Meniu pentru musafiri lacto-vegetarieni?

Meniu pentru musafiri lacto-vegetarieni? | Autor: iuliana

Link direct la acest mesaj

Saptamina viitoare am invitat la masa o familie care e lacto-vegetariana, deci ei nu maninca oua si carne de nici un fel. Sint in pana de idei, mai ales ca ei ar prefera un meniu pur romanesc. Ma gindeam sa fac la antreu niste salata de vinete si ciuperci umplute si la felul doi niste ciorba de vegetale, dar inspiratia mea se cam termina aici:((. Desert pe baza numai de lapte si brinza iar nu stiu de care.

Ma poate ajuta cineva cu niste idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

O mamaliguta cu brinza pe care sa o prezinti ori in straturi ca o lasagna, sau ca bulzul ( umpli mamaliga cu brinza, formezi o bila si o mai coci la cuptor .. de preferat o brinza mai puternica ceva care sa te duca cu gindul ori la brinza de burduf ori la cascavalul afumat .. vezi ce gasesti caci departe de tara de obicei tb sa improvizezi cu ingredientele pe care le gasesti)sau pui brinza in forme de muffins/ briose, faci o gaura cu o lingura sau un polonic mic ( uns cu ulei ca sa nu se lipeasca) si pui brinza inauntru.. mai dai la cuptor sa se topeasca ... arata frumos, le poti pregati din timp si incalzi cind apar musafirii, in plus sunte destul de romanesti.

Pentru desert alege o foaie de placinta fara ou sau chiar aluat phillo de la magazin si faci o placinta cu mere sau cu dovleac.

Arunca o privire si la subiectul cu retete de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

cascaval panne? legume la grill... salate?

MirelaV
pupicei pe burticei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

poti sa faci la aperitiv niste salata de vinete cu usturoi,pate de linte,fasole batuta sau humus,la felul 1: o supa -crema de legume,si o dregi la sfirsit cu nitel cascaval ras,iar la felul 2:vinete umplute cu cus-cus,musaca de vinete,ciulama de ciuperci cu mamaliguta,dovlecei pane,la fel cu mamaliguta si usturoi-mujdei,iar la desert diverse:inghetata,fructe,tort diplomat,etc.

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput