mai consistent decit o banana, eventual citeva glucide cu citeva proteine (un lapte...etc) ca sa o tina toata noaptea. te pup, A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Anina_n
Lia, multumesc pt. gandurile tale bune ! Nu stiu ce sa spun despre copilasul tau, despre urinarile mai frecvente ! Cristina urina des, dar si cerea multe lichide, cand i-a debutat boala. Iar glicemia ridicata se observa si in urina, glicozurie se numeste. I-au facut toate analizele, mai putin ale sangelui, ceea ce ma mira ! Precum scria si Karina mai sus, merita facute niste analize din cand in cand. Sper sa nu aiba nimic copilasul tau, sa fie sanatos ! Andrada, iti multumesc ca ne-ai "adoptat" ! Imi face bine sa stiu ca cineva se intereseaza de noi, se implica alaturi de noi cu intrebari, raspunsuri si cautarea celor mai bune solutii pt. Cristina, pt. noi ! In legatura cu insulina rapida, tratamentul ne este dat de d-na. doctor, care din spital ne-a spus ca spera ca acasa sa ajungem la doar 2 injectari/zi. Daca acest tratament(2 insuline intermediare/zi) este bun pt. Cristina, il continuam asa pana intervin schimbari si d-na. doctor ii schimba tratamentul. Nu uita ca noi suntem inca la inceput, nici d-na. doctor nu stie exact cum reactioneaza organismul Cristinei la fiecare tratament. S-ar putea ca pancreasul ei sa mai produca insulina. Chiar daca am trece si pe insulina rapida, programul injectarilor ar ramane acelasi, deci tot ne-am trezi devreme pt. prima insulina la ora 7, iar ultima gustare ar fi tot la ora 22. Am incercat intr-o dimineata sa-i fac insulina in timp ce dormea, caci parea ca doarme adanc, nu dadea semne ca ma aude, cand incercam sa o trezesc. Dar cum a intrat acul, s-a si miscat si s-a trezit, n-a mai vrut sa doarma. Ba i-a ramas si o mica vanataie de la ac, cum s-a miscat, desi o tinea Cristi. Despre lapte, Cristina nu bea de la 2 ani si 6 luni(cand i-am luat biberonul). Bea in schimb, sana, dar la 8 dimineata si la 8 seara. De aceea la ora 22 ii dau banana. Chiar am intrebat-o pe d-na. doctor daca se recomanda a da ceva anume la gustarea de la ora 22, sa nu-i incarc stomacelul dar sa o si tina peste noapte. Insa mi-a raspuns ca nu sunt restrictii. Dar am vazut in cartea despre diabetul la copii si adolescenti, in ex. de meniuri, indiferent de varsta, pt.ora 22 erau laptele si painea. Cand isi va mai difersifica mancarea, Cristina, vom trece si noi la sana si paine la ora 22. Deocamdata le mananca la ora 20, cand ii este mai foame si nu are decat 36 HC. Noutati, Cristina are certificat pt. gradul de handicap II accentuat. Suna infiorator, nu ? Nici nu stiam ca avand aceasta boala ai un handicap. Dar asa este, o data ce pancreasul nu mai produce insulina, indispensabil vietii. Ni s-a retras alocatia de stat pt. copil, caci de acum Cristina va primi 45 RON alocatie lunara pt. handicapul ei. Plus ca vom avea reducere la telefonul fix si la biletul de insotitor in calatoriile cu trenul. Ce mai bucurie ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute
april Dragele de voi pentru asa o fetita cuminte. Tare greu trebuie sa va fie cu asa un program stric pe minute. Daca nu te superi, unde ii faci insulina? In manuta? Subdermic sau intravenos? Mi se pare mult 2 intepaturi pe zi. Nu apuca sa se vindece locul. Vai, draga de ea. Nu se poate face nimic pt a stimula pancreasul sa produca insulina? Ceva transplant, stiu si eu... Intreb. Dac vrei Nina pot sa-ti dau nr. de tel al celui despre care ti-am povestit. Eu zic ca nu ai ce pierde daca stai putin de vorba la tel si vezi ce spune. va pup dulce dada


Anina_n
Antonela, insulina se face subcutanat, pe partea exterioara in treimea mediana a bratului sau piciorului si in sold(mai rar), acestea fiind locuri cu absortia mai lenta. Si in abdomen, unde absortia este mai rapida. Noi ii facem in brat dimineata si in abdomen seara, schimband partea in fiecare zi, deoarece trebuie sa evitam lipodistrofia, care ar impiedica absortia insulinei. In spital avea 5 intepaturi, acasa am ajuns la 2, iar Cristina le suporta, dupa cum spune si ea, "nu doare, acu' e asa mic!". Pt. a produce din nou insulina, celulele beta ar trebui sa se regenereze. Ori, asa ceva, este imposibil ! Celule beta din pancreas fiind distruse in proportie de ~80-90% in momentul in care se descopera diabetul, pt. copii tratamentul este numai cu insulina, din pacate. Din cate am inteles(de la altii), se experimenteaza posibilitatea inhalarii insulinei, prin aparat ca al bolnavilor de astm si transplantul de celule beta. Mai multe nu stiu, din pacate. In legatura cu bioenergia, daca se puteau regenera celulele beta, ma gandesc ca am fi aflat pana acum. Poate il intrebi tu pe bioenergetician, cand mai ai ocazia sa vorbesti cu el. Multumesc, oricum, Antonela ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


Karina
Nina, Ana-Maria, va sfatuiesc sa cititi Formula As de saptamina asta. Sint lucruri interesante despre diabet, poate va ajuta. Sanatate multa si sa ne tineti la curent. Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine Karina + Bogdanel www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !
adriana Anina_n, dragele de voi, ce fetita inteleapta si curajoasa ai! Va doresc tot binele din lume, sanatate Cristinei si multa putere voua, parintilor. Mai multe nu stiu ce sa spun, nu cunosc boala, chiar am fost curioasa sa citesc cauzele care determina aparitia ei, Karina.. Cu adevarat, m-a impresionat purtarea fetitei, cat de frumos a acceptat si ce usor a luat-o .. ... Va imbratisez cu drag, pe amandoua Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei


Anina_n
Karina, am sa caut, multumesc ! Adriana, multumesc ! Despre cauzele diabetului... Intre timp, am citit in revista "mami", nr. 6 din 2002, la bolile copilariei, ca "virusul urlian(responsabil de oreion) are si localizari in alte organe, ducand la afectiuni severe: meningita si meningoencefalita sau pancreatita. Aceasta ultima localizare ar putea fi vinovata de aparitia diabetului zaharat." Mititica mea a avut oreion la 16 luni, cand si pediatra s-a ingrijorat ca l-a facut la o varsta atat de frageda. Dar nimeni nu a zis ca asta ar fi cauza diabetului Cristinei !!! Am mai citit despre oreion si aici: http://www.romedic.ro/boli/endocrin/diabet.htm Iata ce scrie ! "Ce factori mai pot influenta aparitia diabetului ? S-a sugerat implicarea virusurilor #65533;n aparitia diabetului zaharat iar cele mai frecvent nominalizate sunt episoadele de: oreion, hepatita, mononocleoza infectioasa, rubeola congenitala, si infectii cu virusul coxsackie. Desi teoria virala este atragatoare trebiue sa mentionam faptul ca dovada serologica a infectiei virale recente la diabetici este neconcludenta. " Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


emma27
nina,m-am infiorat,cand am citit ca trebuie intepata micuta in abdomen.cu lapticul,la fel a procedat si daria.nu stiu dc are voie cristina,dar dariei ii place la nebunie laptele cu brumi(un fel de cacao cu vitamine),baut cu paiul.ma gandesc ca e mai consistent si mai placut unui copilas.multi.tot mai cred ,ca, odata cu trecerea zilelor, o sa se gaseasca vreun alt tratament,sau alta modalitate de a scapa de regimul asta de armata. Ema Tg Mures Ziua Dariutei Calatorie

Anina_n

quote:Originally posted by emma27
[...]tot mai cred ,ca, odata cu trecerea zilelor, o sa se gaseasca vreun alt tratament,sau alta modalitate de a scapa de regimul asta de armata. Ema

Esti o scumpa, Ema ! La fel cred si sper, si eu, doar ma stii...sunt o optimista ! Cat despre intepaturi, acestea se fac intr-un pliu(subcutanat) prins intre degetul mare si index, nu intramuscular. Cacaoa se cantareste, caci contine carbohidrati. Dar Cristina nu a vrut sa bea cacao cu lapte, inca. Iar aceea cu vitamine are si zahar in continut. La gradinita, cand a fost aniversarea unei fetite, Cristina nu a servit tort ci, niste prajiturele(ou, br. de vaci, zaharina si coaja de lamaie) ce i le-am facut special cu aceasta ocazie, sarace in glucide. Ieri a fost ziua fratelui meu, foarte drag Cristinei, caci a crescut cu el in casa timp 2,6 ani. Afland ca este ziua lui, a zis sa-i facem tort pt. diabetici, ca sa poata manca si ea. Doar ca il vom face la Craciun, cand va ajunge acasa fratele meu. Ne-am apucat de...miscare in casa, caci afara fiind prea frig nu mai puteam iesi la joaca. Sa vedeti cum pedaleaza Cristina la sau cum jucam sotron sau dansam ! Trebuie sa consumam zaharul din sange cumva, altfel tot glicemii ridicate are seara. Dupa pranz, urmeaza somnul, apoi iarasi o gustare si uite asa, fara prea multa miscare, urca glicemia spre 200-250, seara. Dar acum, reusim sa le mentinem sub 140mg/dl, seara. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute
mamagiuliei Citesc tot ce scrii Anina. Sincer si eu sper sa se gaseasca un leac pentru diabet, mai ales fiind vorba de copii. Nina este un copil extraordinar, sa accepte si sa inteleaga "de ce"-ul regimului, intepaturilor. Cu dulciurile, am sa caut si eu retete pe care sa le poti plica fetitei. Vreau sa te intreb ce poate papa ea fara restrictie ? Ce ii place foarte mult sa pape ??? _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) Supercopiii iulie/august 2004


danitin
Si totusi, care sunt simptomele diabetului la copii? Intreb pentru ca sunt foarte ingrijorata de cele citite aici. Micuta mea bea foarte mult ceai si apa si face pisi mult. Am spus lucrul acesta celor 2 doctori care o vad, pediatru si homeopat, si ambii mi-au spus sa las copilul in pace, ca e bine sa bea multe lichide. Ma gandesc cu groaza si la ce ati scris in legatura cu cauzele de aparitie: Lori a facut o infectie cu herpes cand era mai mica si a luat antivirale. Dar a fost internata in spital si acolo i-au facut analizele, erau o.k. Mamica de spiridus Poze cu Loriana http://community.webshots.com/user/danielactin
danielac

quote:Originally posted by Anina_n

quote:Originally posted by emma27
[...]tot mai cred ,ca, odata cu trecerea zilelor, o sa se gaseasca vreun alt tratament,sau alta modalitate de a scapa de regimul asta de armata. Ema

Esti o scumpa, Ema ! La fel cred si sper, si eu, doar ma stii...sunt o optimista ! Cat despre intepaturi, acestea se fac intr-un pliu(subcutanat) prins intre degetul mare si index, nu intramuscular. Cacaoa se cantareste, caci contine carbohidrati. Dar Cristina nu a vrut sa bea cacao cu lapte, inca. Iar aceea cu vitamine are si zahar in continut. La gradinita, cand a fost aniversarea unei fetite, Cristina nu a servit tort ci, niste prajiturele(ou, br. de vaci, zaharina si coaja de lamaie) ce i le-am facut special cu aceasta ocazie, sarace in glucide. Ieri a fost ziua fratelui meu, foarte drag Cristinei, caci a crescut cu el in casa timp 2,6 ani. Afland ca este ziua lui, a zis sa-i facem tort pt. diabetici, ca sa poata manca si ea. Doar ca il vom face la Craciun, cand va ajunge acasa fratele meu. Ne-am apucat de...miscare in casa, caci afara fiind prea frig nu mai puteam iesi la joaca. Sa vedeti cum pedaleaza Cristina la sau cum jucam sotron sau dansam ! Trebuie sa consumam zaharul din sange cumva, altfel tot glicemii ridicate are seara. Dupa pranz, urmeaza somnul, apoi iarasi o gustare si uite asa, fara prea multa miscare, urca glicemia spre 200-250, seara. Dar acum, reusim sa le mentinem sub 140mg/dl, seara. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute

Doamne nina, ce copil formidabil ai! Cristinica este o adevarata luptatoare! Pai, eu om mare si nu as putea sa ma abtin de la atatea lucruri si ea mititica, un ghindocut de copilas face atatea eforturi! e de laudat si de apreciat! pupici de la noi! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Andrada

quote:Originally posted by Anina_n
Ne-am apucat de...miscare in casa, caci afara fiind prea frig nu mai puteam iesi la joaca. Sa vedeti cum pedaleaza Cristina la sau cum jucam sotron sau dansam ! Trebuie sa consumam zaharul din sange cumva, altfel tot glicemii ridicate are seara. Dupa pranz, urmeaza somnul, apoi iarasi o gustare si uite asa, fara prea multa miscare, urca glicemia spre 200-250, seara. Dar acum, reusim sa le mentinem sub 140mg/dl, seara. [/blue]

Minunata atitudine!!! Citisem undeva ca si miss univers (si ea are diabet) exact asa face cind i se ridica glicemia! Sinteti absolut fantastice! A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Anina_n
Daria, multumesc, astept retetele ! Cristinei ii place mult cascavalul feliat, branza topita si branza Almette, toate de la Hockland. Cand ii este foame si mai are pana la ora de masa, cu asa ceva isi mai astampara foamea. danitin, mamica de spiridus, stai linistita, numai ca bea multe lichide si urineaza des nu are diabet. La copii debutul este brusc si pe langa aceste simptome mai sunt si durerile de burtica, pierderea brusca din greutate, varsaturi si somnolenta. Daca spiridusului tau i-au iesit bune analizele la sange si urina, nu ai de ce sa iti faci griji. Dani, asa e, avem o micuta mare luptatoare ! Stie ca se gasesc dulciuri pt. diabetici, dar i-am explicat ca trebuie sa mai creasca pt. ele(sa mai primeasca glucide in plus la mese), caci nu pot sa-i iau marul sau painea din alimentatie, ca sa ii dau o bucatica de ciocolata sau napolitana, caci cu ele nu se dezvolta frumos si nu creste. Astfel ca spune, ca atunci cand va mai creste va manca ciocolata cu lapte pt. diabetici, caci asta ii place. Andrada, nevoie ne invata ! Sa va scriu ce mai face Cristina prin casa...injectii papusilor si jucariilor de plus, mai exact, insulina. Dar doctorita nu vrea sa se faca. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58769" target="_blank">Scorpiute


mamagiuliei
Anina - unde pot gasi informatii pe net sau altundeva cu cate grame din ce anume are voie un copil cu diabet ? Tu cum ai invatat ? una bucata micuta sportiva _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) Supercopiii iulie/august 2004


danitin
Nina, iti multumesc mult ca mi-ai raspuns. Multumesc pentru lamuriri. Ai o fetita grozava si daca gandurile bune ar putea ajuta sunt sigura ca lucrurile avor merge spre bine. Mamica de spiridus Poze cu Loriana http://community.webshots.com/user/danielactin
helbi Nina, sa i-i dea Dumnezeu mult sanatate Cristinei! Pe mine m-a infricosat faza cu injectia in aptdomen. Bine, eu sunt tare frisoasa, spre deosebire de Bianca, de ex. Dar, chiar si asa cum ai explicat tu ca se face aceasta injectie, si tot groaznica mi se pare. E intr-adevar curajoasa, ca multi dintre capricornuti, nu? Am urmarit ce ai scris si vroiam sa te intreb: nu exista posibilitatea sa mergeti macar odata, de doua ori pe sapt. la bazin seara cu Cristina? Ar fi si asta un mod de a-si consuma zaharul din singe, nu? Sau la patinuar, ca parca anul trecut deja Cristinica facuse primii pasi pe patine....... Pupici multi micutei luptatoare! Andreia


danielac
Nina, ce mai face Cristinuta? o iubim mut si ne gandim mereu la ea! pupici de la noi! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Dorsilia
Citesc ce scrieti voi si intradevar nu pot decat sa admir puterea voastra, taria de caracter pe care o aveti si o insuflati si micutilor vostri care cu atata stoicism si poate naturaletea specifica doar copiilor isi accepta regimul alimentar si tratamentul. Eu personal sper, si ma rog, ca, daca macar nu se pot depista factorii precisi ce pot determina aceasta boala, sa se descopere totusi un mod de a o trata fara sa fie necesar un regim si tratament pe viata, e totusi impovarator fie ca e vorba de un adult, si cu atat mai mult daca e vorba de un copilas. Doamne Ajuta!
DARAEL Se pare ca Duminica asta este duminica pentru DZ tip I Anina_n , fata frumoasa si visatoare, Am citit tot ce ai scris pe aici. Esti un suflet minunat, iar Cristi este intr-adevar o luptatoare . Stiu ca te-ai informat #65533;la greu#65533; despre tot ce inseamna DZ, iar experienta ti-a aratat si aspectele #65533;ascunse#65533; ale acestei provocari. Poate de aceea o sa-ti para ciudata postarea mea. De ce ? Pentru ca, asa cum am scris si la umanitare lui ana miti (am dat de subiectul ei doar astazi si de acolo am aflat si de voi !), cred ca pot sa va intind o mana de ajutor, sa abordam impreuna aceasta provocare cu mijloacele medicinii complementare. Asa cum am spus si acolo, nu promit vindecarea, dar ma astept la o ameliorare a simptomatologiei si o scadere a necesarului de insulina. Daca este posibil, vom incerca sa ajungem pe antidiabetice orale ca ingerasii sa scape de ace. Eu am citit despre programul pe care-l aveti, asa ca nu o sa mai intreb de el. Totusi, va trebui sa-mi trimiti pe PM sau mail la dara2el@yahoo.com cateva date: Inaltimea si greutatea Cristinei, Hemoleucograma #65533; ultima daca se poate Si examenul sumar de urina. Ar mai fi ceva de spus ? Sa aveti grija de voi si sa zambiti #65533; este o Duminica minunata ! Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ #65533;A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.#65533; DEMOCRIT


gandacelu
draga anina, acum am vazut subiectul... mi-au dat lacrimile instantaneu cand am vazut ca e vorba de tine... sa ii dea Dumnezeu multa-multa sanatate cristinei! ... nu stiu ce sa mai spun, nu stiu nimic despre aceasta boala... noi oricum mancam foarte multe dulciuri... exista o posibilitate de a o preveni? numai bine si multa sanatate! :((((((((((((
mami de ileana si ioachim


Andrada
Gindacel, diabetul de tip 1 nu se face din cauza dulciurilor...puteti continua. De asemenea e o boala foarte rara, nu va temeti. Si nu se poate preveni, A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


danielac
Nina, ce mai faceti? nu ai mai dat nici un semn! sper ca totul este ok! ai citit ce ti-a scris Darael? Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


ruxi
Draga Nina, imi pare atat de rau cat nici nu-ti pot spune, pentru Cristinica si pentru voi doi, m-a busit plansul cand am vazut ca e vorba de voi, imi pare tare rau ca trebuie sa va luptati cu asa ceva. Dar tu esti o optimista si o persoana puternica si vad ca la fel si Cristinica, ingeras bun si intelegator, si veti reusi sa treceti cu bine peste toate astea. Am credinta ca totul va fi bine pentru Cristinica. Va pupam si ma rog pentru voi. Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002 Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA Povestea nasterii


Anina_n
Buna, tuturor ! Acum suntem bine, doar cu moralul cazut. Am tras o sperietura groaznica vineri dimineata. Cristina nu dadea semne ca s-ar simti rau la trezire, ca in scurt timp, dupa injectarea insulinei, sa-mi spuna ca mana stanga este grea. Isi prindea mana stanga cu cea dreapta si spunea ca este grea. Am crezut ca se joaca, caci mai facea asa cu una din verisoarele ei. Apoi a cerut sa faca pp si doar atunci mi-am dat seama ca nu putea sa-si miste partea stanga a corpului, nu avea control asupra mainii si piciorului, defel. Iar capusorul il tinea aplecat spre stanga. Pana atunci, ea stand sprijinita pe perne. Am crezut ca paralizeaza, nu altceva. Era perfect constienta, suparata ca mana nu o asculta. Imediat am chemat salvarea si am plecat la spital. Acolo, avea glicemia 66mg/dl, ca in fiecare dimineata si reusea sa se tina pe ambele picioare. Nu apucasem sa-i dau sa manance decat vreo 12 HC. Imediat i-au pus o perfuzie cu glucoza, moment in care a inceput sa-si revina, adica sa miste manuta si piciorul. Dar avea greata si somnolenta. Se pare ca a facut o hipoglicemie manifestata prin hipotonie cu scaderea fortei musculare in hemicorpul stang. Dupa 3 zile de spitalizare, am revenit acasa cu doza de insulina aproape injumatatita(3u Humulin N dimineata si 3u Humulin N seara) si cu gustarea de la ora 22 scoasa si adaugata la ora 11, deoarece seara are glicemiile mai ridicate. Vestea buna este ca, mititica noastra a intrat in remisie. "In tipul 1 de diabet, la 1-5 saptamani dupa descoperire poate apare o remisie (disparitie) tranzitorie (deci nu tine mult!) a diabetului. Ea poate fi totala, cu valori glicemice absolut normale fara nici un fel de tratament pentru diabet sau partiala, in care necesarul de insulina scade foarte mult, uneori el devenind aproape simbolic. Insulinoterapia este bine sa fie mentinuta insa si la un necesar infim de insulina pentru ca previne instalarea brutala a cetoacidozei la sfarsitul acestei "luni de miere" care este remisia tranzitorie. Remisia tranzitorie dureaza de obicei 1-3 maxim 6 luni. Nu se poate mari in nici un fel prin tratament medical sau nemedical (vraji, etc.) aceasta perioada. Dupa ce dispare remisia tranzitorie, necesarul de insulina creste, ajungind "la normal"." www.diabetzaharat.ro/vindecare_dz.htm" target="_blank">Sursa Doar ca, inca nu ne putem bucura...suntem sub imperiul celor intamplate vineri. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59507" target="_blank">Scorpiute


emma27
nina,si eu care ma bucuram ca e mai bine.stiu ca suna ciudat,dar bine ca s-a intamplat cand erai tu acasa,caci altfel,ma gandesc ca mama ta ar fi intrat in panica.si-a mai revenit cristinuca? stii,chestia cu miscarea prin casa,e buna,te mentine si pe tine in forma.ai carticica cu retete,printe care si multe pentru diabetici?dc nu,poate scanez maine,cateva pagini si ti le trimit.fa un tort fetei,ca-l merita.nu se poate comnada la o cofetarie???pana la craciun e muuult timp. mai,inca ceva,voi cum reusiti ssa va descurcati financiar,caci imi inchipui ca sunt cheltuieli foarte mari?!Nu putem face ceva? Pupici multi. Ema Iepurasii trazniti Poze noi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_id=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex


mamagiuliei
Mi-au dat lacrimile cand am citit, nu va pot spune cat m-am speriat. ANINA - ma bucur ca acum sunteti bine, Doamne da sa fie si mai bine si sa nu mai trceti prin asa o sperietura niciodata ! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


Karina
Imi pare rau Nina de asa vesti, dar ma bucur ca ati trecut cu bine peste acest "hop". Ma doare sufletul cind ma gindesc la Cristina, dar sper totusi ca totul va fi bine. Minuni nu sint acum, dar cine stie, poate cu timpul vor gasi un leac pt. diabet, sau macar o solutie mai buna pt. pastra nivelul glicemiei in limite normale. Sanatate multa si pupici Cristinei ! Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine Karina + Bogdanel www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !


danielac

quote:Originally posted by Anina_n
Buna, tuturor ! Acum suntem bine, doar cu moralul cazut. Am tras o sperietura groaznica vineri dimineata. Cristina nu dadea semne ca s-ar simti rau la trezire, ca in scurt timp, dupa injectarea insulinei, sa-mi spuna ca mana stanga este grea. Isi prindea mana stanga cu cea dreapta si spunea ca este grea. Am crezut ca se joaca, caci mai facea asa cu una din verisoarele ei. Apoi a cerut sa faca pp si doar atunci mi-am dat seama ca nu putea sa-si miste partea stanga a corpului, nu avea control asupra mainii si piciorului, defel. Iar capusorul il tinea aplecat spre stanga. Pana atunci, ea stand sprijinita pe perne. Am crezut ca paralizeaza, nu altceva. Era perfect constienta, suparata ca mana nu o asculta. Imediat am chemat salvarea si am plecat la spital. Acolo, avea glicemia 66mg/dl, ca in fiecare dimineata si reusea sa se tina pe ambele picioare. Nu apucasem sa-i dau sa manance decat vreo 12 HC. Imediat i-au pus o perfuzie cu glucoza, moment in care a inceput sa-si revina, adica sa miste manuta si piciorul. Dar avea greata si somnolenta. Se pare ca a facut o hipoglicemie manifestata prin hipotonie cu scaderea fortei musculare in hemicorpul stang. Dupa 3 zile de spitalizare, am revenit acasa cu doza de insulina aproape injumatatita(3u Humulin N dimineata si 3u Humulin N seara) si cu gustarea de la ora 22 scoasa si adaugata la ora 11, deoarece seara are glicemiile mai ridicate. Vestea buna este ca, mititica noastra a intrat in remisie. "In tipul 1 de diabet, la 1-5 saptamani dupa descoperire poate apare o remisie (disparitie) tranzitorie (deci nu tine mult!) a diabetului. Ea poate fi totala, cu valori glicemice absolut normale fara nici un fel de tratament pentru diabet sau partiala, in care necesarul de insulina scade foarte mult, uneori el devenind aproape simbolic. Insulinoterapia este bine sa fie mentinuta insa si la un necesar infim de insulina pentru ca previne instalarea brutala a cetoacidozei la sfarsitul acestei "luni de miere" care este remisia tranzitorie. Remisia tranzitorie dureaza de obicei 1-3 maxim 6 luni. Nu se poate mari in nici un fel prin tratament medical sau nemedical (vraji, etc.) aceasta perioada. Dupa ce dispare remisia tranzitorie, necesarul de insulina creste, ajungind "la normal"." www.diabetzaharat.ro/vindecare_dz.htm" target="_blank">Sursa Doar ca, inca nu ne putem bucura...suntem sub imperiul celor intamplate vineri. Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59507" target="_blank">Scorpiute


Nina, ce sperietura! cred ca ai ramas si tu blocata! Doamne ajuta ca a trecut cu bine! Putere multa si sa speram ca remisia va fi de lunga durata sau definitiva! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Andrada
Anina, imi pare tare rau ca ati trecut printr-o hipoglicemie atit de rea. Voi aveti glucagon? Va trebuie unul la indemina ca data viitoare sa injectati cit mai rapid. Ar putea sa fie eliberat de farmacie si fara reteta. E f bine ca Cristina va beneficia de "luna de miere", cu insulina scazuta ar trebui acum sa aveti mai putina bataie de cap cu mentinerea unor glicemii normale. Nu uita un suc la indemina de asemenea, in cazul unei hipoglicemii si daca Cristina poate bea, ar trebui sa-i aduca repede glicemia in sus. Un sprite ar fi mai bun decit un suc de mere care are indicele glicemic mai mult. Oriunde plecati nu uita sa luati un pachetel cu zahar cu voi (si glucagonul), astea sint indispensabile celor care sint pe insulina, multa sanatate si nu te speria evenimente de genul asta nu lasa de obicei urme, A

PS Nu imi dau seama daca Cristina nu e prea mica ca sa recunoasca hipoglicemiile, dar n-ar fi rau poate sa folosesti evenimentul ca sa o inveti ca de cite ori se simte aiurea, vede dublu, ii e rau, i-e foame, i-e frig sa spuna tare si rapid. L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Anina_n
Daria, eu am tabele chiar de la d-na. doctor. Dar exista si www.diabetzaharat.ro/continutul_in_glp.htm" target="_blank">aici, ceea ce te intereseaza. Mamica de spiridus Andreia, intr-adevar, capricornutii sunt tare curajosi ! Bazin acoperit avem doar in afara orasului, iar masina noi nu detinem pt. a ne putea deplasa intr-acolo. Ideea cu patinajul este buna(ne-am gandit si noi la asta), doar ca pt. public nu este program decat sambata si duminica. Avem parte de vreme frumoasa, zilele astea, profitam cat putem de ea. Iti multumesc ca te gandesti la noi, Andreia ! Lia, Dani, Darael, gandacelu, Ruxi, Andrada, Ema, Karina, va multumesc pt. gandurile voastre bune ! Darael, ai un suflet mare si stiu ca vrei sa ne ajuti, dar fiind vorba de Cristina nu indraznesc sa merg pe alta alternativa, decat a ceea ce ne recomanda d-na. doctor care se ocupa de ea. Daca era vorba de mine, incercam si alte metode. Dar pe Cristina, nu pot ! Ema, Cristina este bine, acum. Sa vedem cum sta cu glicemiile maine, dupa 3 zile cu insulina mai putina. Am o carticica de retete pt. diabetici, doar ca sunt pt. adulti si trebuie sa le potrivesc Cristinei. Le astept si pe cele de la tine ! Vom face si tort weekend-ul viitor, caci avem ceva aniversari, precum stii. Ca si Ana, avem nevoie si noi, de www.promed.ro/index.php?pid=991" target="_blank">teste pt. acest glucometru, www.promed.ro/index.php?pid=971" target="_blank">Achtung. Andrada, nu avem glucagon, desi stiam de el. Ma bazam pe zahar sau apa cu zahar. Doar ca acum, n-am stiut ca este o hipoglicemie. Am crezut ca alta este cauza, deoarece nu avea nici un simptom de hipoglicemie. I-am spus si ii spun mereu Cristinei sa spuna cand simte ca o doare capul, ii este rau, ameteste sau nu mai are putere in picioare. O mai intreb cum se simte, daca e bine si deja mi-a zis sa nu o mai intreb atat. Sper sa ii mearga bine cu noile doze de insulina ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute


danielac
Nina, ma bucur ca ne scrii mereu si ne dai vesti despre Cristinica! Sa stii ca eu as merge in paralel cu tratamentul pe care Darael vrea sa ti-l propuna, se pare ca exista multe metode noi de scadere a insulinei si de revenire la o glicemie normala! asta nu inseamna sa renunti la tratamentul medicamentos pana nu vezi rezultate palpabile! si prof. Ancu Dinca a inventat un dispozitiv pe care il porti continuu si isi regleaza glicemia, te-ai interesat? Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


ana_miti
Draga mea, anina_n, imi cer scuze, dar timpul nu prea imi permite sa intru pe toate subiectele si forumurile Dc, pentru ca eu nu trebuie sa il scap pe Alex din ochi. Cei drept mai intru pe Ajutor umanitar si acolo mai scriu .... Chiar vroiam sa te intreb cum te descurci cu testele...ca la noi este jale. Ce papa Cristinuta ? Tu faci injectia intai si apoi mancarea? CE faci daca nu mananca tot si i-ai facut injectia? Preferi sa ii dai hidratii separat, sa fii sigura ca i-a mancat sau ii amesteci si cu alte alimente care nu contin hidrati? Daca face hipo cu o ora, sau o ora si ceva inainte de masa principala,(la care ai bineinteles si insulina), ce faci? Offff, am atatea intrebari ca nici eu nu stiu ce sa mai scriu.... Am vazut ca ai o lista cu echivalentii hidratilor in alimente. Oam si eu, dar mai am si altele(1 de la Budimex si una de la Cantacuzino). Ei bine valorile nu sunt identice in toate cele 3 variante pe care le am. La banana de exemplu, la Budimex am invatat ca are 18 HC la 100g, Painea are 50, laptele 4, si lista poate continua. Ma intreb acum, poate si din cauza asta nu poate fi gasit echilibrul glicemic al lui Alex....poate ii dau mai mult, poate mai putin decat trebuie. Poate vorbim mai mult pe yahoo mess, daca ai timp, ce zici? Multumesc si aici, tuturor fetelor care sunt alaturi de noi si cei 2 ingerasi bolnaviori, Alex si Cristina. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


Anina_n
Dani, e greu sa hotarasc eu pt. altcineva si fara recomandarea doctoritei Cristinei. Ana, mie imi este foarte greu sa stau la serviciu, fara sa fiu langa Cristina, sa o am sub ochi mereu. Cu listele asa e, am si eu vreo 4 si sunt nepotriviri. Cristina primeste doar insulina intermediara (Humulin N, NPH) care acopera 12 ore, isi incepe actiunea la 1 ora de la administare, cu varf maxim la 5-6 ore si cu terminarea actiunii la 11 ore de la administare. Astfel ca mananca numai dupa administrarea insulinei. Doar daca are glicemia sub 60 mananca imediat si abia apoi injectam insulina. Nu avem probleme cu mancarea caci nu are cantitati prea mari. Are doar 114 HC/zi. Si, da, incerc sa-i dau mai intai cele cu HC calculati, care trebuie neaparat sa le manance. Ce nu stiu, eu, este care sunt alimentele cu absortie lenta si care sunt cu absortie rapida ? Si mi-e foarte greu ca nu cunosc multe, nu are cine sa imi raspunda la intrebari, ceea ce ma face sa fiu foarte nesigura pe situatie. Vreau sa stiu cat mai multe, sa pot face fata oricarei situatii, dar unde sa ma instruiesc ? Se pare ca nu e buna schema de tratament a Cristinei, caci are glicemii ridicate la amiaza si seara. I-a scazut prea mult doza de dimineata. Sa vedem ce ne va spune doctorita, diseara ! Pupici, Ana, si fii tare ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute


Andrada
Anina, eu zic ca pentru un copil de 3 ani iti trebuie un pic mai multa flexibilitate cu mesele. Asta inseamna ca trebuie sa treci pe insulina cu actiune rapida. Asta iti va usura si calculul carbohidratilor si controlul glicemiilor. O sa ai mai multa predictibilitate. Si odata trecuta pe Lantus, riscul hipoglicemiilor in timpul somnului scade dramatic! Inca un lucru important, daca alegi sa faci ceva sport seara ca sa mai scada glicemia, nu e bine sa exagerezi, consumul mare de energie seara poate produce hipoglicemii in timpul noptii. Si neaparat la gustarea de seara proteine care sa ii incetineasca absorbtia HC (niste chiftele, un pahar cu lapte, inghetata...etc) Uite un tabel cu indicele glicemic. http://www.doctor.info.ro/html/indice_glicemic.html Cu cit indicele glicemic este mai mic cu atit absorbtia e mai lenta. Fii atenta si la combinatii. Grasimile incetinesc absorbtia, deci daca are hipoglicemie sa nu ii dai de ex ciocolata (are unt). Seara ai putea sa incerci sa faci singura o prajitura (ma uit sa vad daca gasesc o reteta) care sa aiba putini carbohidrati si indicele glicemic mic. Ca sa ai oarece flexibilitate cu mesele mai trebuie sa stabilesti cu doctorul ratia: insulina/carbohidrati. Si ceva mai multi carbohidrati pe zi n-ar fi rau de asemenea (astfel incit sa nu sufere prea mult Cristinuca) De ex o masa de seara buna ar fi pastele integrale cu ceva carne. Cam astea doua sint lucrurile importante pe care zic eu ca ar trebui sa le ceri doctorului sa treci pe insulina rapida cu Lantus seara si sa iti calculeze ratia de insulina la carbohidrati. Daca nu iti convine/nu ai la prinz cine sa ii faca injectia, poti avea dimineata o combinatie de insulina cu actiune rapida si una care sa aiba virful actiunii la prinz (NPH). Numai ca atunci trebuie sa manince musai la ora fixata! Sint intruniri ale diabeticilor in toate marile orase in Romania. Stiu pe cineva care se duce, membrii/mamicile de copii diabetici sint f prietenoase, poate ai putea incerca sa te duci la una din intrunirile astea, ai mai schimba informatii, idei, A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Balbina
Confirm, Lantus-ul este ceva exceptional. Cu aceasta insulina sotul meu nu mai are grija orelor fixe de masa. Lantus-ul ii acopera cu succes 2-3 gustari de 10-15 HC pe zi, iar insulina rapida (NovoRapid) si-o injecteaza numai la mesele principale. Pacat ca nu se foloseste la copiii sub 6 ani, o fi probabil datorita faptului ca organismul unui copil mic este intr-o evolutie destul de rapida in primii ani de viata. ------------------ Numai bine, Natalia
Anina_n Andrada, vezi ce scrie Natalia despre Lantus, nu este pt. copii sub 6 ani. Si intr-adevar, la amiaza nu are cine sa-i administreze insulina Cristinei. Oricum, suntem din nou in testari...2 zile mergem cu 6 u dimineata si 4 u seara, Humulin N. Desi, cred ca seara este prea multa insulina, plus ca acea gustare de la ora 22 i-a lasat-o tot la ora 11. Iar dimineata, Cristina avea glicemia 60 mg/dl. Multumesc pt. link-ul cu indicele glicemic, nici nu m-am gandit sa caut pe net. Dar e cam sarac in...alimente. Am sa tin un sprite anume pt. Cristina in casa. Cu doctorita Cristinei este cam greu caci, nici nu este diabetolog, este doar sefa pediatriei spitalului judetean. Insa, de ani buni ea se ocupa de copiii cu diabet. Vrem sa mergem la Buzias, in tabara aceea pt. copiii si adolescentii diabetici, a Fundatiei Cristian Serban, insa mai intai vrem sa o vada pe Cristina un pediatru diabetolog, pt. care speram sa reusim sa mergem la Tg. Mures. La intrunirile parintilor din marile orase nu pot participa, desi mi-ar place enorm de mult, dar este cale prea lunga. Andrada, multumesc pt. sfaturi, sunt oricand binevenite ! Astept reteta pt. prajitura aceea ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute


ana_miti
Anina_n, uite aici o lista cu indicatorii glicemici la diverse alimente, probabil ca o ai si tu....nu stiu exact http://www.diabetzaharat.ro/continutul_in_glp.htm Am vazut in mesajul tau, ca nu stii care sunt hidratii rapizi si care sunt lenti. Ei bine, glucidele sunt substante nutritive care reprezinta principala sursa de energie a organismului. Ele se mai numesc si hidrati de carbon, deoarece din punct de vedere chimic, sunt alcatuite din atomi de carbon si molecule de apa. Structural , glucidele se impart in monozaharide(care au molecula mai simpla - fructoza, glucoza) si dizaharide(formate din 2 molecule de monozaharid, de ex. zaharul, este compus dintr-o molecula de glucoza si una de fructoza) si mai sunt polizaharidele formate din unirea mai multor molecule de monozaharide(amidon, glicogen, celuloza). Dupa consumarea alimentelor ce contin glucide, absorbtia acestoara din intestin in sange, este diferita in functie de structura lor. Din acest punct de vedere , se pot clasifica in doua grupe: 1. glucide complexe sau lente: paine, cartofi, gris,cereale, amidon, stics-uri , orez, paste fainoase, alimentele care au un bogat nivel de amidon. 2. glucide simple sau rapide: in primul rand fructele (toate fructele sunt considerate hidrati rapizi, avand contnutul de zahar crescut), lapate,iaurt(derivatele din lapte), produsele cu un continut glucidic mare( fructe, sucuri de fructe, iaurt, lapte). Din puct de vedere al valorii nutritive, glucidele se pot imparti in: 1. glucide indispensabile pentru asigurarea echilibrului nutritiv, continute in legume si fructe, cereale, paine, fainoase si orez; 2. glucide care nu sunt indispensabile, din urmatoarele alimente: zahar, miere, bomboane, prajituri, inghetata si ciocolata. Toate aceste lucruri le-am extras dintr-o carete foarte buna si utila noua, parinti ai copiilor cu diabet zaharat. cartea se numeste "DIABETUL ZAHARAT INSULINODEPENDENT AL COPILULUI SI ADOLESCENTULUI 400 DE INTREBARI SI 400 DE RASPUNSURI", scrisa de Viorel Serban si Iulian Velea, medici la Fundatia "Cristian Serban" pentru ajutorarea copiilor bolnavi de diabet zaharat de la Buzias. Daca vrei pot sa iti fac o copie si ti-o trimit, este foarte utila. Trimite-mi adresa pe Pm. Nici noi nu avem o schema buna de tratament la ora asta. Inca o mai cauta medicul nostru. Alex face dese hipoglicemii si apoi trece in cealalta extrema. Ieri, de ex. a facut o hipoglicemie de 35 la ora 16 si apoi seara la 21.00 a facut hiperglicemie de 585. Am crezut ca mor .....[ Cam atat, nu ma lasa ingerasul meu sa mai stau la calculator, vrea si el sa stea la birou sa de cu pumnii in taste... (pc] www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


ana_miti
Aoleo!!!! ce am facut la pagina asta? Va rog sa ma scuzati!!!!!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/
Balbina

quote:Originally posted by ana_miti
Aoleo!!!! ce am facut la pagina asta? Va rog sa ma scuzati!!!!!!!!

Se pare ca s-a jucat Alex si a apasat mai multe ori tasta enter. Daca vrei sa stergi spatiul ala, poti sa editezi mesajul anterior. ------------------ Numai bine, Natalia


Anina_n
Ana, multumesc ! Insa, link-ul dat de Andrada este pt. indicele glicemic. Tabelul dat de tine este continutul in glucide al alimentelor, nu indicele glicemic. Multumesc si pt. oferta cu scannarea cartii, esti o scumpa ! Vad ca avem aceeasi carte(editia 1998) ca ghid. Cristinuca e bine, acum, desi de sambata are faringita acuta. Nu a mai facut temperatura de sambata seara, dar cred ca faringita acuta s-a transformat in rino-faringita. A fost si este greu cu mancarea, acum. Insa, doctorita a zis ca important este sa-si consume portiile de glucide, chiar daca o va face din sucuri si fructe, numai. Noroc, ca pe langa suc de portocale(stoarse), mere si mandarine, Cristina a mai acceptat si supa, pireu de cartofi si omleta. Altceva, nimic nu a vrut weekend-ul asta. Doar sa faca teste de glicemie in joaca cu noul glucometru( Andrada, ), tuturor. :-) La ora 15 mergem la control, sa vedem cum e cu faringita. Cam astea ar fi noutatile la noi. A....dimineata Cristina a avut glicemia 48, 8mg/dl, asta indica o hipoglicemie, dar n-avea nici un semn de asa ceva. Imediat i-am dat sa-si bea sucul de portocale si abia apoi i-am facut insulina cu 2 u mai putin, precum mi-au zis ultima data la spital. Se pare ca tot nu i-a gasit doctorita schema de tratament adecvata. Mai testam.... Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute
danielac Nina, multa sanatate Cristinicai! sper ca raceala aceasta sa ii treaca cat mai repede! asta ii mai lipsea! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Andrada
Nina, cu hipoglicemiile astea e...treaba multa. Deci isletii aia Langerhans au doua tipuri de celule: alfa si beta. Si celulele alfa si cele beta reguleaza glicemia. Celulele alfa dau drumul la glucagon cind glicemia e prea mica si celulele beta dau drumul la insulina cind glicemia e prea mare. In pancreasul unui diabetic isletii sint atacati astfel incit ambele tipuri de celule sint atacate. Asta inseamna nu numai ca nu se mai produce suficienta insulina, dar si ca glucagonul citeodata nu este indeajuns ca sa ridice glicemia atunci cind corpul e hipoglicemic. Glucagonul asta produs de celulele alfa semnalizeaza in acelasi timp si ficatului care are depozite de glycogen care se poate transforma si el in glucagon. Am explicat toate astea ca sa ajung la un point aici. Dupa cum bine ai observat nu toate hipoglicemiile sint la fel. De ex tind sa cred ca atunci cind ai masurat glicemia si era 66, dar Cristinel avea jumatate din corp rigida, probabil avusese inainte o glicemie mult mai serioasa (numere extrem de mici...ca sa ajunga sa nu fie indeajuns glucagon in maduva...e aici o intreaga teorie despre hipoglicemiile serioase si unde anume ajunge sa lipseasca zaharul ca sa aiba anumite reactii fizice, o sa mai vorbim daca vrei). Motivul pentru care a reusit sa i se ridice glicemia pina la 66 e faptul ca probabil a "pompat ficatul" glucagon, iar numarul pe care l-au obtinut in spital e astfel "fals" in sensul ca nu e bazat pe ce a mincat ci pe resursele de zahar din ficat. De aceea dupa o hipoglicemie f seriosa corpului ii trebuie ceva timp sa se ajusteze. Daca a aratat ca se simte rau de la o hipoglicemie ii trebuie repaus citeva ore...fara sa insemne rasfat. Pe de alta parte numarul de 48 de azi, era probabil o hipoglicemie "adevarata", inainte sa pompeze ficatul. Si mai e ceva copiii mici au de multe ori un sindrom numit "nerecunoasterea hipoglicemiei). Copiii mici si cei care tin un control f strict al glicemiei cu multe hipoglicemii (e f greu sa mentii controlul glicemiei fara sa cazi in hipo). Deci in momentul in care nu mai e destul zahar in singe, apare adrenalina in singe care semnalizeaza si pancreasului si ficatului sa dea drumul la rezervele de zahar. Adrenalina asta e simtita in general in corpul diabeticilor (si a oamenilor sanatosi) prin batai mai repede ale inimii, senzatia de foame, vedere dubla...etc. Adrenalina asta e buna ptr ca semnalizeaza ca ceva e in neregula. La copii mici, si la adultii care au trecut prin multe hipoglicemii, semnalul asta dat de adrenalina nu este asa de bine "simtit". O idee ar fi incerci sa o faci atenta la orice mic simptom cum ca ar putea insemna hipoglicemie. Asta nu inseamna ca ai putea vreo secunda sa te bazezi pe ea... doar ca ea poate deveni mai constienta de propriul corp. A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu
Anina_n Buna, fetelor ! Ieri am avut liber la serviciu si am aflat in ultimul moment, de aceea absenta mea de ieri. Maine voi lipsi din nou, caci mergem la Tg. Mures la un specialist. Am emotii mari pt. drum caci sunt 200 km pana la Tg. Mures si suntem programati pt. ora 8:30, ceea ce inseamna ca ne vom porni cu noaptea in cap si imi este teama de o hipoglicemie la orele diminetii. Sper sa fie totul bine ! Cristinuca a scapat de faringita, a ramas cu o tuse, in schimb, deocamdata. Si i s-a scazut din nou doza de insulina, datorita glicemiilor scazute de dimineata. 5u dimineata si 3 u seara, Humulin N(insulina intermediara, NPH). I-a crescut cina cu 6 HC(carbohidrati), ajungand acum la un total de 120 HC. Si alta veste buna, ii putem administra insulina si la ora 8, in weekend, iar in cursul saptamanii la 7:30(din cauza serviciului meu), sa poata dormi mai mult dimineata. Andrada, multumesc pt. explicatii, citisem si eu despre glucagon si am inteles de unde hipoglicemiile. Insa, intr-adevar, mi-e greu sa inteleg de ce s-a manifestat doar in partea stanga a corpului aceea hipotonie, atunci ? Explicatiile tale sunt binevenite, Andrada, le astept cu mare placere ! Nu uita si de acea reteta promisa ! Pe vineri, fetelor ! Sa va ganditi la noi ! Dani, multumesc pt. mana intinsa ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute


emma27
nina,drum bun si va tin pumnii sa fi totul bine.sa va intoarceti cu vesti mai bune,si mai pline de speranta. Ema Iepurasii trazniti Poze noi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60351&whichpage=3 " target="_blank"> Haideti sa o ajutam pe mama scorpiutza!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank"> Bazar pentru Alex
mamagiuliei Tinem pumnii sa fie totul bine si asteptam vestile bune !!! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004
danielac Nina, bine ca ne-ai scris, insepusem sa imi fac griji ca nu mai stiam nimic de voi, drum bun si fara peripetii si sa aflati numai vesti bune! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


ana_miti
Sa ne rugam pentru Anina_n si Cristinuta..... Sa ajunga cu bine la Targu-Mures si drumul sa fie fara probleme. sa speram ca vor veni cu vesti bune! Sincer, chiar sunt curioasa....poate mai invat si eu ceva de la ea....desi se spune ca fiecare individ este unic in felul sau..... Sanatate multa si Doamne ajuta!!!!!!!! Va tinem pumii!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


CristinaT
Drum bun si multa sanatate, va tinem pumnii! 6 ani -14 februarie 2006


Anina_n
Buna ziua, Sunt prietena Ninei. M-a rugat sa va scriu si sa va spun ca a ajuns cu bine la Targu Mures. Au fost internate si se pare ca spitalul e ok. Inca nu stie cand le va da drumul. Ea spera sa fie cat mai curand. Am sa va mai tin la curent. Sanatate tuturor! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60384" target="_blank">Scorpiute


mamagiuliei
Multumim de informatii, le asteptam acasa si sa aduca numai vesti foarte bune !!! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


ana_miti
Sanatate multa si sa treaca cu bine peste toate obstacolele. Asteptam vesti cat de curand. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


emma27
nicole,multumim. acum speram sa se intoarca cu vesti mai bune. Ema Iepurasii trazniti Poze noi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60351&whichpage=3 " target="_blank"> Haideti sa o ajutam pe mama scorpiutza!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank"> Bazar pentru Alex


Gabbriela Buna Fetelor, Vesti de la Nina: Este tot la Tg Mures cu fata au internat-o acolo pt cateva zile, poate o saptamana, tot programul ei de insulina si mancare e dat peste cap ... vor sa gaseasca o alta schema mai potrivita pt Cristina. In rest sunt bine si va multumeste la toate pt cuvintele frumoase de ziua ei, de sfaturile si de gandurile bune. Sa fiti sanatoase Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian 0 - 2 years 2 - 3 years Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate
Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati. Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE


danielac

quote:Originally posted by Gabbriela
Buna Fetelor, Vesti de la Nina: Este tot la Tg Mures cu fata au internat-o acolo pt cateva zile, poate o saptamana, tot programul ei de insulina si mancare e dat peste cap ... vor sa gaseasca o alta schema mai potrivita pt Cristina. In rest sunt bine si va multumeste la toate pt cuvintele frumoase de ziua ei, de sfaturile si de gandurile bune. Sa fiti sanatoase Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian 0 - 2 years 2 - 3 years Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate
Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati. Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Multumi pentru vesti Gabi! sper ca Nina sa scape repede de acolo si cu Cristina si sa afle tratamentul exact ! Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
helbi Ceva vesti noi despre fete mai aveti??? Multa sanatate Cristinei!! Ps Gabi, La multi ani! Andreia
Gabbriela

quote:Originally posted by helbi
Ceva vesti noi despre fete mai aveti??? Multa sanatate Cristinei!! Ps Gabi, La multi ani! Andreia

Andreia multumesc mult. O sa sun eu maine pe Nina si o sa va sc ce mai e nou O zi buna Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian 0 - 2 years 2 - 3 years Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate
Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati. Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE
ana_miti Transmite-le muuuuuuulta sanatate si partea noastra. Pupici muuuuuulti pentru Cristinuta de la Alex. Asteptam vesti bune..... www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


Amalia
Dragele mele Nina si Ana-Maria, va admir pentru cata putere aveti. Nu pot sa va spun cat am putut plange in seara aceasta cand am descoperit acest subiect pe forum. Stiu cat este de greu cu regimul, cu programele de masa si cu injectiile pentru ca, din pacate, de cateva luni i s-a descoperit si fratelui meu cel mai mare aceeasi boala, la el declansandu-se pe sistem nervos (are 37 de ani). Sa va dea Dumnezeu multa putere si de acum incolo si sa le dea multa, multa sanatate la cei doi ingerasi dulci ai vostrii! Sanatate maxima!
danielac Gabi, ai reusit sa suni azi la ele??? eu am incercat ieri de mai multe ori si telefonul Ninei era inschis si intra pe mesagerie... ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 e in concurs pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!! http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Anina_n
Nina si fata inca sunt in spital la Targu Mures. Cristinuca e mai bine, dar nu restabilita total. Inca nu se stie cand le vor da drumul, Nina spera ca luni. Va tinem la curent. Ii este tare dor de voi si va multumeste pentru gandurile bune. Prietena Ninei Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute
danielac

quote:Originally posted by Anina_n
Nina si fata inca sunt in spital la Targu Mures. Cristinuca e mai bine, dar nu restabilita total. Inca nu se stie cand le vor da drumul, Nina spera ca luni. Va tinem la curent. Ii este tare dor de voi si va multumeste pentru gandurile bune. Prietena Ninei Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute

pot sa iti trimit pe mail nr. de tel pe care il am de la Nina si sa imi spui daca e bun? ca eu incerc sa o sun si nu merge, intra casuta vocala... ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 e in concurs la reclamamascata pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!! http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Anina_n
Tine telefonul inchis pentru ca merg des la masa, are vizite dese... Cel mai bine e sa-i trimiti un sms. Poti sa-mi scrii pe mail :) Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute
Gabbriela Buna Fetelor, Am vb cu Nina si sunt inca la Tg Mures. Glicemiile Cristinei nu s-au stabilizat inca, seara sunt ridicate, dimineata scazue. Doamna Doctor cauta inca o schema de tratament potrivita. Si dureaza mult ca in fie care zi se adauga (scade) numai cate o unitate. (1u) Aici la Tg Mures folosesc insulina de la #65533;novo nortisk#65533;. , iar la Miercurea Ciuc folosea #65533;lili company#65533; . e greu ca nu poate sa le schimbe insulina, si pe Cristina o tasteaza cu cea de la M Ciuc#65533; Au ajuns iara la 5 injecti pe zi,pt ca dimineata face una imtermediara si rapida, la amiaza una rapida, si seara una intermediara si una rapida. . E greu ca trebuie multe intepaturi, daca de la inceput la M. Ciuc ii dadea asa, ii dadea insulina mixata cea rapida cu cea intermediara.. acuma in schimb o inteapa pt fiecare. Sau pricopsit si cu o raceala, nascut curgator si putina tusa., fara febra. Si se pare ca nu se prea inteleg doctoritele, cele de la M. Ciuc cu cele de la Tg Mures. Nu stiu cat vor mai sta in spital, eu o sa o mai sun si o sa va mai sc din cand in cand. Nina va tranzimite mustumiri pt sustinere, va roaga sa va ganditi in continuar ela ele. Va doreste sanatate si numai bine. Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian 0 - 2 years 2 - 3 years Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate
Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati. Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE
danielac

quote:Originally posted by Anina_n
Tine telefonul inchis pentru ca merg des la masa, are vizite dese... Cel mai bine e sa-i trimiti un sms. Poti sa-mi scrii pe mail :) Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute

ok, am inteles! poate ii spui tu ca vreau sa o sun si iti spune tie intre ce ore se poate... adica are tel deschis! multumesc! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 e in concurs la reclamamascata pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!! http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


ana_miti
Mai stie cineva ceva de Anina_n si Cristinuta? au iesit din spital? Cine a mai vorbit cu ela sa ne mai spuna si noua cate ceva. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

ana_miti

quote:Originally posted by ana_miti
Mai stie cineva ceva de Anina_n si Cristinuta? au iesit din spital? Cine a mai vorbit cu ela sa ne mai spuna si noua cate ceva. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


Anina_n nu a fost externata nici acum? Cine poate sa ne spuna ceva despre ele? Va rugam, asteptam vesti...... www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0 ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/
april sa-mi trimita si mie cine stie nr Ninei pe PM ca vreau sa vorbesc cu ea. Cum mai e? Mai stau mult la Tg Mures? Cum e Cristinuta cu raceala ? Doamne ce fetita puternica! Sa le ajute bunul Dumnezeu sa razbeasca. Multa putere le dorim.
danielac April, Nina tine mai tot timpul tel inchis... ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 e in concurs la reclamamascata pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!! http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


helbi
Si eu am intrat acum special sa vad ce mai stiti de Cristina. Sper din suflet sa fie bine, iar Ninei i-i doresc multa putere! Andreia


gangurici_licurici
Nina, la un moment dat discutam cu fr. homeopat la care mergem noi despre cate boli poate vindeca homeopatia, iar majotitatea nici nu stiu. Eu chiar am intrebat de diabet, daca se poate ameliora cu remedii homeopate, si ea imi zicea ca e posibila chiar scoaterea de pe insulina, dar e nevoie de multa rabdare si perseverenta. Ideea e ca poti face tratamentul homeopat fara sa renunti la insulina, si in timp vezi daca nu cumva se poate reduce doza, si chiar renunta la ea. Poate ar merita sa incerci. In cazul nostru remediile homeopate au functionat intotdeauna. Numai bine Ganguriciul


aurelia1278
Nimic nou pe aici. Sper sa fie bine Cristinuta. Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

danielac
Nina si Cristina sunt acasa de 2 zile! sunt bine acum, dar Nina nu are acces la net momentan! va transmite salutari! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


aurelia1278
Multumesc de vesti! Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta. www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar


ana_miti
Cine tine legatura cu Nina, spuneti-i ca as vrea sa stiu si eu ce au facut la spital, daca i-a fost schimbata insulina Cristinei, cum sunt glicemiile, si despre ele , in general cum sunt? Va rog mult de tot...... www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0 ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


mamagiuliei
Si eu astept vesti de la fete ... Ninaaaa, cand ne scrii, cum sunteti ??? _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


Anina_n
Buna, tuturor ! Am revenit acasa de 1 sapt., doar ca nu am acces la net, firma fiind in renovari pt. inca ~ 1 sapt. A fost greu la Tg. Mures, mai ales ca noi ne-am dus cu gandul ca mergem sa se uite un specialist peste glicemiile Cristinei si schema ei de tratament, sa-si dea cu parerea vizavi de ele si revenim acasa. Dar ne-au internat si ne-au luat de la zero cu analizele Cristinei. Plus ca la Tg. Mures folosind alta insulina(de la Novo Nordisk), doctoritei (specialista in diabet pediatru) i-a fost greu, se pare, sa-i stabileasca corect dozele de insulina, ceea ce i-a dat glicemiile total peste cap, Cristinei. Am prins si weekend-ul la internare, fara specialista de garda. Astfel ca, in prima duminica, seara, Cristina a atins o glicemie de peste 400mg/dl, cat nu avusese nici macar la debut. Si in loc sa sarim peste cina sau sa corectam glicemia cu insulina rapida, medicul de garda dicteaza perfuzie cu ser fiziologic timp de 3 ore, asta dupa ce isi primise si doza de insulina intermediara stabilita dinainte(vineri)de specialist. Urmarea a fost o hipoglicemie la ora 03 si alta la ora 04, corectate cu mancare. Tot serul fiziologic a fost dat degeaba, doar au chinuit-o pe Cristina. Ba, i-au mai gasit si o glicozurie(zahar in urina) ridicata a 2-a zi dimineata. Hipoglicemiile sunt urmate de hiperglicemii deobicei. Seara avea glicemii ridicate, iar peste noapte ii scadeau prea tare. Cred ca din 19 nopti petrecute la Tg. Mures, doar 3-4 nopti n-a avut hipoglicemie, Cristina. A fost tare greu sa-i gaseasca o schema potrivita, doar cu insulinele ce le avem noi si cu pen-urile noastre, fara doze de 0,5 u, cum ar fi normal la copiii mici. Noi avand doar insulina intermediara(Humulin N) si rapida(Humulin R), pt. un tratament corect am ajuns din nou la 4-5 injectari/zi. Am aflat ca la un copil mic nu se poate merge doar cu insulina intermediara dimineata si seara. Inainte de mesele principale trebuie si o insulina rapida injectata. Si pt. a nu face atatea injectii, exista insulinele premixate, Humulin M3(contine 30% insulina rapida) pt. dimineata si Humulin M2(20% rapida), ca Mixtard 30 si Mixtard 20 de la Novo Nordisk. Acestea sunt recomandarile specialistei de la Tg. Mures. Plus incadrarea corecta a Cristinei in gradul de handicap pt. a putea sta, eu, acasa cu ea, pana la 7 ani, un glucometru gratuit si 50 de bandelete gratuite/luna. Insa, se intreba si specialista din Tg. Mures(care se ocupa de copiii diabetici din Harghita cu 15 ani in urma) daca doctorita noastra va accepta recomandarile. Ramane de vazut sapt. viitoare, cand vom merge la control si vom prezenta si biletul de iesire scris de specialista din Tg. Mures. Neavand pe nimeni in zona Muresului, a fost grea sederea noastra acolo. Mancarea a lasat de dorit, ceea ce nu credeam fiind si sectie de diabet, acolo. Cina rece, paine deseori uscata, ba cantarita si gresit. Iar orarul meselor, total aiurea, in functie de programul bucatariei si nu al copiilor diabetici. Glicemii facute de 5-6 ori/24 de ore si 4-5 insuline/zi. Fiind la Clinica II de pediatrie, in curtea facultatii de medicina, specialista mai venea si cu studentii sa le tina curs despre diabetul juvenil, la noi in salon. (Salon in care am intalnit o fetita de 13 luni si una de 20 de luni, cu diabet la debut, diagnosticate in coma fiind.) Toate astea au fost destul sa o streseze pe Cristina si sa o aduc acasa palida si slabita. Personalul medical insa, a fost foarte dragut. Dar, peste toate astea am mai invatat sa-i ajustez doza de insulina, Cristinei, fara teama si i-am aflat HgbA1C(hemoglobina glicozilata), 7,54%, care la Ciuc nu au posibilitatea sa o faca. Pt. un diabetic, valorile bune sunt cuprinse intre 6,5% si 7,5 %. Toate celelalte analize i-au iesit bune, Cristinei, cu valori normale, ceea ce ne mai linisteste un pic. Bine ca am fost inspirata sa pun cu noi si cateva carti de povesti, de colorat si penarul Cristinei, astfel i-a trecut timpul mai usor un pic. Iar cand glicemiile erau ridicate ni se recomanda sa facem plimbari prin clinica, alta placere de-a Cristinei. Cam asta ar fi povestea pe scurt a celor aproape 3 saptamani petrecute la Tg. Mures. Acum, Cristina este linistita, fericita acasa, si-a reluat si activitatea la gradinita si asteapta nerabdatoare revenirea noastra(tati si mami) acasa, de la serviciu. Am sa revin de cum voi avea acces la net. Pana atunci, va doresc sanatate si numai zile senine. Va multumesc ca v-ati gandit la noi, ca ne-ati fost alaturi ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute


mamagiuliei
Am citit cu sufletul la gura. Ma bucur ca sunteti acasa. Imi pare insa rau de situatiile, confuziile create de spital, mai ales ca este vorba de copii ... De ce crezi ca doctorita voastra nu va accepta noua schema ? Tie cum ti se pare noua schema de tratament fata de cea veche ? Doamne, dar ce fetita cuminte si curajoasa este Cristina Va dorim muuulta, muuulta sanatate !!! Si sper sa ne scrii mult ! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


danielac
Nina, ma bucur ca ai avut timp sa scrii, pentru ca toate fetele erau cu gandul la voi!pupici Cristinei si sanatate multa! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
pisi-pis Nina, am citit cu sufletul la gura prin ce a trecut micuta Cristina! Va doresc multa sanatate si sa mearga totul bine de acum incolo.
helbi Multa sanatate Cristie, si sa de.a Domnul ca noua schema de tratament sa fie ok pt Cristina! Andreia


mamagiuliei
http://www.tgcom.mediaset.it/cronaca/articoli/articolo285915.shtml Intrati sa vedeti si voi, fiind in italiana cred ca intelegi si voi, sunt emotionata !!! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


vio_reurean
Nina, in primul rand mult curaj. Diabetul este o boala grea, dar este o boala care daca este bine controlata, fetita ta se poate dezvolta excelent.Mama mea este diabetolog si am avut contact cu multi copii si adulti cu diabet, am ajutat la organizarea unei tabere pentru copii diabetici si, cu suportul necesar,au mers foarte bine! Ea are in primul rand nevoie de tine, sa o faci sa inteleaga ca nu este diferita de alti copii de varsta ei si ca poate face aceleasi lucruri. Este poate cel mai important aspect, pentru ca am vazut copii care au inregistrat esecuri pentru ca nu intelegeau acest lucru. Daca ai intrebari la care pot sa iti raspund, mi-ar face placere sa te ajut! Vio


vio_reurean
Daca mai vii la Targu Mures, eu sunt din oras si mi-ar face placere sa te ajut. Imi pare rau ca nu am intrat pe forum mai devreme, as fi putut sa fac ceva.Mai stiu si ceva medici pe aici. Vio


Andrada

quote:Originally posted by mamagiuliei
http://www.tgcom.mediaset.it/cronaca/articoli/articolo285915.shtml Intrati sa vedeti si voi, fiind in italiana cred ca intelegi si voi, sunt emotionata !!! _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004

Asa e mama giuliei, Camillo Ricordi e un cercetator fantastic, f destept (e cel care a inventat aparatul pentru izolarea isletilor de insulina), din pacate e destul de departe de o cura. Transplantul de isleti e inca insotit de imunosupresante puternice pentru a evita respingerea si are doua probleme: efectele negative p termen lung ale imunosupresantilor si f putine surse de isleti. De curind am vazut ca s-a asociat cu doctorul Valdez de la clinica din Mexico care face Xenotransplantation (isleti porcini). Avantajele pot fi clare: nu exista respingere si sursa de isleti ar fi inepuizabila atit cit sa poata vindeca toti diabeticii. Din pacate mai exista un pericol, cel al transmisiei de boli de la porci care desi e minim ingrijoreaza lumea medicala. Dr Valdez a incercat si pe copii (12)si se pare ca a avut rezultate bunicele. O alta metoda ar fi encapsularea isletilor (ca sa nu fie atacati din nou) care se arata si ea promitatoare, dar iarasi vor dura ceva ani pina se pot face studii de eficacitate. A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


ana_miti
[/quote] Asa e mama giuliei, Camillo Ricordi e un cercetator fantastic, f destept (e cel care a inventat aparatul pentru izolarea isletilor de insulina), din pacate e destul de departe de o cura. Transplantul de isleti e inca insotit de imunosupresante puternice pentru a evita respingerea si are doua probleme: efectele negative p termen lung ale imunosupresantilor si f putine surse de isleti. De curind am vazut ca s-a asociat cu doctorul Valdez de la clinica din Mexico care face Xenotransplantation (isleti porcini). Avantajele pot fi clare: nu exista respingere si sursa de isleti ar fi inepuizabila atit cit sa poata vindeca toti diabeticii. Din pacate mai exista un pericol, cel al transmisiei de boli de la porci care desi e minim ingrijoreaza lumea medicala. Dr Valdez a incercat si pe copii (12)si se pare ca a avut rezultate bunicele. O alta metoda ar fi encapsularea isletilor (ca sa nu fie atacati din nou) care se arata si ea promitatoare, dar iarasi vor dura ceva ani pina se pot face studii de eficacitate. A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu [/quote] Doamne, ce bucurie am avut cand am citit cele scrise de Andrada mai sus. Am zis bine eu , cand am spus ca speranta mea este la Dumnezeu, sa lumineze mintile cercetatorilor pentru a gasi solutii de vindecare a diabetului... Nina, noi am intrat pe Lantus si Novorapid de 2 zile. Speram ca aceasta schema de tratament sa fie mai buna decat cea de Actrapid si Mixtard 20. Sanatate multa Cristinutei si tie multa putere, mamica curajoasa!!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0 ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


mamagiuliei
Andrada, citesc tot ce scrii la aceste subiecte, vad ca te pricepi si-ti multumesc de explicatii. Eu am citit articolul si mi-a sarit sufletul din loc de bucurie, este un inceput, sper, care sa duca la minuni _________________________________________________ Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar Supercopiii iulie/august 2004


Andrada
Ana miti cred ca tratamentul pe care il ai acum este cel mai bun pentru diabet de tip 1. Cel putin asa recomanda specialistii, iti ofera flexibilitate si glicemia nu se duce prea sus intre mese, datorita curbei Novorapidului f aproape de actiunea unei insulini naturale. Iar Lantusul fereste de hipoglicemii in timpul noptii. Insulinele mixate sint bune, dar pentru un program f riguros, in special ptr adulti care stiu cit vor minca si cind. Succes cu noua metoda de tratament si glicemii cit mai normale! Anina, ultimul HgbA1C e fantastic! sanatate va doresc din tot sufletul mamajuliei, ai adus informatii f bune pentru fete aici, desi cura e la ani distanta (zic eu), sperante exista (iarasi parerea mea), A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Anina_n
Multumesc, pt. incurajari, sunteti minunate ! Vio, esti tare draguta, mi-ar fi placut sa ne intalnim la Tg. Mures ! Cristina stie ca, daca are diabet nu inseamna ca este bolnava. Chiar se supara daca cineva spune ca este bolnava. La Tg. Mures, o mamica i-a zis baietelului ei(unul din partenerii de joaca ai Cristinei) sa fie mai atent cu Cristina, ca ea este bolnava. Replica Cristinei a fost, "Eu nu sunt bolnava !". Despre schema de tratament, pana ajungem la control(vineri sau luni), de cand am revenit de la Tg. Mures, am trecut inapoi la schema data de d-na. doctor de aici(cu mici modificari, totusi), caci nu puteam sa continui sa o intep pe Cristina de 4-5 ori/zi, ca la Tg. Mures. Dimineata ii fac 5 u de Humulin N, iar seara doar 2 u Humulin N si ii merge binisor. Dimineata are glicemiile intre 54 si 84 mg/dl, iar seara le are pana in 200mg/dl. Se vede ca este acasa, linistita, vesela si fericita. Acum il asteapta pe Mos Nicolae, iar in weekend i-am scris scrisoare lui Mos Craciun. Scrisoare ce credem ca a si ajuns la Mos, caci a disparut de la fereastra noastra. Daria si Andrada, multumesc pt. acel articol ! Din partea oamenilor de stiinta speram la vesti bune tot timpul. Ana, ma bucur ca ii merge bine lui Alex ! Asa reusiti sa va mai relaxati si voi. Sanatate si numai bine ! Pe curand ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61112" target="_blank">Scorpiute


Anina_n
Tocmai am aflat ce au facut pt. Cristina cateva minunate fete(scorpiutze, marea majoritate) de pe forum si vreau sa le multumesc ! Insa, prima care ne-a intins o mana de ajutor a fost danielac, deschizand acest subiect. Apoi Andrada, la gestul careia am ramas inmarmuriti, un glucometru cu 150 de teste. La fel, ii multumesc si Gabbrielei si altei Gabriele, GabiG , pt. mana intinsa ! HelleneC, carmensilva si prietena ei, emma27, piticasigogosica, nastasie, Lory_k si april, sunteti minunate ! Este un gest la care nu ma asteptam, mai ales ca eu nu am cerut nimic. Si vine si din partea unor fete care nici nu ma cunosc prea bine, doar din postarile de pe forum. Va multumesc din suflet ! Sper ca intr-o buna zi sa ma pot revansa ! Va imbratisez si va pup cu mult drag ! Acum pot sa spun ca gesturile frumoase facute candva nu raman uitate, in timp se vor intoarce. Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


danielac
Nina, nu trebuie sa multumesti nimanui, sunt sigura ca si celelalte fete sunt de acord cu mine, noi te iubim si pe tine si pe Cristinica si te stim chiar si fara sa ne intalnim in realitate, ca esti o fata deosebita si sufletista! m-a durut enorm cand mi-ai scris despre descoperirea diabetului Cristinicai si sper sa te pot ajuta oricand ai nevoie, daca ai nevoie stii unde sa ma gasesti, cu ce pot sa te ajut, o voi face cu drag! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
alexa si mami sa ma ierte Dumnezeu, dar nu cred ca asta e dreptate pt niste copii asa mici. de citeva zile, de cind am vazut subiectul, m-am gindit ca alexa bea f multa apa (cam 1l/zi)+ 500ml lapte, dar nu are alte simptome. vineri mergem la dr sa verificam glicemia ca sa ma linistesc. sa va dea Dumnezeu multa sanatate si multa forta pentru a lupta de dragul copiilor. va pupa, alexa si mami.


Anina_n
Dani, multumesc pt. cuvintele tale frumoase ! Mami de Alexa, nu te speria, daca bea multe lichide nu inseamna ca are diabet. Cristina a mancat aseara prima ciocolata de cand are diabet. O tinea in manute si o rontaia ca un soricel. Iar spre casa(de la buni Lali venind) si-a plimbat bebelusul in noul lui carucior. A fost tare incantata de darurile primite, doar erau cele cerute de ea lui Mos Craciun, care a trimis o parte din daruri prin Mos Nicolae. Noaptea la ora 11 citeam Bambi, cartea primita tot de la Mos Nicolae. Iar dimineata a plecat foarte vesela la gradi, poate i-a adus si acolo Mosul ceva... O seara frumoasa, tuturor ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


alexa si mami chiar daca abia acum v-am scris, v-am citit mai demult. am trait alaturi de voi toate bucuriile si tristetile. recunosc ca cind v-am citi prima data, si nunumai. ce mult ma bucuram cind aflam o veste buna.la cit de cuminte e cristinica era si normal ca mosul sa vina asa incarcat. ce mult ma bucur. ce ma ingrijoreaza, e ca strabuni. alexei a avut diabet. abia astept sa vina ziua de vineri sa mergem sa verificam glicemia. va pupam si va dorim multa, multa sanatate. alexa (23.10.2004) si mami


Anina_n
Mami de Alexa, daca aveti antecedente in familie v-ati gandit foarte bine ca din cand in cand sa-i testati glicemia Alexei. Socrul surorii mele mai mari a avut diabet si de cum a aflat de Cristina, sora mea si-a dus fetele la analize, ceea ce va face anual de acum. Nu-ti fa griji pt. vineri ! Numai faptul ca Alexa consuma multe lichide nu inseamna ca are diabet. Sunt mai multe simptome care impreuna indica diabetul. Multumesc ca te gandesti la noi ! Azi, Cristina nu a vrut sa mearga la gradi. Emotiile ultimelor 2 zile, sarirea peste somnul de amiaza, joaca cu papusile pana seara tarziu, au obosit-o. Dupa ce a mancat si-a reluat . Ana, voi ce mai faceti, cum sunteti ? Cum ii merge lui Alex cu noua schema de tratament ? Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute
alexa si mami ne-ati lasat fara vesti? ce face cristinica si alex? sper ca sunt bine. astazi am fost sa verificam glicemia alexei, dupa cum spuneam. aparatul ne-a aratat o valoare de 72. ce reprezinta? cine ne-a facut nu a putut sa ne explice pt ca este asistent la un cabinet medical militar si nu se pricepe la copii. sanatate si pupici. alexa (23.10.2004) si mami


Anina_n
Buna, tuturor ! mami, 72mg/dl este glicemia Alexei in acel moment. Si este a unui copil sanatos, nediabetic. Cred ca orice asistent medical ar trebui sa stie. Noi am fost azi la control cu Cristina si s-a nimerit numai bine, caci incepusera sa-i creasca valorile glicemice. Daca dimineata la trezire Cristina avea 68,4mg/dl, la 1 ora si 1/2 de la masa avea o glicemie de 340mg/dl si 3 cruci in urina, adica glicozurie. Asta indica faptul ca ii trebuie si insulina rapida inainte de masa, care sa actioneze imediat. Deocamdata, pe langa cele 5 un Humulin N(ins. intermediara) de dimineata d-na. doctor i-a adaugat inca 2u de Humulin R(ins. repida). Iar seara ii vom administra cu 1u in plus, adica 3u Humulin N. Iar peste 3 zile urmeaza sa-i comunicam glicemiile. Inca nu ne-a prescris insulina premixata(cum era recomandarea specialistei din Mures), sa vada cum ii merge aceste 3 zile. Dar ne-a dat de inteles ca la insulinele premixate este mai greu sa ajustezi doza, existand riscul hipoglicemiilor. Altfel, Cristina este bine, nici nu se observa pe ea schimbarile valorilor glicemice. Toata ziua cu papusile si jucariile de plus, le imbraca si dezbraca, implicandu-ne si pe noi in aceasta joaca sau coloreaza, face puzzle, canta ori ne pune sa-i citim povesti. Cam astea ar fi noutatile la noi. Va imbratisez cu drag, pe curand ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


ana_miti
Nina, ma bucur tare ca printzesa Cristian este bine. In legatura cu tratamentul lui Alex.....pot sa spun ca nici acum nu stim care este doza necesara. Glicemiile variaza....face hipo, hiper.... Cel putin week-end-ul acesta a fost de cosmar....Domane Dumnezeule prin ce am trecut.... A facut doua, chiar trei hipoglicemii consecutive, una a fost de 26mg. Si vreau sa va spun ca ALex in momentul acela, se juca....nu mi-am data seama ca este ceva in neregula cu el pana cand nu am vazut ca era putin confuz....se tot plimba prin casa....de colo -colo fara un scop anume. A fost cumplita noaptea de sambata spre duminica cand a trebuit sa ii iau glicemii din 2 in 2 ore , ...sa vad daca transpira, daca este rece.... Bine ca am avut teste de glicemie, ca am consumat intr-o veselie! Ghinionul nostru a fost ca d-na dr a fost plecata la un curs in strainatate si nu am avut cu cine sa ma consult... Noroc cu Olimpia , o membra Dc, care ne viziteaza mai rar....si care are si ea o feitta bolnava de Marea problema este ca numai vrea sa manance....nci macar hidratii de care are nevoie...trebuie sa facem tot felul de ucruri cand ii dam sa manance. Anina, mai spune-mi si mie ce ii dai Cristinei sa pape....sa ii prepar si eu lui Alex, poate il mai pacalesc. Azi, am vb cu dr la tel si a spus ca mai vedem cum vin glicemiile in urmatoarele 3-4 zile si daca tot nu se stabilizeaza....schimbam iar insulina. Schema lui Alex arata asa , acum: 7 dimineata 1,5 ui Actrapid, 25 hc si 3 ui Lantus, 10.00, 15 hc 13.00, daca vine cu glicemie pana in 200, nu facem insulina, daca este mai mare de 200 facem 1 ui Novorapid, si 25-30hc 16.00 15 hc 19.00 25-39 hc, 1,5 Actrapid 22.00 25-30 hc Este posibil sa il treaca pe Detemir....poate Vio_reurean ma ajuta si pe mine cu ceva informatii. Sa stiti ca eu citesc zilnic ce se scrie pe forumul acesta , mai ales la "diabet zaharat la copii", insa timpul meu rezervat scrisului este redus....asa ca sa stiti ca sunt alaturi de voi, zilnic Va pupam dulce si sa dea Dumnezeu sa fie copilasi sanatosi !!!!!! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0 ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


Anina_n
Of, Ana, uite asa a fost si Cristina zilele trecute ! Cand glicemii scazute, cand glicemii ridicate. Si toate fara semne. Asa se intampla la copiii mici, din cate am citit. Azi, deocamdata, i-a mers bine. Sper sa se mentina tot asa, sa gasim o data si noi schema potrivita pt. ea ! Cate kg are Alex, caci vad ca are mai multi HC/zi, decat Cristina ? Cristina are 14 kg, din octombrie si 126 HC/zi. Ce mananca Cristina ? Are si ea preferintele ei, pe care le tot rotim pe rand. - paine(prajita, mai nou) cu margarina sau cu sunca si cascaval feliat Hockland(cand merge la gradi) - sana, orez cu lapte - mar, mandarina, portocala si banana(mai rar) - supa de pui cu galuste sau paste fainoase, ciorbitele le refuza de vreo 1 luna si 1/2 - cartofi natur, piure de cartofi, orez fiert, paste fainoase cu branza, mamaliga cu branza - carne de pui, carne de vita la gratar, peste la gratar - branza Almette si oua(fiert tare, ochi sau omleta) - fulgi de porumb - branza topita si cascavalul feliat Hockland a inceput sa le refuze, dupa ce la inceput numai asta cerea intre mese Cam astea ar fi preferintele Cristinei. Supararea noastra este ca nu vrea sa manance legume defel. Poate mi-a mai scapat ceva...daca asa este am sa revin sa completez. Sanatate si numai zile senine ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute
danielac Nina, ma bucur ca ai scris despre voi! Doamne ajuta pe Cristinica sa treaca cu bine peste aceasta perioada si sa fie mult mai bine in continuare! noi ne rugam pentru ea! Cristina este o fetita tare frumoasa si desteapta si Mos craciun, sunt sigura ca o sa ii aduca multe cadouri! pupici de la noi! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Andrada
Eu zic sa il intrebati pe doctor: ratia de insulina pe carbohidrati (asta inseamna cita insulina trebuie sa adaugi ca sa acoperi extra carbohidrati, de ex, daca Alex se hotaraste sa manince 60 de carb in loc de 30 la prinz sa va spuna cam cita insulina sa adaugi, probabil 0.5u), cu cit scade glicemia o unitate de insulina (asta ca sa faci ajustarea corecta de hiperglicemie cu insulina) si cu cit ridica glicemia un carbohidrat (asta depinde de ce acoperire de insulina are) si mai ales cum corectati insulina pentru fiecare masa, apoi glicemia-tinta in functie de care ajustati si limitele de glicemie intre care e bine sa va plimbati (probabil 100-200 pentru Cristina (3ani) si Alex(1 an), poate un pic chiar mai ridicata ptr Alex) Chiar si dupa ce stiti toate numerele astea exact, din pacate nu poti prevedea cu mare acuratete valoarea glicemiei (poti avea o idee numai). In balanta dintre insulina si carbohidrati sint mai multi factori care intervin 1) Dimineata corpul e putin rezistent la insulina, asta inseamna ca daca dupa amiaza sa zicem o jumatate de unitate de insulina i-ar acoperi 25 de carbohidrati lui Alex, dimineata aceeasi 0.5u i-ar acoperi numai 20 gHC (informativ nu stiu daca astea sint nr corecte ptr Alex, doctorul iti poate calcula cu regula de 500). 2) Felul in care digera mincarea (asta e probabil cel mai important factor si asupra caruia aveti f putin contro) 3) Activitatea fizica care o depune (asta poate produce hipoglicemii noaptea!!) 4) Stresul, (chiar daca pare minor la suprafata, o jucarie care s-a rupt, un film care i-a impresionat...etc). 5) Bolile (chiar si cele usoare fara simptome aparente) 6) Hormonii de crestere (insulina are interdependenta si cu productia altor hormoni), iar hormonii de crestere nu au productie constanta (ca toti hormonii!!). Si multi altii care nu imi vin acum in minte. Deci daca numarul pare dintr-odata aiurea, desi ati calculat bine totul nu inseamna ca ati gresit cu ceva, inseamna numai ca sint numai citeva lucruri pe care le puteti controla sau lua in calcul. De ex o hipoglicemie intimplatoare se poate explica prin faptul ca intestinul era acoperit cu un anumit tip de mincare care impiedica absorbtia celeilalte. Sau o hiperglicemie care pare fara explicatie poate fi o reactie la o lupta cu un virus (chiar daca nu vezi semnele convetionale, curs nasul, temperatura..etc). Detemir/Levemir, pare o insulina extraordinara si a trecut cu brio niste teste chiar si pentru copii, pare a fi mai performanta decit Lantusul. Doctorii spun ca Novolog (rapida) si Levemir ar fi combinatia ideala. Totusi Levemir este o insulina noua si ca toate insulinele care ies din teste are semne bune, numai timpul va arata daca se comporta exact asa cum sustin ei, sanatate, A L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Anina_n
Dani, multumesc pt. gandurile tale frumoase ! Mos Nicolae a fost atat de darnic cu Cristina, incat i-a adus mai tot ce i-a cerut lui in scrisoare. Iar acum nu stie ce ar putea sa ii mai aduca si spune, "orice...". Andrada, deocamdata, eu am norocul ca micutei mele i se potrivesc tare bine HC cum sunt impartiti pe mese, nu cere mai mult si nici nu refuza cantitatea ce o are la o masa. Eventual nu mai vrea dintr-un aliment si ii inlocuiesc cantitatea ramasa cu ceea ce vrea, calculand HC ramasi, bine-nteles. Am citit si eu in cartea ce o am(Diabetul la copii si adolescenti) ca nu actioneaza la fel insulina in fiecare perioada a zilei. Stiu ca 1u insulina scade glicemia cu ~ 40mg/dl. Dar am citit ca la copiii mici poate sa scada si cu pana la 90mg/dl. Iar 1UP creste glicemia cu 30-80 mg/dl. Insa, conteaza si ce mananca(HC lent sau rapid absorbabile) si starea emotionala, din cate am observat. Iar miscarea am observat ca nu ii scade imediat glicemia, ci, ceva mai tarziu. Noua ni s-a spus asa, pt. pranz, daca glicemia Cristinei este: > 140 mg/dl sa-i administram 1u insulina rapida > 200 mg/dl sa-i administram 2u insulina rapida > 260 mg/dl sa-i administram 3u insulina rapida Doar ca ei ii creste glicemia catre seara, mai mult. La amiaza avand insulina intermediara de dimineata care lucreaza la acea ora. Este greu pt. ca inca suntem in faza de debut, sa zic asa. Trebuie sa invatam cum sunt la Cristina toate astea, cum i se potivesc ei. Acum, merge bucuroasa la gradi, cu clopotelul in mana, caci se pregateste de serbare....vine . Pe curand ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


mamagiuliei
pentru Cristina si Alex si mamicile lor Si sa va aduca Mosul muuulte cadouri, dar mai ales un 2006 plin de bucurii !!! si mai scrieti !!! _________________________________________________ Daria & Giulia (2004 08 16) VENITI LA BAZAR SA-L AJUTAM PE ALEX ! Sarbatori fericite ! Supercopiii iulie/august 2004
alexa si mami va pup pe toti si sa dea Domnul multa multa sanatate si un an nou mai bun. o sa-i scriu lui mosu' si o sa cer o minune pt toti copilasii cu diferite probleme de sanatate (nu am spus bolnavi, sa nu se supere cristinica pe mine). sunt alaturi de voi, si cind o sa merg la biserica o sa fac o rugaciune si pt voi. va pup
alexa si mami


Anina_n
Daria si mami, va multumesc ca va ganditi la noi ! Nu am putut scrie zilelel trecute, pt. ca nu am avut net. Dar de acum, gata cu renovarea la birou, pot folosi linistita net-ul, cand munca imi permite. Cristina este bine, cand are zile foarte bune(glicemii intre 100 si 200, cum a scris Andrada ca ar trebui), cand are cateva zile mai grele(glicemii intre 40 si 300). Altfel, este bine, il asteapta cu nerabdare pe , ca toti copiii. Ana, Alex ce mai face, cum mananca ? Ieri i-a adus fratele meu de la Metro sau Careffour(din Brasov, caci in Ciuc nu este) un borcanel cu crema de ciocolata. Era atat de bucuroasa ! Asta a si mancat la cina, paine cu crema de ciocolata. Acum alerg la ea, caci mergem la serbare, unde va suna din clopotel ca sa vina . Sanatate si numai zile senine ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62702" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


danielac
Ninuta, pupici de la noi! ati avut serbare la gradi? ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


Anina_n
Da, ieri a avut Cristina serbarea ! Cumva, cu ajutorul fratelui meu(pe care Cristina il iubeste tare mult) am convins-o sa mearga in rochita, caci ei ii place in pantaloni ca baietii. A fost atat de emotionata, a stat tare serioasa. Si-a zis poezioara, a cantat si a gesticulat cu toti copiii si a mai zis o poezioara pe genunchii Mosului. Numai cu ochii pe era. Nici macar nu si-a desfacut punga sa-si vada cadoul, decat dupa ce a plecat Mosul. Si tare incantata a fost ca i-a dat dulciuri pt. diabetici. Pupici si voua, Dani ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


Andrada
Draga de ea! Daca se poate vreau si eu poze cu Cristina pe genunchii mosului. Va urez Sarbatori fericite si un Craciun minunat! cu mult-mult drag, Andrada L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


alexa si mami ma bucur mult pt cristinica. stii, si pe mine ma chema cristina. imi place tare mult numele, dar pe mine m-au strigat parintii pe cel de-al 2-lea nume. si noi am vrut sa mergem azi la serbarea verisoarei alexei, dar s-a trezit tirziu si am ratat-o. de alex ce mai stiti? va urez un craciun fericit, plin de bucurii si liniste sufleteasca, dar in primul si in primul rind multa sanatate va pupa alexa si mami


Anina_n
Anda, pozele cu Mosul le vom avea abia in ianuarie, probabil dupa ziua Cristinei, cand vom developa filmul. Dar avem cateva poze din oct., in parc, aici. Sarbatori fericite, alaturi de cei 2 ai tai si tie, Anda ! mami Cristina, sarbatori fericite, alaturi de Alexa si tati al ei ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


Anina_n
Va doresc un Craciun minunat, cu multa dragoste si liniste in suflete, cu momente de neuitat, alaturi de cei dragi si daruri pe masura !
Si va multumesc ca ne sunteti alaturi ! Datorita voua, putem merge mai usor inainte ! Raluca(mami din 2002) si aldaesme(scorpiutza), va multumesc din suflet pt. gestul vostru neasteptat ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute
alexa si mami CRACIUN FERICIT! ce fac copilasii? cum se mai simt? cum a-ti petrecut? sper ca sunteti bine, si a-ti petrecut craciunul la fel de bine ca noi. va doresc multa sanatate si un an cit mai bun!


Anina_n
Buna, dragi mamici ! Cristina a primit vizita Mosului in persoana, ca in fiecare an. Dar zice ca nu a pacalit-o Mosu', caci a vazut ca nu era asa batran, avea barba ca de vata si guma pe obraji, adica prinsa cu elastic. S-a bucurat de toate darurile(papusi, ponei, mozaic cu litere, carti de colorat cu cifre si litere, carti de joc cu Cartea Junglei), ba, nici nu vroia sa doarma in prima noapte de Ajun. "Eu nu dorm noaptea asta, ma joc cu ce a a dus Mosu' !" Apoi, dupa o asidua munca de convingere a zis "Eu dorm cand ma ia somnu'." Chiar daca a avut glicemii mai scazute si am tras o sperietura zdravana cu ea, pe 24 dec. la amiaza, cand a avut cea mai scazuta glicemie de pana acum, ma bucur ca am avut parte de 2 zile frumoase de Craciun cu si daruri, colinzi, colindatori, prajiturele pt. Cristina, ninsoare si multa zapada afara. Am fost si la colindat cu ea, sa o fi vazut ce mandra canta si scutura din clopotei si ea. Acum, asteapta venirea verisoarelor ei dragi si tortul de ziua ei. Va doresc numai zile frumoase in continuare ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


mamagiuliei
pentru o fetita foarte cuminte ! pentru o super mamica ! Asteptam poze cu Cristinaaa !!! _________________________________________________ Daria & Giulia (2004 08 16) VENITI LA BAZAR SA-L AJUTAM PE ALEX ! Sarbatori fericite ! Supercopiii iulie/august 2004


Anina_n
Chiar daca are o incapatanare in ea cat pt. doi, Cristina este o fetita tare buna si intelegatoare, pana la urma. Nu stiu cum de mi-a scapat sa va scriu, ca de mai bine de 1 luna(de cand am revenit de la Tg. Mures), Cristina isi face singura testul de glicemie. Nu numai ca se inteapa singura in degetel, dar isi pune si singura picatura pe test, acum. Si-ar face si insulina singurica(a incercat), dar noroc ca avem pen-urile astea de la Lilly Company, tare mari si greoaie pt. mine, apoi pt. un copilas. E buna si incapatanarea asta la ceva. Am crezut ca vom avea probleme cu ciocolata, dupa 3 luni de pauza totala la ea. Dar, daca de la Mos Nicolae incoace, zilnic cerea ciocolata, de ceva timp s-a mai domolit pofta de ciocolata. Doar bombonica Solano ramanand nelipsita zi de zi. Ma bucur enorm ca am asa o fetita, este fetita ce mi-am dorit-o dintotdeauna ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute
mamagiuliei Anina - dar de ce aveti penurile alea greoaie ??? Altele nu ar fi bune ? Esti o norocoasa sa ai asa un inger de fetita ________________________________________ Daria & Giulia (2004 08 16) Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX ! Supercopiii iulie/august 2004


danielac
Anina, ma bucur ca ai o fetita asa cum ti-ai dorit si sper din toata inima sa ai parte numai de bucurii din partea ei! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac



Anina_n
Asa e, sunt o norocoasa ! Tuturor le spun ca am noroc cu Cristina, caci este foarte cooperanta. Pen-urile sunt de la Lily Company, la fel ca si cartusele cu insulina, cartuse ce nu se potrivesc pen-urilor pt. copii de la Novo Nordisk. Am incercat sa schimbam pen-urile la Tg. Mures dar cartusele noastre nu intrau in pen-urile acelea mai finute.
Va doresc petrecere frumoasa in noaptea de An nou si din toata inima, la multi ani cu sanatate si numai bucurii, alaturi de cei dragi ! Sa ne "revedem" cu bine la anu' !
Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute
alexa si mami nu se poate! cristina e chiar un ingeras de fetita. merita o mie de noi va dorim petrecere frumoasa si un an nou plin de impliniri, bucurii si tot ce va doriti pt voi si toti ai vostri. LA MULTI ANI!
fdoina Mamica Nina, am si eu o sugestie pentru micuta Cristina, care e cam de-o seama cu Maria mea. O impartasesti vreodata? Iarta-ma, stiu ca acum religia e un subiect atat de delicat, eu nu te cunosc deloc, dar daca as fi in locul tau, as impartasi-o la biserica in fiecare duminica. M-a impresionat mult acest topic, abia cand afli asemenea realitati iti dai seama ce cartitor si superficial esti. Curaj, Dumnezeu ne iubeste!!!
danielac Anina si Cristina , multa sanatate si bucurii in noul an! ________________________ Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea Paginuta personala DC: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac


CristinaT
Inca o data La multi ani! cu multa sanatate si tot ce va doriti sa se implineasca! www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006


crisiacob
Draga Nina, imi pare rau ca am descoperit atat de tarziu povestea ta care m-a impresionat mult. Ma simt neputincioasa si nu stiu cum te-as putea ajuta. Noi locuim in Bucuresti asa ca daca ai nevoie de ceva poti sa-mi spui oricand si te voi ajuta cu toata inima. Ma gandeam la pen-urile alea de care vorbeai tu, cum ca sunt grele, nu vrei sa ma interesez ce se gaseste pe aici? Daca e nevoie ti le trimit eu periodic. O sa ne rugam pentru voi, ca totul sa fie bine (apropos, Fdoina avea mare dreptate cu credinta, merita sa impartasesti fetita cat mai des pentru ca Dumnezeu face minuni!) Cristinuca, tiza mea, este cea mai scumpa fetita din lume si deja o simt de parca ar fi copilul meu. Va pupam cu drag si va uram un An Nou care sa va aduca liniste sufleteasca si tarie ca sa treceti peste momentele grele! Cristina, Niki si Raducu cel mic Floricel & comp. Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!


fdoina
La noi la plafar este un medicament facut la Cluj parca, foarte cautat pe aici, cu rezultate deosebite in tratarea diabetului...Se numeste ERIDIAROM si e un extract de afine , eu il foloseam in combaterea giardiei la copiii mei, ca are si aceasta recomandare. E vorba de niste bombonele sfaramicioase, pe care copiii le rontaie in general cu placere...ma gandeam cat o fi de greu pentru voi cu dulciurile...Uite, asta e un "dulce" special pentru Cristina. Si cred ca ar merge si pentru Alex, in ceai , faramitat. Stiati despre el?


Anina_n
Bine v-am regasit, dragi prietene ! Suntem bine, sanatosi, bucurosi ca am trecut cu bine pragul dintre ani ! Cristina s-a bucurat de sosirea verisoarelor ei dragi in ajunul Noului An, apoi de artificiile de la miezul noptii, iar la ora 1 am mers la somn cu totii, sa putem fi in picioare pt. programul Cristinei de a 2-a zi. Acum, ne pregatim de petrecere, pt. sambata, caci duminica pleaca verisoarele Cristinei. Ieri a primit primul cadou de ziua ei, o carte imensa de basme. La ora 23 ne citea ea, "Frumoasa si bestia". Intre timp, iesim cu saniuta...facem oameni de zapada, ne bulgarim... Scuze, dar nu mai am timp, revin maine cu raspunsurile, Doina ! Multumesc pt. urari, tuturor ! La fel va dorim si noi, voua ! Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi si la multi ani cu sanatate si impliniri ! Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64626" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63485" target="_blank">Scorpiute


ana_miti
La multi ani! tuturor. Pentru ca nu am mai vorbit de anul trecut cu voi, permiteti-mi sa va adresez si eu cele mai calde urari pentru 2006, sa fie un an mai bun, plin de sanatate , fericire si multa dragoste, sa aveti puiutii sanatosi tun si .....tot ce va doriti voi. Faptul ca scriu rar aici, sper ca este inteles de voi celelalte, timpul meu este redus la maximum....alex nu imi mai permite nici sa "respir". Despre el pot sa va spun ca este bine, si cand spun bine, inseamna bine, adica glicemii foarte bune intre 73 si maxim 300. Insulina de la pranz a ajuns optionala, adica facem obligatoriu dimineata si seara la 7, respectiv 19. La parnz daca are glicemie mai mare de 200mg/dl, facem 1 uinitate de insulina rapida, daca nu, nu facem. Chiar si asa chinul injectiilor a revenit, stiti ca in urma cu ceva timp va spuneam ca numai plange asa de tare. Ei bine, iar a inceput si pentru ca este destul de grasut, adica are 14 kg, imaginati-va cat de greu este sa il tii, sa il intepi si mai ales sa il vezi ca se zbate. De aceea stresul meu este inca maxim, oboseala la fel si nervii numai spun...cedez de multe ori... ESTE CUMPLI!!!!!!!!!!! Avem si o veste buna, cand trebuie sa luam glicemia, ii spu:"Alexutu, hai sa fac mami un tzac la degetel ssa vedem cat este glicemia....", si vine dupa mine, se aseaza in fata mea, ii pun testul in aparat si apoi il dau lui in mana, intre timp eu il intep in degetel si eu cu mana lui si ii bun bandeleta la picatura de sange. Sa-a obisnuit...stie deja ce trebuie facut..... Toata ziua alearga prin casa, scoate toate jucariile in mijlocul casei si apoi pleaca cu ele prin casa. Intra in baie si.....baga mana in vasul de la WC pana la cot....scoate vasele din dulapuri, a rupt plinta de la parchet, scoate furtunele de la aspirator.....si muuuuulte ale nebunii. De aceea va spuneam ca numai am timp sa stau pe DC, abia daca reusesc sa mai citesc cate ceva.....messengerul este deschis zilnic, de multe ori apar online, dar eu nu pot sta de vb foarte mult nici pe acolo....mai arunc cate un ochi asa.... SPUNEA CINEVA MAI SUS DE MERS LA BISERICA. da , EU IN FIECARE DUMINICA MERG CU EL LA IRUIT SI IMPARTASIT...SI NU INCETEZ A MA RUGA LA dUMNEZEU PENTRU SANATATEA LUI. Sanatate Cristinutei si tie Nina, ...putere multa...stiu sigur ca de asta avem nevoie.... Sper ca nu m-am lumgit prea mult.... www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0 ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/


helbi
La multi ani cu sanantate Cristinei si lui Alex, precum si tuturor celor care citesc acest topic! Speram sa aveti un an bun, iar copiilor le dorim inainte de toate multa sanatate si voua ,multa putere in a lupta alaturi de ei. M-a impresionat tare cand am citit "evolutiile" Cristinei si ale lui Alex. Eu sunt tare fricoasa (nua celasi lucru i-l pot spune despre Bianca) si de aceea am ramas muta citind cat de bine coopereaza copii vostri. Sgestia de a impartasi copii o sustin. Si eu merg cu Bianca la impartasit des (biserica aici e in alt oras) si cred intr-adevar ca rugaciunile ajuta. MULTA SATATATE!!! Andreia
Veve www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Partea a 2-a Irina,veve & croko poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adriana, multumim frumos pentru efort. inchid subiectul si il pun in primul mesaj al capitolului 4.

Roxana

Mergi la inceput